Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: introducere botci

Mesajde proapis13 » 20 Iul 2014, 14:00

vevidadra scrie:Introducerea botcilor cu larve proaspăt transvazate în stup sînt acceptate la un număr de pînă la 3 în prezența reginei fără a fi izolate. Asta am constatat-o la stupii ME și la cei orizontali de 20 de rame.
Cu toate acestea e nevoie de introdus botci din care va ecloziona regina peste 1-2 zile și anume botci crescute în prezența reginei.

Mai sus ai scris ca un rus a expus metoda ,,izrailiana'' la o conferinta :!:
Mai jos vii si scrii ca ai incercat tu la o cucoana cu rezultate bune ;)
Pe urma vii si ne prezinti metoda cat in cuib ; hotaraste-te odata ca sa priceapa toate ,,lumile'' :?
Inca odata scriu si eu ; botcile crescute in prezenta reginei sunt doar cele de schimbare linistita .....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 20 Iul 2014, 14:17

Hai ca am inteles! Corpul de jos are matca. Peste el, gratia, iar in corpul superior botca. Asa ar mai merge, dar problema mare ramane, mai exact daca noua matca se pierde la imperechere ai facut un rahat...scuze pentru exprimare.

Mai bine faci un roi si daca e volum mare de lucru si vrei sa fii mai rapid, "industrial", fara sa mai cauti matca batrana, unifici. Aproape sigur matca tanara castiga batalia. Astfel ai schimbat matca fara sa mergi la "ghici".
Desigur exista variatiuni -snelgrove etc- dar acelasi principiu.

Prezenta matcii si a unei botci, nu zic ca nu o fi posibila, dar cu un grad redus de siguranta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 14:19

proapis13 scrie:
vevidadra scrie:Introducerea botcilor cu larve proaspăt transvazate în stup sînt acceptate la un număr de pînă la 3 în prezența reginei fără a fi izolate. Asta am constatat-o la stupii ME și la cei orizontali de 20 de rame.
Cu toate acestea e nevoie de introdus botci din care va ecloziona regina peste 1-2 zile și anume botci crescute în prezența reginei.

Mai sus ai scris ca un rus a expus metoda ,,izrailiana'' la o conferinta :!:
Mai jos vii si scrii ca ai incercat tu la o cucoana cu rezultate bune ;)
Pe urma vii si ne prezinti metoda cat in cuib ; hotaraste-te odata ca sa priceapa toate ,,lumile'' :?
Inca odata scriu si eu ; botcile crescute in prezenta reginei sunt doar cele de schimbare linistita .....


Clar este că botca necăpăcită este acceptată de familie. DAR, problema este în acceptarea botcilor căpăcite cu eclozionarea reginei peste 1-2 zile ( a botcilor crescute în prezența reginei ce imită schimbarea liniștită a mătcii) Vezi te rog la metodele de creștere a reginelor în prezența reginei. Acestea sunt cele mai bune regine.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 20 Iul 2014, 14:24

vevidadra scrie: Vezi te rog la metodele de creștere a reginelor în prezența reginei. Acestea sunt cele mai bune regine.


In prezenta reginei, dar cu rama izolatoare sau gratie. Sau imi scapa mie ceva? :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 14:25

Mircea_63 scrie:Hai ca am inteles! Corpul de jos are matca. Peste el, gratia, iar in corpul superior botca. Asa ar mai merge, dar problema mare ramane, mai exact daca noua matca se pierde la imperechere ai facut un rahat...scuze pentru exprimare.

Mai bine faci un roi si daca e volum mare de lucru si vrei sa fii mai rapid, "industrial", fara sa mai cauti matca batrana, unifici. Aproape sigur matca tanara castiga batalia. Astfel ai schimbat matca fara sa mergi la "ghici".
Desigur exista variatiuni -snelgrove etc- dar acelasi principiu.

Prezenta matcii si a unei botci, nu zic ca nu o fi posibila, dar cu un grad redus de siguranta.


Nu aț-i înțeles nimic. Citiți vă rog mai clar fară a vă grăbi. La început am descris ce se face în Izrail. Apoi am descris cum sa acceptat dintr-o simplă întîmplare cele 3 botci la metoda mea de creștere a reginelor în prezența reginei.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde proapis13 » 20 Iul 2014, 14:39

vevidadra scrie:Nu aț-i înțeles nimic. Citiți vă rog mai clar fară a vă grăbi. La început am descris ce se face în Izrail.
Apoi am descris cum sa acceptat dintr-o simplă întîmplare cele 3 botci la metoda mea de creștere a reginelor în prezența reginei.

Acuma am inteles....botcile sunt israelite si de-aia au fost acceptate.... :lol:
Iar cele moldovenesti au fost acceptate dintr-o intamplare ; ai scris tu mai sus.....
Ce poate parea interesant botcile romanesti nu sunt acceptate si pace buna ;)
PS.Poate ne detaliezi metoda ta de crestere a reginelor in prezenta reginei....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 14:43

Mircea_63 scrie:
vevidadra scrie: Vezi te rog la metodele de creștere a reginelor în prezența reginei. Acestea sunt cele mai bune regine.


In prezenta reginei, dar cu rama izolatoare sau gratie. Sau imi scapa mie ceva? :?


După metoda din Izrail se introduc botci înainte de eclozionare cu 1-2 zile în colonie fără a ști situația din stup. Se introduce o botcă în familie indiferent de metoda de creștere a botcilor. Peste 2 săptămîni se verifică dacă familia are rame cu ouă. Dacă nu sînt se introduce repetat altă botcă. Nu se discută de nici o diafragmă și nici o gratie.

Din experiența mea proprie am descris cele două cazuri de acceptare a botcilor necăpăcite. Dar aici nu știm cum vor accepta la noi botca căpăcită. Acum este clar ? :?:
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde Florin Dobre » 20 Iul 2014, 14:45

proapis13 scrie:PS.Poate ne detaliezi metoda ta de crestere a reginelor in prezenta reginei....

Simplu...roire. Si nu 2-3...zeci. :lol:
Salut Marian!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 14:48

proapis13 scrie:
vevidadra scrie:Nu aț-i înțeles nimic. Citiți vă rog mai clar fară a vă grăbi. La început am descris ce se face în Izrail.
Apoi am descris cum sa acceptat dintr-o simplă întîmplare cele 3 botci la metoda mea de creștere a reginelor în prezența reginei.

Acuma am inteles....botcile sunt israelite si de-aia au fost acceptate.... :lol:
Iar cele moldovenesti au fost acceptate dintr-o intamplare ; ai scris tu mai sus.....
Ce poate parea interesant botcile romanesti nu sunt acceptate si pace buna ;)
PS.Poate ne detaliezi metoda ta de crestere a reginelor in prezenta reginei....


Este mult de descris. Informație multă o să găsiți pe internet. Apropo acestă metodă o folosesc cu succes la recoltarea lăptișorului de matcă în prezența reginei la care lăptișorul este cu sigur mai calitativ.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde proapis13 » 20 Iul 2014, 15:14

vevidadra scrie: sa acceptat dintr-o simplă întîmplare cele 3 botci la metoda mea de creștere a reginelor în prezența reginei.

Florin Dobre scrie:Simplu...roire. Si nu 2-3...zeci. :lol: Salut Marian!

vevidadra scrie:
proapis13 scrie:
vevidadra scrie:Apoi am descris cum sa acceptat dintr-o simplă întîmplare cele 3 botci la metoda mea de creștere a reginelor în prezența reginei.


Informație multă o să găsiți pe internet.

Eu unul nu am gasit informatia de mai sus niciunde ;)
Vad ca Florin ma scoase din ceata.tu mai mult ma incurcasi :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: introducere botci

Mesajde alt stupar » 20 Iul 2014, 15:32

vevidadra scrie:După metoda din Izrail se introduc botci înainte de eclozionare cu 1-2 zile în colonie fără a ști situația din stup. Se introduce o botcă în familie indiferent de metoda de creștere a botcilor. Peste 2 săptămîni se verifică dacă familia are rame cu ouă. Dacă nu sînt se introduce repetat altă botcă. Nu se discută de nici o diafragmă și nici o gratie.

kanietz siguranta.
Ce conteaza ca ouale linistit pot fi tot ale babaciunii ?
Important e ca "metodistul" din Israil a introdus botca...
Si iaca o noua metoda :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 15:32

proapis13 scrie:
vevidadra scrie: sa acceptat dintr-o simplă întîmplare cele 3 botci la metoda mea de creștere a reginelor în prezența reginei.

Florin Dobre scrie:Simplu...roire. Si nu 2-3...zeci. :lol: Salut Marian!

vevidadra scrie:
proapis13 scrie:
vevidadra scrie:Apoi am descris cum sa acceptat dintr-o simplă întîmplare cele 3 botci la metoda mea de creștere a reginelor în prezența reginei.


Informație multă o să găsiți pe internet.

Eu unul nu am gasit informatia de mai sus niciunde ;)
Vad ca Florin ma scoase din ceata.tu mai mult ma incurcasi :lol:

Srieți-mi vă rog ce metodă folosiți la creșterea reginelor.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 15:38

alt stupar scrie:
vevidadra scrie:După metoda din Izrail se introduc botci înainte de eclozionare cu 1-2 zile în colonie fără a ști situația din stup. Se introduce o botcă în familie indiferent de metoda de creștere a botcilor. Peste 2 săptămîni se verifică dacă familia are rame cu ouă. Dacă nu sînt se introduce repetat altă botcă. Nu se discută de nici o diafragmă și nici o gratie.

kanietz siguranta.
Ce conteaza ca ouale linistit pot fi tot ale babaciunii ?
Important e ca "metodistul" din Israil a introdus botca...
Si iaca o noua metoda :lol:


Salutare ! Dacă cunoașteți limba rusă priviți filmulețul de pe ytoob apicultura din Izrail de Serghei Isakov. El vorbește ca vede regina din stup o singură dată cînd o strivește.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde alt stupar » 20 Iul 2014, 15:57

nu cunosc limba rusa si nici nu am sentimentu. ca as pierde ceva important pentru ca nu o cunosc :D
Revenind la ale noastre... ce spuneati ca face Isakov ala cand vede regina ? O striveste ?
Hmm, ;) si atunci cum ramane cu botca introdusa in prezenta "titularei" :?:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 17:13

alt stupar scrie:nu cunosc limba rusa si nici nu am sentimentu. ca as pierde ceva important pentru ca nu o cunosc :D
Revenind la ale noastre... ce spuneati ca face Isakov ala cand vede regina ? O striveste ?
Hmm, ;) si atunci cum ramane cu botca introdusa in prezenta "titularei" :?:


După cum explică Isacov după 2 săptămîni verifică familiile în care s-au introdus botcile. Dacă nu sînt ouă se introduce botca repetat. Dacă întîlnește o regină și simte că nu este din botca introdusă o strivește. El explică că nu au timp de prisos să verifice stupul și să analizeze regina din el.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 17:37

Florin Dobre scrie:
proapis13 scrie:PS.Poate ne detaliezi metoda ta de crestere a reginelor in prezenta reginei....

Simplu...roire. Si nu 2-3...zeci. :lol:
Salut Marian!


Metoda de creștere a reginelor în prezența reginei este descrisă în topicul din forum colectarea și păstrarea lăptișorului de matcă. La cele descrise adaug că transvazarea o fac în uscat cu un șpatel făcut dintr-o siringă de 2 ml. Lucrarea o execut rapid direct pe stup. Cu 2 zile înainte de eclozionare botcile se introduc în cușculuțe sau bigudiuri. Dacă avem nevoie de botci pentru nuclee sau familii le extragem.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori