Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 20 Iul 2014, 18:31

vevidadra scrie:Metoda de creștere a reginelor în prezența reginei este descrisă în topicul ... Cu 2 zile înainte de eclozionare botcile se introduc în cușculuțe sau bigudiuri. Dacă avem nevoie de botci pentru nuclee sau familii le extragem.


vevidadra scrie:Ce părere aveți de metoda izrailiană de schimbarea reginelor bătrîne din stup prin introducerea botcilor, fără a ști cei în stup și verificarea lor peste 12-14 zile ?


Cred ca avem o prolema ce tine de limba vorbita.

Suntem obisnuiti -majoritatea celor de pe forum- sa vorbim cu subiect si predicat. Matale scoti la fiecare postare noua cate un porumbel din maneca, iar noi ne minunam cum de nu am inteles. :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 18:45

Mircea_63 scrie:
vevidadra scrie:Metoda de creștere a reginelor în prezența reginei este descrisă în topicul ... Cu 2 zile înainte de eclozionare botcile se introduc în cușculuțe sau bigudiuri. Dacă avem nevoie de botci pentru nuclee sau familii le extragem.


vevidadra scrie:Ce părere aveți de metoda izrailiană de schimbarea reginelor bătrîne din stup prin introducerea botcilor, fără a ști cei în stup și verificarea lor peste 12-14 zile ?


Cred ca avem o prolema ce tine de limba vorbita.

Suntem obisnuiti -majoritatea celor de pe forum- sa vorbim cu subiect si predicat. Matale scoti la fiecare postare noua cate un porumbel din maneca, iar noi ne minunam cum de nu am inteles. :roll:

Problema nu este în limba vorbită ci în neatenție și exprimatre.
Pofta vine mîncînd.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde Adi Hodis » 20 Iul 2014, 19:24

vevidadra scrie:
ignatov andrei scrie:Plasati botcile fara probleme!
Gaselnita cu "asteptatul si cu protejarea" este pentru incepatori!
Se poate intampla sa fie cate o "matca" mai mica decat o albina, care poate produce avarii grave, sau alte "chestii". pe care doar un incepator le poate produce!
Nu conteaza daca sunt oua, larve sau orice altceva! Nu trebuie sa existe MATCA!


Ce părere aveți de metoda izrailiană de schimbarea reginelor bătrîne din stup prin introducerea botcilor, fără a ști cei în stup și verificarea lor peste 12-14 zile ?

vevidadra scrie: Este vorba de apicultură industrială.

Permiteti sa raspund si eu ... din apicultura industriala.

Faceti o incercare pe cateva familii ... vedeti rezultatul si acela este raspunsul.
Adica ... eșec.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 20 Iul 2014, 19:33

TDI scrie:Infiintarea de noi roi cat mai de timpuriu, identificarea coloniilor cu probleme si desfiintarea lor treptata. La 1000 de familii, in cazul in care avem mătci de anul 2 si 3 cu o populație de peste 3.5-5 kg albina, - eventual cu gratie peste cuib in functie de conditiile de cules e probabil sa functioneze metoda, datorita slăbirii emisei de feromon a matcii - dar mi se pare, si e riscant in majoritatea situatiilor. Acum vreo cativa ani am identificat 14 colonii cu 2 mătci, in toamna - in primăvara 4 colonii aveau in continuare 2 mătci.

Consider că se merită de încercat la cîteva familii, însă sub supravegere. Eventual se poate de introdus botca în spirală de sîrmă ca să nu fie roasă lateral de albini. Iar ca metoda se poate de introdus regină neînperecheată marcată de culoarea anului în botci artificiale executate din ceară și hîrtie igienică.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 21 Iul 2014, 15:43

vevidadra scrie:
Consider că se merită de încercat la cîteva familii, însă sub supravegere, altfel,CLAR CA NU SE POATE (v-ati cumparat rulote, sau mai asteptati???) Eventual se poate de introdus botca în spirală de sîrmă ca să nu fie roasă lateral de albini. Iar ca metoda se poate de introdus regină neînperecheată marcată de culoarea anului în botci artificiale (cum mama dracu' se introduce o matca in botca...???) executate din ceară și hîrtie igienică. Ultimele doua fraze se cheama... PLAGIAT! ( sa nu ma intrebi de unde stiu ;) )
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 21 Iul 2014, 16:48

ignatov andrei scrie:
vevidadra scrie:
Consider că se merită de încercat la cîteva familii, însă sub supravegere, altfel,CLAR CA NU SE POATE (v-ati cumparat rulote, sau mai asteptati???) Eventual se poate de introdus botca în spirală de sîrmă ca să nu fie roasă lateral de albini. Iar ca metoda se poate de introdus regină neînperecheată marcată de culoarea anului în botci artificiale (cum mama dracu' se introduce o matca in botca...???) executate din ceară și hîrtie igienică. Ultimele doua fraze se cheama... PLAGIAT! ( sa nu ma intrebi de unde stiu ;) )


Cine va zis că e ceva creat personal de mine de mă învinuiți de plagiat ? Metoda introducerii botcilor în spirală de sîrmă este cunoscută de zeci de ani și am folosito și eu. Iar cea cu introducerea reginelor neînperechete, marcate cu culoarea anului, în botci confecționate artificial din ceară și hîrtie igienică a fost descoperită nu întîmplător de un polonez cu vreo cîțiva ani în urmă.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde Mircea_63 » 21 Iul 2014, 20:10

Plagiat, neplagiat, doar informatia conteaza!

Vevidadra, da-i inainte. Putini dintre noi stiu ruseste, daca gasesti informatie care crezi ca e de interes, esti bine venit cu informatia. Daca vii fara informatie... la fel, esti binevenit.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: introducere botci

Mesajde ignatov andrei » 21 Iul 2014, 21:04

vevidadra scrie:Cine va zis că e ceva creat personal de mine de mă învinuiți de plagiat ?


Am inteles gresit! Am crezut ca prezentati metode proprii!

IZVINITE, daragoi moi vevidara!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: introducere botci

Mesajde asdf » 22 Iul 2014, 11:18

http://www.beesource.com/forums/showthr ... requeening

ar merge mana in mana cu "cutdown split" cu efect puternic in combaterea varroa

Detalii:

http://www.mdasplitter.com/

Am facut si merge brici. Nu am tratat anul asta deloc si am infectare sub 1% in toate nucleele/familiile.
asdf
 
Mesaje: 29
Membru din: 13 Mai 2014, 08:11

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 22 Iul 2014, 14:12

Mircea_63 scrie:Plagiat, neplagiat, doar informatia conteaza!

Vevidadra, da-i inainte. Putini dintre noi stiu ruseste, daca gasesti informatie care crezi ca e de interes, esti bine venit cu informatia. Daca vii fara informatie... la fel, esti binevenit.


Da, comunicarea este motorul progresului în apicultură. Iarna cînd am mai mult timp intru pe forumuri apicole romanești, rusești și cele ucrainești. Păcat că nu cunosc engleza. Informație este foarte multă că la un moment dat te poți îneca în ea. Cu toate astea informația trebuie verificată și cercetată pentru că ne ciocnim de rase,biotipuri, ecosisteme, ect. Personal vizitez foarte multe prisăci din țară, însă nu-mi este deajuns. Se simte lipsa de profisionalizm și abea acum se trece la apicultură industrială. Dacă întîlnesc ceva nou pentru mine pe parcurs îmi vin idei de perfecționare. Ca exemplu poate servi cazul cu șpatelul de transvazare. Cu mulți ani în urmă un apicultor în vîrstă mi-a dat un șpatel de transvazat larve, făcut de el din aluminiu, cu care am lucrat mult timp. Apoi am comandat unul nou din inox la 11euro din Italia de care am fost foarte dezamăgit. Tocmai atunci mi-am pus capul în mișcare și am prefăcut o seringă de 2ml în șpatel. Cît de simplu a fost. Iar peste un an am întîlnit acest lucru și la alt apicultor. Deci nu eram singur și atunci am înțeles că dacă fiecare va veni cu o idee se va avansa mult în apicultură.
Ma impresionat mult rușii care vînd pe piață botci cu lăptișor de matcă congelate învelite ca și bomboanele. Tot de la ei am aflat că lăptișorul de matcă recoltat în condiții de teren, unde nu este frigider, se poate turna peste lăptișor vodcă de 40 de vol. alcool ce va avea rol de conservant. Pe ytoob sînt filmulețe cum extrag păstura din rame...ect. De la Dan Mărgărin tot am preluat multe lucruri utile.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde asdf » 22 Iul 2014, 14:36

Sunt chestii vechi. Ex. faza cu botca in prezenta reginei apare la C.C. Miller. ...de citit cartile clasice de apicultura de la Langstroth incoace pt. cine stie limba engleza; pt. crestere matci vezi Jay Smith(Queen rearing simplified) etc.

Cu cat stii mai multe poti adapta rapid cea mai buna solutie/context.
asdf
 
Mesaje: 29
Membru din: 13 Mai 2014, 08:11

Re: introducere botci

Mesajde jenica67 » 22 Iul 2014, 16:00

S-a mai discutat pe forum cu introducerea matcilor in botci false, a fost prezentat si filmuletul unui polonez : viewtopic.php?f=5&t=33
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 22 Iul 2014, 16:28

asdf scrie:Sunt chestii vechi. Ex. faza cu botca in prezenta reginei apare la C.C. Miller. ...de citit cartile clasice de apicultura de la Langstroth incoace pt. cine stie limba engleza; pt. crestere matci vezi Jay Smith(Queen rearing simplified) etc.

Cu cat stii mai multe poti adapta rapid cea mai buna solutie/context.

Tratatele de creștere a reginelor sunt și în romană, însă ediții foarte vechi. Cu părere de rău astăzi se editează cărți cu conținut comercial.
Nu de mult am primit rezultatele de la laborator de peste hotare la mierea de salcîm. Testul a fost la polen. Păi după acest rezultat se poate de descris zona meliferă în care se află prisăcile. Pe listă erau incluse speciile de plante și procentul de polen în miere. Foarte mult aș dori să dau peste așa carte care să descrie zona meliferă, să fie cu descrierea plantelor și cu fotografia polenului.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 22 Iul 2014, 16:31

jenica67 scrie:S-a mai discutat pe forum cu introducerea matcilor in botci false, a fost prezentat si filmuletul unui polonez : viewtopic.php?f=5&t=33

Bravo ! Este bine că se mai prezintă odată pentru cei repetenți. Dar să nu ne abatem de la metoda izrailiană.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: introducere botci

Mesajde jenica67 » 22 Iul 2014, 19:25

vevidadra, exista in literatura de specialitate carti despre polen, eu am doua, din pacate imaginile sunt alb-negru, dar descrierea este foarte detaliata. Cele doua carti sunt :
Polenul - Alin Caillas - 1975 - 84 pag
Polenul - Dr.M.Ialomiteanu - 1978 - 161 pag
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: introducere botci

Mesajde vevidadra » 22 Iul 2014, 22:17

jenica67 scrie:vevidadra, exista in literatura de specialitate carti despre polen, eu am doua, din pacate imaginile sunt alb-negru, dar descrierea este foarte detaliata. Cele doua carti sunt :
Polenul - Alin Caillas - 1975 - 84 pag
Polenul - Dr.M.Ialomiteanu - 1978 - 161 pag


Mulțumesc !
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori