Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Familie orfana?

Mesajde CarmenV » 25 Iul 2014, 09:23

Bine v-am gasit!
Ma puteti ajuta cu o parere, va rog?
La o familie noua, obtinuta prin divizare in 5 iulie, regina introdusa (cumparata, fecundata) a fost acceptata. La verificarea facuta dupa 5 zile am observat regina, insa nu incepuse sa depuna oua. O saptamana mai tarziu situatia era neschimbata - in sensul ca nu existau nici oua, nici puiet necapacit si, cel mai grav, nu am mai vazut nici regina.
Trebuie sa precizez ca ajung la stupina doar sambata si duminica, in restul timpului sunt la serviciu, in alta localitate.
Maine, cand o sa fac o noua verificare, ezit intre doua optiuni: unificarea sau acordarea inca a unui ragaz de 5 zile pentru o regina de salvare (ma gandesc sa introduc rama ouata de la alta familie).
E cam tarziu pentru ca o regina de salvare sa mai aiba timp de imperechere si sa iernez cu familia asta cat de cat inzdravenita.
Ce parere aveti?


Multumesc!
Carmen
CarmenV
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Iul 2014, 09:11

Re: Familie orfana?

Mesajde Adrian Galofteanu » 25 Iul 2014, 10:51

Cel mai probabil matca nu era fecundata sau a stat prea mult in captivitate fara albine. Daca este situatia a doua atunci trebuie sa va impacati cu ideea ca trebuie sa unificati roiul pe care l-ati facut sau sa ii da-ti alta matca(lucru ce poate fi destul de dificil!).

Eu as identifica un alt roi mai slabut si l-as uni cu acesta.

Daca matca era nefecundata mai sunt sanse sa se rezolve totul. Chiar daca nu s-a vazut la controlul anterior nu inseamna neaparat ca ea nu exista.

Concluzie.
Incercati sa faceti rost de alta matca(fie o cumparati, fie un roi cum am zis mai sus), intre timp(dar nu mai tarziu de 1 august!) mai verificati daca totusi nu aveti norocul ca matca sa se fi apucat de treaba.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Familie orfana?

Mesajde CarmenV » 25 Iul 2014, 11:15

Am cumparat matca de la un furnizor in care am incredere, cu atat mai mult cu cat am luat doua, iar in cealalta familie totul decurge foarte bine. De aceea inclin sa cred matca a fost fecundata si acceptata, dar s-a intamplat ulterior vreun accident... Daca exista (dar nu am observat-o eu) si a fost nefecundata...totul se va sfarsi cu bine :)
Multumesc frumos pentru raspuns, voi reveni cu detalii despre evolutia acestei familii.

Carmen
CarmenV
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Iul 2014, 09:11

Re: Familie orfana?

Mesajde ignatov andrei » 25 Iul 2014, 11:18

CarmenV scrie: si a fost nefecundata...totul se va sfarsi cu bine :)


Matca, daca exista, va deveni trantoritza!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Familie orfana?

Mesajde un incepator » 25 Iul 2014, 15:08

Astazi am fost sunat de o ruda care este tot incepator ca si mine,cerandu-mi parerea in legatura cu trei stupi care au matci imerecheate ,cumparate acum o saptamana(culmea este, ca de la persoana care le-a cumarat a vazut el cum aveau oua ,deci zice el 100% fecundate).Problema este,ca nu a ouat nici o matca de cand le are(culmea caci au fost acceptate). Eu am avut anul trecut o familie foarte buna ,care la sfarsitul lui august a ramas din motive nestiute fara matca.Nu am avut matca sa-i dau asa ca am zis sa risc si am lasat familia sa-si traga matca de salvare.Deci dupa calcule abia prin octombrie a avut matca zbor de imperechere. Nu am gasit anul trecut nici un ou,asa am intrat in iarna ,iar asta primavara era cel mai bun stup cu cel mai mult puiet. Si la ora actuala matca este foarte productiva(ciar daca e de schimb linistit),asa ca parerile le tragi singur daca se merita sau nu.Din partea mea multa bafta!
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

Re: Familie orfana?

Mesajde ignatov andrei » 25 Iul 2014, 15:53

un incepator scrie:Astazi am fost sunat de o ruda care este tot incepator ca si mine,cerandu-mi parerea in legatura cu trei stupi care au matci imerecheate ,cumparate acum o saptamana(culmea este, ca de la persoana care le-a cumarat a vazut el cum aveau oua ,deci zice el 100% fecundate).Problema este,ca nu a ouat nici o matca de cand le are(culmea caci au fost acceptate). Eu am avut anul trecut o familie foarte buna ,care la sfarsitul lui august a ramas din motive nestiute fara matca.Nu am avut matca sa-i dau asa ca am zis sa risc si am lasat familia sa-si traga matca de salvare.(retine) Deci dupa calcule abia prin octombrie a avut matca zbor de imperechere. Nu am gasit anul trecut nici un ou,asa am intrat in iarna ,iar asta primavara era cel mai bun stup cu cel mai mult puiet. Si la ora actuala matca este foarte productiva(ciar daca e de schimb linistit) (nu ti se pare ca te contrazici????), asa ca parerile le tragi singur daca se merita sau nu.Din partea mea multa bafta!


Doamneeee...!!!
Cu ce matci lucrati fratilor???? :o
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Familie orfana?

Mesajde un incepator » 26 Iul 2014, 15:22

ignatov andrei scrie:
un incepator scrie:Astazi am fost sunat de o ruda care este tot incepator ca si mine,cerandu-mi parerea in legatura cu trei stupi care au matci imerecheate ,cumparate acum o saptamana(culmea este, ca de la persoana care le-a cumarat a vazut el cum aveau oua ,deci zice el 100% fecundate).Problema este,ca nu a ouat nici o matca de cand le are(culmea caci au fost acceptate). Eu am avut anul trecut o familie foarte buna ,care la sfarsitul lui august a ramas din motive nestiute fara matca.Nu am avut matca sa-i dau asa ca am zis sa risc si am lasat familia sa-si traga matca de salvare.(retine) Deci dupa calcule abia prin octombrie a avut matca zbor de imperechere. Nu am gasit anul trecut nici un ou,asa am intrat in iarna ,iar asta primavara era cel mai bun stup cu cel mai mult puiet. Si la ora actuala matca este foarte productiva(ciar daca e de schimb linistit) (nu ti se pare ca te contrazici????), asa ca parerile le tragi singur daca se merita sau nu.Din partea mea multa bafta!


Doamneeee...!!!
Cu ce matci lucrati fratilor???? :o


A gresi e omeneste ,era matca de salvare,dar nu cred ca am dat in cap.Eu sincer lucrez cu ce matci am,sunt un simplu incepator pasionat de aceste vietati.Am cu totul alta meserie ,iar apicultura e o pasiune si una foarte indragita.Numai bine si spor la miere.
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori