Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde mausica » 30 Iul 2014, 10:07

TDI scrie:Poza pe care a prezentat-o domnul Răduț la începutul topicului e comună și în stupina mea, dar spre exemplu nu mai e în stupina domnului Dragoș.

Acea rama de la prima pagina este din stupina mea(dupa cate vad eu)iar fagurele a fost luat de la targ din Serbia(Novi Sad).
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 30 Iul 2014, 11:33

Tot aia-i, eu am luat doar din Ronania si am avut si asa ceva si mai rău.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Trantorul@ » 30 Iul 2014, 12:29

Io am facut experiment cu ani in urma iarna cand crapau pietrele de ger si surpriza foita de FA( si nu dintr-un singur pachet) se indoia de zici ca era guma , la mine curg foitele asa in stupi fara sa fie cu miere!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: ( doar la construit) si nu in stupi care sa nu poata ventila corespunzator ...
Treaba ii veche si la cantitatile de faguri topite si retopite ..... unele loturi au ajuns sa fie majoritare de parafina nicidecum de ceara ... am avut si faguri care la ger au crapat pur si simplu singuri la frig in cutie ( FOARTE PUTINI) acum poti sa-i lasi in gerul cel mai mare iarna ca nu ai nici o grija ca o sa crape ....
Atat faguri luati de la targuri direct de la firma producatoare cat si faguri de la bostinari!!! ( asa ca mai bine iei de la bostinari deoarece aceasi calitate o iei la bani mai putini , la unii bineinteles care nu mai pun si tva si merg cu un adaos comercial cat de cat , unii din ei vand mai scump decat fabrica si nu-ti dau nici factura :lol: ) .... pentru cei ce nu au ceara lor ..
Pana sa ajungem sa fim toti oameni mai avem multtttttttttt!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde amadeusmbi » 30 Iul 2014, 16:48

Cred ca trebuie avut in vedere si faptul ca ceara pe care o adunati/topiti are la baza o foita cumparata (marea majoritate a cazurilor), foita al carui continut de parafina se va regasi in amestecul de ceara. Peste aceasta ceara producatorul mai pune si el ceva parafina si uite asa, incet dar sigur, continutul de parafina creste (eventual ramane constant daca adauga aceeasi proportie cu ceea ce au construit albinele, lucru foarte putin probabil). Asa cum noi nu putem masura (macar aprox) procentul de parafina nu pot nici producatorii.
Ferice de ce-i ce-si pot face singuri fagurii.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 30 Iul 2014, 19:15

Treceți pe MER și puteți pune și faguri doar din parafină :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 30 Iul 2014, 23:40

Eu am lucrat cu FA de la profilanti din tara, luati de la targuri.

Asta vream sa zic, ajunge! Sa faca domnii profilanti de FA, Oradea, Vaslui, Bistrita, si care-ti mai fi, combinatie de parafina cat ii taie foamea. Dar sa profileze naiba pe 1/2-uri. Acolo mai merge. Chit ca artificial 1/2 n-am prea vazut...

Dar in ce priveste Dadant, la ora actuala, rezultatele sunt dezastruoase. Inchipuiti-va, scotand rama lui mausica, peste doi ani la o cercetare de cuib. Zona inferioara se va camasui, va deveni dura, plina de trantori, iar la scoatere/introducere vei strivi albina vrand-nevrand... Heeeeei!!!

Cu asa randuiala, cea mai blanda familie va deveni una turbata, ca in frigurile rapitei. :shock: :shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 04 Aug 2014, 13:32

Hai sa facem o scenarita.
Incet incet cei de buna credinta isi vor face singuri fagurii.Ceilalti vor turna din ce in ce mai mult parafina crezand ca ii duc de nas pe ceilalti.La un moment dat cand X tinde la infinit, se vor trezi ,,botezatorii'' ca ceara e din ce in ce mai putina in faguri.Abia atunci cei ce au sapat groapa altora vor cadea singuri in ea.
Dar probabil ca asta nu se va intampla niciodata.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Augustin78 » 04 Aug 2014, 14:02

Salut.
A cumparat cineva faguri de la .....? Sunt buni? Sunt mai "buni"decat cei de .....?
Va multumesc.

EditEvita numele firmelor. Nu facem nimanui reclama, nici antireclama.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde mirel » 04 Aug 2014, 19:12

Pt augustin. Am cumparat eu de nevoie.....norocul a fost ca nu am avut timp sa pun multi faguri pe rame ......poza de la inceput e minciuna ....i am dus inapoi......;)
In ultimii trei ani am folosit numai de la a...rom .nu am avut probleme
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Augustin78 » 04 Aug 2014, 21:42

Salut.
Ms Mirel.
Imi cer scuze cu reclama si antireclama....nu se va mai intampla.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 04 Aug 2014, 22:21

Tot topicul ăsta e plin de antireclama.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Trantorul@ » 04 Aug 2014, 22:43

DIn pacate cam asta ii calitatea la fagurii artificiali de prin Romania la cei care se afla in comert .......... jalnicaaaaaaaa ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Daniel_new » 23 Aug 2014, 20:52

Anul asta am dus si eu la Craiova,la Apicola vreo 8-9 kg de ceara curata 100% stransa de bunicul meu de-alungul mai multor ani pe care eu anul trecut am adunat-o,am retopit-o si am facut un singur calup pe care l-am dus sa iau faguri artificiali. Nu stiu producatorul pt ca nu am cutia langa mine,au o culoare mai alburie,par sintetici si te cam sprevezi prin ei,nu sunt casanti dar ceea ce am observat,bagandu-i in cuib la cladit la cateva familii de anul acesta,i-au cladit dat matca nu prea s-a atins de ei sa depuna oua,stau in stup ca in cutia de carton. Mai am alti FA luati tot de acolo anii trecuti,alta calitate,arata mai a ceara,pe aia imediat i-au lucrat si a pontat matca. Am zis ca voi merge sa-i schimb cu altii pentru ca din vreo 6-7 kg,nu am folosit doua,un pachet de 5kg e intact,oare mi l-or schimba cu altii de la alt producator?
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Jean Valjean » 23 Aug 2014, 21:53

Eu, de cand m-am apucat de apicultura, am bagat undeva la vreo 30 de kilograme de faguri in stupi.
De unde credeti ca ar fi putut sa-mi dea mie producatorul de faguri atata ceara (destul de putina in cazul meu), in conditiile in care eu nu am dat nici un kilogram de ceara la schimb? Cati sunt ca mine?
A ma plange de FA ca nu sunt naturali este ca si cum m-as plange ca rosiile din supermarket sunt crescute cu chimicale.
De fapt, despre ce vorbim? E cineva care nu stia pana acum sau nu banuia ca fagurii artificiali nu sunt facuti din ceara 100% naturala?
Nu vi s-a parut niciodata suspect mirosul puternic al fagurilor artificiali, care razbate prin cutie de miroase in intreaga camera in care sunt tinuti? N-ati mirosit niciodata un faguras natural, de pe hranitor, sa vedeti ca nu are nimic de-a face cu mirosul FA?
Eu in acest sens nu am nici o problema deoarece sunt constient atunci cand cumpar FA ca nu sunt naturali, asa cum sunt constient atunci cand cumpar rosii din supermarket (destul de rar) ca nu sunt tocmai naturale.
Daca vreau natural, imi fac singur sau bag mana mai adanc in buzunar. Si ieftin si bun e poveste.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Trantorul@ » 23 Aug 2014, 23:02

Si niste poze ... o sa fac si la cei bagati numa la construit si au curs in jos fara miere si fara puiet doar cu albina care ii construia ....

http://i62.tinypic.com/23u3mt5.jpg
http://i62.tinypic.com/11rwuvp.jpg
http://i59.tinypic.com/s6ps1e.jpg

Jeane ce zici iti place ce vezi ? , si sa-ti mai si curga pe familie din magazie ? ... se vede ca ii reparat destul de mult de ele
Ii dintru-un orizontal cu 2 urdinise ( stanga - dreapata ) si magazie 1/1 pe el .... dupa amiaza de pe la 4 ii la umbra ...si dimineata pana la 12 de asemeni ii la umbra ....

Am sute de faguri care au curs si partea de jos 3-4 degete is numa valuri si nu punteaza matca in ei si nici altceva nu baga ici colo cate o celula cu miere ....
Nesimtire curata .... daca le zici ceva mai ca nu te iau si la bataie pe banii tai!!!
Si am folosit doar de la un producator !!! pe semne ca pe zi ce trece ii face tot mai de rahatttttttttttt!!!!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Aug 2014, 01:24

Eu nu zic ca fagurii nu sunt de proasta calitate dar mai sunt niste "spiluri" privind motivele de "curgere" a fagurelui.

Uite de ex. la pozele afisate mai sus. Mi se pare ca insarmarea este defectuoasa. Unu la mana: distanta de la prima sarma pana la leatul superior este prea mare. Doi la mana: patru sarme nu sunt suficiente pentru o rama Dadant.

Prostii astia de oocidentali fac si canal in leatul superior unde se introduce foita de fagure si daca dupa introducere in canalul asta ii mai dam si cateva picaturi de ceara cu o lumanare, atunci in mod sigur acel fagure nu va mai "curge" niciodata.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68 şi 24 vizitatori