Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde M FANEL » 15 Apr 2014, 00:05

domnu Thomas,pe seara cautati in stup rupetii gitu la regina care vreti sa o schimbati dupa 24 de ore introduceti o regina fecondata cu citeva albine intro colivie cu putin zahar (turta) si la iesirea unde trebue sa iasa regina de unde maninca albinele zaharul puneti o bucatica de scoci de HIRTIE atentie nu de plastic,dupa ce o introduceti in stup eliberarea ei va avea loc 24 48 de ore pina albinele roade scociu de hirtie mirosu de regina se uniformizeaza albinele ii simt prezenta si o sa fie acceptata mai repede avind in vedere ca regina fecondata e acceptata mult mai usor in ori-ce perioada a anului,eu am facut de multe ori asa si functioneaza de minune MULT NOROC :lol:
ALBINE ALBINUTE,CE NE-AM FACE NOI DACA-NATI FI VOI
+39:3664349000
Avatar utilizator
M FANEL
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Mai 2013, 20:55
Localitate: GRAMMICHELE (CT)ITALYA

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde thomas » 15 Apr 2014, 20:14

@ M Fanel Ms de sfat! Cunosc aceasta procedura. Asta ma tenta si planificasem sa fac. Dar planul initial era sa cresc cateva matci prin transvazare. Iar la momentul eclozarii sau cu o zi pana in el, sa introduc acele botci/matci proaspat eclozate in stupii mari, care i-as fi orfanizat cu vreo saptamana inainte. Am mai citit intre timp si sunt destul de multe metode. Sper sa reusesc s-o aleg pe cea mai potrivita pentru mine.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde sovian » 26 Mai 2014, 10:34

Salut,
cum pot sa tin matcile neimperecheate in stup sa fie hranite . sau ce trebui sa fac daca am matci eclozate ?
ms
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde samuellazea » 26 Mai 2014, 11:20

As vrea sa pun si eu o intrebare. Daca am in micronucleu matca imperecheata si cu o mana de albine, as face bine daca as lua mini ramele cu albine si matca si le-as pune intr-o magazie de jumatate separata de cuib cu ziar? E un fel de unire. Ar merge asa ceva? A mai incercat cineva asa? Conteaza puterea familiei cand pun ziarul? Ma refer daca trebuie o singura foaie de ziar sau 2.

Multumesc frumos,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Cum se inlocuieste matca anual pe pavilion si nu numai

Mesajde ignatius » 30 Iul 2014, 12:34

Buna ziua
In dorinta de a schimba matcile anual, am incercat sa caut pe net metode de inlocuire a matcilor anual. Pe internet sunt o gramada de articole cum ca este indicat sa schimbam matca anual, dar nicaieri nu gasesti cum se face precis aceasta operatiune pentru cazul general.
Indiferent de numarul de stupi, dar mai cu seama mai dificil in stupinele mari unde datorita numarului mare de stupi este mai multa munca, trebuie schimbata matca pentru ca asa vrea apicultorul, toamna sau in prag de toamna sa schimbe matca.
Avem un stup puternic echivalent a 20 de rame dadant, cu matca batrana care oua, cu puiet de toate felurile, familia nefiind in friguri. Avem in colivie o matca tanara selectionata, ca despre asta vorbim- inlocuirea cu matci de calitate, cum procedam in situatia cand nu putem avea an de an inlocuire linistiata a matcii- caz ideal ( si nici nu vrea sa discut despre inlocuirea linistita) ?
Care sunt metodele sau masurile care trebuiesc luate pentru a inlocui matca veche cu una noua?
Omoram matca veche? uniformizam mirosurile? nu stiu si nici nu am gasit pe net cum ar trebui sa procedam ca sa pastram si puterea familiei, sa nu existe timpi morti in fara oua in stup datorita zilelor necesare acceptarii matcii noi.
Sper ca ceea ce am vrut sa spun a fost inteles.
Va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cum se inlocuieste matca anual pe pavilion si nu numai

Mesajde Lucian63 » 30 Iul 2014, 13:17

Adica daca pot coabita o perioada 2 matci (una tanara imperecheata in colivie si una batrana "pe duca" ) intr-o familie ? ...
Lucian63
 
Mesaje: 91
Membru din: 08 Mai 2013, 22:07
Localitate: Focsani jud. Vrancea

Re: Cum se inlocuieste matca anual pe pavilion si nu numai

Mesajde ignatius » 30 Iul 2014, 13:20

Lucian63 scrie:Adica daca pot coabita o perioada 2 matci (una tanara in colivie si una batrana "pe duca" ) intr-o familie ? ...



Nu Nu
Cum se schimba o matca batrana cu una tanara. punct

Nu botca, nu dirijare in friguri, nu salvare linistita.
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cum se inlocuieste matca anual pe pavilion si nu numai

Mesajde Cristian IONITA » 30 Iul 2014, 13:39

pai simplu .... scoti baba si pui pe-a tanara,
cum faci asta fara ca cea nou introdusa sa fie refuzata .... aici banuiesc ca vrei sa detaliem

spun cum fac eu, cu mentinuea ca eu am un numar mic de stupi (15 - 20) si mai mult ca sigur ca metodele nu-s deloc similare la un numar mai mare de stupi.

cazul programat - Inlocuirea reginei o fac cat mai tarziu in toamna cand ponta e scazuta (de preferat deloc), caut regina veche ... o scot din stup si adaug regina noua de preferat pe o rama care contine puiet capacit. Regina veche o pastrez in nucleu (de unde am scos-o pe cea noua) cateva zile pana ma asigur ce cea tanara a fost acceptata. Ideea este sa nu le lasi albinelor alternative (de unde sa-si traga botci)

cazurile accidentale - similar cu unificarea - despart corpurile cu o bucata de ziar in care aplic cateva gauri de maxim 2 mm diametru, in corpul superior asez rama cu regina noua (rama pontata si ceva albina), mai adaug 1 sau 2 rame acoperitoare cu rezerve (daca am si cu puiet capacit cu atat mai bine) iar in corul (rile) inferioare ramane familia din care scot regina batrana. Verifica peste cateva zile daca albinele si-au croit drum si au adoptat regina noua.

pana acum au fost rare cazurile de rateu .... la metoda cu ziarul cred ca nu am avut niciodata pbe .... in schimb la metoda de toamna am avut cateva cazuri cand in primavara regina introdusa toamna a disparut .... a iesit din iarna ... a pontat timid si apoi a disparut ..... imi e greu sa apreciez daca disparitia se datoreaza calitatii slabe a reginei, refuzul albinelor de a o accepta si dupa ce au "alternativa", etc.

eu nu schimb "programat" decat la 2 ani si imi e relativ usor sa urmaresc derularea evenimentelor .... la schimbarea anuala sigur altelke vor fi datele problemei.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se inlocuieste matca anual pe pavilion si nu numai

Mesajde ignatius » 30 Iul 2014, 14:22

cazul programat - Inlocuirea reginei o fac cat mai tarziu in toamna cand ponta e scazuta (de preferat deloc), caut regina veche ... o scot din stup si adaug regina noua de preferat pe o rama care contine puiet capacit. Regina veche o pastrez in nucleu (de unde am scos-o pe cea noua) cateva zile pana ma asigur ce cea tanara a fost acceptata. Ideea este sa nu le lasi albinelor alternative (de unde sa-si traga botci)


O introduci in colivie sau libera?
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cum se inlocuieste matca anual pe pavilion si nu numai

Mesajde ignatius » 30 Iul 2014, 14:59

Cu scuzele de rigoare, rog moderatorii sa inchida acest topic deaorece acelasi subiect se discuta aici :
viewtopic.php?f=5&t=617


imi cer scuze
se poate inchide
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cum se inlocuieste matca anual pe pavilion si nu numai

Mesajde Closcutz » 30 Iul 2014, 15:04

Foarte interesant subiectul. Va marturisesc ca pina anul asta in stupina mea era tolerata aproape orice matca si cu greu am eliminat toamna trecuta cateva. Acum, cand numarul de familii a crescut ma intereseaza si felul in care ponteaza si evolueaza un roi din cauza matcii. Cred ca cea mai sigura solutie ar fi cu ajutorul custii de plasa infipta pe rama unde exista puiet capacit, aproape de eclozionare, dupa ce matca batrana a fost indepartata. Sunt si eu curios cum procedeaza cei cu numar foarte mare de familiii.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cum se inlocuieste matca anual pe pavilion si nu numai

Mesajde Cristian IONITA » 30 Iul 2014, 15:51

ignatius scrie:
cazul programat - Inlocuirea reginei o fac cat mai tarziu in toamna cand ponta e scazuta (de preferat deloc), caut regina veche ... o scot din stup si adaug regina noua de preferat pe o rama care contine puiet capacit. Regina veche o pastrez in nucleu (de unde am scos-o pe cea noua) cateva zile pana ma asigur ce cea tanara a fost acceptata. Ideea este sa nu le lasi albinelor alternative (de unde sa-si traga botci)


O introduci in colivie sau libera?


libera cand inlocuiesc

cand fac roi atunci folosesc cutiuta cu dop de hrana (miere + zahar)

am incercat sa folosesc cutiuta si la inlocuit dar am avut parca cam multe rateuri
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se inlocuieste matca anual pe pavilion si nu numai

Mesajde vevidadra » 02 Aug 2014, 23:56

Closcutz scrie:Foarte interesant subiectul. Va marturisesc ca pina anul asta in stupina mea era tolerata aproape orice matca si cu greu am eliminat toamna trecuta cateva. Acum, cand numarul de familii a crescut ma intereseaza si felul in care ponteaza si evolueaza un roi din cauza matcii. Cred ca cea mai sigura solutie ar fi cu ajutorul custii de plasa infipta pe rama unde exista puiet capacit, aproape de eclozionare, dupa ce matca batrana a fost indepartata. Sunt si eu curios cum procedeaza cei cu numar foarte mare de familiii.


Dacă puteți traduce filmulețul o să vă satisfaceți curiozitatea. https://www.youtube.com/watch?v=tOub8DLTthA
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde irina » 11 Aug 2014, 15:53

Daca matca a facut doar zborul de recunoastere si am deplasat stupul pe alta locatie,ce se intampla? Face inca o data zborul de recunoastere sau iese direct la imperechiat? Creste riscul ca matca sa se piarda la imperechiere in aceste conditii?
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde ignatov andrei » 11 Aug 2014, 19:38

irina scrie:Creste riscul ca matca sa se piarda la imperechiere in aceste conditii?


DA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde TDI » 11 Aug 2014, 19:49

ignatov andrei scrie:
irina scrie:Creste riscul ca matca sa se piarda la imperechiere in aceste conditii?


DA!

Procentajul de reusita a împerecherii in conditiile in care matca a iesit din stup (nu iese mai devreme de 4-5 zile de la eclozionare) pentru recunoaștere sau o împerechere prealabila ( cu unul din cei 5-15 trantori necesari pana la completarea spermatecii cu 3,5-7 milioane de spermatozoizi) sunt mai mici de 1%. Alta varianta ar fi sa schimbi vatra, dar iarasi e puțin probabil ca împerecherea sa fie reusita.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori