Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde budamario69 » 15 Noi 2012, 20:57

Multumesc daniel o sa trec pe la el.
budamario69
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Sep 2012, 14:04

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde feerary » 04 Aug 2014, 18:24

Am inteles ca acest sirop este adus din Ungaria.... Imi poate da cineva un nr de contact de acolo, pt ca as vrea sa imi aduc si eu ( ii mai ieftin :) )
feerary
 
Mesaje: 28
Membru din: 09 Mar 2013, 14:52

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde proapis13 » 04 Aug 2014, 18:33

feerary scrie:Am inteles ca acest sirop este adus din Ungaria.... Imi poate da cineva un nr de contact de acolo, pt ca as vrea sa imi aduc si eu ( ii mai ieftin :) )

Daca-l cumperi din tara te costa mai ieftin decat daca l-ai aduce de acolo ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde feerary » 04 Aug 2014, 19:33

:lol: esti tare! atunci dc astia il aduc de acolo si mil vinde mie. O sa-mi spui ca aduc cantitati mari... si eu tot cantitate mare aduc si transportul e aproape gratis ;)
feerary
 
Mesaje: 28
Membru din: 09 Mar 2013, 14:52

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde proapis13 » 04 Aug 2014, 21:08

feerary scrie::lol: esti tare! atunci dc astia il aduc de acolo si mil vinde mie. O sa-mi spui ca aduc cantitati mari... si eu tot cantitate mare aduc si transportul e aproape gratis ;)

Nimic pe lumea asta nu este gratis,inclusiv info pe care o iei de pe forum costa ;)
Eu mi-am facut socoteala ; pot pune in camioneta 1800kg si ma costa decat motorina.....
am tras linie si in urma discutiei cu un coleg ce aduce am ajuns la concluzia ca mai bine cumpar de la el 1000kg,
transport inclus in pret de la Arad la Severin si ma costa mai putin decat asi face drumul pina la fabrica in Ungaria :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde alt stupar » 05 Aug 2014, 12:25

Bai, faceti bine si terminati cu astea comerciale pe acilea !
Aveti MP-urile la indemana, aveti forumul de anunturi... folositi-le :!:

si apropos... mare bou tre` sa fie si ala de livreaza moca locatia din Ungaria de unde ia siropul :lol:
pana una-alta... apicultura-i apicultura iar comertul comert ! ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde paul » 05 Aug 2014, 12:41

alt stupar scrie:si apropos... mare bou tre` sa fie si ala de livreaza moca locatia din Ungaria de unde ia siropul :lol:

Sa inteleg ca tu ai dat bani sau altceva, celui care ti-a livrat locatia ??? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde alt stupar » 05 Aug 2014, 13:10

Pai vezi cum le intelegi matale pe toate ? :lol:
Bine mai zise Proapisul... nimic nu-i gratis pe lumea asta, am descarcat destul la butoaie pentru altii !

Bai, pe bune, da-le-ncolo de comerciale !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde feerary » 05 Aug 2014, 21:05

proapis13 scrie:
feerary scrie::lol: esti tare! atunci dc astia il aduc de acolo si mil vinde mie. O sa-mi spui ca aduc cantitati mari... si eu tot cantitate mare aduc si transportul e aproape gratis ;)

Nimic pe lumea asta nu este gratis,inclusiv info pe care o iei de pe forum costa ;)
Eu mi-am facut socoteala ; pot pune in camioneta 1800kg si ma costa decat motorina.....
am tras linie si in urma discutiei cu un coleg ce aduce am ajuns la concluzia ca mai bine cumpar de la el 1000kg,
transport inclus in pret de la Arad la Severin si ma costa mai putin decat asi face drumul pina la fabrica in Ungaria :!:


Am luat niste informatii dp forum... cui tre sa-i achit si cat ma costa?
Cumva ma iei de prost? chiar daca n-as sti matematica am calculator si stiu sa fac un calcul de clasa 1 ;)
feerary
 
Mesaje: 28
Membru din: 09 Mar 2013, 14:52

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde Mircea_63 » 05 Aug 2014, 21:57

feerary scrie:
Am luat niste informatii dp forum... cui tre sa-i achit si cat ma costa?


Prin participarea la viata forumului. Printr-o mana intinsa acolo unde poti ajuta cu un sfat tehnic. Ai facut asta vreodata :?: Din cate stiu eu, participarea ta consta in etalarea litigiilor de natura comerciala si ai mai si nimerit-o ca nuca in perete, venind cu barfe legate de familia regretatului domn Romanescu.

In ce privesc sursele concrete de aprovizionare, situatia este mai delicata. Forumul a fost gandit ca o forma de intrajutorare tehnica intre apicultori, dar cu evitarea implicarii in partea comerciala. Fara nimic care sa fie vreo reclama sau favorizare ori defavorizare a vreunui comerciant. Acest lucru este prevazut in regulament. :!:

In ce priveste HS F40, as fi si eu curios, dar nu imi permit sa intreb acest lucru pe forum. Am miere de vanzare si nu intreb pe forum unde o pot da sau unde si ce pret as putea primi. Pentru acest lucru exista prieteni si mesagerie privata.

Exista si anunturile apicole :idea: Poti lansa o cerere de oferta sau chiar o intrebare de acest gen:
"Solicit in mod gratuit adresa de unde pot cumpara ieftin cutare produs. Localitate, telefon."
Dar nu pe forum! Forumul este pentru stupari si stuparit si nicidecum pentru comert, fie ca vrei sa vinzi, fie sa cumperi, fie ca ai avut o afacere la care nu ti-a iesit pasienta.
Succes!

LE Continuarea discutiilor off-topic va avea consecintele cunoscute din regulament.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde proapis13 » 05 Aug 2014, 22:03

feerary scrie: Am luat niste informatii dp forum... cui tre sa-i achit si cat ma costa?
Cumva ma iei de prost? chiar daca n-as sti matematica am calculator si stiu sa fac un calcul de clasa 1 ;)

Info de calitate despre F40 puteai sa iei de la mine(daca foloseai mp-ul)si mai sunt vreo doi colegi ;)
Nu e vba de calcul ci de unde se ia si prin cine din Ungaria....si daca stii ungureste....pe bune...
Tu te cunosti mai bine decat mine asa ca.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde feerary » 05 Aug 2014, 22:28

De calitate m-am convins. Sunt destui care stiu ungureste si deja am luat legatura cu una din surse. Am apelat la forum pt ca ma asteptam ca cineva sa imi spuna ca a mai luat si sa ma duc la o sursa sigura pt ca nu vreau sa ma trezesc cu surprize.
feerary
 
Mesaje: 28
Membru din: 09 Mar 2013, 14:52

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde cristi_vidican » 26 Dec 2017, 23:24

F40 cristalizează în flacon?
Am cumpărat și anul acesta f40. De la aceeași sursă ca anul trecut. Nu am avut probleme la iernare.
Într-o discuție cu alt vânzător, mi-a atras atenția că ce cumpăr eu nu va fi F40, ci un F mai mic (și să iau de la el F40, chiar dacă e mai scump). Adică mai puțină fructoză.
Vânzătorul meu m-a asigurat că e F40, că îmi dă și acte etc.
Azi m-am uitat la niște flacoane în care a mai rămas sirop din toamnă. Deja e albicios, cu început de cristalizare.
Parcă în anii trecuți nu a cristalizat chiar dacă a stat în frig.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde mausica » 27 Dec 2017, 17:52

CV ...ci iti ziceam eu tie odata ???
Stii cand am luat si eu intr-un an si la tel ti-am relatat niste pareri legate de produs(eu avand termen de comparatie tot un F 40 dar din alta sursa) ????
Ce am adus eu din Ungaria nu a cristalizat(nici nu a dat semne) niciodata. Ce am cumparat din alta sursa ...idem....diar cu asta de il ai si tu am avut nedumeriri :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde Dragos2006 » 27 Dec 2017, 22:45

NU de mult in Ungaria s-a deschis cea mai mare fabrica de indulcitori din aceasta parte de lume . NU este un secret , toti pot cumpara de la ei . Tehnologia este de ultima ora si marfa de mai buna calitate decat cea de la vechea fabrica.
Detalii gasiti pe firul acesta : http://kallingredients.hu/
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: HUNGRASWEET F40

Mesajde mausica » 27 Dec 2017, 23:27

Interesant !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori