Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde mirel » 05 Aug 2014, 10:36

Cred ca sunt 5 ani de cand am vopsit primii stupi cu lac pt exterior (kober yacht) sunt ca in prima zi, nu se cojeste nu se innegreste.Se poate da prima data o mana-doua de vopsea normala pt a da nuanta deoarece lacul este transparent , sau se poate amesteca o cantitate de vopsea cu lacul dar culoarea va fi "palida" sau exista baituri nuantatoare pt lemn ce se pot aplica inainte de lacuire. Am folosit toate trei metodele si e bine, nici din curiozitate nu as mai incerca altceva.
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde vasilefi » 05 Aug 2014, 11:41

dar kober yacht nu lasa lemnul sa respire si inteleg ca e mai bine sa respire
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde mirel » 05 Aug 2014, 12:00

Eu am spus cum si ce fac eu, fiecare e liber sa faca ce si cum doreste.....lazile dupa 5 ani sunt in pefecta stare , iar albinele nu le am auzit sa se planga :))))))
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde TDI » 05 Aug 2014, 12:09

Următoarea vopsea achizitionata o sa fie Kober Yacht.
Suntem datori sa incercam.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde vasilefi » 05 Aug 2014, 12:41

daca nu dati cu Lac Sadolin Yacht, degeaba, tot intra apa in stup :D
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde apimat » 10 Oct 2014, 14:21

Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde delorin I » 10 Oct 2014, 18:21

Newbee- spre ca mai ai albine...: :lol: 0 si ca o sa ne arati si noua cum arata acum stupii tai vopsiti cu vopsea suedeza!Sunt extrem de curios sa vedem ce culoare au!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 10 Oct 2014, 19:21

vasilefi scrie:am vopsit stupii cu 2 straturi ulei in sicativat + 2 straturi vopsea pe baza de apa.
nu prinde insa prea bine vopseaua pe baza de apa pe uleiul de in, oare trebuie sa las o perioada mai mare intre vopsiri, sau sa dau doar un strat de ulei de in?


Vopseaua pe baza de apa nu merge cu uleiul de in !!!
Daca vrei ulei de in , atunci foloseste vopsea pe baza de rasini alchidice !!! ( Pe baza de ulei nu cred ca mai gasesti ) !!!
Daca vrei sa folosesti vopsea pe baza de apa , atunci inainte de vopsea dai cu lac impregnant pentru vopsea pe baza de apa !!!
Unde gasesti de cumparat vopsea pe baza de apa , gasesti si impregnantul !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 27 Mar 2015, 00:14

De mulți ani mă tot chinui să găsesc vopseaua ideală.
Când am avut stupii bine făcuți, am ales o vopsea proastă.
Când am avut vopseaua bună, scândura a fost proastă.
Am crezut că le-am nimerit acum, dar iată ce-a ieșit.
Imagine
Imagine
Am vopsit așa: 1 strat de grunt + 2 lac de cabană
Pe partea nordică, au apărut pete la lăzile care au prins acum prima iarnă. Pe cealaltă parte, cea sudică, strălucesc. Nici pe lateral nu prea sunt probleme.
Unde am dat cu vopsea pe bază de apă, nu sunt problemele acestea, adică nu se vede. Probabil că sub vopsea e la fel.
Mă gândesc că e din cauza umidității din stup din timpul iernii????
am 1/3 plasă pe fund și nu am avut anul acesta probleme cu condensul
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde duma » 27 Mar 2015, 10:46

eu folosesc lavabila de exterior pe baza de apa ....fara lac si fara grund si sunt tare multumit !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 26 Oct 2016, 22:20

Imagine
Cu ce vopsim stupii? Cu de toate!!
Iată ce culori și vopsele am folosit în ultimii 5 ani.
C7-8 si 11 – lac pe bază de apă – 2012 – nu-mi place.
C3 – același lac pe bază de apă, alt pigment, nu-mi place – se duce de pe ladă în scurt timp. - 2013
C1 și C6 – lac pe bază de rășini (lac de cabană de la Azur), ok, dar am avut ceva probleme cu anumite lăzi – s-a exfoliat pe partea umbrită. - 2014
C2 și C5 – Vopsea pe bază de rășini – Azur – Topaz alb pigmentat albastru – vopseaua cu care voi merge de acum înainte – 2015
Fundul, capacul, C10 – Același Topz, pigmentat în verde (alb capacul) dat în 2016
C9 – vopsea pe bază de apă, Aquis – 2016 – ultima dată când dau. În timp se duce de pe ladă (am mai dat în alți ani) și nu-mi place de ea.
C4 – vopsea pe bază de rășini alchidice – Dekorator de la Coramet. E ok, vom vedea cum rezistă în timp. E aproape la juma de preț față de Topaz. Se întinde foarte bine și acoperă foarte bine. - 2016

Eu rămân la Topaz, pe care o pigmentez în culori pastel, după cum îmi place. Încerc pentru 2017 un galben sau portocaliu. Sau dacă nu, revin la albastru deschis
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde mausica » 27 Oct 2016, 00:10

Da ai probat nu gluma ceva vopsele..
Eu anu asta am vopsit cu Tifel
Până acum sunt ca noi....vedem la anu cum se prezinta
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde Balian » 25 Feb 2018, 07:03

Stupii mei erau confecționate cu 6-7 ani în urmă și erau vopsite cu vopsea pe bază de ulei Köber lucios. Sunt mulțumit dar unii au ajuns să fie revopsite. Gama este largă și tot mai largă, ce-mi recomandați din experiența voastră de care vopsea să folosesc? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 25 Feb 2018, 07:58

Balian scrie:Stupii mei erau confecționate cu 6-7 ani în urmă și erau vopsite cu vopsea pe bază de ulei Köber lucios. Sunt mulțumit dar unii au ajuns să fie revopsite. Gama este largă și tot mai largă, ce-mi recomandați din experiența voastră de care vopsea să folosesc? :)

După ce am folosit vopsele pe bază de apă, pe bază de rășini alchidice, lacuri pe bază de apă, pe bază de rășini, cel mai bun produs care mi-a căzut în mână a fost Topaz de la Azur.
Până anul trecut aveau doar alb, de anul acesta îl au și pigmentat - Topaz One coat.
Îl găsiți la Coramet, lângă doamna Murani. Sper să aibă la Salonta. Eu am luat din Oradea
În trecut, pentru că era doar alb îl coloram la ei în culori pastel.
Înainte de vopsea dau o mână bună de grund incolor.

Prețul e mai mare decât la o vopsea obișnuită (19 lei), dar se merită
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde Balian » 25 Feb 2018, 08:36

Mulțumesc, am să încerc. Tot ce este de vopsit în casa mea este vopsit cu lazur de Azur și sunt ff mulțumit. Asta ce-mi recomandați este pe bază de rășini sau pe apă? Cu ce ați pigmentat? Prețul întotdeauna atunci este mare când se desprinde, ai lucrat și mai trebuie să dai odată.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 25 Feb 2018, 08:52

Topaz one coat este pe bază de rășini.
Eu nu prea am încredere în cele pe bază de apă.
Se zice că vopseaua pe bază de apă trece cu apă :lol:
Sunt și în categoria asta bune, dar fie sunt scumpe, fie nu știu eu de ele.
Așa că nu mă risc.

Topaz One coat e deja pigmentat.
Eu am pigmentat la magazin după paletar. Am plătit ceva în plus, dar mi-am ales eu culoarea.
Cu Lazur am avut ceva proleme și am renunțat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori