Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde proapis13 » 27 Ian 2013, 16:45

valigorj scrie:feed bee a fost facut cu scopul de a stimula ponta in perioada premergatoare aparitiei polenului .....
.....fiind un produs neapicol e normal sa il ia un pic mai incet...... :shock:

Olteanul meu,pai ori e alba ori e neagra???? hotataste-te.....
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde comi » 28 Ian 2013, 01:19

De ce nu folosesti NEOPOLL produs german realizat la un inalt standard de calitate este un produs facut din polen zahar si fondant este ideal pt iarna si primavara stimulind regina pt a oua si cresterea puietului.pt o familie puternica se recomanda 500gr pe saptamina.se poate pastra si 2 ani la loc racoros.
Moto-ul firmei este ,,nu este viata fara proteine,,-Kein Leben ohne Eiweiss
Costa in jur de 5 euro pe kg dar nu cred ca il gasesti in Romania.Cel mai bine daca ai pe cineva care ajunge in Germania sa ti-l cumpere de acolo.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde Cristian Chirculescu » 06 Mar 2013, 09:29

Revin aici cu poze la TURTE FEEDBEE gata preparate.
Si pentru a nu fi considerata reclama am sters cateva contacte.
Fişiere ataşate
DSCF6299.jpg
DSCF6293.jpg
Alias FreeCristian 0764514729

www.freecristian.ro
Avatar utilizator
Cristian Chirculescu
 
Mesaje: 465
Membru din: 23 Iun 2011, 03:13
Localitate: MIOVENI, ARGES

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde delorin I » 07 Aug 2014, 12:52

Tocmai mi-a fost recomandat acest produs! Acum cautam documentarea! In conditiile in care am destul polen- cel putin pana acum, sunt un pic rezervat in a mai da bani pe artificii! Mai folositi? Este cineva multumit, mai multumit decat cu alte produse similare? Am inca de anul trecut Apifonda si Apiluka cu polen! Bani aruncati sau blocati AIUREA! Anul asta as vrea sa schimb cate ceva..
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde State » 07 Aug 2014, 17:20

Delorine , cred ca inca nu am vazut nimic.
Or sa apara pe piata "mancaruri" pentru albine cum sunt iaurturile Danone pe raft. Cu capsuni, cu cereale, cu nuci, cu scortisoara, cu draci, cu etc.
Ceva asemanator s-a intamplat si cu momelile de pescuit.
Romanul stia rama si mamaliga.
Au aparut "n" mix-uri cu arome de scoica, capsuni, calamari, raci, alune tigrate, etc. Fiecare produs are propria reclama ca e cel mai bun. Culmea ar fi urmatoarea: La Dunare n-am prins pesti decat la cocolos si rama neagra. Foarte foarte rar la celelalte. De ce ? Pentru ca pestele este salbatic, are scris in codul genetic ce sa pape. Unde plm a mai mancat capsuni crapul din Dunare? Sau alune tigrate ?
In baltile private e altceva, ca acolo e fortat sa manance toate astea. Pescarul se duce si arunca sute de kg de mancare din asta, drept nada. Pestele e dresat sa manance ce-i dam.

Scuze de derapaj dar cu albinele cum o fi ? Manance saracele ce le dai ? Mananca.

Eu stiu un om, batran, care le dadea dulceata de gutui amestecata cu zahar farin. Au mancat albinele ? Au mancat. Ce dracu" sa faca? Acum daca il intreb cum e dulceata pentru albine, o sa-mi zica asa: Ie buna, ca eu le-am dat si au mancat-o pe toata.

In alta ordine de idei, ai ingredientele acolo pe punga. Aproape 80% este zahar. Inlocuitorul de polen, sub denumirea de feed bee, ce-o fi ? Protofil ? Ceaiuri ? Cat dai pe o punga din aia ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde proapis13 » 07 Aug 2014, 18:55

delorin I scrie:Tocmai mi-a fost recomandat acest produs! Acum cautam documentarea! In conditiile in care am destul polen- cel putin pana acum, sunt un pic rezervat in a mai da bani pe artificii! Mai folositi? Este cineva multumit, mai multumit decat cu alte produse similare? Am inca de anul trecut Apifonda si Apiluka cu polen! Bani aruncati sau blocati AIUREA! Anul asta as vrea sa schimb cate ceva..

Pe aici ai citit ce s-a scris ???....viewtopic.php?f=9&t=3147&hilit=feedbee&start=64#p178201
Dr.Daniel Popovici a facut un experiment cu Feed-Bee publicat pe vechiul forum,cauta-l ai ce citi...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde delorin I » 08 Aug 2014, 10:57

Multumesc maestre! Acum m-am pus la punct!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde kiloz » 31 Ian 2015, 10:57

Atentie la produse contaminate cu OMG!
Anunti din partea OMME-din Ungaria

Conform informațiilor primite de Asociatia Nationala sa ridicat suspiciunea că substituitorul de polen Feedbee ,hrana destinate albinelor este contaminat cu substante din plante modificate genetic. Asociația Imediat a prelevat probă din stocurile dîn depozitul distribuitorului intern, care a fost imediat trimis la laborator de testare. Din păcate, studiile au arătat contaminarea cu OMG, din cauza asta rugam apicultori ca produsul în cauză, precum și produsele care au in compoziții si contin produsul respectiv, pentru a evita contaminarea mierii cu OMG,sa nu foloseasca.

Niciodata nu stii cu ce hranesti albinele!Sa nu avem incredere in produsele artizanale aparute peste noapte! :twisted:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde CristianBee » 01 Feb 2015, 23:29

Si sa fie contaminat OMG crezi ca mai ramane ceva din turta aia pana sa extragi mierea ? ( chiar si din cuib ) .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde CristianBee » 01 Feb 2015, 23:33

. Feedbee ? nu prea a fost consumata . Eu unul raman la turtele cu zahar , sirop , faina de soia , drojdie si ceva polen
( 9 lei/kg - 17 % proteina si 47% zahar ) . Decat sa dai cat dai pe unele ca astea mai bine muncesti o ora si ai facut 100 de turte .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde Neafiliatul » 04 Apr 2017, 19:23

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori