Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Furnicutele

Mesajde iunicu » 19 Iun 2012, 23:35

augustin scrie:Asa zicea si tata...

Posibil sa ai dreptate, niciodata sa nu spui niciodata. Deocamdata am o mica afacere in comert care imi aduce venit, ar trebui ca apicultura sa scoata un profit mai mare ca sa o transform in obiect principal de activitate. Pana atunci imi doresc sa pot produce atata miere cat poate consum familia mea si sa mai pot darui celor dragi sufletului meu cate un borcan din cand in cand.

Asta este hiba metodei, vegetatia care poate constitui punti de trecere. Eu tocmai din acest principiu am asezat placile de beton sub stupi.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Furnicutele

Mesajde proapis13 » 06 Aug 2014, 20:30

Reteta anti-furnici;se stropesc de două ori pe zi spaţiile respective cu o soluţie compusă din 6 linguri de apă şi 10 picături de ulei volatil. :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Furnicutele

Mesajde ves.lucian.zabrani » 08 Aug 2014, 00:33

La magazinele fitosanitare este un praf ce se numeste KUMULUS !!! contine 80% sulf muiabil !!! presarat prin podisor alunga albinele !!!
incercati si vedeti !!!
am avut in podisoare albine din acelea mai mari care mi-au facut si oua acolo !!!
nu mai am !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Furnicutele

Mesajde un OM » 08 Aug 2014, 07:39

Sigur...albine? Sau...furnici.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Furnicutele

Mesajde ves.lucian.zabrani » 08 Aug 2014, 07:46

mii de scuze !!! din cauza vitezei !!! aseara in afara de o bere Ciuc FARA ALCOOL nu am baut alceva !!!
se mai intampla !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Furnicutele

Mesajde proapis13 » 08 Aug 2014, 08:18

ves.lucian.zabrani scrie:La magazinele fitosanitare este un praf ce se numeste KUMULUS !!! contine 80% sulf muiabil !!! presarat prin podisor alunga albinele !!!
incercati si vedeti !!!
am avut in podisoare albine din acelea mai mari care mi-au facut si oua acolo !!!
nu mai am !!!
:P :P :P

Lucica,daca era altul si nu un iubitor patimasi al albinelor il balacaream ca pe novici,yi se scuza ,,derapajul'',,,, :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Furnicutele

Mesajde proapis13 » 08 Aug 2014, 08:20

Inca o reteta ,,batrineasca'' folosita de vechii cofetari si patiseri pe timpuri
SE pun parti egale de praf de copt si de zahar pudra si se presara in locurile cu furnici ; combinatia este letala pentru furnici :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Furnicutele

Mesajde un OM » 12 Oct 2016, 13:55

Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Furnicutele

Mesajde taipan » 17 Mar 2023, 22:17

Este adevărat, dacă înfăşurăm picioarele suporților de stupi cu vată de sticlă, nu mai urcă furnicile?
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori