Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 11 Aug 2014, 21:32

irina scrie:Daca matca a facut doar zborul de recunoastere si am deplasat stupul pe alta locatie,ce se intampla? Face inca o data zborul de recunoastere sau iese direct la imperechiat? Creste riscul ca matca sa se piarda la imperechiere in aceste conditii?

Albinele dau tonul....
Singura problema e in ce masura a fost stresata acea unitate biologica in urma mutarii.
Gaseste mai usor apa, nectar, liniste etc. sau... In functie de asta, matca e posibil sa fie atacata la un moment dat.
Daca o lasa in pace, va face inca odata sborul de recunoastere, iar daca ai plasat stupul separat de alte familii, sansele pot fi aceleasi.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde ignatov andrei » 11 Aug 2014, 22:09

lucky5strike scrie:Albinele dau tonul....


Care albine... si la ce "dau tonul" ?!? :?

Daca stupul isi pierde culegatoarea, cine mai aduce - si cand - "pulsul" de afara?!?

Poate fi valabila teoria dumneavoastra (intamplator), doar la deplasarea pe distante mari, unde TOATA "insecta" face zbor de recunoastere!
Tot in asemenea cazuri se intampla si acele "atacuri" asupra matcii, dar acolo sunt alte motive!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde lucky5strike » 11 Aug 2014, 23:12

Am luat in calcul ca a mutat pe alta vatra.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde CristianBee » 12 Aug 2014, 09:42

Eu am de inlocuit matci batrane asa cam pe duminica asta și tot nu sunt hotarat cum sa o fac dar ma-m gandit la 2 metode și anume : sa fac un nucleu peste stupul de baza ( ME ) cu albina tanara si sa dau matca noua dar implica manopera multa sau sa caut matca batrana sa o pun intr-o cusca cu hrana fara albina pe rame mai apoi las 2 zile si pun cusca cu matca tanara in acelasi loc . Care dintre metode sa fie mai eficienta dpdv al productivitații si siguranței ca nu vreau din 10 sa-mi ia doar 6 .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde nae » 12 Aug 2014, 10:51

Capcanezi si matcile batrane si cele tinere ,pe seara cand s-au linistit schimbi custile ; fara albina insotitoare si mancarea in cusca 1/2din compartimentul lung ,daca e cu doua (cel scurt-de contact- il las gol ),1/2 la cel cu un compartiment + o punga cu sirop in ''cap'' cu ceva mirosuri (protofil... ).
Daca n-a pontat in nucleu destul (sa fie acceptata definitiv) metoda o lasa vulnerabila , merge dar nucleul sa nu fie NOU .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde irina » 12 Aug 2014, 11:05

Multumesc pentru raspunsuri.Lamurita.....partial :P
Da, am mutat pe alta vatra.Stupul este pus in iarba, la distanta de platforma.Pe scurt: in 26.07- am facut roi cu botci capacite ;in 02.08-am vazut regina;in 03.08 am schimbat locatia;in 09.08-am vazut regina;nu si oua;parea totul in regula.
Sper sa vad si oua data viitoare!
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde ignatov andrei » 12 Aug 2014, 13:34

irina scrie:Daca matca a facut doar zborul de recunoastere si am deplasat stupul pe alta locatie

:?: :?: :?:

irina scrie:Lamurita.....partial :P


Multumeste-te cu atat!

irina scrie:Da, am mutat pe alta vatra.Stupul este pus in iarba, la distanta de platforma.Pe scurt: in 26.07- am facut roi cu botci capacite ;in 02.08-am vazut regina;in 03.08 am schimbat locatia;in 09.08-am vazut regina;nu si oua;parea totul in regula.


De ce n-ai spus "din prima" asa?!?
Din partea mea ai un "ignore" vesnic!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde irina » 12 Aug 2014, 14:04

Domnul Andrei,
Fara suparare,alta locatie/alta vatra,mie imi par sinonime.Daca ma insel,sunt dispusa sa accept diferenta.
Nu stiu de ce, dar mi-e cam greu sa ma multumesc doar cu atat :P .O fi rau, o fi bine....
Totusi,un "ignore" vesnic mi se pare cam mult.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde ignatov andrei » 15 Aug 2014, 22:20

irina scrie:Domnul Andrei,
Fara suparare,alta locatie/alta vatra,mie imi par sinonime.


Cat de "sinonime" sunt urmatoarele:
- am deplasat stupul pe alta locatie;
- am deplasat stupina pe alta locatie ?!? :?

La mutarea stupinei, toate familiile de albine dau "RESET" si incep activitatea din nou, matcile neinperecheate se reorienteaza (uneori mai devin si trantoritze), la fel si trantorii, nu mai vorbim de albine (ele fiind primele care fac acest lucru), care anunta intreaga familie... "ce", "cum" si "unde" !
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde Adrian Galofteanu » 15 Aug 2014, 22:41

Daca vorbim de mutarea unui stup, in general, in luna august, si vorbim intre stupari (nu intre apicultori cu diploma) se cam subintelege ca vorbim de distanta minimala de 3 km, nu?

Acu are si Andrei dreptatea lui ca putea fi vorba despre un roi plimbat dintr-un colt in altul al stupinei dar ........ erau multe semne de intrebare?????????? si cum incepatorii nu uzeaza de topicurile special destinate lor, te astepti la tot felul de intrebari de genul " sunt Vasilica, va rog stie cineva - cine a inventat apa calda?"
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde irina » 20 Aug 2014, 13:53

[quote="ignatov andrei"]
.....

Multumesc pentru raspuns.
Mi-ati dat mari emotii cu......vesnicia :P
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde irina » 20 Aug 2014, 14:09

[quote="Adrian Galofteanu"/quote]

In ceea ce-l ( e un ...el,nu? :P ) priveste pe ....Vasilica,e simplu,poate fi ....redirectionat.
In ceea ce priveste......un pas in fata,e mai greu,mult mai greu de facut.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde ignatius » 02 Dec 2014, 14:21

Ce parere aveti de introducerea matcilor pe o rama intraga 1/1 cu puiet capacit, miere si albina multa, introdusa intr-o cusca izolator cu plasa ?
Se ia matca batrana din stup si in locul ei se introduce cusca cu rama fagure, miere si puiet capacit gata de eclozionare precum si matca tanara, se unifca mirosurile si se poate astepta 24-48 de ore. Cusca are plasa deasa, nu gratie haneman, deci nu pot intra si nici iesi albine din cusca. Matca tanara sta la adapostul custii, ponteaza in continuare , nu isi intrerupe ponta, isi vede de treaba ei, eclozioneaza si puiet, cred ca dupa 48 ore, o putem elibera fara probleme.

Izolatorul respectiv poate avea mai multe utilizari nu numai pt introducerea matcilor. Diferenta fata de cusca cu gratie haneman este ca matca este protejata de albinele stupului in care este introdusa.
Fişiere ataşate
izolat1r.d.jpg
Izolator dadant cu plasa deasa
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde PAGANEL » 02 Dec 2014, 22:27

ignatius scrie: Diferenta fata de cusca cu gratie haneman este ca matca este protejata de albinele stupului in care este introdusa.

Prietene. Prin gratia haneman nu poate trece regina imperecheata, dar albina trece usor. Daca folosesti o sita in loc de gratie haneman, cred ca este ok. Mai poti folosi si o cusca pe care sa o aplici(infigi in fagure) pe o rama construita, cusca in care sa bagi regina cu cateva albine insotitoare(doici)dar care sa dea posibilitatea matcii sa ponteze. Dupa 2 zile, gasesti regina eliberata(rod albinele fagurele si o elibereaza)
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde ignatius » 03 Dec 2014, 10:31

ignatius scrie:Ce parere aveti de introducerea matcilor pe o rama intraga 1/1 cu puiet capacit, miere si albina multa, introdusa intr-o cusca izolator cu plasa ?
Se ia matca batrana din stup si in locul ei se introduce cusca cu rama fagure, miere si puiet capacit gata de eclozionare precum si matca tanara, se unifca mirosurile si se poate astepta 24-48 de ore. Cusca are plasa deasa, nu gratie haneman, deci nu pot intra si nici iesi albine din cusca. Matca tanara sta la adapostul custii, ponteaza in continuare , nu isi intrerupe ponta, isi vede de treaba ei, eclozioneaza si puiet, cred ca dupa 48 ore, o putem elibera fara probleme.

Izolatorul respectiv poate avea mai multe utilizari nu numai pt introducerea matcilor. Diferenta fata de cusca cu gratie haneman este ca matca este protejata de albinele stupului in care este introdusa.


Cunosc metoda cu colivia mica si cu gratia haneman. Eu intrebam daca cineva a folosit cusca pentru o rama 1/1 ca cea din fotografia adaugata de mine si daca acceptarea matcii noi introduse in stupul de productie are o rata de succes mai mare.L a o cusca mare nu mai sunt obligat sa eliberez matca repede cred ca o pot tine pana la 72 de ore, timp in care ea poate ponta fara probleme.
Va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde teinegru64 » 03 Dec 2014, 11:16

Cauta prin mesajele lui Marian Sima.El spunea ceva despre o astfel de rama ...
Chiar daca nu vei aplica metoda lui ...in pavilion...cu ceva tot te va ajuta.
Cel mai bine ar fi un telefon...am impresia ca nu mai scrie de vreun an pe aici...Eu zic ca intru-un an a mai acumulat ceva experienta.
.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori