Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Florin Dobre » 22 Aug 2014, 23:13

O sa-l placi Mariane...garantat. Poate ne revedem la intalnirea din toamna. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde un OM » 23 Aug 2014, 08:48

Sa inteleg ca adaugati pe furnir numai substanta activa?! Daca da, ce cantitate?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Adrian Galofteanu » 23 Aug 2014, 23:15

Tot stau si va citesc spusele despre mavrirol si alte retete de combatere a varoa sub forma benzilor impregnate. Eu nu am folosit niciodata altceva decat varachet. Folosesc rama oarba si cu aceasta reusesc sa stiu gradul de infestare, mai in toamna verific cu un carton alb sub rame si un fitil de varachet, in acelasi scop.

Acum fac primele tratamente cand incepe sa scada cantitatea de puiet si OBLIGATORIU un fitil la momentul cand nu mai este puiet deloc.

La ce o trebui sa las otrava asta in stup toata iarna nu inteleg.

Si tot noi vorbim dupa asta ca albina noastra nu reuseste sa scape de acest nenorocit de paduche care a devenit rezistent la diversele medicamente.


PS Anul asta(2014) nu am facut nici un tratament pentru varoa pana la aceasta data. Nu a fost nevoie!

As vrea sa cred ca toti cei care au facut "n" tratamente pana la aceasta ora le-au facut pentru ca a fost efectiv nevoie s-au pentru ca "asa trebuie".
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Florin Dobre » 23 Aug 2014, 23:29

Sunteti amabil sa detaliati cum folositi rama oarba? :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde TDI » 23 Aug 2014, 23:30

Benzile impregnate indiferent de substanta activa cu care au fost impregnate se lasa in stupi 40 de zile, 2 generatii de puiet consecutive.
Am acceptat un sfat logic in mare parte, dar, care in cazul meu nu a mers - nu am mai folosit rama mincinoasa anul asta, mare greseala.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Aug 2014, 01:36

Florin Dobre scrie:Sunteti amabil sa detaliati cum folositi rama oarba? :)



Lucrez pe Dadant 10R la stupii de jos si 12R la vagon. La ambele modele tin hranitoarele(uluc) in permanenta la marginea cuibului. Aceste sunt "ramele oarbe" pe care le tai odata la 2 saptamani, in sezonul activ. Cu aceasta ocazie verific(de regula prin sondaj) care este gradul de infestare cu varroa.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Florin Dobre » 24 Aug 2014, 01:47

Adrian Galofteanu scrie:Lucrez pe Dadant 10R la stupii de jos si 12R la vagon. La ambele modele tin hranitoarele(uluc) in permanenta la marginea cuibului.

Adica pe pozitia ramei 10(respectiv 12) sau 9(respectiv 11)? Gandesc ca rama 10(12) ar fi cu hrana(acoperitoare). :?
Multumesc!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Aug 2014, 10:26

Florin Dobre scrie:
Adrian Galofteanu scrie:Lucrez pe Dadant 10R la stupii de jos si 12R la vagon. La ambele modele tin hranitoarele(uluc) in permanenta la marginea cuibului.

Adica pe pozitia ramei 10(respectiv 12) sau 9(respectiv 11)? Gandesc ca rama 10(12) ar fi cu hrana(acoperitoare). :?
Multumesc!



Da, in general in ani buni cum este anul asta, ramane la vremea asta un fagure cu miere care va fi descapacit si mierea carata in cuib, dupa care taiem fagurele pentru topit.

Este un adevar ca la stupii de 10R uneori se simte nevoia de un fagure in plus dar....nu le poti avea pe toate :) . La 12R este ok!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde nae » 24 Aug 2014, 12:54

Eu n-am fost multumit de R oarba .
Pana la rapita si dupa tei ai mai mult sirop/miere in ea , intre rapita si tei n-ai timp de mestecat .
La marginea cuibului ,daca o recoltezi la 14 zile ,ai si LARVAR si capacit =neeficient .
Sa fie eficienta trebuie spart cuibul (s-o construiasca-oua rapid),inainte de capacire mutata la exterior (cica le place la rece ), dupa capacire recoltata ...(daca spargi cuibul in timpul dezvoltarii fam iti construiesc lucratoare ...)
Cand capcanezi cu R oarba ceva in stup e jale =parerea mea .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Aug 2014, 19:49

Sa nu intelegem gresit. Nu consider rama oarba capcana de paduchi. Dar cum o folosesc eu impusc mai multi iepuri: Hranesc cand vor muschii mei, am debuseu pentru crescut trantori si albinele nu-mi strica fagurii pentru a face celule de trantor, controlez gradul de infestare cu varoa si mai adun si ceva ceara, la o familie buna il tai de 4-5 ori pe sezon.

Daca vrem sa avem succes la salcam, familiile la rapita(papadie, cires, pomi) trebuie sa oua deja rama oarba, daca nu este asa atunci.....intradevar rama oarba nu-si face treaba.
S-au daca bagam FA la greu(peste 2 pana la salcam!) atunci normal ca rama oarba o punem degeaba.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde mihai33 » 28 Aug 2014, 23:22

salut!
eu am deschis topicul...raspunsul il dau tot eu dupa indrumarea in mp a colegilor ....
am testat eu pe tot efectivul de 170 de roi/familii...10% taktic...la roii pana in 6 rame dadant 10 cm de hartie igienica, la familii 20 cm...deasupra ramelor intra exact un sul de hartie ..trebuie sa fi atent sa iti ramana si pt "urgente"...treaba merge repede, 136 de familii in 3h..cu ajutor, facut la 7 zile,...cazatura de varooa la greuceanu...
nae ..functioneaza asa ca baga mare

la mine este un pic mai cald,..infestarea de varooa este ridicata,..rama oarba eu o folosesc cu succes,..direct in mijlocul cuibului de 10R,..rama este impartita in doua,..o tai la fiecare 10-14 zile,..in functie de vreme, de numarul botcilor din finisori...de..de..de....dupa mine este un mijloc bun , ramele oarbe eu le mai folosesc si pt baietii de fecundare,..dar intervine o grava problema de varooa dupa 2 cicluri,..

ps: ms amd
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde csabio » 29 Aug 2014, 10:46

Colegii din Ungaria folosesc 24 de ml Tactic la 75 ml ulei de floarea soarelui, cu recomandarea Omme. Adica Aca. A mai precizat un coleg pe prima pagina, al acestui subiect.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde mihai33 » 29 Aug 2014, 21:26

unele regine isi intrerup ouatul la 10% taktic,..observatie personala,..totusi cred ca este foarte mult...dar..fiecare face cum doreste,..eu la 10% sunt multumit.
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde duma » 01 Oct 2014, 00:28

Salutare
Interesant topic deschis de Mihai . Am sa probez si eu aceasta varianta si de pe acum cred ca va da randament ......si am sa folosesc V. Forte in formula de soluție .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde peterneamt » 02 Oct 2014, 18:41

;)
melodia vă place ?
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Closcutz » 02 Oct 2014, 19:03

Melodia e cu dedicatie expresa pt varroa: vagabond, betiv si talhar... :)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori