Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde Florin Dobre » 14 Oct 2013, 20:54

Citeam una/alta pe...dicolo. :)
Si am dat de o discutie despre folosirea antibioticelor.
Am tras concluzia ca multi folosesc preventiv. :?
Din discutii cu unii apicultori am mai auzit soptindu-se chestiunea asta cu oxitetraciclina.

Se da ori nu se da antibiotic la albine?

Eu am inteles ca folosesti antibiotic daca ai stupina deja bolnava si evident ca incerci s-o salvezi.
Am mai inteles ca prin folosirea preventiva a antibioticelor se risca o dezvoltare a unor bacterii/virusi mai rezistenti.

Am inteles ca este interzisa prezenta antibioticelor in miere.
Sa inteleg ca aceia care folosesc antibiotice preventiv au o metoda prin care se elimina si riscul contaminarii mierii marfa?!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2013, 21:51

Da !
PS. Albinuţa cu degetul ridicat spune "a fi sau a nu fi asta e întrebarea", sau varachetul-tratament sau preventiv sau poate tratament preventiv, sau albine.....? ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde balasbebe » 15 Oct 2013, 07:21

Oxitetraciclina nu trateaza loca, doar un foc bun. Atunci ce inseamna preventiv? Am vazut ce inseamna antibioticele. Am fost intepat de capuse, si preventiv am luat tetraciclina. Nu am luat-o de capul meu, am luat dupa sfatul medicului. M-am ales cu imunitatea scazuta, si cam atat. Nu merita sa mai dam antibiotice, care nu fac altceva decat sa ajunga in miere si in loc sa faca bine consumand miere mai mult rau facem.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde janese » 15 Oct 2013, 08:48

treaba cu teramicina(oxitetraciclina) a mai fost discutata. este corect ce ati scris mai sus,darrrrr..ca exista un dar......incercati pe un lot martor de cateva familii si vedeti populare per familie fata de ceilalti netratati,pardon...,,neantibioticati"!
toata treaba este sa nu sari calul!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde TDI » 15 Oct 2013, 09:30

Aş avea o întrebare câtre 2 categorii de colegi: cei ce au tratat cu antibiotic si au dat miere en-gross fara sa anunţe si cumparatorii, cei care cumpara mierea ca sa o vanda in Europa sau America. Intrebarea este: Ce se intampla cu un lot de miere de 20 tone din care 500 kg au in componenta antibiotic(pana la a milioana parte dintr-un gram)?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde B.K » 15 Oct 2013, 09:52

TDI scrie:Aş avea o întrebare câtre 2 categorii de colegi: cei ce au tratat cu antibiotic si au dat miere en-gross fara sa anunţe si cumparatorii, cei care cumpara mierea ca sa o vanda in Europa sau America. Intrebarea este: Ce se intampla cu un lot de miere de 20 tone din care 500 kg au in componenta antibiotic(pana la a milioana parte dintr-un gram)?

Ce sa se intample ??? N-ai vazut la stiri ?? Se ambaleaza si sa da la saraci
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde TDI » 15 Oct 2013, 11:13

Din auzite stiu ca un exportator roman a luat un lot de 250 tone miere şi la trimis in America (inainte de anul 2000). Mierea avea antibiotice, nefiind in acelasi timp platita apicultorilor din Romania. A fost denaturata si aruncata.
Nu folositi antibiotice! Din punct de vedere medical are o influenta nefasta asupra organismului uman. Comercial, cu 500 kg puteti provoca o paguba de zeci de tone.
Il invit pe dl. Popovici sa expuna mai stiintific informatii referitoare la antibiotice, remanenta in ceara si lemn si la efectele consumarii unei mieri cu antibiotic asupra organismului uman.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde joohny » 15 Oct 2013, 11:19

Va salut.Eu sint incepator insa din teorie am inteles ca se da antibiotice in sirop numai atit cit maninca ele .Daca dam mai mult atunci ele o depoziteaza iar la recoltare ajunge in butoi.Cica in lege e scris ca e interzis a se comercializeaza miere cu antibiotice.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde geangu » 15 Oct 2013, 16:00

pt. a nu se regasi in miere se da cu cuibul restrans si se insemnezaza ramele, in principal extractia se face din caturi iar pana la folosirea acestora mierea cu antibiotic este consumata de mult.Atentie la doze si la perioada cand se face tratamentul.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde /ALEX\ » 17 Oct 2013, 20:46

eu irnez pe ramele cele mai negre , in medie 5-6 rame , mai fac tratamet cu antibiotice toamna tarziu , atunci cand albina e doar pe ramele astea care vor fi schimbate oricum in primavara . Mierea nu e contaminata + ca in legislatie este o toleranta de substanta activa in miere . Nu tratez cu antibiotic in vara sau primavara . Nu dau cu antibiotic preventiv in stupi pentru ca nici eu nu iau antibiotic preventiv .
/ALEX\
 
Mesaje: 53
Membru din: 17 Oct 2013, 16:17

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde alin75 » 17 Aug 2014, 21:40

Cred ca trebuia sa continui aici.
Rog moderatorii sa mute totul incepand de la aceasta postare viewtopic.php?f=8&t=2827&start=192#p206732

Numai bine,
Alin
Ultima oară modificat de alin75 pe 17 Aug 2014, 21:54, modificat 1 dată în total.
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde dorindafi » 17 Aug 2014, 21:52

[quote="Florin Dobre"]Citeam una/alta pe...dicolo. :)

Am tras concluzia ca multi folosesc preventiv. :?
Din discutii cu unii apicultori am mai auzit soptindu-se chestiunea asta cu oxitetraciclina.

Se da ori nu se da antibiotic la albine?


florine , nu-tzi va spune nimeni adevarul aici
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde cosming » 18 Aug 2014, 11:00

Deci luam o stupina semnificativa ( acui nu stiu:D) si din verificari gasim cativa stupi cu semne de loca. Ce putem face:

1. Nimic ,lasam mama natura sa aiba grija de albina.
2. Ardem stupii cu pricina
3. Carantinam stupii bolnavi si dam cu antibiotie
4. Tratam toata stupina cu antibiotice.
5. Dezinfectam instrumentar, ardem stupii/faguri vechi, si scuturam albina bolnava in stup nou cu/fara tratament antibiotice.

Va invit sa dati note pe fiecare din variantele de mai sus chiar sa adaugati si altele :|
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde Trantorul@ » 24 Aug 2014, 19:04

Hai sa o luam babaste ... ( nu ma refer la loca americana deoarece aceasta e mult mai grava) ....

antibiotice = otrava ;

Comparatie : om=stup;

Eu om "sanatos" iau antibiotice preventiv pentru x boala sau incerc sa imi intaresc sistemul imunitar si sa ma feresc de o multime de factori

favorizanti , declansatori si de care or mai fi ca nu-s doctor ... pentru a lupta cat mai bine in caz de infectare ?

Daca iau preventiv antibiotic eu neavand nimic se duce in cap sitemul imunitar + ca organismul cica abea in urmatoarele 6 luni ar elimina toata

otrava din organism .... ( peste 90% din populatie habar nu are ce-i antibioticul si repercusiunile lui) .......

Sa zicem ca am un sistem imunitar puternic nici o afectiune si contactez " loca europeana " de cele mai multe ori organismul "stupul" puternic

trece peste asa ceva fara foarte mari urmari pe cand! un organism slabit "PREVENTIV" posibil si de cele mai multe ori sa clacheze!!! De aici si

mitul ca stupii tari nu se imbolnavesc , ba se imbolnavesc si ei da nu se prea vad urmarile bolilor pentru ca are cine lupta cu boala .

Cine face selectie la albine rezistente la boli in primul si in primul rand si nu va trata preventiv probabail va mai avea si albine si va face si

miere, DAR ce te faci cu incepatorii de pe langa tine care invatati de ..... vor trata "PREVENTIV LA TROACA" si le vor "trata"

adica nenoroci si pe a tale (mele) ???????????!!!!!!!


EU am facut primu tratament la varooua de rarire joi- vineri- sambata seara , din inca 3 nu o mai facut nici unul si le-am zis ... ce pretentii

mai pot avea ??? Ce sa mai zic de ultimul in lipsa puietului ??? si ii unul din vinovatii principali ai transmiterii multor boli!!!

Mai sunt o gramada de zis da momentan ma lupt cu niste virusi si nu iau nici antibiotic si sper sa ies invingator , consum deastea propolis ,

polen , miere ... ceapa , usturoi .... !!! ( si am pierdut sirul momentan la ce am mai vrut sa scriu) ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara


Re: Antibiotice-tratament sau preventiv?!

Mesajde Trantorul@ » 24 Aug 2014, 21:07

Si zice ce in filmul respectiv ? sa inteleaga tot tantalau ( care nu intelege si alte limbi) ?
-sau pierdut 32% din coloniile tratate si 35 % din cele netratate , preventiv sau bolnave ?
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori