Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Scabatox - tratament AV

Mesajde Calin1987 » 28 Mar 2014, 14:51

A folosit cineva Scabatox in loc de Tactik sau Varachet Forte? Daca da, care sunt impresiile de dupa utilizare? V-as ruga sa ne impartasiti si dozaje pentru folosirea in aparat tip Furetto.
Calin1987
 
Mesaje: 27
Membru din: 14 Ian 2014, 03:07
Localitate: Beius, Bihor

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde TDI » 28 Mar 2014, 17:28

Sunt mai multe tipuri de Furetto. La care dozajul pompiţei e diferit. Concentratia recomandata la cel produs de domnul Stoianoff era de 25-50 ml la litrul de hidrocarburi alifatice dezodorizate. Eu am folosit 37.5 si 50 ml. Cauta pe forum sunt furnizate informaţii în mai multe locuri.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Calin1987 » 28 Mar 2014, 17:41

Pe mine ma interesa concentratia pentru un tratament cu 1 ml/familie. Ca acel ml e dat din 3 jeturi, din unul singur, sau din 9,nu conteaza... cred :)
Calin1987
 
Mesaje: 27
Membru din: 14 Ian 2014, 03:07
Localitate: Beius, Bihor

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde danman » 23 Aug 2014, 14:15

Dupa ce am avut de furca cu Varoua anul asta mai mult decat niciodata, desi i-am tratat si in primavara si chiar si in vara (roii fara puiet), tratand cu 3 substante diferite printr-e care si acid formic, am ajuns la concluzia ca e posibil sa fie nevoie de o concentratie mai mare a substantei active. Am gasit pe forum (cred) niste calcule foarte bune facute de un coleg al carui nume nu l-am retinut din pacate... si sper sa nu se supere daca le voi posta si aici pt ca le-am salvat in calc considerand ca sunt foarte utile si bine redactate asa incat oricine poate sa inteleaga. Dupe calculele lui, concentratia de produs pe baza de varachet pe care o foloseam eu e prea mica, asa incat am crescut-o si pare ca functioneaza mult mai bine. Mi-au cazut mult mai multi varoua acum, in timp ce in vara nu reuseam sa scap de varoua nici la roii fara puiet. Iata calculele care repet, nu-mi apartin (dar toata stima autorului):

"Prin urmare am constatat si am experimentat dupa calcule indelungate si studiate ca la un aparat de fumigatie al carui pompita introduce in camera de ardere 1 ml de solutie cantitatile sunt urmatoarele:

14,5 ml de Tacktic la 100 ml de petrol =(echivalent) cu 5 picaturi de varachet forte pusa pe o banda de fumigatie

11,6 ml de Tacktic la 100 ml de petrol =(echivalent) cu 4 picaturi de varachet forte pusa pe o banda de fumigatie

8,7 ml de Tacktic la 100 ml de petrol =(echivalent) cu 3 picaturi de varachet forte pusa pe o banda de fumigatie

5,8 ml de Tacktic la 100 ml de petrol =(echivalent) cu 2 picaturi de varachet forte pusa pe o banda de fumigatie

Aceste rezultate le-am obtinut dupa calcule amanuntite prin extragerea procentului de Amitraz din ambele solutii ( Varachet Forte si Tacktic ) si comparandule plus teste

Alte detalii:

1 cutie Varachet Forte = 35 lei - 6,5 ml solutie concentratie 20% Amitraz - Tratezi Aprox 60 Familii de albine - timp intre 30 min si 60 min
1 Flacon Tacktic = 40 lei - 250 ml solutie - concentratie 12,5 % Amitraz - Tratezi Aprox 2000 de familii de albine - timp estimat la 60 familii de albine 10 min max-1 litru ( 1000 ml ) de petrol lampant sau ulei lampant = 17 lei - ajunge pentru tratarea a 1000 de familii de albine
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde MUSTA » 23 Aug 2014, 14:43

ce concentratie de varachet folositi acum?
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde danman » 23 Aug 2014, 23:20

Daca folosesc Varachet Forte pun o sticluta intreaga la 100ml ulei mineral adica 6ml, iar daca folosesc Tactic sau altceva (cu concentratie de 12,5% amitraz) pun dupa cum reiese din calculele colegului, 14ml la 100ml ulei mineral. Deocamdata n-am folosit aceasta concentratie decat acum in august, dar in ce priveste eficacitatea, pare intr-adevar mai buna. Daca vor supravietui si matcile... va spun in primavara. (Vorbesc de tratamente facute cu Furetto).
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde delorin I » 23 Aug 2014, 23:22

Multumim!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jenica67 » 24 Aug 2014, 20:08

danman, ce stupi ai tu, de pui dupa calculele colegului, 14ml la 100ml ulei mineral ?? La stupul Dadant se pun 3 picaturi de VF, adica 8 ml amitraz 12.5% la 92 ml de ulei de parafina, sau cum ti-a spus colegul 8,7 ml amitraz la 100 ml ulei de parafina. Si eu am facut ieri tratament cu ulei de parafina de la farmacie sticlute de 40 ml si Scabatox. Pana acum pare totul ok. Mi-am propus sa faca acum 2 sau 3 tratamente, urmand ca ultimul sa il fac fara puiet cu VF. Am folosit aparatul gen Fureto confectionat de mine. Partea de teava care este conectata la pompita, mi se pare cam scurta si mi s-a incalzit de a largit teava de plastic de conectare cu pompita si dupa 20 de stupi, a trebuit sa fac o pauza, sa pun un colier romanesc. La racire si-a revenit, deci problema este numai la cald.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde delorin I » 25 Aug 2014, 12:46

Care este dozarea corecta pana la urma?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jenica67 » 25 Aug 2014, 13:55

Ca si la VF dozajul este in functie de stup. Acum fiind o ceata de fum, se considera dozajul pentru toti stupii ca pentru D10R de 8% scabatox(taktic), deci 8 ml scabatox(taktic) si 92ml ulei de parafina care este cam acelasi lucru cu 8.7 ml scabatox(taktic) si 100 ml ulei de parafina. Pompita trebuie sa bage 1 ml de amestec la o apasare. Se incarca pompa cu ulei de parafina (nu cu apa, sau altceva) se fac 100 de apasari si se masoara cantitatea de ulei obtinuta. Daca se obtin 100 ml, dozajul este conform celor mai sus mentionate. Daca se constata ca cantitatea este diferita, se fac corectii la scabatox(taktic) ca la un fum sa fie aceasi cantitate 0.08 ml ca si daca ar fi 1 ml de amestec. Ex sa fie mai pe inteles : Pompita la 100 apasari da 70 ml. deci avem o cantitate mai mica cu 30 %. Ca sa avem aceiasi cantitate de scabatox(taktic) 8:100=0.08 ml la un fum se procedeaza cu regula de 3 simpla
8 ml scabatox(taktic).............................70ml amestec
x ml scabatox(taktic)............................100ml amestec
x=8x100/70=11.43, adica 11,5 ml scabatox(taktic)

-sau se pune 8 ml scabatox(taktic) si restul de 62 ml de ulei, ca sa avem 70 ml, cat da pompita.

Bineinteles ca daca avem toti stupii ME pe doua corpuri, sau D12R, se pot face corectii, pentru a avea aveiasi concentratie de scabatox(taktic)/acelasi volum.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde delorin I » 25 Aug 2014, 23:22

Deja sunt complet in ceata... Oricum deja am facut un amestec...il dau pe riscul si pe albinele mele! Cat timp actioneaza tratamentul cu Scabatox? Aveti idee cat timp este activ? In sensul de - dupa cat timp este ok sa umblam in stupi! Am urdinisele reduse de la ultima vizita...preventiv! Le las asa sau le deschid la maxim? Cum se porta albina bombardata cu aceasta gramada de pesticide? Oricum am inteles ca tratamentul se face cu urdinisul deschis!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jenica67 » 26 Aug 2014, 09:59

Eu am fund cu sita AV si am facut tratamentul cu urdinisul deschis. Dupa cca 2 minute ies in masa afara.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde EugenVoinea » 26 Aug 2014, 19:01

Si la mine al doilea an de tratament cu scabatox 8%in petrol lampant,un singur puf de un ml si iata rezultatul:
Fişiere ataşate
Picture 001.jpg
..."Invata de la vultur cand umerii ti-s grei Si dute la furnica sa vezi povara ei''... din lirica norvegiana.
Avatar utilizator
EugenVoinea
 
Mesaje: 102
Membru din: 14 Oct 2011, 17:57
Localitate: CRAIOVA

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde glaliona » 26 Aug 2014, 20:47

Buna seara ,astazi am facut al doilea tratament cu varachet si nici la primul tratament , nici acum nu am gasit macar un varoua pe scandura de zbor :cry: .O fi ceva in neregula cu VARACHETUL de unii incearca si altceva .Nu am vazut varoua nici pe o albina (in tot sezonul) dar nu ma amagesc cu gandul ca varoua nu exista .Nu am avut pierderi peste iarna in niciun an dar acum i-mi fac multe griji.
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jenica67 » 27 Aug 2014, 08:16

EugenVoinea, ai infectare grava. Trebuie sa faci toate tratamentele si eventual la sfarsit si mavriol. Am avut si eu anul trecut un stup, care la 1 septembrie avea puiet pe 6,5 rame si din cauza varoua, mi s-a depopulat foarte tare, ajungand in 1 noiembrie la 3 rame, de am vrut sa il desfintez. Anul asta, eu am facut prima data tratament cu Scabatox si sper ca rezultatele sa fie corespunzatoare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde kiloz » 27 Aug 2014, 16:06

glaliona scrie:Buna seara ,astazi am facut al doilea tratament cu varachet si nici la primul tratament , nici acum nu am gasit macar un varoua pe scandura de zbor :cry: .O fi ceva in neregula cu VARACHETUL de unii incearca si altceva .Nu am vazut varoua nici pe o albina (in tot sezonul) dar nu ma amagesc cu gandul ca varoua nu exista .Nu am avut pierderi peste iarna in niciun an dar acum i-mi fac multe griji.


Incearca neaparat cu o alta solutie,o alta varianta. O varianta ar fii, Mitacul sirbesc sau Varatrazul. Nu astepta minuni numai de la o anumita substanta si numai de la un singur producator. Mai sint si metode alternativa de tratament,studiaza si ia in considerare si varianta asta.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Cristian IONITA şi 6 vizitatori