Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Octavian

Mesajde octavianpopescu » 01 Sep 2014, 11:48

Salutare!
Eu sunt Octavian, am 24 de ani si sunt din Ploiesti.
Sunt incepator in acest domeniu, anul acesta a fost primul meu an de apicultura un an destul de prost pentru majoritatea apicultorilor ca si pentru mine.
S-o iau de la inceput:inca din toamna trecuta m-a hotarat sa incerc si eu acesta frumoasa ocupatie.si cum am aflat ca cel mai bine e sa incepi primavara m-am pus pe asteptat dar si pe citit.asta a fost un test pentru mine deoarece sunt o fire mai nerabdatoare (m-am insurat la 20 de ani ;) ) si am zis ca daca mai am aceasta dorinta(ca pasiune inca nu era) si dupa 6 luni inseamna ca se poate.asa ca m-am trezit in februarie (parca) la targul apicol de la campina si in aprilie deja aveam 3 familii si inca 6 cutii goale ce asteptau a fi ocupate pana in toamna.nu stiam cam cat pot sa fac din cele 3 familii dar am zis ca mai bine sa am mai multe cutii goale (nu credeam ca le v-oi umple pe toate 6, 9in total)
Dar datorita acestui an "bun" m-am trezit ca a trebuit sa mai cumpar inca doua cutii.problema a fost ca de inmultit s-au inmultit dar mancare nu prea a fost.am fost la un pas de a pierde un roi din aceasta cauza.sirop nu le-am dat foarte mult, doar atunci cand a fost la limita de a murii le-am dat cam 10-12 zile din 2 in 2 zile cam 150-200ml si acum de pe 20aug pana ieri in fiecare zi pentru a completa rezerva de hrana si a forta putin ponta(acum le-am facut sirop invertit dupa reteta lui nea gica si am adaugat in el si ceai de menta)

In momentul de fata detin 11familii(din cei trei initiali facuti inca sapte plus un roi prins de tatal meu) cu care sper sa ies bine din iarna.din toti cei 11 4 aveau mancare mai putina dar sper ca dupa aceasta completare sa fie mai bine (vreau sa ma uit diseara la ei ca nu mai m-am uitat de ceva timp) iar 2 din cei 4 sunt destul de micuti 5-6 rame din care 3 cu puiet.
Astia au avut ceva probleme unuia I-a murit matca (probabil vina mea) si apoi a durat mult pana s-a imperecheat din cauza vremii si a iesit destul de tarziu iar celelalt am avut o familie besmetica (un roi) pe care l-am scuturat si ca sa nu stea cutia goala am luat o rama cu puiet si una cu miere si am mai facut un roi numai ca aproape toata musca a plecat acasa si a ramas aproape gol dar usor usor s-a dezvoltat.
De astia doi mi-e frica putin la iarna pentru ca nu stiu daa sunt suficienti de puternici pentru la iarna (lipsa de experienta)....

Deci, asta sunt eu, Octavian.
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Octavian

Mesajde un OM » 01 Sep 2014, 12:57

Bine ai venit printre noi. Succes in viitor.
Ai avea ”inima” sa renunti la vreunul din roi, pentru ca ceilalti sa aiba sansa sa treaca iarna? Adica adaugarea catorva rame cu miere si populatie ceva mai multa, intr-un cuvant unificari?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Octavian

Mesajde octavianpopescu » 01 Sep 2014, 13:07

Da, normal...in functie de cum or fi daca v-a fi nevoie voi unifica cele doua roiuri.decat sa imi moara amandoua mai bine ii unific...
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Octavian

Mesajde proapis13 » 01 Sep 2014, 13:54

Bun venit pe forum si la mai mare :!:
Cel ce te-a indrumat sa inmultesti excesiv cele 3 familii trebuia sa te si invete si sa le asiguri
harana glucidica necesara dezvoltarii,nu se ajungea la situatia expusa de tine mai sus ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Octavian

Mesajde yulian » 01 Sep 2014, 14:06

"nu le-am dat foarte mult, doar atunci cand a fost la limita de a murii"...de ce iti bati joc de albine?? Este 2.5 lei kg de zahar!! Urat, foarte urat!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Octavian

Mesajde octavianpopescu » 01 Sep 2014, 14:53

Proapis-merci frumos de primire.acum, cine m-a invatat sa inmultesc excesiv chiar m-a invatat si sa dau sirop.problema e ca nu am vrut...la mine e zona bunicica chiar daca nu am fost plecat deloc cu ei.prind si putina rapita si pomi fructiferi si putin salcam (1) si restul poliflora.faza e ca rapita a mers destul de prost salcamul deloc si poliflora tarziu.deci de la rapita am avut foarte putin cules spre deloc si pana a inceput poliflora au duso numai ele stiu cum.acum sa fim seriosi, cui I-a mai murit familie in plina vara pana anul asta?! Eu am auzit doar de anu asta ca s-a intamplat.deci nu aveam de unde sa stiu cum v-a fi mai ales ca sunt incepator.si am incercat si la fel fac si in continuare sa evit pe cat posibil zaharul.doar atunci cand e vorba de viata si de moarte.miere nu stiu daca am mancat 300 grame insa puteam sa fi mancat si 40kg(sau mai mult) si sa le bag zahar lor..nu stiu, poate mi-oi schimba parerea dar deocamdata aleg sa merg asa, sa las albinelor miere si doar daca nu mai au sa le bag zahar.sper ca ai inteles
Yulian-cred ca mai repede iti bati joc de ele dandu-le zahar.probabil ca nu stiu foarte multe si probabil ca nu e asa cum zic eu dar eu cred ca fiecare animal ar trebuii sa se hraneasca cu ce a lasat Dumnezeu, nu cu surogate (la fel si in cazul oamenilor).daca nu e hrana naturala atunci decat sa se moara de foame mai bine inlocuitori, dar doar atunci.parerea mea de incepator
P.S.eu sunt multumit cum am procedat cum am procedat cu exceptia faptului ca nu mi-am dat seama mai devreme cu 3-4 zile si asta din cauza ca sunt la inceput.asa sa le fi dat toata vara as fi putut sirop as fi putut, dar ce rost avea?! As fi mancat si eu pitina miera anu asta dar ele iernau aproape numai pe zahar.mie unu nu mi se pare ok asa
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Octavian

Mesajde mausica » 01 Sep 2014, 15:02

Daca a mers asa prost si rapita si salcamul si restul nu trebuia sa mai stai pe ganduri si sa faci stimulari macar....albinutele alea nu pot traii cu aer.ai mare grija cu rezervele pt iarna,pt ca daca astepti sa isi faca ele singure rezervele de iernare(si ai culesul care il ai) s-ar putea sa ramai cu cutiile goale.
Spor sa ai !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Octavian

Mesajde proapis13 » 01 Sep 2014, 15:15

Eu am o vorb,ce ai in stup la 1 octombrie o sa ai si la 1 martie,tine minte :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Octavian

Mesajde yulian » 01 Sep 2014, 17:13

octavianpopescu scrie:Yulian-cred ca mai repede iti bati joc de ele dandu-le zahar.probabil ca nu stiu foarte multe si probabil ca nu e asa cum zic eu dar eu cred ca fiecare animal ar trebuii sa se hraneasca cu ce a lasat Dumnezeu, nu cu surogate (la fel si in cazul oamenilor).daca nu e hrana naturala atunci decat sa se moara de foame mai bine inlocuitori, dar doar atunci.parerea mea de incepator
P.S.eu sunt multumit cum am procedat cum am procedat cu exceptia faptului ca nu mi-am dat seama mai devreme cu 3-4 zile si asta din cauza ca sunt la inceput.asa sa le fi dat toata vara as fi putut sirop as fi putut, dar ce rost avea?! As fi mancat si eu pitina miera anu asta dar ele iernau aproape numai pe zahar.mie unu nu mi se pare ok asa

Am zis eu cumva sa faci miere din zahar?? Dar daca iti mor acum pe iarna esti mai castigat?? Daca era cules aveai in stup si mierea pe care o culegeau ele. Daca nu le-ai dat zahar, nu au avut stimulare ca sa depuna matca, nu ti-au cladit faguri, nu s-a dezvoltat familia. Eu nu ti-am zis cu rautate, dar totusi, sa le dai de mancare doar in momentul in care (ti se pare tie ca) mor de foame, este putin cam mult si pacat de investitia pe care ai facut-o in ele, timp...dar tu stii cel mai bine. Eu iti urez mult succes si sa fie bine si la primavara!!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Octavian

Mesajde octavianpopescu » 01 Sep 2014, 17:21

Mausica, in mare parte ai dreptate, acelas lucru am zis si eu ca ar fi trebuit stimulati putin mai devreme.doar unul a fost aproape de moarte restul au fost mai bine.de exemplu unchiu meu care e peste gard de mine (tot primu an si la el) a fost exact in aceeasi situatie ca si mine dar nu le-a facut stimuare le-a dat doar putina miere pe rame cand a fost perioada urata si sunt aproape la fel ca ai mei.deaceea ma gandesc ca o stimulare in adevaratul sens al cuvantului trebuie ca sa aiba albina sirop non-stop nu o data la 2 zile cateva sute de ml care pana dimineata urmatoare nu mai e deloc...nu stiu, asa am inteles eu stimularea...
Referitor la hranirea de completare pt iarna am scris in primul post ca am facut-o deja...

Proapis-am notat!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Octavian

Mesajde octavianpopescu » 01 Sep 2014, 17:36

Yulian, cred ca tu nu ai citit primul post sau ai citit doar pe bucati...
Pana la poliflora nu am avut cules aproape deloc, doar asa putin de supravietuire...a fost perioada nasoala in care nu au avut cules deloc asa ca apucasera sa isi stranga abia le-a ajuns cu exceptia unuia.asta se intampla prin iulie...de ce sa le bag sirop daca lor le ajungea, asa mai la limita, ce isi strangeau ele?! Intradevar, daca eram mai atent sa intampin acea perioada negativa era mai bine...dar cine se gandea ca in mijlocul verii o sa fie 1-2saptamani de ploaie continua si frig?!
Si apoi a inceput poliflora:deci am avut ceva cules, faguri mi-au crescut chiar toata vara in afara de acele 1-2saptamani, miere pt iernat aveam la toti cu exceptia a 4 care dupa completarea pe care am terminat-o sunt destul de bine.
Acum intreb, pentru ce ar fi trebuit sa bag nu stiu cate kg de zahar in ei toata vara?!
Poate s-ar fi dezvoltat mai bine...nu stiu, nu e aproape nici o diferenta intre ai mei si ai unchiului care nu a bagat gram de zahar in ei si eu care le-am facut 1-2 stimulari (fara cea de completare).
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Octavian

Mesajde alt stupar » 01 Sep 2014, 18:20

proapis13 scrie:Eu am o vorb,ce ai in stup la 1 octombrie o sa ai si la 1 martie,tine minte :!:

si mai este una... cam cate rame de puiet ai astazi, 1 septembrie, cam atatea rame de albina o sa ai in ghem ;)
Da` nu-i obligatoriu de crezut... or mai fi si colegi care (inca) spera ca ce au acum pe 3 rame de puiet sa ierneze pe 5-6 de albina :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Octavian

Mesajde MIHAI BALS » 01 Sep 2014, 22:06

octavianpopescu scrie:Proapis-merci frumos de primire.acum, cine m-a invatat sa inmultesc excesiv chiar m-a invatat si sa dau sirop.problema e ca nu am vrut...la mine e zona bunicica chiar daca nu am fost plecat deloc cu ei.prind si putina rapita si pomi fructiferi si putin salcam (1) si restul poliflora.faza e ca rapita a mers destul de prost salcamul deloc si poliflora tarziu.deci de la rapita am avut foarte putin cules spre deloc si pana a inceput poliflora au duso numai ele stiu cum.acum sa fim seriosi, cui I-a mai murit familie in plina vara pana anul asta?! Eu am auzit doar de anu asta ca s-a intamplat.deci nu aveam de unde sa stiu cum v-a fi mai ales ca sunt incepator.si am incercat si la fel fac si in continuare sa evit pe cat posibil zaharul.doar atunci cand e vorba de viata si de moarte.miere nu stiu daca am mancat 300 grame insa puteam sa fi mancat si 40kg(sau mai mult) si sa le bag zahar lor..nu stiu, poate mi-oi schimba parerea dar deocamdata aleg sa merg asa, sa las albinelor miere si doar daca nu mai au sa le bag zahar.sper ca ai inteles
Yulian-cred ca mai repede iti bati joc de ele dandu-le zahar.probabil ca nu stiu foarte multe si probabil ca nu e asa cum zic eu dar eu cred ca fiecare animal ar trebuii sa se hraneasca cu ce a lasat Dumnezeu, nu cu surogate (la fel si in cazul oamenilor).daca nu e hrana naturala atunci decat sa se moara de foame mai bine inlocuitori, dar doar atunci.parerea mea de incepator
P.S.eu sunt multumit cum am procedat cum am procedat cu exceptia faptului ca nu mi-am dat seama mai devreme cu 3-4 zile si asta din cauza ca sunt la inceput.asa sa le fi dat toata vara as fi putut sirop as fi putut, dar ce rost avea?! As fi mancat si eu pitina miera anu asta dar ele iernau aproape numai pe zahar.mie unu nu mi se pare ok asa

i-ti bati joc de ele dandu-le zahar?
prietene,stupii nu-i poti tine DECAT cu zahar!
sau alte izosiropuri!
visezi la miere?
posibil sa visezi mult timp!
vezi ca,completarea rezervelor de hrana pt iernarea trebuia incheiata.
tratamente,ceva?
sau mai bine...cum a lasat Dumnezeu?
varroa, albina si stuparul incepator,partea 1!
partea 2 la primavara:mi-au murit...
continuarea in martie 2015!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Octavian

Mesajde octavianpopescu » 02 Sep 2014, 07:55

stupii nu-i poti tine DECAT cu zahar

Aceasta afirmatie exclude de tot faptul ca stupii pot fi tinuti si cu miere(ca sa nu zic numai cu miere).daca o luam logic inseamna ca tu ai rezerve numai din zahar.daca continuam cu logica ne dam seama ca ori nu ai avut cules absolut deloc ori ca I-ai scos toata mierea din cuib si I-ai bagat zahar.daca e prima varianta nu stiu de ce mai ti stupi daca e a doua varianta inseamna ca nu iti pasa catusi de putin de albine ci doar le exploatezi.asta deduc eu din afirmatia ta, anume ca stupi nu pot fi tinuti decat cu zahar.

Discutia se incheie aici
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Octavian

Mesajde yulian » 02 Sep 2014, 08:33

octavianpopescu scrie:nu iti pasa catusi de putin de albine ci doar le exploatezi


Apicultorii exploatatori...maa...ce uameni. Suna a deviz comunist. V-ati luat albine ca sa le exploatati, nu ca sa dormiti cu ele in pat :D
Mai vorbim dupa ce iti mor cateva (daca nu toate) de foame daca mai esti asa puritan.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Octavian

Mesajde Mircea_63 » 02 Sep 2014, 10:09

Tavi Popescu, asta e o faza la care toata lumea are dreptate, dar fiecare are dreptate in curtea lui.

Daca nu ai rezerve suficiente, desigur ca trebuie ajutate. Daca ai, felicitari. O stupina singulara, cu cativa stupi, chiar si pe o vatra mai modesta din punct de vedere melifer, poate ca razbeste si in anii mai putin buni.

Cand la mine era soare, la altii ploua si invers. Daca a plouat taman cand ar fi fost secretia de nectar in toi, vor trece pe rezerve -daca au suficiente- si va scadea ponta, sau... le duci cu zaharelul.
Zaharul nu este nici bun, nici rau in sine. Depinde de masura si moment.

Vrei 100% natural? In natura selectia e dura. Nu vrei sa o vezi aplicata pe stupina ta. Le ajuti cand au nevoie.
Numai la nevoie, dar atunci sa fii acolo.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori