Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PROTOFIL

Mesajde vslsilviu » 06 Sep 2014, 17:10

Si adio Protofil... bine ai venit APIFITOFORT ... :(

Ma miram de ce nu se mai gaseste...

Imagine
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: PROTOFIL

Mesajde stupar » 08 Sep 2014, 08:30

Pana am albine sanatoase nu administrez protofil,sau ceaiuri,care miroasa,provoaca furtisag si va iesi paguba mai mare.Fara miros se poate alimenta si ziua!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 08 Sep 2014, 08:49

stupar scrie:Pana am albine sanatoase nu administrez protofil,sau ceaiuri,care miroasa,provoaca furtisag si va iesi paguba mai mare.Fara miros se poate alimenta si ziua!

Si cum o sa faci diferenta intre albinele sanatoase si...cele carora trebuie sa le administrezi protofilul ??/... :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde yulian » 08 Sep 2014, 09:44

proapis13 scrie:Si cum o sa faci diferenta intre albinele sanatoase si...cele carora trebuie sa le administrezi protofilul ??/... :?

Cele bolnave tusesc, au febra si le curge trompa :D
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: PROTOFIL

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2014, 10:17

Traiasca apicultura... noua si revolutionara !!! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: PROTOFIL

Mesajde teinegru64 » 08 Sep 2014, 10:20

proapis13 scrie:
stupar scrie:Pana am albine sanatoase nu administrez protofil,sau ceaiuri,care miroasa,provoaca furtisag si va iesi paguba mai mare.Fara miros se poate alimenta si ziua!

Si cum o sa faci diferenta intre albinele sanatoase si...cele carora trebuie sa le administrezi protofilul ??/... :?

Probabil e prieten cu Mama Natura...si peste ani vom avea inca un stupar care va fi ferm pe pozitie...mai bine zis ,in opozitie.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PROTOFIL

Mesajde mausica » 08 Sep 2014, 21:25

yulian scrie:
proapis13 scrie:Si cum o sa faci diferenta intre albinele sanatoase si...cele carora trebuie sa le administrezi protofilul ??/... :?

Cele bolnave tusesc, au febra si le curge trompa :D


Cele bolnave trimite cate un sms la proprietar ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: PROTOFIL

Mesajde pab » 09 Oct 2014, 12:00

vslsilviu scrie:Si adio Protofil... bine ai venit APIFITOFORT ... :(

Ma miram de ce nu se mai gaseste...

Imagine

Am lipsit cam mult de pe aici si, in calitate de medic veterinar la ICDA implicat in activitatea de productie ma simt dator cu niste clarificari:
Protofil si Apifitofort sunt 2 produse total diferite, respectiv Protofil este un medicament autorizat de catre ANSVSA pentru combaterea nosemozei, iar Apifitofort este un supliment alimentar-biostimulator de uz veterinar apicol. Nu se substituie unul pe celalalt, asa cum vad ca s-a inteles pe aici. Apifitofort a aparut pe fondul largirii gamei de produse fabricate de catre ICDA. In viitor vor aparea si alte produse noi care vin in sprijinul dezvoltarii apiculturii.
Restul sunt barfe de la coltul strazii.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: PROTOFIL

Mesajde alexclau » 29 Noi 2014, 23:33

Am citit toate cele 11 pagini cu si despre protofil. Nu gasesc niciunde date despre cat de mult poate influenta alcoolul sanatatea albinelor.
Ne bucuram de faptul ca alcoolul scoate tot ce este mai bun din plante dar nu luam in calcul raul pe care-l face alcoolul asupra albinei. As dori, de la cei mai bine pregatiti decat mine, sa ne explice daca alcoolul dauneaza, chiar si in cantitati mici, albinei.
Multumesc.
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: PROTOFIL

Mesajde mitica68 » 30 Noi 2014, 17:10

stupar scrie:Pana am albine sanatoase nu administrez protofil,sau ceaiuri,care miroasa,provoaca furtisag si va iesi paguba mai mare.Fara miros se poate alimenta si ziua!

In punga de plastic nu aveti niciun risc, zi buna.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde mitica68 » 30 Noi 2014, 17:12

yulian scrie:
proapis13 scrie:Si cum o sa faci diferenta intre albinele sanatoase si...cele carora trebuie sa le administrezi protofilul ??/... :?

Cele bolnave tusesc, au febra si le curge trompa :D
Ati uitat stranutatu :))
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde alexclau » 02 Dec 2014, 23:09

Intrebam de o "relatie" intre albine si alcool. Credeti ca o PALINCA, cu arome, prin ianuarie ar fi buna, sau cand este necesar?
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: PROTOFIL

Mesajde csaa » 03 Dec 2014, 15:56

Daca se foloseste de atata timp cu rezultate benefice, nu vad cum le-ar dauna.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: PROTOFIL

Mesajde ovidiu8403 » 13 Dec 2014, 11:24

Ieri am pus la macerat 12 plante + macese si catina . reteta home made ,cost 1/3 fata de cel cumparat, timp aprox 30 min , sigur mai bun , eu tot siropul peste an de stimulare ,completare , etc. 1/1 sau 2/1 il fac invertit cu protofil + B-uri .Albinele imi multumesc pentru asta .
PS : Ele nu sunt ca noi, vitzelusi... sa bea peste masura , ele doar gusta . Nu am vazut una sa se toace cu capul de cutie sau sa rateze urdinisul :lol:
Respecte!
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: PROTOFIL

Mesajde ignatov andrei » 13 Dec 2014, 12:12

csaa scrie:Daca se foloseste de atata timp cu rezultate benefice, nu vad cum le-ar dauna.


Cei care nu l-au folosit (din 1987 si pana azi) au pierdut ceva ?!?

ovidiu8403 scrie:Ieri am pus la macerat 12 plante + macese si catina . reteta home made ,cost 1/3 fata de cel cumparat, timp aprox 30 min , sigur mai bun , eu tot siropul peste an de stimulare ,completare , etc. 1/1 sau 2/1 il fac invertit cu protofil + B-uri .Albinele imi multumesc pentru asta .
PS : Ele nu sunt ca noi, vitzelusi... sa bea peste masura , ele doar gusta . Nu am vazut una sa se toace cu capul de cutie sau sa rateze urdinisul :lol:
Respecte!


Daca vom continua sa confundam sistemul digestiv al albinei cu cel al omului...

alexclau scrie:Intrebam de o "relatie" intre albine si alcool. Credeti ca o PALINCA, cu arome, prin ianuarie ar fi buna, sau cand este necesar?


Oricand, daca stuparul este sanatos, ;) cu atat mai mult in ianuarie...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: PROTOFIL

Mesajde saty1 » 04 Mar 2015, 11:03

Salutare la toata lumea,acum cateva zile am luat decizia sa prepar si eu ceva protofil acasa conform retetei lu' Nea Gica din primul mesaj si am inceput sa-mi cumpar ce am nevoie(plante medicinale,alcool alimentar 96 grade,apa distilata si un alcoolmetru),inainte sa ma apuc sa pun plantele in alcool la macerat,am vrut sa testez intai alcoolmetru intai l-am bagat in alcool apoi in apa si apoi in protofil,iar la protofil surpriza avea 70 de grade si de aici si nelamurirea mea tinand cont ca in reteta zice sa-l lasam la macerat in alcool de 70 grade iar apoi adus la 40,dar protofilul original ICDA are 70 grade cum fac pana la urma,astept pareri din partea celor care au mai constatat asa ceva sau cine a mai folosit aceasta reteta
saty1
 
Mesaje: 6
Membru din: 31 Dec 2014, 11:29
Localitate: Ciorani,Prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori