Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Bambucha » 09 Sep 2014, 22:56

MIHAI BALS scrie:
ce-ai nene?


Nu stiu fra'. Dar cand vad vreo galeata rosie sau cate o mamaliga rece data la bugetari inainte de electorale, dar in schimb munca este impozitata cu "numai" 60-70 % ma apuca asa o greata si scarba generala.
PS: Stupi n-am decat 2, in schimb fiecare are o suta de matci in el, astept sa-mi numere ouale. Se pune?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde yulian » 10 Sep 2014, 12:59

Bambucha scrie: munca este impozitata cu "numai" 60-70 % ma apuca asa o greata si scarba generala.


Mai pune TVA...la orice, accize+taxe...cam la orice si o sa ajungi sa te intrebi pentru ce naiba lucrezi de fapt :x
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde proapi » 10 Sep 2014, 14:55

proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Dragos2006 » 10 Sep 2014, 21:48

Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kiloz » 10 Sep 2014, 22:35

http://www.aca.org.ro/informatii-apicol ... utii-.html

05.08.2014 Adresa catre MADR-Privind acordarea de sprijin financiar pentru achizitia de biostimulatori 2014

28.07.2014 Raspunsul MADR la adresa ACARo -Privind acordarea de sprijin financiar pentru achizitia de biostimulatori /2014

16.07.2014 Adresa catre MADR-Privind acordarea de sprijin financiar pentru achizitia de biostimulatori /2014
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Dragos2006 » 10 Sep 2014, 22:51

asta cu 1,5 lei kg de biostimulator imi aduce aminte de ceausescu la revolutie care mai promitea 100 de lei la salariu ...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Adi Hodis » 11 Sep 2014, 01:28

Si mai scrie asa,
................................................................................................................................................
,, Potrivit lui, preţul mierii la raft a crescut cu 10-15%, însă rămâne în continuare sub media europeană.

Este normal ca preţul mierii să crească în condiţiile în care preţurile de achiziţie au crescut şi cu 30-40%. La raft am putut observa o scumpire cu 10-15 procente la mierea de salcâm. Însă, nu este o creştere foarte mare în contextul în care mierea românească este, în continuare, sub nivelul preţurilor practicate pe pieţele europene. În plus, mierea este singurul produs care s-a ieftinit în ultimii doi-trei ani”, a adăugat Fetea.
,, Potrivit documentului, banii vor ajunge la apicultori până pe 28 februarie 2015.
................................................................................................................................................

Minunaaaat !. :shock: ... defapt e tipic ... obisnuința postdecembrista.

Fereasca sfantul sa fie un echilibru al preturilor ... ca deh, se pierde castigul. Dar nu-i nimic, stuparul e obisnuit cu de-astea ... si nu-l afecteaza deloc. E imun ... nema reactii. Numa pe la colturi.

Totusi, e bine ca vor ajunge banii la apicultori pina pe 28 feb. 2015. E bine, e la marele fix pentru ... turte si siroape.
Lumea e in continua schimbare. De ce nu s-ar stupari iarna domnilor ?. :mrgreen:

ps
iarna-i ici, vara-i departe ... scapa cine poate.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde MIHAI BALS » 11 Sep 2014, 13:42

v-ati prins?
de fapt,fetea a cerut 1,5 lei/kg de apipix.
aveam un pescar pe aici,ca e vorba DOAR de o momeala!
important e sa facem cumparaturi de la reteaua de magazine a.a!
tot mai bun e siropul din zahar la sfert de pret.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde proapi » 11 Sep 2014, 14:56

De fapt e vorba de o calamitate de 50 - 80%, situatie asemanatoare in toata Europa...
Ajutorul este binevenit, voit sau nevoit, cam tarziu pentru acest an, de unde si ....scapa cine poate sau cine a cheltuit pe tot sezonul...

Trebuie stiut de cei care au gandit proiectul ca daca calamitatea este de 80%, sa faca un simplu calcul ce se pot cumpara cu 4 sau cu 7,5 lei pentru fiecare familie de albine ce se doreste salvata. Cu alte cuvinte, la un necesar minim de rezerve de iernare de 12-15 kg/familia de albine, calamitat 50-80% inseamna minim 6-8 kg si maxim 10-12 Kg de hrana artificiala...daca calculam 100%...Un ajutor de cca. 30 de lei (pentru turte de acum) ar fi mai normal.
Oricum hranirea trebuia inceputa de la culesul de tei pentru a avea acum populatie de iernare...

E o ciudatenie de explicare a ajutorului de minimis acordat pe 3 ani, de maxim 15000 de euro, dar luandu-se in calcul si 2 (ani) exercitii financiare precedente...din ce stim e primul in apicultura sau nu...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde lucky5strike » 11 Sep 2014, 15:35

In sezonul precedent o familie mi-a papat in medie 12 kg de miere pana la rapita. Pentru siguranta, automat trebuia sa mai am 4-6 kg hrana in cuib, fara a mai vb de hranitor. La rapita, in cel mai bun caz a fost un cules de completare rezerve. La salcam a fost dezastrul stiut: cantar jos si iar jos. etc. Abia in a doua parte a sezonului ne-am revenit, dar comparand ce-am scos in primavara, ce bag in iarna si ce e in butoi, anul in sine e foarte slab. Valoarea de 7,5 lei pe famile se cheama ajutor de intemperii, nu de calamitate.

Important e ca MADR-ul a dat drumul acestei scheme de ajutor, este un inceput bun si in esenta perfectibil.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Dragos2006 » 11 Sep 2014, 15:42

Atentie ! vor beneficia doar 550.000 colonii de albine , asa a propus ala de la respectiva asociatie . Pun pariu ca respectivele colonii calamitate sunt in Oltenia , Gorj , Mehedinți , acolo unde sunt votantii lui Ponta.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde lucky5strike » 11 Sep 2014, 16:10

Acum doi ani cand v-au ingropat nametii, ti-ar fi prins bine? Ce scurta e memoria unora. :roll:

PS: in loc sa arati cu degetul, mai bine vii cu o schema mai buna!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Dragos2006 » 11 Sep 2014, 16:38

Cand au fost acele zapezi mari au fost stupari afectati rau de tot , nu au primit nici macar un leuț de la stat.
O schema mai buna nu am intentat-o eu ci spaniolii . Acolo se fac contacte intre autoritatile locale si stuparii pentru pastrarea biodiversitatii . In fapt apicultorul primeste o suma de bani suficient de mare pentru a hrani artificial stupina tot anul. Variante sunt multe si eficiente numai ca nu eu sunt angajat de MADR pentru a rezolva aceste probleme.
Nu stiu cum se face ca aceste ajutoare apar exact inainte de campania pt. alegerea presedintelui . Teoretic exista despagubiri si pentru stupinile afectate de Loca , anul trecut la noi in judet au fost asemenea probleme dar stapănirea a spus stie legea dar nu au bani pentru despagubiri ...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Mircea_63 » 11 Sep 2014, 18:14

Nu odata am fost uimit de tupeul si lacomia fara margini a unora.

Viata la tara. Gheo are pamant. Zece hectare.
Ion are o laie, ca-i sarac. Face naveta la oras, pe un salariu...de rade Gheo de el. Vine El, Statul si ii mai da la Gheo cate 100 de euroi de hectar. Asa, sa fie. Cica subventie, dar Gheo n-a cultivat nici un hectar ca...nu se merita. Cica:
-`tui in gura de guvernanti, asta-i pret la porumb? zice Gheo.
Vorba popii:
-Cui are i se mai da...
Buuun, pamantu`i a lu` tacsu, dar el cu nevasta iau banii. Al batran abia capata de tigari, ca-s scumpe arza-le-ar focul. Insa Gheo si cu nevasta nu sunt salariati. Au ceva legume in solar, dar nu mare lucru ca e plina piata de importuri ieftine, ca doar strainii au subventii nu ca noi, iar la piata atat ii trebuie: certificatul de producator! Legumele le ia de la piata de gross...le vinde pe piata ca fiind ale lui. Cartofi, rosii, caise, banane...deh, d`astea d`ale noastre.
La primarie, neavand salarii, Gheo si cu Marie au primit si bani de calculator pentru fie-sa. Ion nu, ca e salariat.
Basca niscaiva ajutoare de incalzire. Totusi, vorba lui Gheo e cunoscuta bine in sat. Un adevarat slogan:
-`tui in gura de guvernanti!

Statul iti da in acest caz. Mult, putin, dar iti da. N-are nicio obligatie, nu-i treaba lui. Chiar nu e treaba lui. Pentru calamitati, eventual te poate scuti de impozit, in rest e treaba firmelor de asigurare.
Ca firmele de asigurari nu vor...la fel e dreptul lor. Asociatiile pot pune osul la treaba si sa gasesca o modalitate de cotizare si asigurare in caz de calamitate. Da` si astea sunt ocupate cu subventiile, altii cu rezolvat proiecte... dar nu cu ceva serios pe termen lung si pentru toata lumea.

Mai Gheo...sa-ti fie rusine!
semneaza Ion.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde zip2006 » 11 Sep 2014, 18:27

Ma doare-n basca si sa ma pupati undeva ....zice Gheo ....BA DAR NICI SANT DE SCURGERE A VIITURII NU MI-AU SAPAT JANDARMII ...F...VA MUMA DE GUVERNANTI CA MIE MI SE INCALZESTE BEREA LUATA LA CAIET .....HAI NOROC SI LA POMENE .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde stupar » 04 Oct 2014, 08:38

Fenomenul cu piata asa-i in toata tara.Garda financiara cu ce se ocupa?Coruptie in toata primariile.Elibereaza certificat de producatori,fara sa convinga daca produce ceva.Evaziune fiscala.Deja cunosc in piata care cumpara si vinde miere in piata,nu a prins un roi in viata lui,dar are certificat de producator.Cumpara cu 10 lei si vinde cu 20 lei.Numai 5 borcane sa le vinde si a castigat o zi de coasa!
Numai prostii lucreaza in tara asta!!!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori