Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Cristian IONITA » 19 Sep 2013, 11:07

Dupa multi, foarte multi ani a inceput si la noi "procesele" tortionarilor comunisti

Bineinteles ca treaba se face "romaneste" cu multe balbe si confuzii, cu mai mult sau mai putin entuziasm, etc .... dar consider eu important este ca in sfarsit asa ceva este pus pe tapet .... si sper sa ca lucrurile sa nu se limiteze doar la a fi discutate .... nu-mi doresc musai ca "batraneii simpatici" a caror piele se doreste a fi pusa in bat sa aiba de suferit .... dar cred eu ca pentru a evita pe viitor ca astfel de lucruri sa se repete e OBLIGATORIU ca "tortionarii" sa fie judecati .... cu totii nu doar "reprezentativi" .... sefi de penitenciare pentru detinuti politici sunt tot la fel de vinovati ca si ultimul angajat la acel penitenciar si poate chiar mai putini vinovati decat procurorii si judecatorii care au acordat condamnat pe criterii politice.

http://www.romanialibera.ro/actualitate ... 12909.html

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1560 ... arilor.htm
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Cristian IONITA » 24 Sep 2014, 17:43

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde cristi x » 24 Sep 2014, 18:53

Cristian IONITA scrie:dar cred eu ca pentru a evita pe viitor ca astfel de lucruri sa se repete e OBLIGATORIU ca "tortionarii" sa fie judecati ....

lucrurile au fost gandite special sa fie ascunse sub pres pana acum. pe astia i-a uitat dumnezeu sau dracu pe aici asa mult. daca exista dumnezeu poate repara el lucrurile pe lumea cealalta, daca nu au scapat.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde alexclau » 24 Sep 2014, 22:02

mie mi se pare umilitor sa "hartuiesti un batran in felul cum o fac unii ziaristi si nu numai.
MIE MI SE PARE GRAV CA ACESTI OAMENI DE 25 DE ANI A TRAIT FOARTE BINE. RETINETI ! FOARTE BINE !!!!!
AU AVU SALARII SI PENSII SPECIALE FIINDCA AU TORTURAT OAMENI.
Alti traiesc bine mersii fara sa-i stie nimeni.
Ganditi-va ca sunt si alti securisti care acum sun colonei, generali si alti ofiteri care au creat MARI probleme unor oameni, au schimbat sensul vietii acestoara si acum le dam BONUS pensii generoase, iar aceeia care au luptat pentru ca noua sa ne fie ... bine... acum poate au pensia de MILA 350.
Trebuie sa mergem INAINTE. Dar sa nu uitam ce au facut nici cei cu pensia de 350 nici cei cu ... mie rusine sa-i amintesc.
Ziaristii, si nu numai, care chinuie un om la aprox. 80 de ani nu sunt cu nimic mai prejos decat cei de regnul lui Visinescu. Trebuia mai demult facut acest lucru. De ce nu s-a facut?
Va multumesc.
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Cristian IONITA » 25 Sep 2014, 10:04

stii vorba aia .... e bine mai devreme decat mai tarziu .... dar .... e bine si mai tarziu decat deloc.

Comunismul si tot ceea ce tine de acel regim (oameni, mentalitati, etc) trebuie judecat.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde delorin I » 25 Sep 2014, 14:18

Il judecam, dar avem capacitatea de a invata ceva noi ca SOCIETATE? Eu sunt SCEPTIC! Foarte sceptic!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Cristian IONITA » 25 Sep 2014, 15:00

nu cred ca suntem multi optimisti in aceasta privinta .... dar stiti povestea aia cu Pandora si Speranta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde delorin I » 25 Sep 2014, 15:37

Deci ne raman doar POVESTILE?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Cristian IONITA » 25 Sep 2014, 15:42

pana una alta .... incet .... mult prea incet decat ar trebui avem si ceva mai mult decat povesti
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde TDI » 25 Sep 2014, 16:33

Nu avem mai nimic de fapt.
Cei cu adevărat vinovati vor muri de moarte buna, privilegiati in continuare.
Executantii zelosi vor ajunge in instanta.
Atât. Au trecut 25 de ani, mostenirea comunista, proprietate a poporului roman a fost distrusă, chiar de popor în multe cazuri. Responsabilii de acum ca si responsabilii de atunci vor scăpa, pentru ca noi suntem romani!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Cristian IONITA » 25 Sep 2014, 16:35

taman ce vorbim acum de unu de peste 85 de ani care este judecat ....

eu inteleg ca suntem poporul care am compus "miorita" dar totusi ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde TDI » 25 Sep 2014, 17:12

Unul singur? Sa fim seriosi. Un aparat dictatorial nu putea supravietui fără o forta coercitiva compusa din zeci de mii de oameni la nivelul întregii tari. Jumătate au murit in 25 de ani, ceilalti? Un spectacol ieftin, cu evidente prejudicii de imagine. Cam ca momentul in care Băsescu a condamnat comunismul.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Cristian IONITA » 25 Sep 2014, 17:22

nu ai tu ideei cat imi doresc eu sa-i vad la bara pe toti cei care au facut parte din aparatul represiv ....

imaginea unui pahar cu apa depide foarte mult din perspectiva cu care il privesti ... exista parte plina si partea goala in majoritatea situatiilor

esti dezamagit ca judecam doar pe unu .... eu sper ca acesta este inceputu' ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde paul » 25 Sep 2014, 19:00

Fiecare epoca (generatie) cu ... falitii ei !
Interesant mi se pare un lucru ... cei care intr-adevar au suferit in temnitele comuniste( Coposu, Diaconescu, Noica, Valeriu Gafencu, Ianolide , Steinhard ...........................................etc, etc) si-au iertat la modul profund tortionarii.I-au lasat in seama justitiei divine !
Condamna comunismul si genereaza aceasta vanatoare de vrajitoare, niste naparci care au beneficiat la maximum de acest regim ( Basescu, Tismaneanu ...........................etc, etc ) si care juiseaza vazand niste batranei (vinovati, nu zic nu) hartuiti , in numele , cica, a unei dreptati !
Si apropos Cristi Ionita, daca tu l-ai iertat pe cel care ti-o dat cu sutu-n partea dorsala, ce treaba are feciorul tau sau nepotul tau sa se razbune ??? :oops:
Raman la parerea ca-i doar circ ieftin. Marca ... inregistrata ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde paul » 25 Sep 2014, 19:16

La cei cu spirit "revansard" care mustesc de "dreptate,"gen Cristian Ionita, le recomand sa citeasca (pentru inceput) Jurnalul Fericirii a lui Steinhard si Intoarcerea la Hristos a lui Ioan Ianolide. Dupa ce citesc aceste carti ... sa mai posteze aici.
Mai am de recomandat cel putin o jumatate de biblioteca, dar ... o luam usurel ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde delorin I » 25 Sep 2014, 20:38

Exceptional! Cum altfel...Te-au protapit bine astia! pacat ca spui niste nume ale unor insi de caracter ca sa servesti un scop fara caracter!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator