Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde delorin I » 25 Sep 2014, 21:02

Cata iertare crestineasca zace in toti talharii adunati sub sigla PSD si a altor pardtidecare jefuiesc tara asta! Cata cucernicie...Uite ca le lipsea un cantaret la strana! Tocmai a aparut! Licentiat! Sa calmam prostovanii ca noi urmasi si cei dinainte sa ne vedem de treaba...sa ne scoatem din saracie! Voi tineti capetele plecate! Nu va revoltati!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde delorin I » 25 Sep 2014, 21:19

Voi tineti capetele plecate! Nu va revoltati! Sa-ti spun un secret? De fiecare data cand am intalnit genul asta de atitudine- fara exceptie, in spate era un TURNATOR, UN COLABORATOR, UN SECURIST! Am deja detector...Nu-ti imaginezi pe cati i-am simtit inainte sa fie aflati! Ce baieti de comitet, ce glume, ce cantece frumoase, ce profesori universitari au devenit dupa 90 din niste intelectuali de provincie de 3 lei! Ieri cu comunistii, alataieri cu FSN, brusc la un moment dat cu PNL si acum iar brusc cu PSD! Stii de ce? Stii tu oare de unde atitudinea asta? Din frica ca tot ce au construit prin relatii si dat din gura la SECU si orice altceva decat merit intelectual s-ar narui! Din FRICA DE DOSARE! Ai ceva de ascuns PAULICA? Adevarul trebuie sa se afle si fiecare in parte sa-si aleaga destinul- daca isi va judeca sau nu calai! Dar tu nu, vrei sa ne vedem de treaba, sa stam frumos pe scaunel, ca domn profesor sa-si ia leafa mai departe! E cald , e bine...Sa tinem capacul pe oale ca e mai bine asa! Bravo domn profesor! Avem sperante de la tine...Pari mai citit, mai educat! Dar nu ajung cartile ca sa fii intelept! Oricat ar roade sobolanii bibliotecii la ele, nu isi pot depasi conditia!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde lucky5strike » 25 Sep 2014, 22:39

Nu va mai scoteti ochii intre voi.

Dreptate si adevar nu exista in lume asta; e doar dreptatea si adevarul... fortei.

Sapte optimi din orice nu se vad... si cu asta, basta.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde ioanpuiu » 26 Sep 2014, 00:29

paul scrie:Interesant mi se pare un lucru ... cei care intr-adevar au suferit in temnitele comuniste( Coposu, Diaconescu, Noica, Valeriu Gafencu, Ianolide , Steinhard ...........................................etc, etc) si-au iertat la modul profund tortionarii.I-au lasat in seama justitiei divine !
Condamna comunismul si genereaza aceasta vanatoare de vrajitoare, niste naparci care au beneficiat la maximum de acest regim ( Basescu, Tismaneanu ...........................etc, etc ) si care juiseaza vazand niste batranei (vinovati, nu zic nu) hartuiti , in numele , cica, a unei dreptati !
................. ce treaba are feciorul tau sau nepotul tau sa se razbune ??? :oops:

Trag speranţă că s-a făcut deja tulburelu' la voi în zonă. Altfel nu-mi explic cum ai ajuns să scrii ce-ai scris ... tu, urmaş al :)


Năpîrca (să nu zici că-i anonimă ;) )
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde paul » 26 Sep 2014, 07:59

Mda, "anticomunisti"care in '90 votau cu amandoua mainile cu ... Iliescu ! :D
Delorine,ca nu impartasim aceleasi opinii politice, stim amandoi ! Nu inteleg ce legatura are acest aspect cu ... subiectul topicului !
Sa-ti spun ceva ... cand tu erai prin clasele primare eu am stat la aceeasi masa cu Corneliu Coposu, John Ratiu, Ion Diaconescu, fratii Boila, Ioan Lup (de astia din urma nici macar n-ai auzit) Barbu Pitigoi (nici de asta n-ai auzit) si multi altii ... Acestia enumerati de mine au facut temnita grea care insuma sute de ani (condamnarea) ... La vremea aceea eram si eu dominat de acelasi spirit revansard si ma ofensam ca ... nu se face dreptate ! Si ... eram inversunat rau de tot ! :) Matei Boila, Dumnezeu sa-l odihneasca mi-a zis ... "Paulica (nu ironic ca tine), daca noi am proceda la fel, cu ce am fi mai buni decat ei ??? Judecata e-a lui Dumnezeu, nu-i a oamenilor ! NOI I-AM IERTAT !!!"
Cat despre parerea ta ca as fi nu stiu ce, ca as avea ceva de ascuns, vezi tu, in starea asta v-a adus politica ultimilor 10 ani ! ...
La "Revolutie"aveam 19 ani ! ;)
Ioane, la noi nu-i zona viticola ! 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde ioanpuiu » 26 Sep 2014, 08:24

paul scrie:Mda, "anticomunisti"care in '90 votau cu amandoua mainile cu ... Iliescu ! :D
......................
... cand tu erai prin clasele primare eu am stat la aceeasi masa cu Corneliu Coposu, John Ratiu, Ion Diaconescu, fratii Boila, Ioan Lup ...

Afirmaţie hazardată / ironie gratuită - nu ai de unde şti cum a votat fiecare.
Faptul că ai stat la masă cu nişte oameni, nu te-a "afectat" deloc.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde ioanpuiu » 26 Sep 2014, 08:39

Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde paul » 26 Sep 2014, 08:54

ioanpuiu scrie:Afirmaţie hazardată / ironie gratuită - nu ai de unde şti cum a votat fiecare.
Faptul că ai stat la masă cu nişte oameni, nu te-a "afectat" deloc.

Ioane, 87% au votat in Duminica Orbului cu Iliescu ! In anul de gratie 2014 peste 60 % se declara anticomunisti ! Tinand cont de faptul ca 24 de ani inseamna ... o generatie, se presupune ca o parte din cei 87% s-au ... reevaluat ! Uite , un exemplu ( asta-mi vine la indemana) ... in 90 anticomunistul Basescu facea parte din FSN si probabil o votat cu ...
Faptul ca am stat la masa cu niste OAMENI, m-a afectat in sensul ca nu pot zice alb acolo unde-i negru. Revenind la topic, daca cei care-au suferit in temnite si-au iertat tortionarii, ce cadere avem noi de a-i acuza (pe tortionari) ??? Imi scapa treaba asta ...
O parte dintre cei ce au infundat temnitele, au supravietuit dupa '90. Puteau foarte bine sa-si actioneze in judecata tortionarii, deoarece ii cunosteau si le erau contemporani. De ce n-au facut-o ??? Si daca nu in '90, de ce n-au facut-o dupa '96, cand au castigat alegerile ??? Iti spun eu de ce, PENTRU CA AU AVUT O CALITATE UMANA ...EXCEPTIONALA !
Ioane, sa nu divagam. Chestia cu "cainele"de Ponta am citit-o de cateva zile. N-are nici o legatura cu subiectul. Aici vorbim de Visinescu si ceilalti tortionari !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde ioanpuiu » 26 Sep 2014, 09:23

paul scrie:Iti spun eu de ce, PENTRU CA AU AVUT O CALITATE UMANA ...EXCEPTIONALA !

Iertarea :?:
O fi Paule ... poate în lumea ta.
Dacă iertăm orice, ne împăcăm cu orice, acceptăm orice.
Nu putem fi toţi excepţionali :)
Eu nu !
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde cristi_vidican » 26 Sep 2014, 10:42

Paul,
Dumnezeu a lăsat „dregătorul” ca să pedepsească pe făcătorul de rele - 1 Petru 2:14
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Cristian IONITA » 26 Sep 2014, 10:59

paul scrie:Fiecare epoca (generatie) cu ... falitii ei !
Interesant mi se pare un lucru ... cei care intr-adevar au suferit in temnitele comuniste( Coposu, Diaconescu, Noica, Valeriu Gafencu, Ianolide , Steinhard ...........................................etc, etc) si-au iertat la modul profund tortionarii.I-au lasat in seama justitiei divine !
Condamna comunismul si genereaza aceasta vanatoare de vrajitoare, niste naparci care au beneficiat la maximum de acest regim ( Basescu, Tismaneanu ...........................etc, etc ) si care juiseaza vazand niste batranei (vinovati, nu zic nu) hartuiti , in numele , cica, a unei dreptati !
Si apropos Cristi Ionita, daca tu l-ai iertat pe cel care ti-o dat cu sutu-n partea dorsala, ce treaba are feciorul tau sau nepotul tau sa se razbune ??? :oops:
Raman la parerea ca-i doar circ ieftin. Marca ... inregistrata ! ;)


explica-mi te rog cum vine asta cu iertare la "modul profund"? ....

si hai te rog sa nu implicam prea mult "bisericismul" aici .... judecata umana este cea "laica" ... poate e de bon ton sa defilezi in prea bunul iertator .... dar daca vrei sa te asiguri ca pe viitor astfel de situatii sa fie mai rare trebuie sa judeci (atentie am spus sa judeci nu sa pedepsesti).
Basescu, Tismaneanu, etc .... isi au partea lor .... dar nu vad de ce lipsa de atutudine contra lor ar trebui sa justifice lipsa de atitudine contra lui Visinescu sau a altora care au facut parte din aparatul represiv? ....

Feciori si nepoti ar face bine sa invete din experienta batranilor .... nu sa le repede tragediile, judecata nu este musai razbunare .... de razbunat te razbuni indiferent ca ai sau nu dreptate.



paul scrie:La cei cu spirit "revansard" care mustesc de "dreptate,"gen Cristian Ionita, le recomand sa citeasca (pentru inceput) Jurnalul Fericirii a lui Steinhard si Intoarcerea la Hristos a lui Ioan Ianolide. Dupa ce citesc aceste carti ... sa mai posteze aici.
Mai am de recomandat cel putin o jumatate de biblioteca, dar ... o luam usurel ! ;)


Multumesc frumos de recomandari .... le trec in lista de citit pe mai departe
Totodata da-mi voi sa-ti atrag atentia ca cel putin in ceea ce ma priveste exagerezi cu termenul de "revansard" .... asa cum am mai spus nu "razbunarea" este cea ce-mi doresc .... ci depasirea lipsei de atitudine .... indiferenta ... chiar daca ea vine din ignoranta sau ... cinew stie din toleranta.

paul scrie: ....
Faptul ca am stat la masa cu niste OAMENI, m-a afectat in sensul ca nu pot zice alb acolo unde-i negru. Revenind la topic, daca cei care-au suferit in temnite si-au iertat tortionarii, ce cadere avem noi de a-i acuza (pe tortionari) ??? Imi scapa treaba asta ...
...


Eu crec ca este datorie .... daca vrei sa ai viitor trebuie sa fii capabil sa depasesti trecutu' ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde delorin I » 26 Sep 2014, 11:05

Stimate Paul,
Traiesti cu impresia ca lumea s-a sfarsit cu acei ani 90! Si noi ceilalti care am crescut dupa 90 am avut ocazia sa cunoastem nume mari ale rezistentei romanesti! Din intamplare am avut de-a face cu mai multi dizidenti decat iti poti imagina! Inceputul l-am facut cu Ioan Gavrila Ogoranu! Ti-as putea apoi vorbi apoi despre Ticu Dumitrescu! Dar nu doar despre personalitati este vorba! Ci despre drama unor mii sau chiar zeci de mii de necunoscuti! Unii eliminati la sectiile speciale ale spitalului 9, dupa maini frante in usa si batai la testicule cu nuiaua sau saculeti cu nisip, altii disparuti complet de acasa si astazi cautati de familie! Am cunoscut prin 2004 sau 2005 un om de 90 de ani care abia urca niste scari, facuse temnita grea cu regim de carcera! Purta inca pe trup semnul lanturilor pe care le avusese la picioare si se vedea asta in urcatul scarilor!!!! La 90 de ani-dupa 14 sau 16 ani, nu mai retin, ani de temnita, venise sa afle de ce a fost arestat! Un mosneag ai spune! Ce mai conteaza! Da, un mosneag dar orice i-ai face, oricati bani i-ai da acelui om nu-i mai poti da inapoi tineretea si viata poate ratata! Cum o fi oare sa vii la 90 de ani dupa atatia ani de puscarie sa afli de ce ai fost arestat? Iti poti imagina aceasta situatie? Iertarea e o faza a existentei ce vine dupa CUNOASTERE! Tu unul care pretinzi ca ai cunoscut atatia oameni blamati de existenta ante 1990 cum poti sa servesti ca ultimul indiferent sau ultimul aghiotant de militie venit de la matura asemenea argumente jalnice? Faptul ca tu ai ajuns in Nirvana si ai trecut peste toate cele 9 trepte anterioare inseamna ca societatea trebuie sa fie dupa chipul tau? Le negi celorlalti dreptul la iluminare? Doar ca tu ai facut un pas si un compromis politic? Si esti bine acolo unde ai ajuns? Este oare lupta cu raul terminata la sfarsitul existentei fiecarui individ sau este o lupta e care fiecare individ o reia in parte la randul sau? Negi societatii noastre dreptul de a se maturiza? NU e o solutie razbunarea- dar aici e vorba de ce invata societatea cum invata ea sa ce nu invata ea! Atat timp cat un imbecil precum Visinescu - nu are nevoie sa isi faca mea culpa, nu am ajuns prea departe! Nu crezi ca e singurul mod in care putem invata pe oameni- sa spunem o oarecare majoritate a lor, ceva despre drepturile lor naturale si nu crezi ca e singurul mod in care putem sa atragem atentia celor care si astazi fac abuzuri in sistem- caci si astazi e plin de asemenea exemplare, ca normalitatea este alta? Trecand pe alta frecventa- oare Nastase isi va ierta inamicii ca l-au trimis la puscarie? O fi suficient de crestin? Nu ca ar avea ceva comunismul ceva cu crestinismul in afara de spectrului sau milenarist! Dar cum se face totusi ca majoritatea "impaciuitorilor" sunt PSD-isti? Are sau nu legatura ca au fost din sistem si partidul unic le aduce siguranta unor tovarasi de breasla? Cum se face ca lupta cu dreptul de a cunoaste a avut nevoie de atatia ani ca sa ajunga la acest punct? Sincer- nu ma asteptam sa aud de la tine cele spuse mai sus! Am colegi comunisti carora orice le-ai face nu -i poti aduce pe alt drum si culmea se afla intr-un loc unde nu ar avea poate ce cauta- cumva sunt apreciabili pentru constanta si carcterul care multor altora le lipseste, dar de la tine nu ma asteptam!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde delorin I » 26 Sep 2014, 11:08

Paulica- atat timp cat traseismul politic de 2 bani nu este stopat si nu incepem sa lucram la caracterele oamenilor, ai dreptate, oricati tortionari am judeca cineva acolo nu ne lasa sa crestem ca moralitate a societatii! Restul cred eu vine de la sine! Dar asta e....traiasca vizionarul DRAGNEA! Scopul stim, scuipa mijloacele poate ar spune si astazi , "nemuritorul Gambeta":)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Cristian IONITA » 26 Sep 2014, 11:13

pacat ca acest forum nu are facilitatea "like" ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde Mircea_63 » 26 Sep 2014, 12:08

Paul, prietene, ce sens mai are justitia?
Dar judecata de apoi?

Batranul ce in tinerete a fost tortionar isi merita pedeapsa. Asta nu inseamna sa fie tratat inuman, dar nici nu se suspenda -in numele umanitatii- penitenta. Daca ar fi tratat inuman, ar insemna sa ne comportam exact cum s-a comportat el si in consecinta sa fim ca el. Ar anula justetea si din justitie ar deveni razbunare, insa tratandu-l omeneste nu mai e razbunare.

Foarte importanta aceasta pedeapsa! De ce? E vorba de precedent. Nici prin cap sa nu treaca cuiva ca aceste lucruri vor fi vreodata tolerate. Asta este mesajul ce il transmite pedepsirea lui.

Oare si D-zeu anuleaza Judecata in anumite circumstante? Dar la urma urmei...niste ciomege pe spinarea mosului ar fi barbare si inumane, insa arderea in Iad, pe vecie, adica la infinit este...Dumnezeiasca. Am uneori niste draci! :oops:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tortionari - in sfarsit adusi la judecata

Mesajde patrascu » 26 Sep 2014, 12:46

Apreciez "detinutii" inchisorilor comuniste, dar ma gandesc doar ca "iertarea" data de ei a fost in nume personal. Intr-o societate normala "la cap" pedepsirea vinovatilor este una din rotitele principale ale mecanismului corect. Evreii cu toate ca sunt o mana de oameni nu o duc prea rau. Au un sprit combativ extraordinar si o graba in a pune in aplicare judecata aici pe pamant probabil sa mai usureze din instantele cerului mai aglomerate. Dupa atentatul de la Munchen nu prea am auzit de procese de extradari. Au ales rezolvarea simpla vinovatii fiind asasinati oriunde erau descoperiti. Tortionarii au distrus familii au schimbat destine. Oare copii ramasi orfani, mamele si sotiile celor morti in inchisorile comuniste i-au iertat?
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori