Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Trantorul@ » 04 Sep 2014, 19:48

proapis13 scrie:Nici mi nu-mi place shaorma....prefer plescavita sirbeasca....
Cum o foto cu rama pe cantar face cat o mie de cuvinte si aceea lipseste din cadru
ma limitez in a scria cum ca acel cintar de mana mai da ges cate odata ;)
nu mai toci tastatura,pe tine te cred pe cuvint....pe bune... :lol:


CU dedicatie poza de astazi , nu-i pe cantar si doar pe o parte unde or avut loc , or capacit odata si pe urma or construit inca un rand de celule
peste capaceala :lol:

http://i59.tinypic.com/2uepqo9.jpg

Am avut si rame de magazie de sus pana jos asa capacite , ii drept ca nu extraordinar de multe si doar unde or avut loc .... si nu anu asta :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde mihai33 » 01 Oct 2014, 01:08

Va salut!
cu presa de mana din silicon si aluminiu de la giurgiu...imi construiesc singur fagurii la caldurica cand se termina sezonul, pt apx 200 familii...
mai am in dotare un topitor solar si unul pe abur in care intra apx 4 faguri pe sarja...ceara din descapaceala, ramele oarbe taiate la 20 zile,curatarea de pe podisoare si ramele mici tip apidea de pe care pot spune ca la sfarsit de an strang o cantitate buna....
sterilizarea o fac intr-o galeata din tabla..si totul merge ca uns....undeva la 12 faguri pe ora cu o greutate intre 100gr si 130 gr/fagure
ceara mea, fara parafina si alte substante...totul facut de mine...doar trebuie un pic de "implicare", pe presa am platit 400lei

in rest!..sanatate!
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde peterneamt » 01 Oct 2014, 08:55

La întrebarea există faguri artificiali fără parafină, cerezină....?
Da !
Fişiere ataşate
2-suport-sticle-vin-tip-fagure-incastrat-in-perete-de-caramida-din-bucatarie.jpg
e numai miere şi polen şi nu se lasă
Ultima oară modificat de peterneamt pe 01 Oct 2014, 08:57, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 01 Oct 2014, 08:57

Cat costa kilogramul?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 01 Oct 2014, 08:59

mihai33 scrie:Va salut!
cu presa de mana din silicon si aluminiu de la giurgiu...imi construiesc singur fagurii la caldurica cand se termina sezonul, pt apx 200 familii...
mai am in dotare un topitor solar si unul pe abur in care intra apx 4 faguri pe sarja...ceara din descapaceala, ramele oarbe taiate la 20 zile,curatarea de pe podisoare si ramele mici tip apidea de pe care pot spune ca la sfarsit de an strang o cantitate buna....
sterilizarea o fac intr-o galeata din tabla..si totul merge ca uns....undeva la 12 faguri pe ora cu o greutate intre 100gr si 130 gr/fagure
ceara mea, fara parafina si alte substante...totul facut de mine...doar trebuie un pic de "implicare", pe presa am platit 400lei

in rest!..sanatate!

Problema mai e si remanenta medicamentelor chimice sau a compusilor ramasi in urma descompunerii amitrazului, taufluvalinatului, coumaphosului, etc.
Ca sa nu mai vorbim de efectul absolut naucitor al acidului oxalic si al acidului formic daca se depasesc dozele.
Bibliografie: http://scientificbeekeeping.com/amitraz-red-flags-or-red-herrings/

EDIT : Mircea
Cod: Selectaţi tot
TDI-ule, asta este modul corect pentru folosirea tagu-lui  urlnew=

[urlnew=http://scientificbeekeeping.com/amitraz-red-flags-or-red-herrings/]http://scientificbeekeeping.com/amitraz-red-flags-or-red-herrings/[/urlnew]
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 01 Oct 2014, 14:59

Mai nou, aud ca "baietii veseli" indoaie ceara cu parafina din Ucraina, ca-i mult mai ieftina (4-5lei), decat cea autohtona (nu ca asta ar fi ultrascumpa...)

La apicultor probabil ajunge un amestec 50-50 ...

Cat ziceati ca e kg. de fagur artificiali?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 01 Oct 2014, 16:05

Am trăit să văd și fagure prăbușit pe rama de 1/2. Un prieten avea niște roi și la FS a pus mai multe rame decât acoperea roiul, pe motiv ca să fie spațiu, să nu se blocheze. 2 faguri din lateral, pe care era miere și pe care albina nu prea stătea, au făcut un gol mare în mijlocul ramei. Mie nu mi s-a întâmplat asta niciodată. Și eu doream să schimb toată ceara pe astfel de faguri.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde nae » 01 Oct 2014, 18:18

cristi_vidican scrie:Am trăit să văd și fagure prăbușit pe rama de 1/2. Un prieten avea niște roi și la FS a pus mai multe rame decât acoperea roiul, pe motiv ca să fie spațiu, să nu se blocheze. 2 faguri din lateral, pe care era miere și pe care albina nu prea stătea, au făcut un gol mare în mijlocul ramei. Mie nu mi s-a întâmplat asta niciodată. Și eu doream să schimb toată ceara pe astfel de faguri.

Din ce spui d-ta nu fagurii au fost problema ci STUPARUL .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 01 Oct 2014, 18:21

nae scrie:Din ce spui d-ta nu fagurii au fost problema ci STUPARUL .

Da și nu! e adevărat că acel cuib era mai larg decât acoperea albina. Dar ne aflam la FS, unde culesul era bun și s-a considerat că e bine un cuib mai larg, ca să nu iasă mierea pe urdiniș :lol:
Plus că era aerisire 1/3 din fund.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde nae » 01 Oct 2014, 19:00

cristi_vidican scrie:Plus că era aerisire 1/3 din fund.

Aici e baiul ; la ce temperatura se ''lasa '' ceara si ce temperatura ,la nivelul solului, e la FS ? ;)
N-a avut ''ventilator'' . :D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde TDI » 01 Oct 2014, 19:26

Pai aia-i problema. Ceara se topeste la 62-67 grade Celsius, parafina /ceara microcristalina/etc pe la 40-45 grade. 62+40/2=51. Ca sa se înmoaie probabil ca e suficient 42, 43 grade.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde peterneamt » 01 Oct 2014, 20:30

Deci, sunt două variante :
1. Îi faci tu .
2. Şi cea mai bună, cumperi de plastic şi îi mânjeşti cu ceara ta pregătită la oala sub presiune ......şi scapi şi de găselniţă ruperi la transport sau la extras........... ;) ,
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde peterneamt » 01 Oct 2014, 21:38

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Florin Dobre » 01 Oct 2014, 21:56

Foarte interesant!
Cred ca la o stupina mare s-ar justifica sculele alea. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde peterneamt » 01 Oct 2014, 22:10

Florin Dobre scrie:Foarte interesant!
Cred ca la o stupina mare s-ar justifica sculele alea. :idea:

Sau, dacă asociaţiile apicole ar fi asociaţii de apicultori......... punem 20-30 de apicultori banii cu ce i-am da pe manopera fagurilor într-un an şi iarna, cu un pahar în faţă,........ ne-am întâlni să ne facem fagurii din ceara proprie....! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Dragos2006 » 01 Oct 2014, 22:28

nae scrie:
cristi_vidican scrie:Am trăit să văd și fagure prăbușit pe rama de 1/2. Un prieten avea niște roi și la FS a pus mai multe rame decât acoperea roiul, pe motiv ca să fie spațiu, să nu se blocheze. 2 faguri din lateral, pe care era miere și pe care albina nu prea stătea, au făcut un gol mare în mijlocul ramei. Mie nu mi s-a întâmplat asta niciodată. Și eu doream să schimb toată ceara pe astfel de faguri.

Din ce spui d-ta nu fagurii au fost problema ci STUPARUL .


Nae , RESPECT !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 63 vizitatori