Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2014, 11:30

editat D.D.
trebuie sa precizez(in urma unui raport) ca topicul acesta a fost deschis de mine,dupa o discutie inceputa aici
viewtopic.php?f=15&t=188&start=224
Ulterior,tot in urma unor raportari,discutiile din acel topic au fost sterse.


Donbazil scrie:Sal'tare!
Sambata trecuta am facut si eu "deschiderea".... :)

Sal'tare!



Vanatoarea denota - cruzime si nu sport. Vinatoarea inseamna sa iei o viata din placerea de a lua o viata. Ceea ce este absolut oribil si profund imoral. Placerea obtinuta pe seama suferintei altor fiinte o au pedofilii sau criminalii psihopati, iar ambtitia asta de a posta pozele denota totala lipsa de modestie ... probabil in mentalitatea pasionatilor de vanatoare nimic nu innobileaza mai mult o activitate decit dorinta de a te lauda si de a stirni invidie…

Mai au si ipocrizia de a afirma ca vinatul trebuie ocrotit, trebuie hranit, ferit de rapitori, pentru ca, atunci cind ajunge la maturitate… sa-i poti imprastia creierii prin padure si, astfel, sa ai satisfactia de ai privi agonia.

Referitor la aborcarea cum ca prin vanatoare se "corecteaza un dezechilibru in ecosistem” sau “e justificat sa omori, atita timp cit lasi in pace exemplarele frumoase si sanatoase” sint la fel de gresite cu a spune ca “viata unui om urit e mai putin valoroasa decit viata unui om frumos” sau ca “viata unui chinez e mai putin valoroasa decit a unui aborigen din Australia, pentru ca aborigenii sint putini, iar chinezii sint multi”.

Vanatoarea sportiva reprezinta o barbarie si o rusine pentru specia umana.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4285
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Oct 2014, 15:11

Eu sunt doar pescar !!! Si inca din acela care merge din an in Pasti la pescuit !!! Dar SIGUR mi-ar place sa fiu si vanator !!! Vanatoarea merge mult mai bine cu apicultura !!!
Nu-i nimic crud si criminal in vanatoare !!!
Le recomand celor ce sunt impotriva omorarii animalelor pentru consum sa devina vegetarieni !!!
Simplu ca buna ziua !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde paul » 02 Oct 2014, 15:26

ves.lucian.zabrani scrie: Nu-i nimic crud si criminal in vanatoare !!!

Ai vazut vreodata cum se chinuie si cum se zbate un animal care nu-i impuscat "cum trebuie"??? :o
Si daca te mai gandesti ca-i ... nevinovat ??? :o
LE ... sunt de acord cu "Moartea Caprioarei"! Adica , sa impusti ... de foame (sa-ti moara copilasii de foame acasa, sotia grav bolnava). Altfel ... NU !
LE ... am vazut cu ochii mei cum un NEOM a tras in doi porumbei (gugustiuci) care se giugiuleau. La replica mea "stiu bine ca mancam stevie toata viata dar asa ceva nu faceam,"mi-a replicat ... "esti un prost"! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2014, 15:54

ves.lucian.zabrani scrie:Eu sunt doar pescar !!! Si inca din acela care merge din an in Pasti la pescuit !!! Dar SIGUR mi-ar place sa fiu si vanator !!! Vanatoarea merge mult mai bine cu apicultura !!!
Nu-i nimic crud si criminal in vanatoare !!!
Le recomand celor ce sunt impotriva omorarii animalelor pentru consum sa devina vegetarieni !!!
Simplu ca buna ziua !!!
:P :P :P



pai daca-i pe asa cam care ar fi opinia mea daca as veni peste tine in casa, cu o gasca de alti handralai plus cativa dulai, ... te-as alegra cat ai curtea de mare sa dai din colt in colt sa nu mai stii de capul tau, apoi te-as impusca .... dupa ce te privim si ne haizlim la tine cum aganizezi ne-am face poze cu tine asezat in pozitii cat mai "aspectoase" .... o data mort te-am jupui, impaia frumos si apoi te-am atarnat pe perete.

tot nu ai gasi nimic crud si criminal in asta? .... stiu ca tu te consideri mai "special" dar ar fi bine sa constientizezi ca fata de altii nu esti cu nimic mai prejos decat ultimul iepuras.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4285
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Dila Daniel » 02 Oct 2014, 16:11

trebuie sa precizez(in urma unui raport) ca topicul acesta a fost deschis de mine,dupa o discutie inceputa aici viewtopic.php?f=15&t=188&start=224
Ulterior,tot in urma unor raportari,discutiile din acel topic au fost sterse.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2014, 16:12

foarte rau ca au fost sterse .... discutia este o replica ptr acel topic

se doreste un topic nou .... nu am nimic impotriva dar .... replica trebuie sa ramana in topicul initial

Multumesc pentru intelegere
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4285
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Oct 2014, 16:14

Eu unul ma consider superior oricarui animal !!! daca dumneata domnule Cristian Ionita crezi altfel , nici o problema !!!
Ai dreptate , Paul , la capitolul animal care nu este impuscat mortal !!!
Am taiat odata de Pasti un ied !!!
Va rog sa ma credeti ca a plans ca un copil !!!
Si daca chemam pe altul sa-l taie , era mai altfel ???
Viu nu puteam sa-l gatesc !!!
Putem discuta la nesfarsit !!!
Fiecare cu parerile lui !!!
Daca dumneata , domnule Cristian Ionita , te consideri egal eu ultimul iepuras , este alegerea dumitale !!!
Daca voi avea posibilitatea materiala , SIGUR voi deveni vanator !!!
Daca nu , raman cu pestii !!!
Si cu albinele , bineinteles !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2014, 16:21

oare cum se impaca imaginea ta de om "cu icoana in avatar" si ideea ca fiecare "alege" unde se situeaza?



daca vrei deschidem un subiect si despre obiceiul de a manca miel/ied de anumite sarbatori, dar acum ca ai adus vorba cum a fost la gust iedul acela dupa care ai plans cu atat patos.

Cati bani ai nevoie sa "devii" vanator .... uite eu zic sa demaram aici pe forum o cheta crestineasca ... sa nu traiesti cu patima ravnirii la ceea ce nu-ti permiti finaciar.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4285
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Oct 2014, 16:29

Domnule Cristian Ionita , incep sa ma deranjeze comentariile dumitale !!!
Nu-ti pot schimba parerile si nici nu intentionez !!!
Eu iti doresc sa-ti dea Dumnezeu sanatate , putere si tot binele din lume !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2014, 16:32

Multumesc frumos

Eu iti doresc sa ai bani suficienti ca sa-ti permiti sa fii vanator .... stiu ca pentru tine partea asta "baneasca" e cea mai importanta din toate
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4285
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde csaa » 02 Oct 2014, 16:46

Trebuie sa faceti diferenta intre vanatorii (cei adevarati care respecta toate regulile scrise si nescrise), vanatorii de ocazie (cei care s-au facut vanatori pentru a epata si cred ca regulile sunt pentru plebe) si braconieri.
Un vanator adevarat, in primul rand, ocroteste vanatul.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Oct 2014, 16:47

Sunteti prea sigur in ceea ce spuneti domnule Cristian Ionita !!! Ramane cum am stabilit !!!Poate mai discutam !!! Dar nu despre vanatoare !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde redoo » 02 Oct 2014, 16:48

In principiu vanatoarea este pentru barbati,se poate sa fie o gena ramasa de la razboinici,se poate sa fie o doza mai mare de testosteron,se poate sa fie o refulare a personalitatii fiecaruia. Intr-o vreme vanatoarea era pentru *domni* iar braconajul era pentru muritorii de rand.Ca si diferenta intre vanatoarea organizata(nu sportiva) si braconaj, este o mare diferenta....baraconierul nu rateaza nimic,ucide tot si nu ca nu are ce manca...asa cum zicea si Cristi mai sus,e nevoie de bani pentru a detine o arma.In alte tari este permisa vanatoarea cu arcul care este mai aproape de natura,dar o idee mai cruda.
Am mai zis si pe pagina vanatorului...daca nu venea cineva la mine la tara sa se ingrijeasca de fondul cinegetic,acum erau o gramada de oameni care mai vedeau mistret,caprior,fazan doar in poze...braconajul salbatic din anii 90 a ras tot din padurea.
PS. Cristi,cand ai vorbit de vanatoare presusun ca te-ai referit la ce-a practicata cu pusca.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2014, 16:56

redoo scrie:In principiu vanatoarea este pentru barbati ....



aoleu .... atunci poate chiar ar trebui sa-mi fac probleme :D

vanatoarea la care ma refer este cea in care un OM omoara alte fiinte stric pentru propria placere (nu sa manace, nu sa faca bani, etc) indiferent de modalitate (cu pusca, cu latu, cu sabia, cu cutitu de bucatarie, etc)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4285
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde ioanpuiu » 02 Oct 2014, 16:57

Cristian IONITA scrie: ... daca as veni peste tine in casa, cu o gasca de alti handralai plus cativa dulai, ... te-as alegra cat ai curtea de mare sa dai din colt in colt sa nu mai stii de capul tau, apoi te-as impusca ....

Vai, Cristi ! Tu nu faci asa ceva. Nu e stilul tău, esti un sensibil.
Tu mai degrabă stai în casă şi astepţi să venim noi. :lol:
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Vanatoarea...cum o vedem!

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2014, 16:59

yeaph .... fix asa ....

matali nu vezi ca asa si-ar dori "moderatorii" .... sa nu discutam la DonBazil in topic .... mi-au deschis fara sa ma consulte altu'
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4285
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori