Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

,,Mierea nebunilor''....

Mesajde proapis13 » 12 Sep 2014, 16:46

„Mierea nebunilor”, arma biologică devenită afrodisiac :!:

http://www.descopera.ro/cultura/1323439 ... afrodisiac
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde delorin I » 13 Sep 2014, 11:15

O fi alt soi de miere decat mierea psihedelica ce se recolteaza de la plantele din jurul lacului Van in estul Turciei?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde TDI » 13 Sep 2014, 11:37

E de la 2 soiuri de rododendron, 2 toxice - consumul in exces poate provoca chiar moartea.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde PAGANEL » 14 Sep 2014, 09:23

Numai in Trabzon se putea intampla asta :lol: . Trabzon, este Oltenia lor. Lazii, cum isi zic ei, seamana mult cu oltenii nostri. Le place muzica-cand 2 se bat, al treilea ca sa ii desparta, incepe sa cante si cei doi incep sa danseze :lol: . Nunta la ei, poate dura si o saptamana. Cultivatori de ceai si ciobani, dar...este mare rusina sa mulga barbatul oile. Doar femeile au dreptul asta. Aproape toata lumea umbla cu arma ( pistol barbatii, pusca femeile). Cele mai multe ateliere de confectionat arme artizanele, sunt in aceasta regiune. Foarte politicosi si pusi pe haz. Pacala=Temel. Foarte primitori. Au multe cuvinte (regionalisme) aseamanatoare sau indentice cu cele din limba romana. Mat (pisic)=mat, pantalon=pantalon....
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde delorin I » 22 Sep 2014, 13:31

PAGANEL scrie:Numai in Trabzon se putea intampla asta :lol: . Trabzon, este Oltenia lor. Lazii, cum isi zic ei, seamana mult cu oltenii nostri. Le place muzica-cand 2 se bat, al treilea ca sa ii desparta, incepe sa cante si cei doi incep sa danseze :lol: . Nunta la ei, poate dura si o saptamana. Cultivatori de ceai si ciobani, dar...este mare rusina sa mulga barbatul oile. Doar femeile au dreptul asta. Aproape toata lumea umbla cu arma ( pistol barbatii, pusca femeile). Cele mai multe ateliere de confectionat arme artizanele, sunt in aceasta regiune. Foarte politicosi si pusi pe haz. Pacala=Temel. Foarte primitori. Au multe cuvinte (regionalisme) aseamanatoare sau indentice cu cele din limba romana. Mat (pisic)=mat, pantalon=pantalon....




De unde stii atatea Paganele despre aceasta zona? Eu nu am calcat pe acolo desi mi-ar palcea! E o parte a Turciei ne-explorata de mine! Acesti lazi in secolul al XVIII-lea ajungeau pana in Dobrogea noastra! Se pare ca ar fi mai degraba inruditi cu osetii si cu vechii alani care au fondat si Iasul de astazi ce in documentele medievale - citez aici mai ales croniza lui Dlugosz, apare ca FORUS FILISTINORUM! !
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde proapis13 » 22 Sep 2014, 14:57

delorin I scrie: FORUS FILISTINORUM! !

De ce peste tot vezi numai turcisme ???
Suna mai frumos Targul Iesilor decat numele latin din sec XIV...
Falsuri si enigme ale intemeierii Iasilor
Respublica Iasorum....din Croatia....
http://www.bzi.ro/falsuri-si-enigme-ale ... lor-101804

Trabzon a fost colonie greaca pina in sec XIV iar grecii si astazi spun la pantaloni.....pantalon... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde delorin I » 22 Sep 2014, 15:20

Pentru ca acel Iasorum de care spui nu are legatura...si pentru ca slavistii sustin inca ca nu mai sunt turcisme in limba romana neidentificate! Si eu pot demonstra ca mai sunt! Pentru ce spun eu trebuie citita literatura istorica precum Cronica lui Ian Dlugosz si alte documente medievale si nu site-uri de net! Iar acesti filistini erau renumiti prin faptul ca erau foarte buni arcasi! Erau la mare cautare! Exista despre ei chiar si un document considerat fals...din vremea lui Petru Rares! Si muuulte alte atestari! Dar pentru asta trebuie studiu in biblioteci si colectii de documente - nu toate cartile adevarate sunt pe net sau se gasesc in toate bibliotecile! NU pe net le rezolvam iar eu nu imi propun aici sa dezvolt o teza pe care ar trebui sa o dezvolt in alta parte!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde proapis13 » 22 Sep 2014, 15:46

Astept teza ta pe careo sa o citesc cu mare atentie,stiu ca esti trup si suflet pentru perioada aia de ev mediu,intunecoasa pentru unii si iluminista pentru altii ; pentru noi romanii a fost vai si amar....ca o paranteza in perioada cind turcii ne napadeau prin Dobrogea ungurii dadeau un edict in Transilvania prin care se ordona ca toate bisericile de lemn sa fie ARSE si sa nu li se mai cunoasca locul...a scapat decat una singura si asta datorita...ungurilor...ce ti-este si cu istoria asta !!!!!
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde delorin I » 22 Sep 2014, 22:56

Uiti un aspect- fara impulsul ungurilor- NU AM FI AVUT STATELE MEDIEVALE- Moldova si Tara Romaneasca! Fara sa doreasca asta, cumva au fortat o identitate sau mai degraba coagularea unei identitati! Iar in Ardeal TRADAREA celor uniti cu Roma, in termen relativ scurt a dus la energii noi pentru miscarea si identitatea romaneasca, energii pe cale actele si faptele singuratice ale unor calugari precum Sofronie de la Cioara, nu le-au putut avea ca efect! Cat despre Dobrogea- sunt multe de discutat si nu as fi intru totul de acord cu tine! Grecii au dus civilizatia si urbanizarea pe acele tarmuri departe cum nu le-a dus nici o alta putere ulterior!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde PAGANEL » 04 Oct 2014, 09:07

delorin I scrie: Cat despre Dobrogea- sunt multe de discutat si nu as fi intru totul de acord cu tine! Grecii au dus civilizatia si urbanizarea pe acele tarmuri departe cum nu le-a dus nici o alta putere ulterior!

Esti tu sigur de asta? Tu vrei sa zici, ca au venit grecii, au gasit un tinut gol si sau apucat ei sa il populeze si sa aduca progresu pe aici. Imi pare rau nene, dar te contrazic francezii cu ultimile descoperiri pe fundul Marii Negre. Cand in zona Marii Negre exista o civilizatie avansata, grecii, invatau sa isi faca pirogi cu care sa sa mearga in cautarea lanii de aur.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde proapis13 » 04 Oct 2014, 09:36

delorin I scrie:Uiti un aspect- fara impulsul ungurilor- NU AM FI AVUT STATELE MEDIEVALE- Moldova si Tara Romaneasca!

Fii serios in afirmatii.....adica noi,tarile romane, scapa pe unguri de sub jugul turcesc iar ungurii,omenosi cum ii stim din istorie ajuta la formarea statelor medievale romanesti....putina ponderatie in astfel de mitizari istorice ar fi de preferat....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde TDI » 04 Oct 2014, 11:31

PAGANEL scrie:
delorin I scrie: Cat despre Dobrogea- sunt multe de discutat si nu as fi intru totul de acord cu tine! Grecii au dus civilizatia si urbanizarea pe acele tarmuri departe cum nu le-a dus nici o alta putere ulterior!

Esti tu sigur de asta? Tu vrei sa zici, ca au venit grecii, au gasit un tinut gol si sau apucat ei sa il populeze si sa aduca progresu pe aici. Imi pare rau nene, dar te contrazic francezii cu ultimile descoperiri pe fundul Marii Negre. Cand in zona Marii Negre exista o civilizatie avansata, grecii, invatau sa isi faca pirogi cu care sa sa mearga in cautarea lanii de aur.

Civilizatiiile apar si dispar. Iti dai seama ca Delorin nu face speculatii, se bazează pe izvoare scrise, documente, descoperiri arheologice. Pe cand noi, ceilalti, in cel mai bun caz mentionam o sursa obiectiva.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde TDI » 04 Oct 2014, 11:36

proapis13 scrie:
delorin I scrie:Uiti un aspect- fara impulsul ungurilor- NU AM FI AVUT STATELE MEDIEVALE- Moldova si Tara Romaneasca!

Fii serios in afirmatii.....adica noi,tarile romane, scapa pe unguri de sub jugul turcesc iar ungurii,omenosi cum ii stim din istorie ajuta la formarea statelor medievale romanesti....putina ponderatie in astfel de mitizari istorice ar fi de preferat....

Ungurii nu au vrut formarea statelor medievale. Dar încercând sa-si insuseasca Transilvania, fără a avea vreun interes in celelalte provincii, tari, românesti au reusit sa impulsioneze formarea statelor romanesti medievale. Incidental.
Eu doar speculez acum.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde PAGANEL » 04 Oct 2014, 17:21

TDI scrie:Civilizatiiile apar si dispar. Iti dai seama ca Delorin nu face speculatii, se bazează pe izvoare scrise, documente, descoperiri arheologice. Pe cand noi, ceilalti, in cel mai bun caz mentionam o sursa obiectiva.

Hai sa stam putin si sa gandim. Ai invatat la fel ca mine, ca dacii nu prelucrau aurul? Nu erau domnule izvoare scrise care sa certifice lucru asta. Sau-Civilizatia sumeriana, a inventat scrisu si de aici, sau transmis invataturi.......Mai nou-Vincea-Turda? Stai si gandeste. Sau-greci prcaticau medicina evoluata, au perfectionat matematica.....Sa dovedit ca au furat de ici, de colo? Marele lor avantaj, a fost comertul maritim. Au adunat informatie si atat. Vreau sa cred in lucruri logice, nu in izvoare scrise...
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde TDI » 04 Oct 2014, 17:29

Am invatat ca e foarte greu sa cred intr-un concept, informatie, subiect. Daca îmi pasă caut, îmi trebuie cel puțin 3 surse diferite cu fundament cultural, nationalitate, scoala, diferite. Daca îmi pasă. Cum îmi explici tu ca poate sa-ti pese când viața e asa cum e?
Adevărul. Sa presupunem ca îl ai. Cum îl vinzi, când nimeni nu e interesat sa cumpere?
Dacii, aurul, istoria, oamenii.
Da de ce ieri si nu azi? Ca ieri fu' si maine vine.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: ,,Mierea nebunilor''....

Mesajde PAGANEL » 04 Oct 2014, 19:59

TDI scrie:Am invatat ca e foarte greu sa cred intr-un concept, informatie, subiect. Daca îmi pasă caut, îmi trebuie cel puțin 3 surse diferite cu fundament cultural, nationalitate, scoala, diferite. Daca îmi pasă. Cum îmi explici tu ca poate sa-ti pese când viața e asa cum e?
Adevărul. Sa presupunem ca îl ai. Cum îl vinzi, când nimeni nu e interesat sa cumpere?
Dacii, aurul, istoria, oamenii.
Da de ce ieri si nu azi? Ca ieri fu' si maine vine.

Prietene. Este primul post in care iesi din tipar(calm si la obiect)(si te citesc cu interes :) ). Iar ce am scris, eu cred. Putin imi pasa daca cineva este de acord cu mine. Sau, daca vrea cineva sa imi ,,cumpere "adevarul. Asta simt (cred), asta scriu.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Următorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori