Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: furetto

Mesajde ghimpe » 27 Ian 2014, 10:09

super PROIECTUL !!!!! lampa de gaz,conducta lichid de frana dacia ,sita scos seminte de la rosii si pompita pentru gresare. :oops:
Avatar utilizator
ghimpe
 
Mesaje: 26
Membru din: 02 Feb 2012, 14:11
Localitate: vlad tepes-giurgiu

Re: furetto

Mesajde nea.albinutza » 02 Iun 2014, 21:56

multumesc akmm!

am comandat uleiul de aici http://www.chimicaleonline.ro/chimicale-diverse

este perfect.
nea.albinutza
 
Mesaje: 20
Membru din: 08 Mai 2012, 21:58
Localitate: judetul Mehedinti

Re: furetto

Mesajde danman » 20 Iun 2014, 22:35

Anul asta pentruca mi se stricase lampa la furetto am dat si cu acid formic, dar mare chinul fata de furetto... asa incat m-am dus repede si mi-am luat alta lampa si am reparat problema. Nu cred ca exista nimic mai simplu, mai ieftin si mai rapid in materie de tratamente antivaroa la momentul de fata. Si nici mai eficient... decat furetto. Apropo de ieftin, exista si alte substante acaricide pe baza de amitraz ce pot fi folosite nu doar Tactik, Mitak sau Varachet (cel mai scump). Un acaricid pe baza de amitraz nu ar trebui sa depaseasca ca si pret 10 bani/ml de produs.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: furetto

Mesajde igo1 » 29 Sep 2014, 16:57

Astăzi am comandat și eu pompita. Deoarece am găsit foarte greu, am luat 4 ca sa am. Dacă tot plătesc transportul măcar sa merite. Dar am o întrebare pt cei care folosesc aparatul. Serpentina de cupru din câte inele trebuie sa fie compusa? Care trebuie sa fie distanta intre inele și cât sa aibă diametrul? Vă mulțumesc.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: furetto

Mesajde MUSTA » 29 Sep 2014, 21:12

dati-ne,va rog, linkul de unde ati comandat pompitele
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: furetto

Mesajde csabio » 29 Sep 2014, 21:15

De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde csabio » 29 Sep 2014, 21:18

Al meu are 6 serpentine ,si nu am tinut cont de distanta dintre serpentine.La capat sa fie conica spirala.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: furetto

Mesajde igo1 » 29 Sep 2014, 21:58

Eu am găsit un anunț pe ocazii postat de firma vivametal curtea de Argeș. Curios lucru e ca acum nu mai apare anunțul. Poate valoarea produsului e prea mica și de aceea au șters. Dar scrieți pe Google pompita pt gresat apoi dați la imagini. Alegeți una care va convine și urmăriți linkul de pe care e postata. Eu așa am găsit. Iar țeavă am găsit repede la piese auto doar ca am fost nevoit sa dau 50 lei pe un colac mai mare. Rămâne de văzut Cum găsesc și uleiul de parafina. Dar de noi găsi folosesc de palmier ca din ăla am. Mulțumesc pt informații.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: furetto

Mesajde jenica67 » 29 Sep 2014, 22:53

Ulei de parafina se gaseste la toate farmaciile, este adevarat ca in sticlute de 40 sau 80 ml, dar costa 3-4 lei. Teava de cupru se gaseste la Dedeman si este in jur de 10 lei m si nu vand decat unitati de metru intregi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: furetto

Mesajde kiloz » 30 Sep 2014, 08:33

Cum trebuie sa arata spirala de furetto.Mai nou se confectioneaza din inox.

http://www.meheszpont.hu/atkairtas-atka ... iral-.html
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: furetto

Mesajde igo1 » 30 Sep 2014, 22:07

Astăzi am primit pompitele 4 la nr așa Cum am zis. Am.pregarit arzătorul și serpentina mâine le voi asambla. Ca protectie pt serpentina m-am gandit sa folosesc tubul de la un sprei de muste sau un termos. Sper sa iasă așa Cum îmi doresc. O sa va arat și vouă după ce termin. Sanatate
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: furetto

Mesajde igo1 » 04 Oct 2014, 21:26

Salut prieteni iată ca am făcut și eu aparatul furetto și vreau sa vi-l arat. Nu e finalizat dar e funcțional. Trebuie sa mai micșorez distanta intre pompita și spirala apoi sa fac un înveliș de protecție pt aceasta. L-am testat întâi cu ulei de palmier însă nu am obținut rezultate bune pt ca uleiul avea reziduuri (drojdie). Apoi pt ca încă nu am ulei de parafina am încercat cu un alt ulei ce îl am la îndemână. Respectiv ulei de masaj de la elmiplant cu aroma de levănțică. Sa stiti ca merge perfect însă eu nu îl voi folosi la albine din cauza aromei.

Acum sa va spun ce am observat vizavi de serpentina. Prima data am făcut una din 6 inele și nu mergea bine scotea 1 jet de fum însă nu foarte puternic și în același timp ieșea și puțin ulei încins n evaporat. Capătul țevii de după spirala pe unde se face evacuarea și el trebuie sa fie puțin mai lung pt a mari distanta intre vaporii de ulei și flacara arzatorului altfel de la temperatura se aprinde uleiul. Spirala trebuie fixata la o distanta de aproximativ 2 cm de arzător dacă o fixați chiar pe diuza pe unde iese gazul atunci primele 2 - 3 inele nu se vor înfierbânta suficient. Pentru a mula țeavă de cupru am folosit o coada de matura prin care am dat o gaura. Am introdus teava în gaura respectiva pt a avea un pct fix. Atenție când începeți primul inel sa nu mutilați teava. Va doresc spor la treaba
Fişiere ataşate
20141004_204117~2.jpg
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: furetto

Mesajde Closcutz » 04 Oct 2014, 21:49

Felicitari atat pentru aparat cat si pentru detalii!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: furetto

Mesajde igo1 » 04 Oct 2014, 22:30

Am uitat sa va zic. În cazul în care nu reușiți o rulare perfecta și primul inel iese strangulat, acela nu trebuie luat în calcul rulați 1-2 în plus astfel ca la sfârșit pe cel defect îl desfaceți și îndreptați teava. Capătul acela îl conectați la pompita. Dacă veți face spirala imperfecta cu puncte deformate acolo se va găuri mai repede de la flacara.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: furetto

Mesajde Dicu Ion » 05 Oct 2014, 14:04

Bravo Igo inca nu am vazut pina acuma ca cineva sa detalieze ,cum face acest aparat.Ai din partea mea toata consideratia,si multumiri.
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: furetto

Mesajde igo1 » 05 Oct 2014, 14:38

Și eu ca apreciez domnule Deci Ion sunteți un om inventiv și foarte deschis. Va doresc multa sănătate
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori