Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernare matci

Mesajde teinegru64 » 05 Oct 2014, 22:11

In acest an e inutil sa ne obosim cu iernarea matcilor de rezerva .Vom avea excedent de matci....din familiile bagate in iarna.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Iernare matci

Mesajde vio-trutza » 11 Oct 2014, 00:20

teinegru64 scrie:In acest an e inutil sa ne obosim cu iernarea matcilor de rezerva .Vom avea excedent de matci....din familiile bagate in iarna.

Adica vreti sa spuneti ca sezonul acesta vor iesi familii slabe din iarna si vor trebui unificate in primavara, sau de unde acest exces de matci?
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Iernare matci

Mesajde TDI » 11 Oct 2014, 00:25

Moldova. Seceta crâncenă. Varroa Destructor a tot distrus si distruge. Populații mici. Unificari pentru obtinerea minimului de rame necesare iernarii => exces de mătci
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernare matci

Mesajde teinegru64 » 11 Oct 2014, 10:15

vio-trutza scrie:
teinegru64 scrie:In acest an e inutil sa ne obosim cu iernarea matcilor de rezerva .Vom avea excedent de matci....din familiile bagate in iarna.

Adica vreti sa spuneti ca sezonul acesta vor iesi familii slabe din iarna si vor trebui unificate in primavara,

Asta e cel mai optimist scenariu....in conditiile in care...vom avea un zbor de curatire in ianuarie cel mai tarziu februarie.Din ce vad in teritoriu, acei apicultori care au tratat (ca doar trebuie tratati)si nu au urmarit eficienta tratamentelor,sau si mai grav ...au verifict si au fost incantati ca nu au cazut paraziti ...vor fi putin dezamagiti in primavara.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Iernare matci

Mesajde TDI » 11 Oct 2014, 10:44

teinegru64 scrie: acei apicultori care au tratat (ca doar trebuie tratati)si nu au urmarit eficienta tratamentelor,sau si mai grav ...au verifict si au fost incantati ca
au picat păduchi si au băgat turta proteica si stimulari la matcile tinere (eu) au numărat intre 20 si 100 acarieni la o medie de 7500 albine. Si draciile de mătci oua in continuare, cele tinere stimulate, celelalte, multe au oprit de mult ponta
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernare matci

Mesajde teinegru64 » 11 Oct 2014, 14:17

Asta ma incurca si pe mine...am familii in care la 1 septembrie nu mai aveam strop de puiet.Dar am continuat sa le fac tratamentele la 7 zile.Si au cazut la fiecare tratament.Chiar cu riscul de a pierde acele familii ...cat timpul va permite voi continua tratamentele.Si bomboana de pe coliva....familiile care au crescut trantori la greu sunt cele mai puternice.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Iernare matci

Mesajde valigorj » 14 Oct 2014, 09:54

multi trintori crescuti=mult polen adus=o multiplicare mai mare apaduchilor?
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Iernare matci

Mesajde buya » 16 Oct 2014, 10:01

Buna
Eu așa am trecut anul trecut 3 regine peste iarna.
Lada de 10 r 1/1 împărțită in 3 nuclee ce au primit 2 turte proteice in feb.2013 si mar.2013 daca îmi amintesc eu bine.
hrana au avut suficientă nu atribuit sa intervin decât la sfârșit de martie cu o rama de papa. Nu am avut nevoie defel de regine anul trecut asa ca le am mutat in lada separata in momentul cand s-au dezvoltat.la tei au primit o magazie deasupra capului .
Anul acesta mi am făcut inca 4 lazi.deci in total 15 regine.așa era planul inițial.
Dar am avut ceva probleme cu câteva regine bătrâne si a trebuit sa le schimb acum in toamna ,4 la numar.
Mâncare au suficienta au cel puțin 2 rame pline fiecare.
Fiecare nucleu are in jur de 6 kg miere capacita.
Câteva poze cu nucleele de anul trecutla linkul de mai jos:
https://onedrive.live.com/redir?resid=7 ... =folder%2c
Va salut respectos !
“Învaţă, dezvaţă, reînvaţă ! ”
“Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou.”

Alvin Toffler
Avatar utilizator
buya
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Ian 2012, 15:07
Localitate: Oravita - Caras Severin

Re: Iernare matci

Mesajde BUNKA » 05 Dec 2015, 08:11

Pt cine e interesat exista un film pe you tube..se cheama " wintering nucs" pus de Michael Bush..eu fac un soi de experiment de genul asta, o sa pun cateva poze.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernare matci

Mesajde lucky5strike » 06 Dec 2015, 09:46

Se pierde multa albina la iernatul matcilor... iar familiile cu probleme, oricum e mai avantajos sa le imparti prin stupina decat sa le indrepti.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Iernare matci

Mesajde BUNKA » 07 Dec 2015, 23:45

A la Michael Bush...
https://youtu.be/W3oONeknjO0

Aici https://youtu.be/DUChhqiQQaM se vede ce e înăuntru... 8 roi mici, care sforăie.
2 familii sparte în 15 chestii :)

Și aici https://youtu.be/YMfIW8PzGoo e una din sursele de inspirație, cealaltă e postata cu mult timp în urma pe pagina mea
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Iernare matci

Mesajde BUNKA » 24 Ian 2016, 17:13

pngflorin scrie:Anul asta am sa incerc sa iernez matci in nuclee facute de mine din polistiren tare, 3 rame, o rama 1/2 de cat am dat-o in doua.
In fct de vreme , dar cam in oct, am sa fac do mutarea din stupul ce adapostezte roiul, acum pe 2 rame, din care una cu puiet, matca eclozata in august.In Manualul apicultorului spune ca temp sa fie de 20-23 de grade, dar sa nu fie mai mica de 16 tea.Plus ca tb schimbata albina insotitoare....etc.

Eu ma gandeam sa bag nucleul intr-un orizontal,lipit de diafragma familiei , plus sa ii fac si urdinis, astfel sa poata iesi afara.

Nu am mai facut asa ceva, pareri , sfaturi va rog.E primul an cand i-mi raman matci ,vreo 8, dupa eliminarea babelor si inlocuirea cu prospaturi.


Inca nu am citit ce s-a scris..recuperez...ce părere am eu..încearcă sa nu complici lucrurile (ca mine :) )...daca tot ai rame MER fa-i pe cate 4 rame macar, cate 2 alaturati intr-o lada, urdinise fata spate, peste pune un capac cu stinghie pe mijloc cum am eu la llăzile cu roi..pune doua lăzi alăturate când vine frigul, peste alea 2 mai pune 2, învelește tot în folie pt parchet aluminizata, pusa în 2 sau 3...daca esti meticulos fa niștehuse din rafie impermeabila cu vatelina ca la Canada..urdinisele deschise generos, gratii hrana sa fie capacita blana sși nu te du pana la sfârșit de ianuarie nici învizita...vVa fi ok.

A..în toamna baga niște turte proteice în ei..cât iau atata da-le...albina va rezista mult...
Iernezi 8 la un loc...total 32 rame de 1/2 populate...n-are ce sa fie rău...la mine e fain și frumos, uscat, caldutz, consum mic, albina căzută putina o numeri pe degetele de la o mana la momentul ăsta (sfârșit de ianuarie)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori