Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Veninul de albine si cancerul....

Mesajde proapis13 » 19 Oct 2014, 14:53

Veninul de albină, tratament neconvenţional
Chiar dacă în România nu este omologat ca tratament, veninul de albine este folosit în străinătate ca antidot oficial mai ales împotriva celulelor canceroase, durerilor musculare şi bolilor autoimune. La noi în ţară se găsesc în farmacii produse apicosmetice pe bază de venin de albine, dar numai din gama celor care stimulează imunitatea. Sunt putin cunsocute terapiile care folosesc la propriu albine care înţep braţul pacientului care urmează acest tip de tratament. Medici, dar şi apicultori din toată lumea discută timp de cinci zile, la Braşov, despre cum pot salva albinele viaţa bolnavilor.
Specialiştii în apiterapie spun că o înţepătură cu venin de albine distruge trei mii de celule canceroase. Serul este foarte concentrat iar atunci când este administrat în doze mici, devine un medicament natural cu proprietăţi antibiotice şi antibacteriene. Pentru că în România nu este omologat, deşi efectele sale sunt recunoscute de medici, un grup de apicultori face demersuri pentru înregistrarea veninului de albine ca tratament oficial.

" Pe două mari ramuri merge veninul de albine. O dată pe partea medicală, iar cea de-a doua, pe partea cosmetică. Partea medicală înseamnă boli reumatice si ridicarea imunităţii. Pe partea de cosmetică merge pe înfrumuseţare, nu atât pe întreţinere ", spune Cornelia Dostetan Abalaru - şef departament Cercetare, Societatea Română de Apiterapie.

Totuşi, există şi riscuri, dacă pacienţii sunt alergici la anumite substanţe secretate de albine. Un gram de venin echivalează cu un milion de înţepături de albine.

" Există riscul de a produce un şoc anahilactic sau o alergie. Mai întâi, trebuie făcută o testare de alergie cu un profesionist, cu un medic alergolog. După ce se elimină acest risc, se continuă uşor, uşor cu imunizarea ", susţine Ştefan Stângaciu - preşedintele Societăţii de Apiterapie din România şi Germania.

La a şaptea ediţie a Congresului Internaţional de Apiterapie de la Brasov participă specialişti în domeniu din 25 de ţări. Timp de cinci zile, experţii vor ţine conferinţe şi vor prezenta cazuri reale de vindecări prin terapii cu albine. În plus, vor face ateliere practice prin care să exemplifice felul în care acestea acţionează asupra organismului uman.

" În ceea ce priveşte mierea care există în România, este de o calitate extrem de bună şi într-o varietate largă. Cele mai multe dintre produse sunt destinate pentru tratarea problemelor de digestie, întăresc imunitatea şi sistemul imonologic, dar tratează şi bolile infecţioase ", este de părere dr. Andres Castillo - preşedintele internaţional al Federaţiei de Apiterapie .

Altfel de tratamente nu sunt la fel de costisitoare precum cele clasice. Un kilogram de miere polifloră costă 20 de lei, iar 30 de grame de tinctură de propolis, 30 de lei.

" Dacă ai o miere bună, poţi să îţi prelungeşti viaţa pentru mult timp pentru că o foloseşti şi imunitatea ta este întărită. Aşa că vei avea rapid un răspuns din partea organismului şi vei putea lupta din nou împotriva bolilor ", afirmă Körmendy-Rácz János - vicepreşedinte al Federaţiei Internaţionale de Apiterapie.

Dacă mierea de albine poate fi accesibilă tuturor, veninul de albine costă mai mult. Un gram poate ajunge şi la 50 de euro.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde CORNEL V. » 19 Oct 2014, 14:59

Ar fi interesant de stiut ce s-a dicutat la Brasov...poate ne spun si noua cei care au fost
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde TDI » 19 Oct 2014, 15:03

Daca veninul de albine s-ar vinde la 50 euro gramul, ar fi mult mai multi care ar colecta. In principiu pretul de achizitie e de 20-25 euro sau mai puțin.
Tinctura de propolis 1000 Ron litrul. Iar viseaza cineva frumos.
Da... apicultura e sănătoasă!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde Florin Dobre » 19 Oct 2014, 15:14

TDI scrie:Tinctura de propolis 1000 Ron litrul. Iar viseaza cineva frumos.

Cred ca adun si eu propolis de 5 litri....pai m-am scos. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde petru71 » 19 Oct 2014, 15:38

proapis13 scrie:Veninul de albină, tratament neconvenţional
..............................
Un gram de venin echivalează cu un milion de înţepături de albine.
.............................
Dacă mierea de albine poate fi accesibilă tuturor, veninul de albine costă mai mult. Un gram poate ajunge şi la 50 de euro.


Ceva imi scapa, inca nu mi-e clar care parte...sa ma ierte veteranii forumului, ca-s tufa de Venetia in materie de apicultura...
Conform celor pomenite mai sus, un gram de venin inseamna un milion de albine moarte.
Gramul ala de venin se vinde cu extraordinarul pret de 50 de euro (225 de lei de-ai nostri), adica aprox. valoarea unui roi bun ?
Are un roi un milion de albine, sau m-am tampit eu de tot ?? (asta ca sa iasa socoteala de mai sus...)
Fara urma de gluma, poate cineva sa ma ajute cu aritmetica pe subiectul acesta ?

Multumesc,
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde costi_vic_ro » 19 Oct 2014, 15:44

petru71 scrie:
proapis13 scrie:Veninul de albină, tratament neconvenţional
..............................
Un gram de venin echivalează cu un milion de înţepături de albine.
.............................
Dacă mierea de albine poate fi accesibilă tuturor, veninul de albine costă mai mult. Un gram poate ajunge şi la 50 de euro.


Ceva imi scapa, inca nu mi-e clar care parte...sa ma ierte veteranii forumului, ca-s tufa de Venetia in materie de apicultura...
Conform celor pomenite mai sus, un gram de venin inseamna un milion de albine moarte.
Gramul ala de venin se vinde cu extraordinarul pret de 50 de euro (225 de lei de-ai nostri), adica aprox. valoarea unui roi bun ?
Are un roi un milion de albine, sau m-am tampit eu de tot ?? (asta ca sa iasa socoteala de mai sus...)
Fara urma de gluma, poate cineva sa ma ajute cu aritmetica pe subiectul acesta ?

Multumesc,
Pitar



colega,veninul de albine nu se colecteaza omorand albina ci doar cu colectoare de venin montate la urdinis.documenteaza-te
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde nae » 19 Oct 2014, 15:45

Nu confundati TINCTURA cu extractul 20-30% alcoolic .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde proapis13 » 19 Oct 2014, 16:00

petru71 scrie:Ceva imi scapa, inca nu mi-e clar care parte...sa ma ierte veteranii forumului, ca-s tufa de Venetia in materie de apicultura...
Conform celor pomenite mai sus, un gram de venin inseamna un milion de albine moarte.

Ti-a scapat cartea de apicultura printre degete cind ai ajuns la colectarea veninului :lol:
Pune mana pe carte si completeaza-ti lacunele in materie de apicultura...
colectarea veninului de albine se poate face prin alte mijloace pasnice...nu neaparat prin ,,chilarirea'' albinelor...
Deci :?: .... :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde TDI » 19 Oct 2014, 16:12

30 de grame de tinctură de propolis, 30 de lei.

De tinctura scrie mai sus, nu de extract 20-30% alcoolic - produs care nu l-am văzut niciodată la vânzare, doar mentionat prin lucrările stiintifice referitoare la propolis, compozitie si produse conexe.
Nae, asa-i ca-ti place sa "ma" contrazici? Te rog sa continui! Comunitatea are de castigat.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde nae » 19 Oct 2014, 16:38

TDI scrie:
30 de grame de tinctură de propolis, 30 de lei.

De tinctura scrie mai sus, nu de extract 20-30% alcoolic - produs care nu l-am văzut niciodată la vânzare, doar mentionat prin lucrările stiintifice referitoare la propolis, compozitie si produse conexe.
Nae, asa-i ca-ti place sa "ma" contrazici? Te rog sa continui! Comunitatea are de castigat.

Nu castiga nimic dintr-un pleonasm .
Eu stiam de extractul alcoolic de 20-30 % ca se vinde cu 5-6 lei /30mil ... cand l-ati inghesuit pe P13 cu 30 lei/30mil (p13 se stie ca E informat ) am zis ca tinctura nu-i tinctura :D , am citit in carte si .. E .
Daca tot tii un scor , am gresit cand te-am contrazis? , acum e PAT .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde nae » 19 Oct 2014, 16:41

nae scrie:Nu confundati TINCTURA cu extractul 20-30% alcoolic .

:shock: / :oops:
-extractul alcoolic 20-30% cu propolis = TINCTURA .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde TDI » 19 Oct 2014, 16:48

nae scrie:
nae scrie:Nu confundati TINCTURA cu extractul 20-30% alcoolic .

:shock: / :oops:
-extractul alcoolic 20-30% cu propolis = TINCTURA .

Reciteste viewtopic.php?f=23&t=1692&p=166212&hilit=tinctura#p187574 , mai ales linkurile către lucrările din care am extras eu niste date.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde nae » 19 Oct 2014, 16:54

TDI scrie:...mai ales linkurile către lucrările din care am extras eu niste date.

Frate, esti oltean sau capos . :lol: :lol: :lol:
Le citesc .
Am ''citit'' (mai pe sarite ) = extractul alcoolic = tinctura :shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde nae » 19 Oct 2014, 17:07

nae scrie:-extractul alcoolic 20-30% cu propolis = TINCTURA .

A, am gasit neintelegerea . Sper .
Extract de propolis 20-30% in alcool...... :lol: ; asta-i buba !?
In literatura se specifica concentratia produsului nu a solventului (90-96*) , cand spui extract/tinctura de propolis 30% la ce te referi !?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde petru71 » 19 Oct 2014, 21:22

costi_vic_ro si proapis13,

am citit despre cateva metode de recoltare a veninului.
Totusi, la fiecare metoda se vorbea despre cantitatea de venin obtinuta, nu prea se pomenea de numarul albinelor care scapa cu viata.
Deductia mea logica nu s-a pupat cu realitatea pe care sunt convins ca voi o cunoasteti.
Totusi, la oricare dintre metodele folosite (impulsuri electrice, narcotizare, etc.), care e rata de supravietuire a albinelor ?
Sau o trimitere la carte ? Poate la o postare edificatoare in acest sens ?

Multumesc oameni buni,
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Veninul de albine si cancerul....

Mesajde proapis13 » 19 Oct 2014, 22:19

petru71 scrie:Totusi, la oricare dintre metodele folosite (impulsuri electrice, narcotizare, etc.), care e rata de supravietuire a albinelor ?
Sau o trimitere la carte ? Poate la o postare edificatoare in acest sens ?

1. 100%
2. Unul dintre colegii de posteaza pe VRS,topic pentru care ai intrat pe Stuparitul ;) ,colecteaza venin ;
afla-l ...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori