Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 27 Oct 2014, 23:27

Florin Dobre scrie:
igo1 scrie:Dacă nu am avut ulei de parafina de la început ghici cu ce ulei am făcut proba?

Ulei de masline extravirgin presat la rece in amestec cu uleiuri esentiale(melisa, argan, eucalipt, ienupar, coocs, ylang ylang...). :D


Nu ai ghicit florinele. ULEI DE MASAJ ARE UN MASSEUR MERGE BRICI DAR NU DAU LA ALBINE CA MIROASE A LAVANDA ȘI PE URMA OR CREDE CA SE AFLA ÎNTR-UN LAN DE AȘA CEVA. :D
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 27 Oct 2014, 23:31

Apoi am mai făcut unul mai mare din lemn și unul mai micut. Dar încă nu am acoperit capacul cu tabla și nu am dat găurile pt urdinise. Iatale
Fişiere ataşate
r-20141027_175325-1.jpg
r-20141027_174952-1.jpg
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 27 Oct 2014, 23:34

Mi-am făcut și o cutie pentru a transporta albinele necesare popularii nucleelor. Dar mai am de gândit un capac sigur și eficient. Nu uitați ca circul cu bicicleta și nu e bine sa scape nu e așa?
Fişiere ataşate
r-20141027_175728-5.jpg
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: un masseur apicultor

Mesajde Florin Dobre » 27 Oct 2014, 23:45

Treaba cu nucleele la rand intr-o cutie nu prea functioneaza. E bine sa fie cat mai haotic ordonate prin stupina.
Cutia aia de transport e interesanta. Ma bate gandul sa trec pe ME. Si astfel de cutii ar fi brici pentru a starta noi colonii. Am revazut filmuletele de pe IWF.
http://www.cmuntean.ro/site/apicultura/ ... -de-albine
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 27 Oct 2014, 23:46

Toate acestea urmează sa le folosesc la primăvară. Sper sa și reușesc. Trebuie sa mai cumpăr cutia nikot. Fără ea nu am nici o șansă.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 27 Oct 2014, 23:47

Florin Dobre scrie:Treaba cu nucleele la rand intr-o cutie nu prea functioneaza. E bine sa fie cat mai haotic ordonate prin stupina.
Cutia aia de transport e interesanta. Ma bate gandul sa trec pe ME. Si astfel de cutii ar fi brici pentru a starta noi colonii. Am revazut filmuletele de pe IWF.
http://www.cmuntean.ro/site/apicultura/ ... -de-albine



Din acele filmulete m-am inspirat și eu dar nu știu dacă găsesc pâlnie din aia stil horn prin care sa scutur albinele
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: un masseur apicultor

Mesajde Florin Dobre » 27 Oct 2014, 23:50

Nu cred ca-i greu de facut. Un meserias in batut tabla pe case ti-o face numaidecat. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 28 Oct 2014, 00:02

Am găsit unele ce se folosesc la difuzoare dar au numai 25 cm lățime
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 28 Oct 2014, 00:13

Iat-o și pe marta, o frumusețe de ciobănesc bucovinean care înspăimântă vecinii și trezește devreme stăpânii. Cred ca va face și puișori iarna aceasta.
Fişiere ataşate
r-20140919_183346-1.jpg
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: un masseur apicultor

Mesajde Florin Dobre » 28 Oct 2014, 00:15

Superba bucovineanca! :D
Ii doresc fatare fara complicatii. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: un masseur apicultor

Mesajde delorin I » 28 Oct 2014, 01:03

Salut! BUN venit! La cutia Nicot...eu zic sa te mai gandesti, sa mai amani...eu am cumparat-o si am dat bani degeaba...adica luam un stup cu cat la cat am dat pe ea! Transvazarea este mult mai simpla....iti recomand o rama de crescut matci cu hranitor si un picking!
Visinescu al tau ori era transpirat ori folosea un deodorant care irita albinele pe baza de allcool! Nu m-am uitat prea bine la nucleul acela lung dar nu stiu cat de atans l-ai gandit sa fie! Si nu stiu cat va fi! NU vad podisoare separatoare...oricum sper ca macar diafragmele sa fie facute cum trebuie! Am cumparate nuclee din comert si nu etanseaza perfect! Adica au o tabla care nu intra din perete in perete iar printr-o fanta infima- am pierdut matci! Am pierdut matci si din nuclee cu urdinisul pe o singura fata, indiferent cate separatoare pe exterior am pus! Acorda atentie mirosului matcilor ca sa nu inveti din propriile greseli! Bafta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 28 Oct 2014, 09:10

@delorin I.
Multă lume mi- a zis același lucru despre cutia nikot dar eu nu am alta varianta. Din păcate am ceva probleme de vedere și nu văd larvele tinere în celule. Dacă vrei sa dacă vrei sa vinzi cutia lasă - mi un Mp. Mulțumesc.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: un masseur apicultor

Mesajde delorin I » 28 Oct 2014, 14:11

Sunt si alte metode de a face matci si fara cutia Nicot...Mai rasfoieste forumul daca nu ai timp de citit carti! ...una simpla este pur si simplu sa largesti niste celule care au larvele potrivite in ele...Si multe altele!Ai o problema de vedere sau nu esti initiat in a PRIVI?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 28 Oct 2014, 15:06

Așa Cum am spus nu văd bine. Am grad 2 de handicap vizual. Cea mai mare provocare pana la cutia nicot este sa găsesc mătci le la toți stupii și sa le marchez asta în primăvara. Doar 2 sunt marcate pe care Le-am schimbat eu și e tare bine cu ele așa. Mă mai gândesc și. La a tăia câte o jumătate de aripa la fiecare pentru a găsi mai ușor roiurile. Am văzut ăsta într-un filmulet englezesc. Transvazari și lărgirea celulelor sau alte variante pentru mine ies din calcul. Oare dece e sceptic romanul la tot ce e nou? Eu vreau regine doar pentru mine. Din 40-50 de larve poate obțin și eu măcar 20 regine sa le schimb pe cele bătrâne. Anul acesta am cumpărat 3 dar nu mai vreau sa cumpăr. Vreau ale mele.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: un masseur apicultor

Mesajde irina » 28 Oct 2014, 16:12

igo1 scrie:Pe de alta parte, sportivii cu care lucrez sunt bucuroși de pasiunea mea deoarece le voi furniza polen proaspăt și poate mai târziu voi învață să produc și lăptișor de matca pe care ei îl caută foarte mult.


Si de ce nu si apipunctura cu veninul provenit de la.....sursa? :P
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: un masseur apicultor

Mesajde igo1 » 28 Oct 2014, 16:51

A nu draga Irina, veninul nu le e pe plac. La olimpiada din anul 2000, un sportiv cu un bun palmares care acum este antrenor, a avut mari probleme Din cauza unei înțepături de lupul albinelor. El este alergic și medicii nu ii puteau administra hemisuccinat deoarece nu ar fi trecut testul antidoping la concurs. S-a chinuit tare mult și pana la urma a urcat în barca umflat și cu dureri mari.

Iata mai jos și ce cuiburi construiesc barzaunii aici în pădurea snagov. A fost găsit în podul unei clădiri.
Fişiere ataşate
file-3.jpeg
file-4.jpeg
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori