Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 16 Noi 2011, 11:07

Are cineva idee despre o metoda de decupare a componentelor pentru imbinarea in pieptene pentru stupi?

Ceva de genul:

hive.jpg
hive.jpg (8.19 KiB) Vizualizat de 21473 ori


hive 2.jpg
hive 2.jpg (5.57 KiB) Vizualizat de 21473 ori


ceva la nivel mai ridicat nu decuparea cu fierastraul sau cu freza de mana
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde liviu1965 » 16 Noi 2011, 14:47

Subscriu si eu
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde MyBees » 16 Noi 2011, 15:52

Asa?

"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde bogdannn » 16 Noi 2011, 16:00

multumesc pentru link, foarte interesant dar si mult de munca

ii rog pe cei care vand pe anunturi apicole cutii de stupi sa ne arate si metoda lor de lucru, poate asa isi fac si ceva reclama mascata :D
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde MyBees » 16 Noi 2011, 16:06

bogdannn scrie:multumesc pentru link, foarte interesant dar si mult de munca


Pai stiu si o metoda fara munca... :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde amadeusmbi » 16 Noi 2011, 20:03

Cred ca asta-i cea mai rapida metoda
http://www.youtube.com/watch?v=y9Sti5hf ... re=related
Cred ca in coada de randunica si cu un holtzsurub in fiecare dinte nu mai are moarte :)

Spor!
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde proapis13 » 16 Noi 2011, 21:41

Cele mai tari filmulete au fost cele de la Apicola Indusctrial - Columbia
insa au fost sterse de catre utilizator de pe toate site-urile de apicultura
si de pe youtube;pacat.
Poate ca le mai are cineva salvate prin vre-un folder si pe poate posta.
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 17 Noi 2011, 07:53

Mybees, am vazut filmul ala, foarte interesant, il vazusem acum cativa ani. Tipul mai are si alte filme, cred ca de la el m-am inspirat pentru un pat.
Oricum, metoda aia nu prea merge in cazul nostru, ca biscuitii vor avea exact grosimea panzei de circular - 3 mm, ori pentru un corp de 31 cm vei avea nevoie de 100 de taieturi.. Ei mai au si alte solutii la asta (americanii), se gasesc la ei asa numitele dado-blade, o combinatie-ansamblu de panze si scobitoare, care le poti creste in latime pana la 16-25-32 mm , depinde de model.. Eu nu am gasit in europa asa ceva la un pret accesibil. La americani sunt, dar nu se potrivesc diametrele, am deja "experienta" cu asta..

Nu pot sa vad filmul pus de amadeusmbi, ca nu am acces la youtube de la servici, o sa ma uit de acasa, dar vedeti sa nu faceti confuzie intre imbinarea in coada de randunica si cea in biscuiti.. Cea in coada de randunica e trapezoidala si implica mai multa manopera.

deci, revin la intrebare.. cum facem??? :) o solutie... mioritica ??
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde liviu1965 » 17 Noi 2011, 10:44

" deci, revin la intrebare.. cum facem??? :) o solutie... mioritica ?? "

Asta e. Eu am incercat cu un pendular. Nu a iesit. De fapt a iesit ..... ciudat , nu mi-a placut. Ma gandesc sa folosim un fierastrau vertical cu panza . Eu am asa ceva dar este distanta mica intre traseul panzei si piciorul de prindere.

Echo, pieptene = biscuit ? Am colaborat cu o firma care mai are si acum in stoc ( sper ) o scula de mana care face biscuiti.
Este cam de marimea unui slefuitor de mana. Costa undeva pana intr-un milion.

In rest.... nu mai stiu nimic.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 17 Noi 2011, 10:57

liviu1965 scrie:" Echo, pieptene = biscuit ? Am colaborat cu o firma care mai are si acum in stoc ( sper ) o scula de mana care face biscuiti..


nu, biscuitii sunt aia care se baga la imbinari. Se face taietura si se baga biscuitele care se cumpara la kg sau la punga... Aparatul ala e ca un flex. Eu am un adaptor pt asa ceva , se monteaza pe orice flex de 115/125

Imbinarea in pieptene e cea care am arat-o in fotografiile de mai sus, sau in filmul pus de mybees

Pentru stupi ne trebuie ceva care sa faca dintii pieptanului cam de 20 mm latime, sau hai sa zicem 10... 30 mm . Merge cu pendularul sau cu banzic, dar e chinul dracu' sa dai la fiecare dinte cate 3-5 taieturi... inebunesti daca vrei sa faci 50-60 stupi..

ceva semi-profesional caut eu, pentru un atelier de garaj... o idee, un utilaj...
Ultima oară modificat de echo pe 17 Noi 2011, 12:40, modificat 1 dată în total.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde liviu1965 » 17 Noi 2011, 11:02

Acum am inteles. Merci.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 17 Noi 2011, 19:49

ghitacusman scrie:pt o lucrare de serie este f buna metoda prezentata de amadeusmbi.Cu cutite adecvate cred ca se poate face si coada de randunica.



corect, tare echipamentul... Acum - de unde iau capete de freza??? :D multumiri amadeusmbi

coada de randunica nu se poate face cu asemenea cutite, ca nu ai cum taia trapezul (ganditi-va la profil in timpul rotatiei). Eventual cu mai multe freze gen ober-f, puse in linie.
Ma rog, nu ma intereseza imbinarea in coada de randunica, e mai slaba oricum decat imbinarea in pieptene.

ce dimensiune (latime) are fi cea mai potrivita pentru dintii biscuitilor in cazul stupilor??
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde Ioan Guist » 17 Noi 2011, 20:12

Echo,
La brasov se fac ce freze vrea muschiul lu matale.drepte,faltz in unghi propus,coda de vultur de manciurea sau unghie de pinguin imperial.
Vorbeste cu LA si o sa-ti dea amanunte de contact.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde amd » 17 Noi 2011, 20:42

Cautati pe yutube Cutting Box Joints.Sunt si solutii acolo extrem de simple dar nu le gasesc acum la repezeala sa va indrum spre ele.Intr-un filmulet am vazut si cum se face coada de rindunica cu o freza dreapta
Fişiere ataşate
default.jpg
default.jpg (3.54 KiB) Vizualizat de 21214 ori
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde echo » 18 Noi 2011, 07:46

m-am uitat amd, mersi, dar asa cum spuneam mai sus, ei folosesc "dado blades", care la noi nu exista, sau mai corect spus, nu exista la un pret accesibil (nu o sa dau 900 euro pe un set dado cand am dat 550 pe circularul de masa... Aprox. acelasi set, costa la americani undeva la 60-180 USD).

multumesc Ioane, tre' sa vad cu ce il momesc pe LA sa dea informatia :D Daca au si pentru imbinari in creasta de vultur plesuv, m-am scos :lol:
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Imbinarea in pieptene

Mesajde porfy66 » 18 Noi 2011, 09:00

Nu costa atat de mult un set Dado. Eu am cumparat de la o firma de pe net un set Dado la 120 Euro +TVA.= aprox. 150 euro. = aprox 650 ron. Nu stiu daca am voie sa spun aici situl firmei care comercializeaza asa ceva dar ma poti suna (0723 16 40 90) si iti dau amanunte. Cuprinde 6 elemente ce poti sa le combini si sa faci decupaje intre 6,3 mm pana la 20,7 mm. Totul e sa ai loc pe axul circularului sa il poti monta. Doar cu asa ceva poti face in timp scurt decupajele pentru imbinarea tip pieptene. Dar foarte important e sa ai circular care sa permita sa montezi acest set avand in vedere latimea lui maxima de aprox 2cm.
porfy66
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Mar 2011, 22:19
Localitate: Suceava (stupina in Ibanesti - BT)

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori