Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu Radu » 01 Noi 2014, 16:28

Am citit multe despre problemele de iernare ale altora si am vazut ca nu exista impachetare perfecta - fundul AV duce la consum ceva mai ridicat si fundul plin duce la condens. Asa ca am m-am decis pentru o varianta de mijloc pentru stupii mei cu fund plin:

- am strans albinele cat de mult am putut.
- cuibul pe mijlocul lazii, cu urdinis mare (cu plasa) pentru aerisire.
- polistiren extrudat de o parte si de alta a cuibului.
- paturica din mocheta groasa invelita in panza, asezata deasupra ramelor (+niste betisoare pe rame pt circulatie).
- catul gol deasupra.

Ce se intampla in stup :
- lada are aerisire buna in partea de jos.
- albinele ramase la margini au ceva protectie (polistiren).
- caldura (si umiditatea) emanata de ghem se pierde prin paturica (ea se pierde oricum, in orice stil de impachetare s-ar folosi).
- caldura emanata de ghem (si umiditatea) trec in cat, unde aerul e racit inainte sa ajunga pe peretii catului (am polistiren in podisorul de sita si nu are pe unde sa circule aerul in/dinspre exterior), spre deosebire de impachetarea fara cat unde aerul ar fi ajuns imediat pe podisor/pereti si s-ar fi condensat umiditatea. In cel mai rau caz voi avea catul mucegait (dar mai usor de curatat decat cuibul si ramele) in a doua parte a iernii. In cel mai bun caz va fi o impachetare perfecta :)

Am familii mari, mici, cu puiet, fara puiet, de tot felul, si am avut temperaturi intre -5 si 20 grade de cand i-am impachetat... Pana acum nu am vazut nici un fel de condens pe peretii catului sau ai corpului 1/1. Nu cred ca voi avea condens pana in Ianuarie, si teoretic nu ar trebui sa am deloc. Ramane de vazut... Voi mai posta aici cand voi mai face verificari si voi vedea rezultatele. Voi pune si ceva poze cand voi mai putea deschide stupii si voi avea camera la mine.

P.S. Impachetarea descrisa mai sus NU va functiona daca albinele propolizeaza panza (am cusut si o plasa de fibra). Vom vedea...
Ultima oară modificat de Muntoiu Radu pe 01 Noi 2014, 16:48, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Muntoiu Radu
 
Mesaje: 50
Membru din: 01 Noi 2014, 15:34
Localitate: Sibiu

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde alin75 » 01 Noi 2014, 16:30

Legat de impachetare sunt sute de pagini scrise.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu Radu » 01 Noi 2014, 16:39

alin75 scrie:Legat de impachetare sunt sute de pagini scrise.


Stiu, le-am citit dar nu m-a convins nici un stil de impachetare. Fundul AV ar fi cea mai buna alegere din 2 variante proaste, dar cum eu am funduri pline am studiat problema condensului si cred ca ce am detaliat mai sus e cea mai buna pentru albine - aerisire buna, fara variatii mari de temperatura, fara curent, si daca toate merg cum cred eu, fara condens.
Teoretic nu ar trebui sa am probleme; voi posta aici la iarna cu rezultatele.
Avatar utilizator
Muntoiu Radu
 
Mesaje: 50
Membru din: 01 Noi 2014, 15:34
Localitate: Sibiu

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu Radu » 01 Noi 2014, 17:13

cam asa ceva :

untitled.JPG
Avatar utilizator
Muntoiu Radu
 
Mesaje: 50
Membru din: 01 Noi 2014, 15:34
Localitate: Sibiu

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Dicu Ion » 01 Noi 2014, 19:21

Domnule Radu sint de aceiasi parere cu dv.Folosesc aceasta varianta de multi ani ,si este incomparabil mai buna ca oricare alta,vorbesc din punctul meu de vedere .Am tutusi o nelamurire de ce faceti cuibul pe centru stupului? In cazul ca aveti urdinisul la jumatatea stupului ,ar fi de inteles ,dar in rest m-as bucura daca ati veni cu complectari,la aceasta impacherare.
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde amadeusmbi » 01 Noi 2014, 20:59

1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde nae » 01 Noi 2014, 21:33

Muntoiu Radu scrie:... e cea mai buna pentru albine - aerisire buna, fara variatii mari de temperatura, fara curent, si daca toate merg cum cred eu, fara condens.
Teoretic nu ar trebui sa am probleme; voi posta aici la iarna cu rezultatele.

1 Podisor etans/izolat .
Umiditatea se ''rezolva ''tot pe jos , sus e o perna de aer ''cald'' si ATAT(un polistiren de 5 cm e mai bun) .
Un cat cu miere sus = perfect , visez la asta .
2Podisor cu fanta /horn .
Pierde si ceva caldura si putina umezeala si o plapuma uda si rece in sale e de evitat .

Dupa parerea mea incercarea sa gasim o PUNTE termica mai ''eficienta'' decat urdinisul n-are succes .
De ce au hotele aspirator ? Fara motoras/''naturala'' trebuie sa fie cat camera si hornul destul de inalt sa poata''trage'', dif de presiune .
La albine e bun aerul nu Crivatul . ;) , asa vad eu .
Mai vorbim .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde nae » 01 Noi 2014, 21:37

Indiferent de modelul podisorului in desenul din dreapta maximul de umezeala TOT pe poarta principala iese =URDINIS,pereti/rame
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde cosming » 01 Noi 2014, 23:21

Muntoiu Radu scrie:cam asa ceva :

untitled.JPG


Vino cu mai multe detalii ca nu se intelege. Strangem condensul sus sa nu mucegaiasca jos?
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu Radu » 02 Noi 2014, 09:59

Dicu Ion scrie:Domnule Radu sint de aceiasi parere cu dv.Folosesc aceasta varianta de multi ani ,si este incomparabil mai buna ca oricare alta,vorbesc din punctul meu de vedere .Am tutusi o nelamurire de ce faceti cuibul pe centru stupului? In cazul ca aveti urdinisul la jumatatea stupului ,ar fi de inteles ,dar in rest m-as bucura daca ati veni cu complectari,la aceasta impacherare.


Asa e, cuibul il fac pe mijloc pentru ca urdinisul nu e pe toata latimea lazii, doar pe ~75% si centrat pe mijloc. Vreau sa am aerisire pe cat mai multe rame - temperatura din cuib nu se schimba, dar circulatia aerului DA. Acum am un urdinis deschis la maxim ( 2/30 cm ) acoperit cu plasa, prin care se face aerisirea.

Imi pare bine sa aud ca mai foloseste cineva asa ceva. Sunt mai linistit acum ;)
Avatar utilizator
Muntoiu Radu
 
Mesaje: 50
Membru din: 01 Noi 2014, 15:34
Localitate: Sibiu

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu Radu » 02 Noi 2014, 10:07



Buna ideea cu rama aia conectoare.
Cam aia ar fi dimensiunea ideala a unei rame din cate am vazut pana acum. Au loc si de puiet si de coronita pentru iernare. Existau asa stupi la sasi pe vremuri (Gerstrung).
Avatar utilizator
Muntoiu Radu
 
Mesaje: 50
Membru din: 01 Noi 2014, 15:34
Localitate: Sibiu

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu Radu » 02 Noi 2014, 10:27

nae scrie:1 Podisor etans/izolat .
Umiditatea se ''rezolva ''tot pe jos , sus e o perna de aer ''cald'' si ATAT(un polistiren de 5 cm e mai bun) .
Un cat cu miere sus = perfect , visez la asta .
2Podisor cu fanta /horn .
Pierde si ceva caldura si putina umezeala si o plapuma uda si rece in sale e de evitat .


Podisoarele mele sunt din sita, in care am decupat polistiren extrudat. Am vazut ca albinele vor ca totul sa fie perfect etans in stup (mai ales sus) de aceea l-am lasat asa, propolizat, si nu il voi mai da jos (decat daca voi face pastoral in viitor). Deci sistemul "horn" pica din start pentru mine.

Azi primavara am facut roii si i-am lasat pe 5-6 rame in mijlocul cuibului fara diafragme. Am pus si un hranitor cu apa inauntru. O parte din apa s-a evaporat in stup si am avut peretii plini de apa si inceput de mucegai in cateva zile. Asta pentru ca nu aveau albina zburatoare si deci nu se facea aerisire normala desi urdinisul era deschis complet (la fel se intampla si iarna). Din asta am invatat ca fara aerisire ca lumea nu voi putea evita condensul. Din ce am studiat eu pana acum, sistemul horn nu imi place din cauza curentului, cel clopot nu imi place pentru ca expune albine la schimbari bruste de temperatura si duce la consum mai ridicat de miere. De aceea am incercat sa le imbin in varianta pe care am descris-o mai sus. Paturicile sunt destul de groase ca sa nu se faca curenti puternici, dar permit si trecerea caldurii si a umezelii (al vazut azi primavara). Toate intervalele sunt ocupate bine de albina (inclusiv cele marginase). Umezeala nu sta prea mult in cuib - majoritatea iese prin paturica in cat unde se va raci si nu va condensa (am masurat temperatura zilele recute) sau pe urdinis, care e destul mare.

O sa fac niste poze pe viitor, poate va fi mai usir de inteles cum am gandit.

"Indiferent de modelul podisorului in desenul din dreapta maximul de umezeala TOT pe poarta principala iese =URDINIS,pereti/rame"
Rame goale nu am la ora asta, peretii cuibului sunt de polistiren, deci condens in cuib nu vad cum as avea. Poate doar daca vor mai muri multe albine si ghemul nu va mai include si marginile exterioare (la pereti). Umezeala iasa pe urdinis sau trece prin paturica in cat.
Avatar utilizator
Muntoiu Radu
 
Mesaje: 50
Membru din: 01 Noi 2014, 15:34
Localitate: Sibiu

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu Radu » 02 Noi 2014, 10:36

cosming scrie:Vino cu mai multe detalii ca nu se intelege. Strangem condensul sus sa nu mucegaiasca jos?


Da, asta e ideea. Ce nu iasa pe urdinis, sa urce in cat. Teoretic aerul care urca in cat e racit si nu va exista condens nici in cat. Daca totusi va exista (in cat), atunci e mult mai bine decat daca s-ar fi mucegait corpul de jos si ramele.

M-am uitat zilele astea si nu am vazut probleme. Chiar am fost surprins de cat de rece era aerul din caturi. Deci pana acum nu am nici un motiv de ingrijorare (mai ales ca am mai gasit pe cineva care foloseste acelasi sistem - dl. Dicu, mai sus).
Avatar utilizator
Muntoiu Radu
 
Mesaje: 50
Membru din: 01 Noi 2014, 15:34
Localitate: Sibiu

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde nae » 02 Noi 2014, 15:15

D-le si eu caut raspunsuri , modele , nu te contrez de dragul dialogului steril .
Sunt fisuri mari in logica d-tale .
''O parte din caldura si umiditate '' urca in catul ETANS de sus si stau acolo AGATATE pe rafturi ?, nu, se preling linistite ; nelinistite vor fi albinele cu patura uda-n cap .
Sus ai o camera adiabatica , aerul din ea primeste sau elibereaza caldura prin:
-conductie
-convectie
-radiatie
*Radiatia o da ghemul .
*Conductia o da atingerea-continuitatea mediului .
*Convectia o da miscarea gazelor .
Vrabia cand este frig isi zburleste fulgii , formeaza un bulgare de ''T'' camere adiabatice ; daca ipotetic i-am ''da '' o gaura (urdinis) ar mai stationa aerul cald ca un tampon ?,NU ; vrabia moare de frig(gaura e ipotetica ;) ).
Stupul are URDINIS = plecati de la acest FAPT cand vreti sa construiti un sistem , indiferent care .
In sistemul propus de d-ta , teoretic - n-am probat , ghemul va urca pe speteze mult mai repede si nu de foame .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde cosming » 02 Noi 2014, 15:58

Muntoiu Radu scrie:
cosming scrie:Vino cu mai multe detalii ca nu se intelege. Strangem condensul sus sa nu mucegaiasca jos?


Da, asta e ideea. Ce nu iasa pe urdinis, sa urce in cat. Teoretic aerul care urca in cat e racit si nu va exista condens nici in cat. Daca totusi va exista (in cat), atunci e mult mai bine decat daca s-ar fi mucegait corpul de jos si ramele.

M-am uitat zilele astea si nu am vazut probleme. Chiar am fost surprins de cat de rece era aerul din caturi. Deci pana acum nu am nici un motiv de ingrijorare (mai ales ca am mai gasit pe cineva care foloseste acelasi sistem - dl. Dicu, mai sus).

O parte din aerul viciat, emanat de albine,in prima faza se ridica si intalneste acea mocheta. O alta fractiune trece pe langa mocheta in corpul de sus. Cele doua gaze, aerul din corpul de sus si aerul cu vapori de apa, chiar si co2 ajung la un echilibru termic si presostatic. Oare? Cert e un lucru volumul de aer de sus nu prea are cum sa fie saturat cu vapori astfel incat sa condenseze deoarece albina elimina o cantitate mica relativ la acest volum. Totul e dinamic, aerul se va ridica pe partea incalzita a stupului, de soare, si va cobori prin partea opusa chiar si prin acea mocheta daca nu e cauciucata si bineinteles vaporii de apa raman in ea sau trec prin eventuale neetanseitati ale mochetei cu lateralele stupului. O fi bine? Acum, mocheta este cauciucata si sta fest pe peretii stupului practic vaporii de apa nu trec prin ea, poti considera si o folie ce separa etans cele doua corpuri iar in acest caz schimbul de aer are loc intre corpul cu cuibul si prin sita jos cu exteriorul. Ramana ca vaporii de apa sa se elimine prin sita antivarroua. Pana acum am schitat un flux al aerului, hai sa vedem si regimul termic. Caldura ce se pierde prin mocheta si apoi prin lateralele corpului de sus si capac este mai mare decat caldura pierduta prin mocheta, 2cm de aer, podisor si capac pe corpul de jos. Rezulta un consum mai mare de miere. Avantaj pe metoda ta este un cat plin cu miere deasupra si apoi podisor izolat cu polistiren si capac, scapi de orice umezeala iar mierea retine destula caldura. Ramane totusi sita antivarroua care descoperita trebuie protejata de viscol in primul rand.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Impachetarea mea perfecta (sper)

Mesajde Muntoiu Radu » 02 Noi 2014, 18:20

nae scrie:''O parte din caldura si umiditate '' urca in catul ETANS de sus si stau acolo AGATATE pe rafturi ?, nu, se preling linistite ; nelinistite vor fi albinele cu patura uda-n cap .


Nu cred ca e o problema atata timp cat mai ridici podisorul o data la cateva saptamani. Cum am scris mai sus, aerul din cat e rece si aerul cald care se ridica de pe paturica se raceste aproape instantaneu. Eu voi trece saptamanal pe acolo sa le ascult si sa ridic podisorul sa vad daca am condens n cat. Aerisirea aia de 1-2 minute e suficienta pentru a elimina umiditatea din aer.
Iar catul e prea mare si nici nu e 100% etans ca sa poata fi considerat o "camera adiabatica" :)

Initial aveam pregatite ziare si paie pentru a umple golurile ramase in corpul de jos si in cat, dar daca am vazut ca nu se face nici un fel de condens nu le-am mai bagat. Dar le am pregatite..

nae scrie:ghemul va urca pe speteze mult mai repede si nu de foame .

De ce sa urce?
Avatar utilizator
Muntoiu Radu
 
Mesaje: 50
Membru din: 01 Noi 2014, 15:34
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori