Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Dragos2006 » 17 Noi 2011, 18:39

Acea zi va veni atunci cand pe borcanul de miere din market voi gasi scris urmatoarele : aceasta miere a fost produsa de Ion Vasile in localitatea Cucuietii din deal in perioada cutare . Iar pe borcan sa apara seria borcanului si holograma lui nea Ion.
Sa fiu mai explicit : nea Ion a facut o tona de miere la salcam , a dus probe la laborator , a iesit totul ok apoi omul vrea sa o imbutelieze in borcane de 0,5 kg asa ca autoritatea ii va acorda fix 2000 de serii pt. borcane . Asta sa nu se intample ca acum cand omul duce la analize o miere ok iar la taraba sau in raft gasesti altceva.

PS in aceasta toamna la targul de la ACAR un procesator mi-a prezentat rezultatele la analizele facute la mierea de salcam achizitionata din Ardeal , concluzie : dezastru ! sa spuii ca ai miere de salcam iar la analize sa iasa polen de salcam doar 3%... intamplator sau nu la ora actuala cel mai mare procesator de miere din Romania este in genunchi , de ce oare ????


PS. DACA ACEA MEDALIE ESTE A ROMANILOR DE CE UN STUPAR ROMAN NU ARE VOIE SA PUNA IMAGINEA CU ACEA MEDALIE PE BORCANUL SAU CU MIERE ???????
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Ioan Guist » 17 Noi 2011, 19:30

Echte Deutsche Honig sau Miere originala germana ,in traducere.

Acesta este un brand german si este super cunoscut atat in germania cat si afara.Ca in borcan este miere Romaneasca sau chinezeasca, nu intereseaza pe nimeni.Deoarece producatorii,procesatorii ce pun aceasta (cei ce au dreptul, nu toti ) eticheta, nu o vor murdarii.

Si eu sper sa vedem un brand Romanesc.Si eu sper sa vedem o politica de promovare din partea celor...? oare din partea cui?

Dragos, sa vedem pe rafturi miere de la nenea Gica, e ...utopic.O data ca nu mai pot suge de pe urma producatorului, iar politica europeana este facuta de greucenii cu purcoiul de euro si ....Nu ne lasa astia din mana.De asemenea cel ce produce miere nu are bani de minima procesare.Ca sa nu mai zic ca astia vor sa ai hala cu ...tot ce trebuie ca si o carmangerie moderna.

Politica globalizarii este depersonalizarea produsului ,impunerea concernelor si nici de cum faramitarea pe mici grupulete si producatori.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Donbazil » 17 Noi 2011, 19:54

Sal'tare!
Pai si atunci de ce sa nu ne mandrim cu medalia de aur castigata de mierea ROMANEASCA prezentata de Complexul Apicol "Veceslav Harnaj" la Buenos Aires?...
Dar de ce sa nu ne mandrim ca noi, membrii ACA avem aceasta bijuterie?
Dar de ce sa-i bagam in seama pe carcotasii care daca au vazut ca nu-s bagati in seama de la nivelul de jos - organizatiile lor judetene, - fac valuri si vor nici mai mult nici mai putin decat desfiintarea ACA si a C.apicol?.....
Si poate ar mai fi inca vreo cateva intrebari, dar n-am chef sa pierd vremea cu frustratii.....
Cine este membru ACA si cine e cu noi, e de-al nostru, cine nu, e liber sa faca parte din ce federatie o vrea, dar sa nu atenteze la ce-i al nostru, la munca de decenii a apicultorilor romani.
Asta-i ACA. Are un statut care trebuie respectat. Are un patrimoniu, care pe multi ii face sa si-l doreasca, asa ca fitilele sunt de inteles.
Eu ma mandresc cu faptul ca sunt membru ACA! :idea:
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Fişiere ataşate
medalie.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde stelamaris12 » 17 Noi 2011, 20:16

De asemenea cel ce produce miere nu are bani de minima procesare.Consider gresit:mierea este singurul produs alimentar care nu necesita prelucrare-procesare ci doar AMBALARE.Restul este vinzare sau cum zic unii mai nou MARKETING.Daca am gresit pot fi contrazis.
stelamaris12
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Feb 2011, 23:06

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Dragos2006 » 17 Noi 2011, 20:20

Sa facem cateva precizari :
1) medalia este obtinuta de o societate comerciala din Romania si nu de vreo asociatie,
2) mierea de salcam din Romania castiga medalii mai mereu deoarece nu prea are cu cine concura la acest sortiment,
3)ACA s-a desfiintat in 2002,
4)Donbazil face parte dintr-o mare asociatie care prin SRL-ul ei a reusit in anul 2010 conform APIA sa obtina prin PNA uriasa suma de 39,6 lei / stupar . Suma generala , 26757,8 lei echivalentul a doua tone miere de salcam medaliata cu aur ... :mrgreen:
5) sunt extrem de frustrat deoarece nu fac parte dintr-o asociatie care sa-mi dea prin PNA echivalentul in bani a unei cutii cu varachet .. :lol: :lol: :lol:
6) sunt asa de carcotas incat nu pot face parte dintr-o asociatie unde se pronunta lozinci gen "multumim din inima partid iubit " :oops:
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Ioan Guist » 17 Noi 2011, 20:24

Si eu as zice la fel.Ins arecoltarea, ambalarea dupa parerea UE necesita conditii...asezate.Nu e nimic rau.Ca nenea din cucuietii de deal mai recolteaza si cand bate vantul si cand trece capra prin zona si...ambaleaza in borcane si filtrul se mai rupe si ...portioneaza la ochi.Astea se pot regla realtiv eftin.dar ue nu si nu .Vor sa fie totul inox si automatizat.
de asemenea si clientul de supermarket e "civilizat" si sterilizat.

Donbazil, esti nitel rautacios.Nu a avut nimeni nimic cu ACA.Sa traiasca!
Discutia era pe principii si su
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Ioan Guist » 17 Noi 2011, 20:25

A postat Dragos inaintea mea si mesajul meu se "aseaza" altfel.
In sfarsit asta am vrut sa zic
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde stelamaris12 » 17 Noi 2011, 20:31

Sa fim realisti,aceasta medalie nu este meritul unei asociatii sau persoane sau grup de peroane,este meritul:1)mediului inconjurator in care traim,vietuim de mii de ani, cuprins intre Dunare ,Prut si Tisa caci in mare astea sunt granitile tarii romanesti ,2)rasei de albine care este pe cuprinsul tarii si 3)apicultorului de rind care a mostenit din mosi stramosi aceasta indeletnicire care nu stie de nici o medalie,stie doar de munca.
stelamaris12
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Feb 2011, 23:06

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde stelamaris12 » 17 Noi 2011, 20:33

Iar cei care au facut cunoscuta mierea romaneasca peste hotare si au luat premii cu ea merita apreciati.Asta este parerea mea.
stelamaris12
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Feb 2011, 23:06

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Adi Hodis » 17 Noi 2011, 20:48

Cum sa va zic eu ... asa, in stilul copiat de la marii nostri guvernanti ca sa intelegem toti .
Deci, mierea e a naturii da´ nu-i a ei ... e a albinelor da´ nu-i a lor ... e a mea da´ nu-i a mea ( decat ce pot sa pastrez, marfa ) ... e a altuia ce poate vinde imaginea. :mrgreen:

Da´ de ce sa nu pot vinde eu marfa impreuna cu imaginea ? ca e si munca mea ... a ?. :!:
Daca nu pot eu ( financiar ) ... dau mana cu nea Vasalie din varful dealului, si cu nea Gheo din capatul vaii ... ca doara si altii au dat lege cand au vrut ceva si n-a fost lege pentru aia.

Aaaa, ca traiesc in Romania ... da, no comment. :x
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Donbazil » 17 Noi 2011, 21:01

Sal'tare!
Da! Mai draga colega stelamaris, numa' ca, uite ca sunt cativa, care cu orice prilej nu vad barna din ochiul lor ci doar paiul din ochiul celuilalt....
Iaca ma intreb si io' ca un tzaran ce mis:
-Pai de ce onorabilul domn Dragos n-a participat si el cu miere la concurs sa castige el medalia?......
Io cred ca n-a primit niciodata nici un premiu si nici n-a fost evidentiat cu nimic de catre nimeni si atunci?......Se lauda cu marile lui realizari; - Da si el in cine poate ( si e sigur ca nu-i raspunde).....
Ati vorbit cu vreunul din marii procesatori sa-i intrebati ce costuri presupune participarea la un astfel de concurs, la un astfel de nivel?......
Pai o asociatie care abia-si asigura cheltuielile minime cum o sa participe la acest nivel?
Intreb si eu, unde-i vestita voastra federatie? ......Unde-s zecile de societati apicole aparute ca ciupercile dupa ploaie?.....
" Laurii voiau sa smulga
De pe fruntea ta de fier"......
ACA, buna-rea, pe banii nostri sau pe banii ei a participat si a castigat!
Unde sunt ceilalti mari procesatori din Romania?.....
Oare tzarisoara asta trebuie numai ciupita, criticata si hulita, nu si reprezentata?......
Iar ACA asta face: REPREZINTA ROMANIA! :!:
Am spus-o si o repet cat mai pot: ACA este a noastra!. De noi depinde cum va evolua! Noi cei marunti avem VOTUL!
Daca se schimba ceva apai numai democratic, statutar se poate schimba in mai bine, pentru ca mai binele e intotdeauna dusmanul binelui......
Dar nu prin carcoteli si fitile se poate asta.
Si mai ales, cine baga in seama croncanitul dusmanilor nostrii?.... :mrgreen:
Sa fie ei sanatosi!
Sa fim si noi si voi cu totii sanatosi si sa ne dea domnul MINTE!.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Donbazil » 17 Noi 2011, 21:09

Adi Hodis scrie:Cum sa va zic eu ... asa, in stilul copiat de la marii nostri guvernanti ca sa intelegem toti .
Deci, mierea e a naturii da´ nu-i a ei ... e a albinelor da´ nu-i a lor ... e a mea da´ nu-i a mea ( decat ce pot sa pastrez, marfa ) ... e a altuia ce poate vinde imaginea. :mrgreen:

Da´ de ce sa nu pot vinde eu marfa impreuna cu imaginea ? ca e si munca mea ... a ?. :!:
Daca nu pot eu ( financiar ) ... dau mana cu nea Vasalie din varful dealului, si cu nea Gheo din capatul vaii ... ca doara si altii au dat lege cand au vrut ceva si n-a fost lege pentru aia.

Aaaa, ca traiesc in Romania ... da, no comment. :x



Sal'tare!
Pai nu te mai intreba retoric frate ADI de ce nu poti tu si Vasile si Gheo!.....
Pai uite d'aia: Nu putem niciunul singur.......Numai impreuna putem si impreuna intr-o asociatie MARE, cu reprezentare NATIONALA nu buzoiana sau bihoreana sau banateana.......
Cred ca ma intelegi....
Astia nu vor binele lor, vor sa moara capra vecinului, deci doar raul celorlalti......
Sa fie ei sanatosi .....Iar noi sa zicem Doamne-ajuta si sa mergem inainte IMPREUNA IN ACA!.....

(Las-ca mai vorbim noi dupa ce vor iesi la iveala matrapazlacurile multor sefi de asa-zise asociatii apicole......Toti vor doar sa fure ei cat mai mult si sa fie sefi. ATAT si nimic mai mult.......Cui crezi ca-i pasa de celalalt?...
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Dragos2006 » 17 Noi 2011, 21:16

Il admir pe Donbazil deoarece este consecvent in ... idei . Una doua aca in sus , aca in jos uitand ca aceasta asociatie nu mai exista . Eu stiu o vorba din batrani "de morti numai de bine ".
pe Youtube exista un interviu cu Petre Moraru acordat cu 3 saptamani inainte sa moara , urmariti filmele , sunt interesante.

La ora actuala in Romania exista peste douazeci de statii procesare miere autorizate unde orice stupar poate merge cu mierea lui sa si-o imbutelieze apoi sa iasa cu marfa in piata , aici intrand si marketurile . De ce stuparii romani nu vand direct mierea imbuteliata ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Dragos2006 » 17 Noi 2011, 21:21

Donbazil scrie:

(Las-ca mai vorbim noi dupa ce vor iesi la iveala matrapazlacurile multor sefi de asa-zise asociatii apicole......Toti vor doar sa fure ei cat mai mult si sa fie sefi. ATAT si nimic mai mult.......Cui crezi ca-i pasa de celalalt?...
Sal'tare!
Donbazil - Faget.



Pe langa faptul ca esti comunist prin constructie acum vad ca esti si nazist !! asa brusc "TOTI" SUNT HOTI DACA NU SUNT IN ASOCIATIE CU TINE .
A mai spus unul candva "cine nu este cu noi este impotriva noastra "....
Mare e gradina Domnului !!!!
Daca esti om serios spune numele la acesti "TOTI" SI CE AU FURAT EI SAU CE FURA , daca nu vii cu dovezi esti doar un calomniator ordinar !!!!
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Donbazil » 17 Noi 2011, 22:45

Sal'tare!
Dragos, tu esti un tip foarte simpatic si destept, vezi mersul lumii. Cred ca ai inteles ca eu am inteles ca tu ai inteles ca eu apar ACA, pentru ca sunt membru ACA, dar am o intrebare: De ce nu scrii tu nimic despre asociatiiler voastre, despre marea voastra " federatie"?.....
Haide, lauda-te cu rezultatele VOASTRE nu tot baga strambe la noi.....
Asta-i calimera!......
Voi n-aveti ce arata si atunci dati in noi...... Si nu sunt de loc "rautacios" - vorba fratelui Pupe, - ci doar constat - iar ca mine sunt muuulti care constata acelasi lucru.....
"Calomniaza, calomniaza, ca tot ramane ceva" .....Ziceau anticii - si vad ca e valabil pentru unii si azi.....Pentru voi, deoarece NOI, ne-am prins de figura si avem doua variante:
- ori nu va bagam in seama - cum fac majoritatea ( si fii sigur ca sunt altii mult mai destepti si mai documentati decat mine, care ar avea cu ce sa va dea peste bot);
- ori va raspundem - cum fac eu si inca vrteo doi, dar atunci riscam sa devenim pentru voi indezirabili......
Iaca io m-am riscat..... :mrgreen: :evil:
Daca ne-om mai certa iarna asta, bine.....Daca nu, nu......Dar cand ne-om intalni fatza-n fatza, eu am curaj sa te priovesc in ochi, pentru ca eu chear cred ceea ce scriu.....
Sa fim noi sanatosi si ......Mai povestim.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Aur pentru mierea romaneasca

Mesajde Donbazil » 17 Noi 2011, 22:53

Donbazil scrie:Sal'tare!
Pai si atunci de ce sa nu ne mandrim cu medalia de aur castigata de mierea ROMANEASCA prezentata de Complexul Apicol "Veceslav Harnaj" la Buenos Aires?...
Dar de ce sa nu ne mandrim ca noi, membrii ACA avem aceasta bijuterie?
Dar de ce sa-i bagam in seama pe carcotasii care daca au vazut ca nu-s bagati in seama de la nivelul de jos - organizatiile lor judetene, - fac valuri si vor nici mai mult nici mai putin decat desfiintarea ACA si a C.apicol?.....
Si poate ar mai fi inca vreo cateva intrebari, dar n-am chef sa pierd vremea cu frustratii.....
Cine este membru ACA si cine e cu noi, e de-al nostru, cine nu, e liber sa faca parte din ce federatie o vrea, dar sa nu atenteze la ce-i al nostru, la munca de decenii a apicultorilor romani.
Asta-i ACA. Are un statut care trebuie respectat. Are un patrimoniu, care pe multi ii face sa si-l doreasca, asa ca fitilele sunt de inteles.
Eu ma mandresc cu faptul ca sunt membru ACA! :idea:

Sal'tare!
Donbazil - Faget

Si pentru va am ramas dator cu urmarea , iaca si pagina urmatoare:
Fişiere ataşate
pagina 2.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori