Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

rampe auto

Mesajde jiji » 20 Noi 2014, 11:54

Va salut , as dorii sa construiesc doua rampe de 4 metri pentru a incarca masina pe camioneta ,dar nu stiu ce profil s ar potrivii mai bine la lungimea asta pentru o masina de max 2 tone. Am vazut cateva filmulete pe youtube cu rampe facute din cornier 5x5 dar acestea erau cam scurte .Cineva mi a zis sa fac dintr un dulap de brad si cu ceva la mijloc pana in pamant .
Alta idee ar fi sa pun cornir pe marginea la dulap sau sa trag dulapul la abricht iar pe o parte lata sa fac 3 canale longitudinale cam de 1,5 cm care sa se imbine cu cantul altei scanduri de 10 cm lungime ,groasa de 5 si facuta nut (nut si feder).
oricine are vreo idee aplicabila va rog sa o expuna .
merci.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: rampe auto

Mesajde jiji » 20 Noi 2014, 11:57

tin sa va zic ca unele din aluminiu sant de la 500 euroi in sus.
ar mai putea sa ne zica un aspect domnul modigliani , si anume ca ,la proiectul numai din lemn sa il imbrac in fibra de sticla o fi mai rezistent?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: rampe auto

Mesajde modigliani » 20 Noi 2014, 18:34

Salut . Ai mesaj privat .
modigliani
 


Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori