Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 21 Noi 2014, 19:41

Am o rugaminte la voi colegi! trebuie sa merg sa semnez un contract pe 112 si m-am impotmolit la inregistrarea sanitar veterinara. daca este cineva care a accesat aceasta masura pe apicultura il rog frumos sa imi dea si mie o copie la inregistrarea dsv care a dus-o la oficiile regionale apdrp inainte de semnarea contractelor! Multumesc anticipat!
imi trebuie doar modelul acceptat de apdrp . puteti sterge numele si beneficiarul. doar am nevoie de model.
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde Closcutz » 21 Noi 2014, 20:10

Pai nu stiu la ce ti-ar folosi modelul, dar sa-ti spun in mare cum am procedat eu. Intai se ia legatura cu medicul veterinar zonal, el intocmeste dosarul cu care va trebui sa te prezinti la DSVSA. La doctor trebuie sa-i platesti controlul efectuat la stupi si nu stiu ce vize mai trebuie el sa dea, apoi la DSVSA trebuie sa achiti contravaloarea autorizatiei( intai iti elibereaza o adeverinta), autorizatia vine in ceva timp(nu mai tin minte exact), dar oricum sub 30 de zile. Eu m-am gandit sa scot alta autorizatie atunci cand am crescut nr de stupi fiindca pe ea figureaza cate familii detii; poate am fost prea scrupulos, dar vreau sa pot demonstra ca mi-am indeplinit obiectivele...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde alt stupar » 21 Noi 2014, 20:21

manu8388 scrie:Am o rugaminte la voi colegi! trebuie sa merg sa semnez un contract pe 112 si m-am impotmolit la inregistrarea sanitar veterinara. daca este cineva care a accesat aceasta masura pe apicultura il rog frumos sa imi dea si mie o copie la inregistrarea dsv care a dus-o la oficiile regionale apdrp inainte de semnarea contractelor! Multumesc anticipat!
imi trebuie doar modelul acceptat de apdrp . puteti sterge numele si beneficiarul. doar am nevoie de model.


eheeiii, ce minuni facea pe vremuri Borcea cu un scanner :lol: :lol: :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 21 Noi 2014, 20:39

Ideea este ca la apdrp mi-a cerut autorizatie pentru exploatatie de tip A. la dsv mi-a zis ca exploatatiile de tip A contin doar bovine ovine caprine cabaline pasari dar in nici un caz albine. acum sunt intre ciocan si nicovala. in proiect scrie ca fac si comercializare. dar penru asociatia apicola familiala nu am drept de comercializare . si cealalta autorizatie este pentru vanzarea cu amanuntul . vine unu de la dsv vede ce ai in ograda , daca ai apa curenta samd si iti face un dosar. nu stiu daca acea autorizatie e buna la apdrp unde ma duc sa semnez contractul. asta este problema mea.
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde Closcutz » 21 Noi 2014, 20:47

Cu expresia:,,asociatia apicola familiala" m-ati bagat in ceata! Imi amintesc ca doctorul de zona m-a intrebat la cati procesatori vand miere, i-am zis eu ceva...iar el mi-a trecut ca la trei...acum de ce a facut asta, habar n-am! Pe autorizatie e trecut un cod si scrie de albine; altceva...nu stiu, dar daca insistati poate gasesc o copie, scanare ceva...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 21 Noi 2014, 21:00

va rog frumos. ideea este daca ce aveti dumneavoastra a fost acceptat la semnarea contractului. multumesc daca da imi puteti da o scanare pe email va rog . sauciucemanuel@yahoo.com sau pe facebook emanuel sauciuc . multumesc

era vorba de exploatatie apicola familiala. scuze
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde Closcutz » 21 Noi 2014, 21:02

Eu la contract am dus adeverinta din cate imi amintesc...fiindca autorizatia a venit mai tarziu(poate am uitat), dar asa cred ca a fost. La dvs e vorba de transa a doua la 112?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 21 Noi 2014, 21:05

e un ultim proiect pe 112 si trebuie sa merg la iasi la aprdrp regional sa semnez contractul. dupa aia depun pentru transa 1 samd
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde proapis13 » 21 Noi 2014, 21:44

manu8388 scrie:va rog frumos. ideea este daca ce aveti dumneavoastra a fost acceptat la semnarea contractului. multumesc daca da imi puteti da o scanare pe email va rog . sauciucemanuel@yahoo.com sau pe facebook emanuel sauciuc . multumesc

era vorba de exploatatie apicola familiala. scuze

OMULE...la tine trebuie si inregistrare si autorizare sanitar -veterinara la DSVSA

Cine te ajuta la acte NU stie despre ce este vorba ???... :shock:
Ai nevoie sa citesti topicul de mai jos si de complectat o adeverinta de INREGISTRARE ca asta cu DATE REALE
viewtopic.php?f=10&t=1476&hilit=autorizare+sanitar&start=80#p183057
Autorizarea sanitar - veterinara este alta mancare de...pastura,ia si conspecteaza sa vezi ce acte iti trebuie,le ai aici
viewtopic.php?f=28&t=1529&p=37968&hilit=autorizare+sanitara#p37968
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 21 Noi 2014, 22:24

multumesc proapis. uite ce scrie in cacatul ala de la apdrp

ATENȚIE! Până la semnarea Contractului de Finantare exploatația zootehnică trebuie să fie
înregistrată de catre ANSVSA, ca exploatație comercială de tip A (conform Ordinului nr. 16
din 16 martie 2010 pentru aprobarea Normei sanitare veterinare privind procedura de
înregistrare/autorizare sanitar-veterinară a unităţilor/centrelor de colectare/exploataţiilor de
origine şi a mijloacelor de transport din domeniul sănătăţii şi al bunăstării animalelor, a
unităţilor implicate în depozitarea şi neutralizarea subproduselor de origine animală care nu sunt
destinate consumului uman şi a produselor procesate, cu modificările și completările ulterioare)
cu prezentarea documentului care certifică înregistrarea exploatației zootehnice de tip A.
Exploataţie comercială de tip A - exploataţie de animale deţinută de persoane fizice autorizate,
întreprinderi individuale, întreprinderi familiale sau persoane juridice organizate în condiţiile
legii, înregistrate şi autorizate de oficiul registrului comerţului, înregistrată în Sistemul naţional
de identificare şi înregistrare a animalelor, care îndeplineşte condiţiile prevăzute în anexa nr. 50
şi este înregistrată sanitar-veterinar.
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 21 Noi 2014, 22:27

mie la dsv imi zice ca nu imi da asta ca nu se da pentru familii de albine. se da doar pe caprine ovine cabaline porcine si ovine. si poate sa imi dea inregistrare doar pe exploatatie familiala la care nu am drept de comercializare si o autorizatie la care vine un om pe teren vede camera de extractie fac contract cu medicul veterinar samd....
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde proapis13 » 21 Noi 2014, 22:54

manu8388 scrie:mie la dsv imi zice ca nu imi da asta ca nu se da pentru familii de albine. se da doar pe caprine ovine cabaline porcine si ovine. si poate sa imi dea inregistrare doar pe exploatatie familiala la care nu am drept de comercializare si o autorizatie la care vine un om pe teren vede camera de extractie fac contract cu medicul veterinar samd....

Inseamna ca stai de vorba cu niste ****** ; uite ce scrie la LEGE
art. I din ORDINUL nr. 112 din 29 septembrie 2010
, publicat în
MONITORUL OFICIAL nr. 671 din 1 octombrie 2010.
(1^2) În vederea înregistrării sanitar-veterinare a exploataţiilor apicole familiale, proprietarul/deţinătorullegal al familiilor de albine depune la direcţia sanitar-veterinară şi pentru siguranţa alimentelor judeţeană,respectiv a municipiului Bucureşti un dosar care cuprinde următoarele documente
:a) cererea,în original, conform modelului prevăzut în anexa nr. 6^2
;b) actul doveditor al dreptului de proprietate/folosinţăasupra spaţiului în care îşi desfăşoarăactivitatea,deţinut în condiţiile legislaţiei în vigoare;
c) actul doveditor al înregistrării familiilor de albine în registrul agricol;
d) declaraţia pe propria răspundere căîndeplineşte condiţiile sanitar-veterinare prevăzute de legislaţia învigoare pentru desfăşurarea activităţii;
e) declaraţia pe propria răspundere căexploataţiaşi animalele sunt incluse înprogramu acţiunilor de supraveghere,prevenireşicontrol al bolilor la animale,alcelor transmisibile de la animale la om, protecţiaanimalelorşi protecţia mediului;
f) declaraţia pe propria răspundere că efectuează/nu intenţionează Să efectueze activităţi de comerţ.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde proapis13 » 21 Noi 2014, 22:56

Pune mana si trage legea la xerox si subliniaza matracucului ce am subliniat eu cu albastru si punei-o sub nas :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde TDI » 22 Noi 2014, 01:13

Romania trezeste-te!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 22 Noi 2014, 01:16

Zi ceva nou! Din cauza chicitelor astea interpretabile e posibil sa nu iau finantarea!
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2014, 08:52

manu8388 scrie:Zi ceva nou! Din cauza chicitelor astea interpretabile e posibil sa nu iau finantarea!

NU e nimic interpretabil,legea este destul de explicita....altcineva interpreteaza...reciteste paragraful ,,F'' .... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori