Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: fundul antivarroa

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 08 Apr 2012, 16:08

Stimati colegi, mi-am făcut cativa stupi cu fund antivaroa, iar eu urmează sa le prind plasa pe fund. Sfătuiti-mă ce plasă sa aleg (mărime ochiuri, materialul din care sa fie facută si altele) si de unde se poate cumpăra. Mentinez că locuiesc in jud. HD. Multumesc anticipat!
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: fundul antivarroa

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 10 Apr 2012, 07:51

nimeni..., nimic?
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: fundul antivarroa

Mesajde Geangu Cristian » 10 Apr 2012, 07:57

Intra pe Google si cauta magazine cu profil apicol in zona ta si la magazinul ACA din zonza ta sau in Deva trebue sa fie sigur
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: fundul antivarroa

Mesajde cypryx » 10 Apr 2012, 08:29

salut

dom Viorel,
eu am folosit plasa din sarma impletita,cu ochiuri de 3,2*3,2 mm. am gasit la mag .Lantu din Hunedoara.dupa un an e ok.dar cred ca gasesti cam in tot judetul la magazine de profil.daca bine retin a fost cam 12 ron m patrat.

salutare.
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: fundul antivarroa

Mesajde proapis13 » 10 Apr 2012, 08:34

Tăgîrţă Viorel scrie:nimeni..., nimic?

http://anunturiapicole.stuparitul.com/i ... ff05de7cc7
La adresa de mai sus gasesti cativa distribuitori de sita antivaroa
Eu unul recomand sita antivaroa din otel cargon galvanizat deoarece
la un eventual tratament cu acid oxalic sa nu sufere modificari fizice
Mai recomand sita din otel expandat deoarece in pastoral, noaptea,
la descarcatul stupilor, daca sita este din aluminiu sau banala sita
cu ochiuri patrata daca il pui pe o cioata aceasta se poate rupe si
o sa ai pbe cand o sa muti stupii
Fiecare face cum doreste
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: fundul antivarroa

Mesajde liviu1965 » 10 Apr 2012, 09:52

Eu am gasit la Praktiker si mai nou si mai ieftin la Honest
Au tot felul de dimensiuni ( ochiurile, latimea e de 1m)
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: fundul antivarroa

Mesajde Apicotef » 22 Iul 2014, 19:26

Videoclipul reprezinta o observatie proprie si sunt expuse pareri personale.
Multumesc tuturor celor care ma sustin ! Cu stima !


Apicotef
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iul 2012, 21:03

tavita colector ceara an topitor

Mesajde unincepator » 23 Iul 2014, 20:26

Bunaseara la toata lumea,am si eu o antrebare:D-voastra din ce aveti tavita de colectare ciara an topitor?ca eu am din tabla zincata de 3 ani dar rugina deja mi-a mancato,a gauritode curge si ceara nu numai apa.Varog o idee.Va multumesc mult.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: fundul antivarroa

Mesajde TDI » 23 Iul 2014, 20:30

Inox.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: fundul antivarroa

Mesajde unincepator » 23 Iul 2014, 21:16

TDI scrie:Inox.

daa de unde?
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: fundul antivarroa

Mesajde proapis13 » 23 Iul 2014, 21:20

unincepator scrie:
TDI scrie:Inox.

daa de unde?

De la fier vechi am luat o cuva de masina de spalat din inox,am taiat-o si mi-am facut treaba ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: fundul antivarroa

Mesajde cantemir » 23 Iul 2014, 21:32

unincepator scrie:
TDI scrie:Inox.

daa de unde?

Merge si cu titan!
Nici nu rugineste si e usor ,de nici nu i se cunoaste pretul.
Asta-i mai bun ca "galvanul" !
Beleaua e ca rusii, cred ca s-au razgandit sa-l mai vanda... de cateva zile!
Poate ca le trece, poate ca nu!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: fundul antivarroa

Mesajde vasilefi » 25 Iul 2014, 08:21

proapis13 scrie:
unincepator scrie:
TDI scrie:Inox.

daa de unde?

De la fier vechi am luat o cuva de masina de spalat din inox,am taiat-o si mi-am facut treaba ;)


proapis. o poza, doua se poate te rog??? cu cuva taiata si produsul finit
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: fundul antivarroa

Mesajde buse » 26 Aug 2014, 16:13

De ce se cheama fund antivaroua? Omoara paduchele fara tratament? Miram-as!
Alt mare avantaj al fundului antivaroa este favorizarea dezvoltarii gaselnitei. Cred ca desi curat saptamanal sau maxim 2 saptamani gasesc gaselnita. Uneori chiar ataca lemnul de pe fund
Alt mare avantaj este pierderea polenului. Cred ca o treime din grauntele de polen cad sub plasa.
Alt mare avantaj este favorizarea furtisagului
Alta minune oferita de fundul care omoara paduchele este deplasrea matcii in cat si ouatul in primavara de la o teime in sus pe rama
Cat de usor curatati fundul stupului cu plasa primavara. Fundurile mele nu sun t detasabile
Alti colegi mai spun de feromonii de matca.
Ventilatia? Se vede in videoclip unde sta albina. Se duce la cules sub stup nu mai sta la urdinis sa ventileze, asa-i?
Pentru transport se pot gasi alte solutii. Am transportat stupii si i-am asezat pe unteren cosit pentru a le scoate subarul. Tapsanii de la cositura au rupt plasa.
Concluzia mea fundul antivaroa este un mare c*cat. Folositi-l cu incredere. Si injurati-ma!
buse
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Dec 2011, 13:13

Re: fundul antivarroa

Mesajde Gemelu » 24 Noi 2014, 20:34

gabi bee scrie:am facut modificarea de care va spuneam la un stup si cred ca aceasta modificare poate fi de folos si vara si iarna . vara se poate tine deschis doar subarul mic , si fiind in spate nu se vor aduna albine pe plasa . la nevoie se trage subarul mare . iarna se poate ierna doar cu subarul mic tras si nu mai sufla vantul chiar asa direct . se pastreaza toate avantajele subarului dinainte de modificare [ transport , tratament etc] . astept parerile si criticile voastre, bineanteles ! numai bine ! ;)
gabi bee scrie:decupajul este de 35 /10 cm iar stupul este de 12 rame !
Dar cat este distanta (grosimea) intre plasa fixata pe fundul (soclul) stupului si fundul sibarului? Care trebuie sa fie distanta intre plasa prin care cad parazitii varroa si sibarul de dedesubt, asa incat sa nu se poata intoarce in stup?
Si pentru ca intre timp ai putut testa inovatia trei sezoane, spune-ne, a fost eficienta?
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!
Gemelu
 
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2014, 00:42
Localitate: Mioveni Arges

Re: fundul antivarroa

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2014, 21:42

buse scrie:De ce se cheama fund antivaroua? Omoara paduchele fara tratament? Miram-as!
Alt mare avantaj al fundului antivaroa este favorizarea dezvoltarii gaselnitei. Cred ca desi curat saptamanal sau maxim 2 saptamani gasesc gaselnita. Uneori chiar ataca lemnul de pe fund
Alt mare avantaj este pierderea polenului. Cred ca o treime din grauntele de polen cad sub plasa.
Alt mare avantaj este favorizarea furtisagului
Alta minune oferita de fundul care omoara paduchele este deplasrea matcii in cat si ouatul in primavara de la o teime in sus pe rama
Cat de usor curatati fundul stupului cu plasa primavara. Fundurile mele nu sun t detasabile
Alti colegi mai spun de feromonii de matca.
Ventilatia? Se vede in videoclip unde sta albina. Se duce la cules sub stup nu mai sta la urdinis sa ventileze, asa-i?
Pentru transport se pot gasi alte solutii. Am transportat stupii si i-am asezat pe unteren cosit pentru a le scoate subarul. Tapsanii de la cositura au rupt plasa.
Concluzia mea fundul antivaroa este un mare c*cat. Folositi-l cu incredere. Si injurati-ma!

Colegule...ce scriu mai jos,nu este pentru a-ti schimba tie parerea.Nu vreau asta,si nici nu cred sa existe vreo sansa .
Sa luam fiecare afirmatie a ta in parte:
-Alt mare avantaj al fundului antivaroa este favorizarea dezvoltarii gaselnitei. Cred ca desi curat saptamanal sau maxim 2 saptamani gasesc gaselnita. Uneori chiar ataca lemnul de pe fund
nu fundul este de vina pentru gaselnitza,ci tu insuti!...invata sa tii familiile de albine,astfel sa ai mai mult de 10 albine pe rama existenta in stup
-Alt mare avantaj este pierderea polenului. Cred ca o treime din grauntele de polen cad sub plasa.
daca ceea ce cade pe tava la tine reprezinta 1/3 din polenul adus de albinele tale,inseamna ca tu sa nu ai niciodata mai mult de 10 celule de puiet in stup!Cred ca nu ai idee ce inseamna o treime...Grauncioare de polen,gasesti si in stupi cu fund fix,dar nu ies asa in evidentza ca in tava,si oricum este nesimnificativa in dezvoltarea familiei, cantitatea cazuta
-Alt mare avantaj este favorizarea furtisagului
ca si la prima afirmatie,TU singur esti vinovat,nu fundul cu sita.Incearca(chiar daca nu public)sa accepti ideea ca problema este la tine!
-Alta minune oferita de fundul care omoara paduchele este deplasrea matcii in cat si ouatul in primavara de la o teime in sus pe rama
la un fund fara pivnitza,rar,pot apare intradevar "evitari" in construirea unui cm din fagure in partea inferioara.Dar daca el este construit pana jos,este ouata rama pana in leatzul inferior.Funduri cu pivnitza sigur nu ai sau nu ai avut,asa ca nu putem vorbii...Dar daca tie ti-a ouat la o treime in sus si a urcat in cat(aici depinde si de cat),iar ai o problema cu acoperirea ramelor de catre albina(adica densitatea ei pe numarul de rame existent in stup)
-Cat de usor curatati fundul stupului cu plasa primavara. Fundurile mele nu sun t detasabile
Pai tu ai plasa de la ciurul de malai,de trebuie sa o cureti?se infunda sita?...Tot la tine este o problema.Un fund cu sita construit cu cap,nu se curata,decat daca iti moare familia.Dar si atunci e simplu,intorci stupul si gata...
- Alti colegi mai spun de feromonii de matca.
si de ce trebuie sa iei de buna?Poti face aceeasi gresala ca si alti colegi care pot lua de bun,si ca general valabil,erorile in care te invarti si tu,si afirmi ceea ce afirmi
-Ventilatia? Se vede in videoclip unde sta albina. Se duce la cules sub stup nu mai sta la urdinis sa ventileze, asa-i?
...vino sa iti arat sute de stupi fara o albina sub ei.Vino si iti arat diferente de ventilatie intre stupi cu fund plin si cei cu sita
- Am transportat stupii si i-am asezat pe unteren cosit pentru a le scoate subarul. Tapsanii de la cositura au rupt plasa.
pai ti-am zis ca tu ai pus sita de la ciurul de malai?incearca cu una de inox!...tot la funduri facute cu cap ajungem...
-Concluzia mea fundul antivaroa este un mare c*cat. Folositi-l cu incredere. Si injurati-ma!
concluzia ta este unul mare!De injurat nu ai de ce sa fi.E dreptul si parerea ta sa crezi ce crezi.

in final,intreaba-te de ce altii folosesc cu succes fundurile cu sita!
a...uitasem.Si eu consider ca este prea pompoasa denumidea de fund antivarroa.
Tratamente bio ai facut vreodata sa vezi cat conteaza sita?...bineinteles ca nu.
Iti pot argumenta si demonstra(asta inseamna practica de catva ani pe funduri cu sita)cand vrei,ca tu esti problema si nu fundul cu sita!
Nu vreau sa te simti jignit.Nu asta este scopul postarii mele.Vreau doar sa intelegi ca in apicultura difera multe de la stupina la stupina,de la apicultor la apicultor,si nu tot ce mie(alt apicultor)imi este bine,se poate potrivii si la tine.Si viceversa.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori