Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Principalele rase de albine

Mesajde proapis13 » 23 Noi 2014, 18:43

Un tabel interesant... :!:
Fişiere ataşate
rase de albine.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Principalele rase de albine

Mesajde proapis13 » 25 Noi 2014, 00:09

Recunoasterea raselor dupa tergite sau sa ne lamureasca mai bine cineva ce stie germana :!:
Fişiere ataşate
recunoasterea raselor dupa tergite.....jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Principalele rase de albine

Mesajde oroles » 25 Noi 2014, 21:31

E simplu. In prima imagine din stanga s-ar traduce ca un pattern (model) de culoare (Zeichen inseamna "caracter" si e clar ca e vorba de Carnica si Carpatica. Ce imi place e ca e prima referinta la "albina carpatina". Majoritatea cercetatorilor occidentali sunt de parere ca nu exista carpatina ci numai carnica, carpatina fiind o subspecie a albinei carneole. In a doua si a treia imagine este trecut "kleine Ecke" adica "un mic colt" si "grosse Ecke". Ultimele doua poze din dreapta jos fac referire clar la Lingustica si arata ca pot avea unul sau doua inele pe coada.

Jos scrie ca s-a tinut cont de caracteristicile corporale ale albinelor lucratoare (Cred ca despre ele e vorba in imagini si nu despre matci), caracteristicile invelisului chitinos (traducere neadaptata "caracteristici armura"), lungimea perisorilor de pe corp, gat (probabil, ca in romana nu stiu cum se traduce "Filzbinden", din ce stiu eu fiind un cuvant compus din "simt" si "cravata" si chiar nu imi iese adaptarea. :D) Cel mai jos e Copyrightul.

Dupa cum e scris "grosse" cred ca cel mai probabil scris de un austriac, germanii scriind cuvantul cu un "s" special, un fel de litera beta greceasca.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Principalele rase de albine

Mesajde proapis13 » 25 Noi 2014, 22:56

oroles scrie:E simplu. In prima imagine din stanga s-ar traduce ca un pattern (model) de culoare
(Zeichen inseamna "caracter" si e clar ca e vorba de Carnica si Carpatica. Ce imi place e ca e prima referinta la "albina carpatina".
Majoritatea cercetatorilor occidentali sunt de parere ca nu exista carpatina ci numai carnica,
carpatina fiind o subspecie a albinei carneole

Asta am vrut sa scot in evidenta,este pentru prima data cand citesc si ma bucur ca cineva recunoaste Carpatina :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Principalele rase de albine

Mesajde oroles » 25 Noi 2014, 23:13

proapis13 scrie:
oroles scrie:E simplu. In prima imagine din stanga s-ar traduce ca un pattern (model) de culoare
(Zeichen inseamna "caracter" si e clar ca e vorba de Carnica si Carpatica. Ce imi place e ca e prima referinta la "albina carpatina".
Majoritatea cercetatorilor occidentali sunt de parere ca nu exista carpatina ci numai carnica,
carpatina fiind o subspecie a albinei carneole

Asta am vrut sa scot in evidenta,este pentru prima data cand citesc si ma bucur ca cineva recunoaste Carpatina :!:

Si trebuie subliniat ca apare si carnica in lista ca fiind distincta de carpatina. :D A se vedea liniutele care sunt la acelasi nivel.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Principalele rase de albine

Mesajde proapis13 » 03 Ian 2015, 16:17

Apis melifica
Fişiere ataşate
Apis melifera.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Principalele rase de albine

Mesajde feederman » 06 Ian 2015, 17:32

Autorul respectivului articol, nu a fost un cercetator calificat in domeniu. Apicultura a fost pentru el un hobby,iar opiniile sale nu au caracter stiintific. De altfel, a fost o persoana respectabila, cu competente recunoscute intr-un alt domeniu.
Identitatea sa reala in domeniul profesional: Hubert Hinderhofer aus Sindelfingen, Vorsitzender ab 1959, dass der Verein 1968 ins Vereinsregister eingetragen wurde. Hinderhofer, Fahrzeugkonstrukteur bei Daimler, erwarb sich Verdienste um die Zucht der Honigbiene und gilt in Fachkreisen als Bienenpapst.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Principalele rase de albine

Mesajde ignatov andrei » 06 Ian 2015, 19:57

feederman scrie:Autorul respectivului articol, nu a fost un cercetator calificat in domeniu. Apicultura a fost pentru el un hobby,iar opiniile sale nu au caracter stiintific. De altfel, a fost o persoana respectabila, cu competente recunoscute intr-un alt domeniu.
Identitatea sa reala in domeniul profesional: Hubert Hinderhofer aus Sindelfingen, Vorsitzender ab 1959, dass der Verein 1968 ins Vereinsregister eingetragen wurde. Hinderhofer, Fahrzeugkonstrukteur bei Daimler, erwarb sich Verdienste um die Zucht der Honigbiene und gilt in Fachkreisen als Bienenpapst.


Daca scriai totul in germana, intelegeam si noi ;), dar asa ... !!! :lol:

La multi ani feedermane, sa fii iubit !!!
Daca mai esti si sanatos, bucuria mea este deplina !! :D
Numai bine !!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Principalele rase de albine

Mesajde paul » 06 Ian 2015, 20:23

ignatov andrei scrie:
Daca mai esti si sanatos, bucuria mea este deplina !! :D

D-apoi eu ! :?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Identificarea vizuala a raselor de albine

Mesajde thomas » 31 Mar 2015, 20:34

Recunosc ca nu ma pricep foarte bine la recunoasterea rasei de albine. Am cautat pe net, dar e putina informatie exacta. In carti, cam zero.. Asa ca, daca aveti, v-as ruga sa postati fotografii de ansamblu si de detaliu cu diferite rase de albine precum si o descriere a trasaturilor morfologice/culorilor particulare ale rasei/hibridului.
Fişiere ataşate
Buckfast_bee.jpg
Sa fie oare buckfast?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Identificarea vizuala a raselor de albine

Mesajde proapis13 » 31 Mar 2015, 23:02

Este deja topic cu Principalele rase de albine la adresa de mai jos...si e bine documentat :!:
viewtopic.php?f=6&t=34
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori