Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Unguent contra escarelor

Mesajde Ted » 06 Noi 2014, 19:19

Buna seara!
Nu am mai reusit ,din lipsa de timp, sa intru pe forum.Acum scriu pentru ca va rog sa ma ajutati intr-o problema: pe 29.09. mama mea a facut un A.V.C.
Am fost cu ea in spital la Bucuresti pana pe 18.10. Am cumparat saltea antiescare si pana acum am tinut lucrurile sub control,dar...de cand am venit acasa are mereu scaune moi.O schimb si pana sa inchei pempersul, a facut din nou.Acum a inceput sa se irite in zona fesiera.Pana azi am avut o alifie luata de la Bucuresti, dintr-un magazin naturist.Continea galbenele,propolis,ceara de albine si untura.
Am toate ingredientele ,dar nu ma duce capul cum s-o fac! A mai incercat cineva asa ceva? S-a mai confruntat cineva cu un asemenea caz? Cum ati
gestionat problema?Nu vreau sa ajunga numai rani!Stiti alte alifii contra escarelor?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Aristotel: "Dumnezeu, care nu poate fi văzut de muritori, se vădeşte din lucrurile Sale"
Avatar utilizator
Ted
 
Mesaje: 75
Membru din: 02 Mar 2014, 16:23
Localitate: rm-sarat

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde zip2006 » 07 Noi 2014, 01:26

Am avut si eu probleme cu mama mea vara asta tot asa scaune moi (diaree de la tratamentele pentru oase )a stat la Iasi in spital 1 luna de zile .Avea flora intestinala distusa si nu putea sa manince ,era iritata calea digestiva .Dar s-a rezolvat cam greu dar bine (la 73 de ani batrinete haine grele ).Problemele apar ca reactii adverse la medicamentele luate de asata are diaree,mergi cu ea la boli infectioase si sigur se vindeca ,sanatate multa.
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde popik50 » 07 Noi 2014, 01:37

Pentru escare se foloseste argila (praf ), numarul 1 pentru cicatrizarea ranilor. Fiind anti-septica se pune direct pe rana, dupa ce se usuca se spala cu ceai de musetel.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde Ted » 07 Noi 2014, 13:39

Buna ziua!
Astazi a avut scaun cu sange.Am sunat pe d-na dr. la Bucuresti si mi-a spus sa-i fac cateva analize.Mi-a sosit rezultatul la fecale,are clostridium difficile, de aici diareea!Acum astept telefon de la d-na dr. cu tratamentul ce trebuie sa-l urmeze.Pe ranile existente am dat cu ulei de catina.Adera foarte bine la piele, nu se ia prea usor.Argila in umezeala cred ca se curata ,trebuie ceva foarte gras,sa adere bine si sa nu se ia de pe piele prea repede.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Aristotel: "Dumnezeu, care nu poate fi văzut de muritori, se vădeşte din lucrurile Sale"
Avatar utilizator
Ted
 
Mesaje: 75
Membru din: 02 Mar 2014, 16:23
Localitate: rm-sarat

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde peterneamt » 07 Noi 2014, 17:23

Dermovat sau ceară de căpăcele topită la care se adaugă untură de porc nesărată propolis şi extract de plante.... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde Ted » 08 Noi 2014, 14:41

peterneamt scrie:Dermovat sau ceară de căpăcele topită la care se adaugă untură de porc nesărată propolis şi extract de plante.... ;)

Buna ziua!
Le omogenizez pe flacara sau pe baie de aburi?Propolisul merge si nemaruntit?
Multumesc!
Aristotel: "Dumnezeu, care nu poate fi văzut de muritori, se vădeşte din lucrurile Sale"
Avatar utilizator
Ted
 
Mesaje: 75
Membru din: 02 Mar 2014, 16:23
Localitate: rm-sarat

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde TDI » 08 Noi 2014, 14:51

Ca sa n-aveti surprize cu propolisul ar trebui maruntit. Cu cat e mai mare temperatura cu atât mai multe principiu active se pierd, baie de aburi. Va recomand sa încercări si cu argila de la Favisan. Am folosit acum cativa ani si cred ca ar putea merge.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde BRUMITA » 08 Noi 2014, 23:05

Bună seara.Eu prepar unguent de gălbenele în felul următor:9 linguri ulei măsline, 9 flori de gălbenele, 2 linguri ceara de albine. Ceara se topește în ulei, se pun florile tocate se mai dă într-un clocot și se lasă până a doua zi. Apoi se încălzește din nou se strecoară și se pune în cutii. Se poate pune și câteva picături tinctură de propolis amestecați bine și apoi așezați în cutii. Multă sănătate.
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde Ted » 23 Noi 2014, 22:12

Buna seara!
Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Nu am apucat sa aplic nici un sfat,pe 15 noiembrie ,mama mea a trecut intr-o lume mai buna.
Aristotel: "Dumnezeu, care nu poate fi văzut de muritori, se vădeşte din lucrurile Sale"
Avatar utilizator
Ted
 
Mesaje: 75
Membru din: 02 Mar 2014, 16:23
Localitate: rm-sarat

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde Dila Daniel » 24 Noi 2014, 09:41

Condoleante!...
si nu uitati,cu bune cu rele,viata merge inainte!
va apreciez ca i-ati fost alaturi si ati facut tot ce depinde de dvs.,pana la sfarsit!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde Mircea_63 » 24 Noi 2014, 13:19

Condoleante! Cine a trecut prin asa ceva stie... partial este o usurare, nu pentru confortul scaparii de niste sarcini, ci pentru usurarea de suferinte a celei plecat. Pierderea insa ramane. D-zeu sa va mangaie pe cei ramasi.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde BRUMITA » 25 Noi 2014, 14:55

Condoleanțe , Dumnezeu să vă dea putere să mergeți mai departe.
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde petru71 » 25 Noi 2014, 17:36

Ted,
Dumnezeu sa aiba grija de sufletul mamei tale !
Stiu cat de rau doare sa-ti pierzi un parinte...
Din tot sufletul, numai ganduri bune pentru cei ramasi in durere.
Condoleante !
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde apimat » 26 Noi 2014, 01:43

Condoleante.
Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Unguent contra escarelor

Mesajde Ted » 26 Noi 2014, 14:22

Buna ziua!
Multumesc tuturor pentru condoleante.E greu,e foarte greu,mai ales cand vine totul ca o avalansa peste tine! Intr-o luna si jumatate s-a sfarsit totul!
Dar sa nu deviam topicul.Poate ar trebui sa-l redenumim UNGUENTE NATURISTE si sa includa tot felul de unguente facute in casa,pentru tot felul de afectiuni, inclusiv contra escarelor,dar si pentru bebelusi,contra psoriazisului ,pentru ingrijirea pielii, contra arsurilor,etc.
Noi toata vara umblam cu "fetele",culegem plante,acum iarna facem rost si de untura proaspata si putem sa trecem la executarea lor.
Va multumesc!
Aristotel: "Dumnezeu, care nu poate fi văzut de muritori, se vădeşte din lucrurile Sale"
Avatar utilizator
Ted
 
Mesaje: 75
Membru din: 02 Mar 2014, 16:23
Localitate: rm-sarat


Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori