Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 26 Noi 2014, 21:20

Tocmai de asta vreau sa trec pe 10 rame, pt ca nu pot ocupa cu puiet 12 rame, pt ca verticalizeaza mai greu. Pana acum am avut doar cate o magazie de jumate... prea putin. Nu reuseam sa storc la timp, blocau cuibul, nu aveam vreme sa mai deblochez cuiburile, pierdeam puiet... Si serviciul avea un asa program ca abea o zi pe saptamana reuseam sa fac ceva in mica stupina. Acum am un servici mult mai lejer, vreau si lazile sa le fac pe configuratia care cred eu ca mi se potriveste cel mai bine, poate reusesc sa fac si un mini-pastoral in zona si cu ajutorul lui Dumnezeu facem treaba :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde csaa » 26 Noi 2014, 23:09

dorindafi scrie:
talex scrie:am si eu 8 stupi pe 12 rame cu cat de 12 rame, insa nu-mi fac din astia, e prea mare stupul. ceilalti stupi ii am 10/10 si e mai bine.

eu merg in paralel 12 cu 10
concluzie= pt 12 r trebue familie de albine nu un roi mai mare

Si? Cum merge "familia"in stupul de 12 rame?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: vertical 12 rame

Mesajde dorindafi » 27 Noi 2014, 22:04

hm , la 12r [ 12r pline de albine din care 6/7 cu puiet ] shi catul [ 10r ] de 1/2
toate astea merg bine daca doamne-doamne ajuta
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: vertical 12 rame

Mesajde andrei_calinescu » 27 Noi 2014, 22:16

dorindafi scrie:hm , la 12r [ 12r pline de albine din care 6/7 cu puiet ] shi catul [ 10r ] de 1/2
toate astea merg bine daca doamne-doamne ajuta


Si daca apicultorul ajuta in locul lui doamne-doamne. Este?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: vertical 12 rame

Mesajde cobi » 27 Noi 2014, 23:02

andrei_calinescu scrie:
dorindafi scrie:hm , la 12r [ 12r pline de albine din care 6/7 cu puiet ] shi catul [ 10r ] de 1/2
toate astea merg bine daca doamne-doamne ajuta


Si daca apicultorul ajuta in locul lui doamne-doamne. Este?


Miere alba.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: vertical 12 rame

Mesajde csaa » 27 Noi 2014, 23:06

Concluzia mea este ca, daca este un cules bun, stupul pe 12 rame este cel mai indicat pentru "puturosi". Glumesc.
Culesul nu trebuie sa fie extraordinar, doar bun, si se obtin productii mai bune pe acest stup.
Comparatia continua si in anul 2015, in plus adaug in ecuatie si un multietajat.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 28 Noi 2014, 16:32

Pe mine m-a pus pe ganduri MER-ul. As dori sa il incerc dar nu anul ce vine, mai incolo. Mai intai sa acumulez mai multa experienta, poate si un pastoral, sa mai crestem ca nr de familii si dupaia incerc si MER-ul. Ma incanta rama mica, usoara atunci cand catul e plin, magaziile mici care se umple mai usor, chiar la un cules mai slab, cuibul pe rama mica, ceea ce determina, cred eu, o verticalizare mai buna. Pentru anul viitor raman pe varianta de 10 rame 1/1 cu doua magazii 1/2. Sa dea Dumnezeu sa fie un an bun si mergem inainte :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 28 Noi 2014, 16:53

Vii la tata si povestim !!! Ca tat vii si nu mai ajungi !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 28 Noi 2014, 17:08

ves.lucian.zabrani scrie:Vii la tata si povestim !!! Ca tat vii si nu mai ajungi !!!
:lol: :lol: :lol:

Uica meu, nea Lucian, acu' ca vine neaua si mai gat cu muncile p'afara, am sa viu :D
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 28 Noi 2014, 17:10

Mi-am amintit inca un avantaj - pentru mine cel putin - la lada de 10 rame: toamna, dupa restrangerea cuibului, spatiul gol ramas e mai mic. Temperatura nu prea conteaza, pentru ca albina incalzeste ghemul, nu lada, dar cred ca ajuta impotriva condensului. Vedem.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde gica.mosu » 28 Noi 2014, 19:40

csabio scrie:Interesant! Pentru problemele de acest gen vreau sa incerc si eu stupul cu 12 rame. Ori lada ,ori matca, ori stuparul. :D


....Ori zona=nr fam/ha,ori vremea.ori,ori.....Baieti,mai aveti si in alte locuri ceva de citit(st dadant 12 r cu cat 185 si altele)...nu va grabesti nimeni,nu luati o hotarare pripita,timpul si un sfat bun conteaza :idea: mai ales ca nu faci stupii in fiecare an.....Mai nou aud pe f multi ca merg cu ac model 12r 1/1=cat 1/2=160 si fac 2 randuri de caturi ,adica pleaca la rapita cu un rand,iar la salcam il pun pe celalalt(nefolosit,obti si miere de calitate) si dupa ce scot mierea de rpita, la cei care sunt "COCO" pun inca un cat-daca e cazul....Si inca ceva in stupul de 12r daca faci un canal pe mijloc si un urdinis in dreapt poti ierna ff usor 2 matoi=2roi....s-au sa intorci stupul si-l folosesti pt a ierna in pat cald=cum doresti ....Daca,stii manui dalta nu conteaza lada( doar ce ai in ea) vremea sa fie buna....Spor-Gica.mosu :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: vertical 12 rame

Mesajde csaa » 01 Dec 2014, 22:44

Adica? Mosule ia-ne mai incet. Povesteste pe limba noastra lata de incepatori.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: vertical 12 rame

Mesajde gica.mosu » 02 Dec 2014, 22:08

csaa scrie:Adica? Mosule ia-ne mai incet. Povesteste pe limba noastra lata de incepatori.


O.K...sublinieaza cu o linie ce nu ai "prins" si promit ca de data asta i-ti scriu pe olteneste :D ...Pai da,fusei la B Olanesti si invatai....Si mai ales ca ieri s-a unit oltenii cu moldovenii(made MMARUTA :lol: la Paris )...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: vertical 12 rame

Mesajde csaa » 03 Dec 2014, 13:28

Eu sunt ragatean si ca loc de nastere si ca domiciliu (Oltenita e in jud. Calarasi).
Eu ma raportez la zona Lunca Dunarii. Iernile sunt destul de grele, dar coecodusii infloresc undeva la inceputul lui aprilie. Cam de atunci incepe si dezvoltarea exploziva daca ai stimulat incepand cu 15 februarie. In cazul asta, familiile bune (nu alea selectionate, doar bune) ajung la 8 rame de puiet in perioada rapitei, iar, daca ai stupii pe 10 rame, la inceputul salcamului sunt roite gata. Daca ai stupii de 12 rame mai poti jongla cu ramele si la salcam sa ai niste familii capabile sa-ti umple 20-24 de rame 1/2 sus in caturi.
Daca ai familii mai slabe poti folosii diafragma si il reduci la cat vrei.
Eu de asta am spus ca prefer stupul vertical de 12 rame, mai ales ca nu fac pastoral si nici nu pot fi zilnic langa albine.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: vertical 12 rame

Mesajde TDI » 03 Dec 2014, 13:37

Efectiv, 12 rame înseamnă manopera mai putina si mai putine tendinte de roit in anii buni si in anii slabi invers. Plus faptul ca efectiv poti forta matca sa rămână jos, având suficient spatiu (8rame pentru puiet) sau chiar mai multe pe când la 10 rame doar stupii slabi considera suficient cuibul de 10 rame.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: vertical 12 rame

Mesajde proapis13 » 03 Dec 2014, 14:55

gica.mosu scrie:..... ieri s-a unit oltenii cu moldovenii(made MMARUTA :lol: la Paris )...

Eu am vazut doar moldovence si olteni... ;) :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Anterior

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori