Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde alt stupar » 02 Dec 2014, 12:27

Un rahat, un rahat mare cat China e treaba asta cu arendatul stupilor !
Asa cum stuparit cu mana altuia nu se prea poate face, tot asa si stuparit cu stupii altuia... :evil:

Am avut o asemenea combinatie, am luat odata un pavilion la inceput de iarna, mai erau vii in el vreo 10 stupi vai soarta lor, intelegerea fiind plata in 100 de kile de miere an, timp de 5 ani. Nici nu mai vreau sa-mi amintesc de ce ghidusii m-am folosit sa-i trec iarna... faguri decupati din rama si pusi peste cuib, doua ture de oxalic la 0 grade cu riscurile aferente ca pica varooa ca la balamuc...
Dupa, in primavara, am populat pavilionul complet cu de-ai mei si am facut rapita exact la la fostul propietar in ferma (neapicultor). S-a nimerit sa treaca prin zona chiar intr-o zi de extractie si sa vada butoaiele. Pai... (zice) daca aia 10 stupi ai mei ti-au dat atata miere si ai reusit sa inmultesti din ei de sa umpli vagonul... ar trebui sa triplezi si plata !
Mi-a fost destul de dificil sa-l fac sa inteleaga ce si cum merge treaba cu albinele astea, noroc ca la preluare pusesem pe hartie invoiala, ca altfel...

Baieti, va trebuie albine? Dati banu` si cumparati-va atatia cat va permite punga, grija pe ce dati banii dar din momentul ala propietar deplin si fara obligatii ulterioare, ca treaba-i cu dichis si albina nu-i fabrika unde cu un contabil bun alaturi stii cat bagi in materiale, stii cat cat te costa forta de munca, utilitatile si taxele si cu o buna organizare poti sa previzionezi productia...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Bambucha » 02 Dec 2014, 14:06

igo1 scrie:Fraților. La mine e vorba de un bătrân bolnav ce lasă albinele de izbeliște. Anu trecut eu am avut grija de ele însă fără condiții acum mă tot roagă sa i le cumpăr. Dar albinele lui nu fac banii pe care îi cere. El știe ca o familie costa 400 de lei însă nu mai știe ca familia respectiva ar trebui sa aibă în primăvara măcar 5 rame de puiet pt a merita suma. Așadar îi voi propune acest târg. Jumătate din valoarea unei familii, plus returnarea numărului de familii în toamna. Oricum cu bătrânii e greu sa căzu la înțelegere.


In acest caz e vorba de un batran care "lasa albinele de izbeliste"...eu as face altfel daca tot vrei sa cheltui 200 Ron per unitate.
As lua de cati bani am roi sanatosi pe 5 rame cu matca din anul respectiv, in prima decada de mai. Dupa asta 5-6 kg zahar de caciula stimulati "cioca-cioca", si plimbati apoi la tei si FS. La final de sezon vei avea ceva miere in bidoane si daca doresti poti vinde familia la 400 Ron. Investitie ar fi munca, zahar, rame, ceara, lazi, si ceva ...pricepere. Dar sunt stupii tai.
sau:
As lua tot de aceeasi bani mai putine familii la 1 mai, bune de cules, si iarasi este investite de lazi, rame, ceara, si ...pricepere. In final sunt stupii tai ;)
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Mishu05 » 03 Dec 2014, 12:41

Igo : uita de orice "afacere" cu batranul respectiv.
Albinele se nasc si mor in natura. Daca nu are grija de ele vor muri sau vor roii e foarte simpla treaba. El are senzatia ca e proprietar pe ceva foarte valoros ( si asa si este) doar ca valoarea acelor stupi e reala atata timp cat un apicultor munceste de-i sar capacele sa ii intretina. El nu se mai ocupa -> natura isi vede linistita de treaba.
Din ce ai povestit el mai poate sa faca doar cateva chestii:
- ti-i da tie sau altuia pe nimic
- ii lasa asa si vor muri/roii si asta e. cutiile se vor umple de gaselnita, lemnul se face praf , de-a lungul anilor se vor mai gasi roiuri sa isi faca casa acolo daca nu ii deranjeaza nimeni
- ii vinde in primavara unui incepator dornic de un chilipir. in acest caz iarasi avem de-a face cu selectia naturala. daca incepatorul nu a studiat macar un pic cu ce se mananca treaba asta si da banii fara sa stie ce si cum, treaba lui. Sunt sanse foarte mici sa faca treaba in continuare. Eu am vazut incepatori care au luat familii bune si foarte bune si tot nu au stiut ce sa faca cu ele ( sau au facut asa, mediu-mediocru-partial - aici ma includ si pe mine).

Repet: lasa-l. Sa faca cu ei ce vrea el. As zice ca si daca ti-i da de pomana sau mai grav pe ideea "lasa ca imi dai si tu mie niste borcane de miere...." sa refuzi.
Un apicultor in primul rand tine la albina si vrea sa ii fie bine. Este conditia de baza sa faci ceva ( sa traiesti) de pe urma lor. Daca iti bati joc de albine ce pretentii sa ai?
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde nae » 03 Dec 2014, 15:58

igo1 scrie: La mine e vorba de un bătrân bolnav ce lasă albinele de izbeliște. Anu trecut eu am avut grija de ele ....


IGO1, d-ta cunosti mai bine despre ce e vorba ;) , noi-eu ne dam cu ''presupusul'' ;daca te-ai OCUPAT d-ta de ele = sunt exact cum ''trebuie'' :D . Eu simt un interes la d-ta nu la ''mos'', chiar disperare ... ; daca nu e in stare de fam ce face in toamna cu roii ?,n-are sens .
:roll:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Mihnea 97 » 09 Ian 2015, 21:17

Mircea_63 scrie:Stabiliti ce trebuie sa predai la si pana la incheierea "arendarii".
Cate familii in plus, cata miere, starea stupilor etc

Mierea o stabiliti ori exacta indiferent de an, ori procentual din productie= mai corect, dar presupune incredere.


Am "batut" palma . Arenda stupilor va functiona astfel:
- Mierea 50 - 50%
-Roiuri 30 - 70% pt. proprietar
- Ceara integral la propietar
-Polen 100% la arendas.
Propietarul va suporta celtuielile cu necesarul apicol ( rame , faguri , lazi , medicamente , stimulente , etc).
In urma analizei postarilor voastre am putut finaliza contractul de arenda.
Va multumesc.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde cristi_vidican » 09 Ian 2015, 21:24

Mihnea 97 scrie:Am "batut" palma . Arenda stupilor va functiona astfel:

Ține-ne la curent cu evoluția situației.
Ei grijă mare la varroa. Face ravagii.
Proprietarul trebuie să aibă mare încredere în tine, altfel, te va suspecta că ai mai mâncat din miere. :lol:
P.S. Ești un curajos. Eu n-aș avea curaj să fac așa ceva.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Mircea_63 » 09 Ian 2015, 21:26

Faina treaba... m-as bucura pentru tine sa nu ai parte de discutii, pe de alta parte, daca apar discutii, sa ne povestesti.

Roii...30-70% se refera la cei facuti sau la cei plecati si apoi culesi din pomi?

Uite: tu faci polen la greu. Familiile nu se prea dezvolta, nu roiesc, miere putina, ceara asisderi... apoi, daca are stupii aia probabil pricepe si... sa vezi discutii. :lol:

Sper sa nu ajugi sa fie asa. Succes! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Mihnea 97 » 09 Ian 2015, 21:30

Propietarul stupilor e indragostit de albine , dar prima dragoste e marea , fiind navigator nu poate avea grija de familii in permanenta , cit priveste starea familiilor e OK . Eu am lasat marea in favoarea albinelor.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Florin Dobre » 09 Ian 2015, 21:35

Vor aparea tentatii si suspiciuni. Trebuia stabilit concret o suma/cantitate fixa ca plata.
Am o intelegere similara de 3 ani pentru 10 familii. Am acceptat-o pentru dezvoltare(roiuri)...din lipsa de capital la inceput.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Mircea_63 » 09 Ian 2015, 21:43

Mihnea 97 scrie:Propietarul stupilor e indragostit de albine , dar prima dragoste e marea , fiind navigator nu poate avea grija de familii in permanenta , cit priveste starea familiilor e OK . Eu am lasat marea in favoarea albinelor.


Fericitilor! Crescut in vestul tarii, multi ani am visat sa devin marinar. Copil...
Sper sa va intelegeti, dat fiind ca nu urmareste fiecare cate un gheseft. Deobicei de aici pleaca neintelegerile.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde cobi » 09 Ian 2015, 21:44

Florin Dobre scrie:...Am o intelegere similara de 3 ani pentru 10 familii. Am acceptat-o pentru dezvoltare(roiuri)...din lipsa de capital la inceput.


Principial, cum functioneaza?

Am dat la o ruda 7 fam de albine, acum vreo 4 ani, pentru 141. Omul avea posibilitati reduse si am zis sa-l ajut. Pana acum, nimic miere, polen, roiuri,etc. M-a sunat acum cateva zile sa ma intrebe daca vreau niste oi :D
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Mircea_63 » 09 Ian 2015, 21:46

Ce-i in mana... ia repede oile. :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Mihnea 97 » 09 Ian 2015, 21:46

Mircea_63 scrie:
Mihnea 97 scrie:Propietarul stupilor e indragostit de albine , dar prima dragoste e marea , fiind navigator nu poate avea grija de familii in permanenta , cit priveste starea familiilor e OK . Eu am lasat marea in favoarea albinelor.


Fericitilor! Crescut in vestul tarii, multi ani am visat sa devin marinar. Copil...
Sper sa va intelegeti, dat fiind ca nu urmareste fiecare cate un gheseft. Deobicei de aici pleaca neintelegerile.



Daca nu am reusit sa ne certam in 30 de ani o vara nu cred ca reuseste sa ne "faca" .
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde nae » 09 Ian 2015, 21:50

Mihnea 97 scrie:Daca nu am reusit sa ne certam in 30 de ani o vara nu cred ca reuseste sa ne "faca" .

:D
Poate nu ma pricep la oameni (ca nici la crapaturi ;) nu ma pricep ) dar mierea e asa ''dulce'' si foamea mare-n sat ...
Vedem/auzim la toamna .
Succes .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Donbazil » 09 Ian 2015, 22:11

Sal'tare!

Eu am si acum de la o persoana 3 familii si de la altcineva 10 familii. Conventia este de cativa ani si pana acum toata lumea a fost multumita.
Albinele sunt toate in lazile mele, pe ramele mele ( schimbate intre timp de cateva ori), proprietarul are x stupi si primeste mierea - sau contravaloarea a y kg. pe stup in fiecare an, indiferent de cata productie se face. Nu-l intereseaza nimic, lui nu-i mor niciodata albinele, dar - nici nu-i roiesc!....Medicamente, alea,alea, toate ma privesc pe mine si daca vrea sa si-i ia, ma anunta cu o luna inainte, isi aduce lazi urmand sa ia din stupina cati stupi are, prin tragere la sorti.....Daca vrea sa-i vanda am prima optiune.
Cantitatea de miere, am stabilit-o dupa cata branza da si ciobanul din sat la cei carora le ingrijeste oile - de cativa ani constant 7 kg/cap....
Ei sunt multumiti, caci altfel albinele lor erau moarte de mult, nici unul ne fiind stupar, iar mie, fiindca suntem si ceva rude, mi-e rusine sa le spun sa-si ia jucariile, dar sincer imi si convine - deci, mergem inainte!
Au fost si cativa care le-au bagat fitile, ca le dau prea putin, ca ei le-ar da mai mult,etc - dar cam toti erau "meseriasi"cu cativa stupi, care de zeci de ani sunt tot la stadiul de incepatori....
Am fost de acord sa le dau imediat stupii sa faca cu ei ce doresc, dar cand au vazut ca-i mai bine cu putin castig, dar sigur - in fiecare an, decat cu promisiuni.....
..............................................................................................................................................................................................

Asadar eu cred ca a lua in arenda - sau a da in arenda stupii nu-i o treaba rea, insa e necesar ca termenii contractuali sa fie bine fixati, sa nu incapa echivocul....
Pai eu daca plec doi ani in Atlantida? - In vizita la pictor... :lol: :lol: Normal ca las stupina la un om de incredere, care sa castige si el dar nici io sa nu pagubesc. :idea: :idea: :idea:

Sal'tare!
Donbazil
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde cristi_vidican » 09 Ian 2015, 22:17

Donbazil scrie:Sal'tare!
Eu am si acum de la o persoana 3 familii si de la altcineva 10 familii. Conventia este de cativa ani si pana acum toata lumea a fost multumita.

Mesajul de mai sus l-am salvat. Cu poză cu tot! :lol:
Că am și eu un prieten care mereu nu e mulțumit cu mierea care i se dă.
Dumneata ai știut să negociezi. Dacă-ți zic ce înțelegere am eu cu el, nu mă mai bagi în seamă :lol:
P.S. Bănuiesc că 7 kg de miere de rapiță :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori