Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde TDI » 22 Noi 2014, 11:37

manu8388 scrie:Zi ceva nou! Din cauza chicitelor astea interpretabile e posibil sa nu iau finantarea!

Sunt doua variante care se îmbină.
Foarte multi dintre responsabili sunt incompetenti, nu toti. Multi vor spaga, cei incompetenti binevoitori nu vor spaga. Ideea e sa cauti in alt judet rezolutia similara si sa vii cu copii xerox dupa actele doveditoare de acolo. Plus un număr de telefon la care sa sune si sa fie lămuriri, in principiu omologul din alt judet.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde mircea_tm » 22 Noi 2014, 12:36

TDI scrie:
manu8388 scrie:Zi ceva nou! Din cauza chicitelor astea interpretabile e posibil sa nu iau finantarea!

Sunt doua variante care se îmbină.
Foarte multi dintre responsabili sunt incompetenti, nu toti. Multi vor spaga, cei incompetenti binevoitori nu vor spaga. Ideea e sa cauti in alt judet rezolutia similara si sa vii cu copii xerox dupa actele doveditoare de acolo. Plus un număr de telefon la care sa sune si sa fie lămuriri, in principiu omologul din alt judet.



eu, cand m-am inregistrat la dsv, trebuia sa prezint un proiect pentru stupina, vatra stupinei, gard, cladire, continut, cati metri pana la iesire de pe vatra, bla bla-uri, contract cu Protan, carnet de sanatate pe stupina... eu am primit informatii de la secretara Directiei, fara sa ofer cafea,zahar, muraturi, oua...spor la treaba!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 22 Noi 2014, 17:11

am inteles asta. il fac si eu pe ala ca nu-i mare balarie . e vreo 300 de lei. ideea este ca nu este bun ptr apdrp ca trebuie sa am exploatatie de tip A. de asta am si pus topicul sa vad in alte judete cineva care a depus pentru 112 si a emnat contractul sa vad ce fel de inregistrare are
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde kiloz » 23 Noi 2014, 21:02

In primul rind,forma de organizare,PFA. Intr.Ind.sau I.Fam si nu pe persona fizica!
In al doilea, vrei inregistrare sau autorizare,sint doua lucruri diferite dar si cu drepturi si obligatii diferiti.
Daca te ai hotarit:
-Poti alege dar obligatoriu unul dintre ei, inregistrare/ autorizare exploatatiei/stupinei la ansvsa.
- pe urma si inregistrare/autorizare la DSVSA

Acte necesare inregistrare sanitar veterinara stupina

Alinierea legislatiei nationale la cerintele U.E. solicita impunerea anumitor cerinte in vederea autorizarii unitatilor apicole producatoare, deoarece trebuie sa fie respectate anumite standarde comune.
Este necesar ca protejarea sanatatii familiilor de albinelor, a sanatatii publice si a mediului, sa se realizeze in mod efectiv si sa constituie un deziderat major pentru activitatea sanitara veterinara din tara noastra.
Conduita si conditiile sanitar-veterinare de autorizare si inregistrare sanitara veterinara pe care trebuie sa le indeplineasca categoria de exploatatii apicole sunt aprobate de Ordinul presedintelui Autoritatii Nationale Sanitare si pentru Siguranta Alimentelor nr. 16/2010/cu completarile ulterioare /20.09.2010.
Conform acestui ordin apicultorii desfasoara activitati de crestere si selectie a matcilor si/sau a familiilor/roiurilor de albine in vederea comercializarii si activitati de obtinere a mierii de albine si a altor produse apicole in vederea comercializarii, dar totodata sunt explicate notiuni privind categoriile de exploatatii apicole, respectiv “exploatatia apicola comerciala mixta” si “exploatatie apicola pentru consum familial”.
Exploatatie apicola comerciala pentru material biologic – unitate de stupi delimitata, cu vatra permanenta si cu organizare specifica, in care se desfasoara activitati de crestere si selectie a matcilor si/sau coloniilor/familiilor – roiurilor – de albine, in vederea comercializarii.”
Exploatatie apicola comerciala mixta – unitate de stupi delimitata, cu vatra permanenta si cu organizare specifica, in care desfasoara atât activitati de crestere si selectie a matcilor si/sau coloniilor/familiilor/ roiurilor de albine, in vederea comercializarii, cât si activitati de obtinere a mierii de albine si a altor produse apicole si livrare a acestora catre unitati inregistrate/autorizate sanitar – veterinar pentru procesare, precum si vânzarea cu amanuntul.
Exploatatie apicola pentru consum familial – unitate de stupi delimitata, cu vatra permanenta si cu organizare specifica, in care se desfasoara activitati in domeniul apiculturii si a carei productie este destinata in totalitate consumului propriu, fara a fi comercializata.”
Certificatul de inregistrare santar-veterinara este documentul emis de Directia Sanitar –
veterinara si pentru siguranta alimentelor in baza caruia este permisa desfasurarea activitatii unitatii cu specific apicol.
Activitati supuse controlului sanitar – veterinar sunt activitatile desfasurate in cadrul unitatii
cu specific apicol. Din clasa “animale” fac parte si albinele.
In vederea inregistrarii sanitar-veterinare a exploatatiilor comerciale de tip A, reprezentatul legal al operatorului economic depune la directia sanitar-veterinara si pentru siguranta alimentelor judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti un dosar.

Acte necesare inregistrare sanitar veterinara stupina
a) cererea, in original, conform modelului prevazut in anexa nr. 6 ordinul nr. 16/2010;
b) certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comertului, cu exceptia exploatatiilor
apicole pentru consum familial;
c) carnet de stupina;
d) declaratia pe proprie raspundere ca animalele din exploatatie sunt identificate si inregistrate in Baza Nationala de Date si ca orice miscare a animalelor, inclusiv sacrificare, disparitie si moarte, va fi anuntata serviciilor sanitar – veterinare si pentru siguranta alimentelor competente;
e) declaratia pe proprie raspundere ca, in cazul animalelor moarte, va apela la serviciile
unitatilor de neutralizare a subproduselor de origine animala nedestinate consumului uman,
autorizate sanitar- veterinar, in vederea ecarisarii;
f) declaratia pe proprie raspundere ca detine adaposturi pentru animale care sa asigure acestora conditii de sanatate si bunastare;
g) declaratia pe propria raspundere ca exploatatia si animalele sunt incluse in programul
actiunilor de supraveghere, prevenire si control al bolilor la animale, al celor transmisibile de la animale la om, protectia animalelor si protectia mediului.”
Pentru unitatile care detin autorizatie sanitar – veterinara la data intrarii in vigoare a prezentului ordin, respectiv pentru unitatile care detin certificat de inregistrare sanitar – veterinara la data intrarii in vigoare a prezentului ordin si sunt supuse autorizarii sanitar – veterinare, directiile sanitar – veterinare si pentru siguranta alimentelor judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, dupa o noua evaluare, pot emite autorizatia sanitar – veterinara.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde proapis13 » 23 Noi 2014, 21:17

Lasal,nu-l mai zapaci si tu ca l-am lamurit eu aseara...ne povesteste el maine ce si daca a rezolvat ceva ... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 27 Noi 2014, 23:24

Am rezolvat! Am scos tot ce aveam intr-o bucatarie, pus gresie , chemat doctorul de zona , vazut, facut memoriu samd....... ridicat autorizatia pe STUPINA. stres draci nervi dar am rezolvat :) multumesc de ajutor
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde un OM » 28 Noi 2014, 21:01

Daca tot ai rezolvat, fa un rezumat al actelor si pasilor facuti. Poate mai trebuie cuiva?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde igo1 » 01 Dec 2014, 11:08

un OM scrie:Daca tot ai rezolvat, fa un rezumat al actelor si pasilor facuti. Poate mai trebuie cuiva?

ar fi tare bine sa ne deschizi și noua ochii. Și eu as vrea sa încerc pe viitor.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde tudorascu » 09 Dec 2014, 12:43

Buna ziua. Am si eu o intrebare la cei care sunt in masura sa-mi dea un raspuns. Am accesat masura 141 si am I.Individuala. Cu inregistrarera facuta la DSV ,pot vinde familii de albine celor care doresc sa acceseze PNA-ul. Pentru ca m- a intrebat un client daca pot sa-i dau factura pentru PNA ,si eu am raspuns ca factura si chitanta pot sa dau,dar nu stiu daca e buna la PNA. Va multumesc.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde proapis13 » 09 Dec 2014, 15:30

Iti trebuie Autorizare sanitar-veterinara emisa pe minim 50 fam de albine pentru a comercializa material biologic :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde manu8388 » 09 Dec 2014, 21:51

eu din ce stiu trebuie sa fii autorizat anarz pentru comercializare de material biologic . si dsv bineinteles
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde proapis13 » 09 Dec 2014, 22:05

manu8388 scrie:eu din ce stiu trebuie sa fii autorizat anarz pentru comercializare de material biologic . si dsv bineinteles

Colegul s-a referit la vinzarea de familii de albine NU la regine :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: inregistrare dsv pentru masura 112

Mesajde Beehive » 16 Oct 2019, 12:41

Acum ca Protanul s-a inchis cu cine se mai poate face contract de neutralizare pe zona Brasovului? Am gasit ceva firma de neutralizare pe internet dar sunt din Bucuresti. Voi ce faceti cu produsele neconforme?
Beehive
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Oct 2019, 12:35

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


cron