Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 09 Dec 2014, 19:19

Conditia ca orfanizarea sa meargă e data de culesuri de 5 kg+ pe zi si populatii de 50-60 mii de albine. Si chiar si asa e foarte multa manopera, plus ca se compromite evolutia ulterioara a coloniei de albine, pe o perioada de 1-4 săptămâni.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde nae » 09 Dec 2014, 20:04

O fam orfana in cules are doar o grija .
Ofam cu matca ''capcanata ''dar prezenta in cules o discutam .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 12 Dec 2014, 19:21

D-le nae se poate detalia putin cele scrise mai sus ! Merci.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde nae » 12 Dec 2014, 22:42

csabio scrie: nae se poate detalia putin cele scrise mai sus !

E dezbatut subiectul in alte topicuri la greu .
Fara matca fam se concentreaza pe salvare (lipsa feromonului de matca si mai tarziu cel juvenil ) + blocheaza cuibul ca nu urca nectarul in pod cu parterul ''gol'' .
Capcanarea matcii pe o rama /cusca capac... merge daca iti cunosti bine zona , nu faci pastoral sau ''redus'' si vrei ca in anumite perioade sa n-ai ''CONSUM'' aiurea = nu ai puiet -nu ai consum+ albina doica e scoasa la treaba --- asa, simplist .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ovidiu8403 » 13 Dec 2014, 09:21

D-le Nae , respect ,
Mi-ati ridicat antene cu ''capcanarea'' . Sa inteleg ca folosind o piesa de blocat matca , cea cilindrica cu acee pe o rama in perioada sfarsit de Mai , cand are loc o suprapopulare a stupilor , conduce la fortarea docilor sa preia activitatea de culegatoare ? cat timp tinem matca blocata ? cateva zile ? ce dezechilibru are loc in familie ? Daca tot vb de capcanare alta interbare : Sa zicem ca a intrat colonia in frigurile roitului , daca blochez matca batrana tot cu acea piesa pe o rama pana iese o matca noua ( in vederea inlocuirii ) iar cu matca batrana fac un nucleu si in fam ramane matca neimperecheata , ce se va intampla ? O va accepta pe prima matca sau va roi cu ea?
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde mihaigs » 13 Dec 2014, 11:17

Va salut. Referitor la a doua intrebare pe care o adresati domnului Nae, daca a intrat colonia in frigurile roitului deja nu are rost sa blocati matca. In acest caz faceti un roi (nucleu) direct cu matca batrana si in colonia de baza lasati doua botci , Mie personal mi-a reusit intotdeauna. Scuze daca m-am bagat in seama aiurea....!
pentru o viata sanatoasa evitati:prietenii falsi, minciuna si excesul de incredere...
Avatar utilizator
mihaigs
 
Mesaje: 42
Membru din: 30 Ian 2012, 16:41
Localitate: bucuresti \arges

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ovidiu8403 » 13 Dec 2014, 11:25

mihaigs scrie:Va salut. Referitor la a doua intrebare pe care o adresati domnului Nae, daca a intrat colonia in frigurile roitului deja nu are rost sa blocati matca. In acest caz faceti un roi (nucleu) direct cu matca batrana si in colonia de baza lasati doua botci , Mie personal mi-a reusit intotdeauna. Scuze daca m-am bagat in seama aiurea....!



Multumesc, imi sunteti de mare folos cu rasp. dvs.Desi la 2 botci am inteles ca e riscul sa o taie cu prima neimperecheata ... Cu respect.
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde 7Rame » 13 Dec 2014, 11:29

Din momentul in care iese din iarna, orice familie cu minte in cap, si cu determinare, sanatoasa si cu forta, nu gandeste decat la un singur lucru: SA ROIASCA!
Asta face albina de milioane de ani. Cel care nu reuseste asta, sau cel care da roi neviabili, si nu trec peste iarna (in zona noastra, unde vine si iarna) nu fac parte din septelul capabil sa duca mai departe informatia genetica. Numim noi, oameni, acest lucru, selectie naturala.
legat de selectie (off topic) noi ce facem, venim si ajutam fel si fel de genetici, sa treaca parleazul, si ne alegem in final cu un fond genetic inferior.
Legat de roire, e clar ca daca nu faci pastoral, sa electrocutezi stupina in culesuri bune, ai mari probleme cu roitul.
Primul, zic stuparii batrani, sa ai cules, un cules puternic inabuse tendinta de roire, adica, albina, familia de fapt, - halapa cum o stim - cam uita de obiectivul principal, pt ca ea stie, ca "acum ori niciodata" (legat de mancare) si mai stie ca orice cules trece, si apoi...vine pauza, deci au timp de roit.
limitarea zonei de ponta pt regina, poate fi vazuta de catre familie, ca o debilitate la matca, si apar alte probleme, cred eu.
In acelasi timp (cu toate ca si martoagele mai roiesc uneori) nu putem avea rezultate decat cu familii foarte puternice.
Toata treaba, cred eu, este atentia mare pe stupina, in perioada critica, mutarea lor in cules, ascultarea repetata a lazilor (stiti toti cum piuie reginele chiar si in botci, sau cum oracaie, zici ca-s broaste, le auzi de afara)> prin mutare se amana fenomenul, e clar, si cu cat amani mai mult, cu atat mai putin apare tendinta de roire, pt ca..."trece timpul"
Unde nu ai ce face, bagi urechea in stup, apoi intervii, pui ncreabga pe ele, faci roi, imperechezi, selectezi samd.
Sau folosesti "casute " pt roi, capcane pt roi, sunt eficiente peste 90%.
Noi vrem sa ne punem "de-a batul" cu natura, nu putem, trebuie sa facem o cale de mijloc.
Asta e gandirea mea, eu asa fac.
Ce mai scapa...duca-se!! Ce sa le fac, nu am ce sa fac.
Mai aud ca se taie aripa la regina batrana, astfel incat sa nu mai poata zbura. Roiul se intinde in fata urdinisului, si seara, intra inapoi in stup.
Fel si fel de metode.

In orice caz, intr-un stup trebuie sa intre mancare, si mancare multa, nu gluma. Situatia lui Ovidiu, cred ca am retinut bine, e nasoala clar, din definitie! Static, nema cules, pai la ce sa te astepti? Mai e una, si am vazut-o anul asta...familii incapabile sa roiasca, (dupa ce au avut botci, ca...nu au mai avut mancare!! daca ati pomenit din astea, in luna mai-iunie...Bine, anul asta am auzit si de stupi morti de foame in aceiasi perioada.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ovidiu8403 » 13 Dec 2014, 11:46

D-le jos palaria , ai expus nemaipomenit , poate si eu dramatizez umpic , sunt la inceput ,asta e , natura dicteaza , anu asta peste tot, si in alte zone ale tarii a fost foarte greu , trantori scosi afara in mai iunie mai rara auzi etc, in masura in care voi putea voi incerca sa mut albinele din loc si daca macar 10 KM pana la teiul din raza orasului Sighet :) La mine problema e 10 Iunie --> 01 August , pe stationar in zona deabia am intretinere , , Sunt de parere ca daca faci ceva cu multa daruire si suflet rezultatele mai mici sau mai mari mai devreme sau mai tarziu nu au cum sa nu vina ca si o consecinta .E fff bun forumul , iti deschide ochii cu multe , Va salut !
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 13 Dec 2014, 11:48

Anul asta pe la jumatatea lui iunie am vazut colonii pe 10-12 rame albina cu 1 kg de miere pe toate. Prima oara. La anul stau linistit cu roitul. :D din pacate.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ovidiu8403 » 13 Dec 2014, 11:58

TDI scrie:Anul asta pe la jumatatea lui iunie am vazut colonii pe 10-12 rame albina cu 1 kg de miere pe toate. Prima oara. La anul stau linistit cu roitul. :D din pacate.

Loterie mare , apicultura asta.. . TDI eu nu inteleg algoritmul tau , de ce stai linistit cu roitul ca nu au avut miere respectivele colonii anul acesta ? :oops:
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 13 Dec 2014, 12:38

Stau linistit cu roitul pentru ca am intrat la iernat cu 57%"din albina de anul trecut, raportat la media populatiilor familiilor de albine. Am foarte putine matci de 2 sau 3 ani - aprox. 7% din numarul total.
Nu am văzut coloniile alea la mine in stupina, alea cu 1 kg miere si 10-12 rame albina, am coordonat desfiintarea matcilor respective.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde mihaigs » 13 Dec 2014, 13:06

ovidiu8403 scrie:
mihaigs scrie:Va salut. Referitor la a doua intrebare pe care o adresati domnului Nae, daca a intrat colonia in frigurile roitului deja nu are rost sa blocati matca. In acest caz faceti un roi (nucleu) direct cu matca batrana si in colonia de baza lasati doua botci , Mie personal mi-a reusit intotdeauna. Scuze daca m-am bagat in seama aiurea....!



Multumesc, imi sunteti de mare folos cu rasp. dvs.Desi la 2 botci am inteles ca e riscul sa o taie cu prima neimperecheata ... Cu respect.


Cand ai facut roiul cu natca batrana si albina aferenta deja s-a intamplat roitul (artificial). Cu o singura botca risti ca matca care iese din ea sa nu se intoarca de la imperecheat, de aceea se lasa doua botci in stadii diferite de dezvoltare. Daca totul merge bine si se intoarce se rezolva si problema cu a doua botca.La "Inmultirea familiilor de albine "este prezentata mult mai detaliat aceasta problema.
pentru o viata sanatoasa evitati:prietenii falsi, minciuna si excesul de incredere...
Avatar utilizator
mihaigs
 
Mesaje: 42
Membru din: 30 Ian 2012, 16:41
Localitate: bucuresti \arges

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde un OM » 13 Dec 2014, 18:17

Motivul pentru care se lasa botci de varsta diferita este altul: ca din 2-3 botci sa iasa macar 1 matca. Caci prima care iese cauta rivale, pe rama sau in botci si incepe razboiul, daca cealalta matca este iesita deja, daca nu este iesita atunci devine executie la ralanti.
Cand iese la zborul de imperechere nu mai sunt botci sau alte matci in stup.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde nae » 13 Dec 2014, 19:01

un OM scrie:Motivul pentru care se lasa botci de varsta diferita este altul: ca din 2-3 botci sa iasa macar 1 matca. Caci prima care iese cauta rivale, pe rama sau in botci si incepe razboiul, daca cealalta matca este iesita deja, daca nu este iesita atunci devine executie la ralanti.
Cand iese la zborul de imperechere nu mai sunt botci sau alte matci in stup.

Nu .
Prima omoara ce ''canta'' = ce-i mai tanara scapa , vor fii sacrificate de albina dupa inceperea pontei ; altul e riscul aici si anume ca lasand 2-X roieste roiul = nu lasati 2 daca nu le stiti varsta !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde nae » 13 Dec 2014, 19:43

ovidiu8403 scrie: Sa inteleg ca folosind o piesa de blocat matca , cea cilindrica cu acee pe o rama in perioada sfarsit de Mai , cand are loc o suprapopulare a stupilor , conduce la fortarea docilor sa preia activitatea de culegatoare ? cat timp tinem matca blocata ? cateva zile ? ce dezechilibru are loc in familie ?

D-le , echilibrul familiei este dat(in discutia noastra ) de feromonul de matca si cel juvenil(mirosul puietului) ; cand s-a creat un dezechilibru ele incearca sa-l rezolve ,echilibreze = vei avea o ecuatie cu multe/f multe necunoscute , adica nu exista o schema generalvalabila .
Capcanarea matcii /castrarea puietului in vederea imputinarii albinei dupa marele cules = nu faci roi , nu ai cules de intretinere ..., se face asa :
-21 zile de ou +~ 20 de lucratoare= 40-45 zile pe care le scazi de la data plurianuala de inflorire a ''marelui cules''
- daca salcamul incepe pe 10 mai capcanezi dupa 15 aprilie(teoretic pe 01apr dar in timpul culesului ai nevoie si de lucratoare ) si-i dai drumul cam pe 01 mai (pana reincepe ponta sustinuta mai trec 5-10 zile .)
Sa presupunem ca la 15 aprilie oua 2000/zi =o poti capcana sub un capac ?,daca e mai slaba vei avea o SL garantat .
Daca duduie de feromon !?, nu stiu .
Raman la varianta cu capcanarea pe 1-2 rame , tot teoretic ;multa manopera
Asta de dragul discutiei .
Cam asta fac ele pt roire doar ca nu capcaneaza matca ci o pun la regim .
In timpul culesului matca trebuie sa fie libera sa organizeze cuibul .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori