Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

albinele si modificarile climatice

Mesajde aiudeanu » 17 Dec 2014, 11:14

Am impresia ca multi nu realizam inca cat de multe dintre problemele cu care se confrunta albinele noastre sunt datorate schimbarilor climatice, mai exact incalzirii globale. Sau realizam dar continuam sa ne comportam ca si cand anii de acum sunt exceptii si se vor intoarce vremurile bune! Ei bine, eu unul nu cred ca se vor mai intoarce si ar trebui sa ne gindim serios daca si cum ne putem ajuta albinele sa faca fata urmarilor vizibile ale incalzirii globale. E vorba atat despre modificarea radicala a conditiilor de iernare, cat si despre pierderea sau scaderea dramatica a unor resurse melifere.
Cred ca merita discutat despre toate astea intr-un topic nou si sa nu le tratam separat, ca pe niste probleme care tin de un an mai prost sau de lipsa culesului.
Nu sunt dintre stuparii care considera albinele doar vaci bune de muls si nici nu alerg dupa fonduri europene, ma ocup insa de albine de peste 15 ani si ma ingrijoreaza ce se intimpla cu ele in ultimii ani.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde jonny_it » 17 Dec 2014, 11:33

Bunicul meu avea o vorba, daca iarna este calda, vara care vine nu este foarte buna pentru albine. Motivele sunt mai multe dar amintesc prezenta in numai mai mare a bolilor la albine.
Problema la noi este ca iernile sunt calde si verile sunt mai reci fata de alti ani, sau sunt cu temperaturi extreme si diferente mari de temperatura.
Cam greu sa faci apicultura cand in iunie ai temperaturi de 3-4 grade.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde teinegru64 » 17 Dec 2014, 11:48

Drobul de sare ...e parte din ...viata de zi cu zi. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde aiudeanu » 17 Dec 2014, 22:37

jonny_it scrie:Bunicul meu avea o vorba, daca iarna este calda, vara care vine nu este foarte buna pentru albine. Motivele sunt mai multe dar amintesc prezenta in numai mai mare a bolilor la albine.
Problema la noi este ca iernile sunt calde si verile sunt mai reci fata de alti ani, sau sunt cu temperaturi extreme si diferente mari de temperatura.
Cam greu sa faci apicultura cand in iunie ai temperaturi de 3-4 grade.


Pe langa iarna calda, mai avem si lipsa deja cronica de umiditate in sol, care infuenteaza negativ vegetatia. Atat salcamul cat si teiul (si nu doar ele !), nu mai secreta nectar, pentru ca le afecteaza atat temperaturile scazute din primavara, dar si lipsa apei in profunzimea solului. Vedem mereu inundatii, dar apa trece repede, nu-i ca stratul gros de zapada care se topeste incet si trimite toata umezeala in pamant. Daca culesul mare de la salcam devine tot mai mult o exceptie, cred ca ar trebui sa ne reorientam spre plante care sunt mai putin afectate de clima de acum. Ceva sugestii?
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde B.K » 17 Dec 2014, 23:14

Mai oameni buni abia au trecut 2 saptamani din iarna si deja trageti concluzii. Referitor la umiditatea din sol nu este valabil pentru toate zonele Roamaniei. In Baragan sunt locuri in care balteste apa.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde lucky5strike » 18 Dec 2014, 02:43

Care vi-i dor de umiditate, ceata, polei, condens, hai in Campia Romanatilor.

Oricum, de departe, cel mai grav lucru pentru noi este spolierea padurilor.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde aiudeanu » 19 Dec 2014, 11:20

lucky5strike scrie:Care vi-i dor de umiditate, ceata, polei, condens, hai in Campia Romanatilor.

Oricum, de departe, cel mai grav lucru pentru noi este spolierea padurilor.


De acord, reducerea masiva a suprafetelor impadurite afecteaza grav (si) albinele, acolo mai existau resurse pentru anii mai secetosi.
NU se mai planteaza NIMIC, albinele noastre culeg de pe salcamii plantati pt fixarea terenurilor degradate, lucru facut pe vremea "railor" de comunisti! Ra-rai, dar macar aveau un plan de reimpadurire, acum ROMsilva doar taie pentru austrieci in Muntii Apuseni. Ar trebui sa ne gandim cum s-ar putea face ceva in sensul finantarii plantatiilor cu specii melifere.
In ultimii 2 ani mi-am dus prima data stupii in munte, la cca 900 m altitudine si nu le-a mers chiar rau, dar i-am scapat din mina in august cu deblocarea cuiburilor si am intrat in iarna cu albina mai putina.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde aiudeanu » 19 Dec 2014, 11:24

BeeeK scrie:Mai oameni buni abia au trecut 2 saptamani din iarna si deja trageti concluzii. Referitor la umiditatea din sol nu este valabil pentru toate zonele Roamaniei. In Baragan sunt locuri in care balteste apa.


Nu tragem nici un fel de concluzii, dar a nu vedea ca problemele exista si sunt pe termen lung, nu doar pe 1-2 ani, este o chestiune de viziune limitata tipica neamului nostru mioritic (sa ne descurcam acum, la anu' o mai vedea!)
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde aiudeanu » 02 Mar 2015, 11:29

Albinele cara polen de zor de vreo saptamina, cam toate au puiet, dar daca prognoza pe termen lung (3 luni) a INM e corecta, iar vom avea fenomenul de anul trecut: perioade reci, lipsa cules, stagnare sau regres a populatiei in stup.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde jenica67 » 02 Mar 2015, 11:50

Nu fi pesimist, ca vom mai avea doua saptamani mai reci, apoi vremea se va incalzi progresiv.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde aiudeanu » 21 Apr 2015, 10:52

Revin la acest topic si cred ca multi vor intelege acum ca nu l-am inceput degeaba! Vremea de pina acum mi-a dat din pacate dreptate si peste tot cred ca situatia nu e deloc roza. Exceptie face sudul Banatului, dar acolo e o cu totul alta zona climatica.
As fi curios cati apicultori pot recunoaste ca variatiile foarte mari de temperatura din aceasta primavara le-au oprit s-au incetinit dezvoltarea familiilor de albine.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde Trantorul@ » 21 Apr 2015, 12:04

:lol:

Nu-i vorba de a recunoaste !!!

Este adevarat si asta se intampla .... doar cine nu cunoaste ce se intampla printr-un stup o da cu sa vezi si sa nu crezi ......

EX : - familii pe 7-8 rame pline de albina la 26 martie --- familii bagate la iernat cu peste 20 de kg de miere si pastura!!!

- puiet pe 3 rame un 70 -85 % majoritatea capacit si pe a 4 ceva larve si oua .... Miere arhisuficienta .... pastura in unele asa si asa

- 13-14 zile fara zbor , capacele cand au reusit sa iasa la zbor negre de caca ......

- lasate de capul lor nestimulate , neincalzite ...... doar folie .... polistirent ... podisoarele de lemn si capacele ....

-in intervalul asta o fost foarte rece cu zile cu temperetaturi de minus noaptea si ziua de 2-3 grade maxim .... ( intervalul 26 Martie ---- 9 Aprilie)

- Ei in 9 Aprilie cand m-am uitat in familiile respective .... cele 3 rame din 26 Martie erau la eclozat si in cei mai cei era pana la un sfert de rama de oua in locul de unde se ecloza si atat nimic mai mult puiet , deci in 13 zile familiile au dat doar inapoi nicidecum sa fi dat inainte cu 1-2 rame de puiet !!!

S-o zburat vreo 5-6 zile pe vant destul de puternic ..... plin de oua 2-3 rame .... si sambata iar o venit frigul da frig ca se resimt temperaturile cu minus de la vant .... ee ouale alea or disparut aproape majoritatea .... si sa dea stupii inainte poate in Iulie ....
Ieri noapte lacrima de senin ziua plin de nori si vant , aseara de pe la 6-7 lacrima cerul de senin pana pe la 11 azi, acu plin de nori si vant...
De ce o fost sub 6 rame bune de albine nu mai comentez nimic ..... am familii care or ajuns pe ~ a 10 rame de albina ... prin zona mea sa ai acu familii pe 10 rame de capul lor sunt raritati .....

EEEE si acu vine Gheorghe unde or cam zburat , temperaturile au fost mult mai generoase , polen o intrat fest .... o intrat si nectar .... siiii ..... siiiiiii .... el e "GURU" apiculturii .....

Sa nu mai zic ca Vineri erau infloriti ciresii salbatici -domestici , visinii , merii de vara , perii toti, prunii toti , papadia 80 ii inflorita piersicii .... si uite ca incep sa se scuture si albinele au trecut iar pe langa fructiferi si anu asta in zona mea .............!!!!!!!!!!!!!!!


Hai ca-i tot mai fromoasa apicultura asta pe an ce trece .... poate reusesc geneticieni sa faca salcamul sa infloreasca la 1 Iulie ....
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde thomas » 21 Apr 2015, 12:27

Dupa ce am citit multe articole, studii si carti, am ajuns la concluzia ca modificarile climei sunt ireversibile, iar natura este pe o panta descendenta. Singurul pas si cel mai important pe care putem sa-l facem in ajutorul albinelor proprii este sa le lasam sa se adapteze. Sa nu incercam sa le suplimentam lipsurile prin chestii artificiale. Cel mai important lucru pe care am decis sa-l adopt, este sa renunt la alimentarea cu zahar a albinelor. Dar deocamdata n-am reusit total. Baza melifera nu prea ma ajuta.
Si mai este ceva grav, care nu stiu cati au sesizat. Fondurile europene si APIA au un efect negativ, cel putin pt mine: in anii trecuti, in zona mea erau fanete la greu si se putea face cules bun. Acum, de cand se plateste pt suprafata de pasune, s-au inmultit turmele si se paste tot, la ras. Flora spontana nu mai apuca maturizarea si inflorirea datorita zecilor de cirezi.. Se dezvolta numai plantele de proasta calitate care nu le mananca vitele. Din aceasta cauza, stupii au foarte mult de suferit. Pasunatul nu e reglementat corect..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 21 Apr 2015, 12:33

Asta ma deranjeaza si pe mine... cacatele astea de oi, rad tot chiar si pasunatul vitelor mai mari. Noroc ca nu se pot urca in pomi :lol:
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde Gicuta » 21 Apr 2015, 13:54

Schimbari ale climei au avut loc de foarte multe ori, de cand a iesit albina din ou. Au fost perioade de incalzire in evul mediu, au fost ani fara veri, au fost ani mai ploiosi decat cel de anul trecut, iar lumea animala si vegetala merge mai departe. Uite ca ajunse pana in ziua de azi. Parearea mea este ca schimbarile climatice ne sperie pe noi :D. Noi suntem cei ce spun: "AOLEO!!". Cel mai bine e sa va vedeti de treaba si sa nu mai credeti toate bazaconiile. Cititi un pic de istorie si veti vedea ca altii au trecut prin vremuri mai grele ca noi. Albinekle, ca de obicei isi vor vedea de treburile lor, asa cum stiu ele cel mai bine. Toate cele bune!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: albinele si modificarile climatice

Mesajde aiudeanu » 21 Apr 2015, 23:20

Da, au mai fost schimbari climatice, dar pe vremea aceea albinele erau in scorburi, nu in cutii patrate si cu paduchii pe capul lor! Plus ca nu le lua nimeni mierea, decait eventual ursul, care nu le punea in loc sirop de zahar! daca asta este modul de abordare al problemei, este clar ca unii chiar nu inteleg ce se intimpla!
Toata consideratia pentru celelalte postari, care ating situatii reale pentru noi si mai ales, albinele noastre!
In ceea ce ma priveste, am inceput sa trec familiile pe faguri crescuti natural, dar insarmati, ca sa reziste la transportul in pastoral. Si in plus, vreau sa incerc stupul hexagonal in acest an!
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori