Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 18 Dec 2014, 21:34

proapis13 scrie:Mai este o varianta,merge si pe plus si pe minus...grade....vad ca nu o scrie nimeni si e cu cea mai putina manopera ;)

Intorci stupul la 180?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cosming » 18 Dec 2014, 21:48

Florin Dobre scrie:
proapis13 scrie:Mai este o varianta,merge si pe plus si pe minus...grade....vad ca nu o scrie nimeni si e cu cea mai putina manopera ;)

Intorci stupul la 180?


am scris mai sus invarti corpul la soclu detasabil si ramele la cel fix. In varianta 2 poti invarti stupul cu urdinisul spre sud ca n-o fi jale. Personal rezervele cele mai mari de miere le las pe mijloc unde este densitatea cea mai mare de albine in ghem si putin descrescator catre laterale. E musai de actionat cu rotit corp sau invartit de rame atat doar ca dispunerea ramelor in final sa aiba forma de arc de cerc corespunzator rezervelor de miere sau cum prefer eu sa zic gen cuib bilateral. Rama cu miere deasupra e solutie eleganta cu toate ca scopul ei este de a ajuta familia primavara cand se dezvolta in caz de vreme rea ori cules cazut la fructiferi.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 18 Dec 2014, 21:52

Punga cu miere deasupra, sau daca nu este, chiar sirop invertit 5:1, vezi demonstartiile lui Valer70 la -15 grade, pe forumul vechi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cosming » 18 Dec 2014, 21:55

[quote="clncatalin"]Un cat cu miere deasupra
Scrisesem si de rama dar am vazut ca s-a scris

situatia apare cand impachetarea nu e corespunzatoare in toamna, spatiu si hrana. Biologic albina reduce ritmul spre toamna si sta cuminte in ghem mancand de cat mai aproape. Nu se duce ea la mierea din spate dar urca in cat?
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Iernarea albinelor

Mesajde clncatalin » 18 Dec 2014, 22:01

cosming scrie:
clncatalin scrie:Un cat cu miere deasupra
Scrisesem si de rama dar am vazut ca s-a scris

situatia apare cand impachetarea nu e corespunzatoare in toamna, spatiu si hrana. Biologic albina reduce ritmul spre toamna si sta cuminte in ghem mancand de cat mai aproape. Nu se duce ea la mierea din spate dar urca in cat?

Daca ramele din cat sunt pline pana la speteaza de jos urca pentru ca iarna ghemul se deplaseaza in general dupa caldura si cum caldura urca, va urca si ghemul, cu conditia sa nu mai aiba miere pe vreo rama din mijloc. In acest caz 2 intervale din mijlocul ghemului raman jos si raman si celelalte intervale care formeaza ghemul spre exterior, infipte in celule si mor acolo de foame. Intervalele dinspre exteriorul ghemului se misca odata cu si in functie de intervalele din mijloc, unde se produce caldura ghemului.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cosming » 18 Dec 2014, 22:15

clncatalin scrie:
cosming scrie:
clncatalin scrie:Un cat cu miere deasupra
Scrisesem si de rama dar am vazut ca s-a scris

situatia apare cand impachetarea nu e corespunzatoare in toamna, spatiu si hrana. Biologic albina reduce ritmul spre toamna si sta cuminte in ghem mancand de cat mai aproape. Nu se duce ea la mierea din spate dar urca in cat?

Daca ramele din cat sunt pline pana la speteaza de jos urca pentru ca iarna ghemul se deplaseaza in general dupa caldura si cum caldura urca, va urca si ghemul, cu conditia sa nu mai aiba miere pe vreo rama din mijloc. In acest caz 2 intervale din mijlocul ghemului raman jos si raman si celelalte intervale care formeaza ghemul spre exterior, infipte in celule si mor acolo de foame. Intervalele dinspre exteriorul ghemului se misca odata cu si in functie de intervalele din mijloc, unde se produce caldura ghemului.

Ai dreptate urca cand are conditii!temperatura, sau e format in 2 caturi dar cand e foarte frig nu urca.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Iernarea albinelor

Mesajde aiudeanu » 18 Dec 2014, 23:50

jenica67 scrie:Daca ai rama cat corpul, cu frezari pentru umerii ramei, poti sa pui si o rama cu miere deasupra, in care ai facut o gaura in mijlocul fagurelui. Dar saptamana viitoare este cu plus tare, nu e o problema sa rotesti ramele, iar daca ai fund mobil este si mai usor.

Am urmarit toate discutiile, vad ca parerile sunt impartite, sincer sunt tentat cel mai mult sa recurg la o rama cu miere, am destule la rezerva, si de magazie (1/2) dar si mari. Treaba cu rotitul stupului nu se pune in cazul meu, cred ca o parte a problemelor le am tocmai pt ca i-am pus pe toti cu urdinisul spre sud, au fost puternic incalziti in oct-nov si au stat grupate in fata, consumand rezerva din prima treime a ramelor. Cum am scris, au miere inca multa dinspre mijloc spre spate, dar mi-e teama ca nu se vor deplasa dupa ea (desi am izolat la toti stupii spatele cu polistiren, tocmai ca sa nu stea prea rece, fiind spre nord.
Deci ar trebui sa tai umerii ramei si sa-i dau si o gaura spre mijloc, Eu am podisor, nu folosesc folie.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 19 Dec 2014, 00:06

Daca ai rama, nu trebuie taiati umerii. Faci doua canale, sa intre umerii ramei.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 19 Dec 2014, 00:15

aiudeanu scrie:
proapis13 scrie:E de preferat intoarcerea ramelor la primul zbor decat turta...mai este pana la primavara :!:

Multumesc, este singurul sfat la obiect pe care l-am primit, celelalte comentarii...ma abtin. Sper sa mai prind o zi mai calda pina in week-end, ca pe atunci se anunta lapovita!


Boieruleee,intra pe pag mea pers fila 7-8 si mai cifesteeee=n pareri pro-contra si apoi mai vorghim....ci si cum .....Daca aranjarea ramelor se face cat mai tarziu=intoarse la 180* un da un ba(dupa 15 noim) si ai o galeata de albini pe 6-7 rame +20 kg de miere nu mai stai amu cu morcovu.n.....P,S ,spor la citit :!: 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 19 Dec 2014, 10:45

Tot la pagina 5 Dn-ul Gica, Dumnezeu sa il ierte zice exact invers:

Daca te uiti la o rama in aceasta perioada vei observa ca rezervele (evit folosirea cuvantului miere)sunt dispuse intr-un fel care pare ciudat la prima vedere - partea de rama care vine in dreptul urdinisului are coroana subtire,catre centru si in spate se ingroase mult,la partea din spate zona capacita poate sa ajunga pana jos.Ce face stuparul nostru grijuliu?
1. Lasa o rama asa cum este,a doua o roteste cu partea din fata in spate,a treia ramane,a patra o roteste s.a.m.d.
Ce crede el ca obtine si care va fi realitatea?
Stuparul crede ca astfel aduce mai multe rezerve pentru iernare la indemana albinelor.Mare greseala,le reduce la jumate rezervele de iernare.Ghemul se va forma in acest caz pe centru,va urca in sus apoi o va lua spre partea insorita a stupului,in general in fata spre urdinis.La jumatatea lui februarie ajung in fata,termina rezervele si mor de foame.


Interesante discutii in orice caz. Dupa capul meu gandesc ca e mai bine ca si amatorii sa aiba un numar suficient de stupi astfel incat sa isi permita pierderile pentru cazurile mai speciale.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Bambucha » 19 Dec 2014, 10:56

aiudeanu scrie:....cred ca o parte a problemelor le am tocmai pt ca i-am pus pe toti cu urdinisul spre sud, au fost puternic incalziti in oct-nov si au stat grupate in fata, consumand rezerva din prima treime a ramelor. Cum am scris, au miere inca multa dinspre mijloc spre spate, dar mi-e teama ca nu se vor deplasa dupa ea (desi am izolat la toti stupii spatele cu polistiren, tocmai ca sa nu stea prea rece, fiind spre nord.


Stimate coleg,
neraspunzand la o intrebare minimala in ceea ce priveste marimea ghemurilor la aceasta data, se pare ca nu vreti sa fiti ajutat in realitate. Ramane cum ati stabilit sa actionati in consecinta. Succes la iernat!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde aiudeanu » 19 Dec 2014, 10:59

Boieruleee,intra pe pag mea pers fila 7-8 si mai cifesteeee=n pareri pro-contra si apoi mai vorghim....ci si cum .....Daca aranjarea ramelor se face cat mai tarziu=intoarse la 180* un da un ba(dupa 15 noim) si ai o galeata de albini pe 6-7 rame +20 kg de miere nu mai stai amu cu morcovu.n.....P,S ,spor la citit :!: 8-)[/quote]

Am citit si vad ca problema mea de acum nu-i numai a mea, apare si la altii. E clar legata de vreme (zile calde pina la inceput de decembrie) si stupii orientati spre sud cu urdinisul, ceea ce atrage automat cuibul in fata.
Am retinut modul de intoarcere al ramelor si limitele de temperatura cand se poate face. Avand polistiren deja montat pe peretele din spate (cel nordic), nu-mi prea surade sa incerc intoarcerea stupilor. In plus, de un an mi-au pus un stimulator cardiac si nu prea mai am curajul sa ridic greutati.
Daca nu mai prind o ferestra cu vreme calda, voi incerca sa pun o rama cu miere.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Iernarea albinelor

Mesajde aiudeanu » 19 Dec 2014, 11:03

Bambucha scrie:
aiudeanu scrie:....cred ca o parte a problemelor le am tocmai pt ca i-am pus pe toti cu urdinisul spre sud, au fost puternic incalziti in oct-nov si au stat grupate in fata, consumand rezerva din prima treime a ramelor. Cum am scris, au miere inca multa dinspre mijloc spre spate, dar mi-e teama ca nu se vor deplasa dupa ea (desi am izolat la toti stupii spatele cu polistiren, tocmai ca sa nu stea prea rece, fiind spre nord.


Stimate coleg,
neraspunzand la o intrebare minimala in ceea ce priveste marimea ghemurilor la aceasta data, se pare ca nu vreti sa fiti ajutat in realitate. Ramane cum ati stabilit sa actionati in consecinta. Succes la iernat!


Scuze pt omisiune, ghemurile cu probleme sunt la roii din vara, care sunt pe 4 intervale majoritatea. Asa cum a fost anul asta, nu i-am putut dezvolta mai mult.
In plus, sunt si eu cu preobleme cardiace de un an, asa ca.....ma misc mai greu si nu intotdeuana la timp!
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Bambucha » 19 Dec 2014, 11:16

Nu ar trebui sa fie probleme in privinta hranei pana in primavara daca a fost consistenta. Totusi dvs stiti mai bine, poate ati avut puiet pana tarziu si astfel s-au "topit" si coroanele. Pentru linistea dvs se pot pune turte incepand din ianuarie, din experienta mea personala rotitul stupilor iarna nu rezolva nimic. De umblat in stupi o fac la prima revizie serioasa in primavara, indiferent de puterea lor.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde mihaistupar » 19 Dec 2014, 11:25

Domnu aiudeanu,polistirenu mai bine il puneati in fata sa izoleze sudul.daca lada se tot incalzeste,iar soare este-vor creste puiet uzandu-se inutil.albina in lipsa puietului se deplaseaza dupa miere prin stup in doua situatii -in lungul ramei si de pe o rama pe alta stanga dreapta.trebuie sa aiba spatiu deasupra sau gauri in rame la timpul cuvenit,nu acum. Nu vorbim de ideal -sa circule vertical. In struto-camilele astea de stupi 'verticali' cu rama orizontala albina ierneaza greu. Trebuie sa gandim albinareste.sa ne punem in locul ghemului.noi cum am face?ce ne-ar trebui?
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Iernarea albinelor

Mesajde andrei_calinescu » 19 Dec 2014, 12:57

Bambucha scrie:Nu ar trebui sa fie probleme in privinta hranei pana in primavara daca a fost consistenta. Totusi dvs stiti mai bine, poate ati avut puiet pana tarziu si astfel s-au "topit" si coroanele. Pentru linistea dvs se pot pune turte incepand din ianuarie, din experienta mea personala rotitul stupilor iarna nu rezolva nimic. De umblat in stupi o fac la prima revizie serioasa in primavara, indiferent de puterea lor.


De acord cu tine, rotirea ramelor o interpretez ca stimulare pentru extinderea supr de puiet, la Dadanti.
Pe undeva e similara cu inversarea corpurilor la ME, la fam mari.
Ori inversarea corpurilor n-o face nimeni in ian-feb-martie.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori