Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cand mierea nu mai e miere

Mesajde lucky5strike » 01 Dec 2012, 12:26

Albinele hrănite cu M&M’s au făcut mierea albastră: reţeta unui dezastru Mircea Marin » « 16-11-2012
Deşi sînt culori frumoase, recomandate de psihologi pentru cromo-terapii, albastrul şi verdele nu sînt deloc dezirabile atunci când este vorba de culoarea mierii, ocurenţa lor indicând faptul că albinele s-au hrănit în mod excesiv cu substanţe dulci conţinând coloranţi obţinuţi prin sinteză chimică.

Mierea este principalul produs al uneia dintre cele mai profitabile dintre culturi – creşterea albinelor sau apicultura. Calităţile mierii sînt determinate de hrana albinelor. Albinelor le plac “dulciurile” extrăgând zaharurile de oriunde din natură. Pentru nectarul lor florile sînt sursa cea mai de dorit pentru hrana harnicelor insecte – din nectarul florilor în funcţie de specia de plante careia îi aparţin acestea fiind transmise în miere substanţele active care particularizează şi dau valoare diferită produsului. Albinele nu se rezumă doar la flori atunci când pleacă în căutarea “hranei”, ele “simt” tot ce este dulce, inclusiv resturile de dulciuri adunate în depozitele facilităţile de reciclare sau a gropilor de gunoi, din care hrănindu-se extrag şi transmit în miere nu doar zaharurile ci şi coloranţii folosiţi în industria alimentară pentru a face produsele mai “iubibile”. Apicultorii din apropierea oraşului Ribeauvillé (regiunea Alsacia, Nordul Franţei) au lansat o adevărată anchetă detectivistică când au descoperit în mierea pe care o produceau în stupinile conduse după toate regulile apiculturii bio urme de culoare verde, albastră, roz sau mov, care transformau produsul în care investiseră atât de mult într-un rebut nevandabil.

Potrivit France 24, în urma “filajului” la care au fost supuse “suspectele” albine, s-a descoperit că “lucrătoarele” în loc să se ocupe de culegerea nectarului oferit din abundenţă de livezile şi viile din regiune parcurgeau 4 kilometri în plus pentru a ajunge la o uzină de biogaz în ale cărei “depozite” găseau resturi de junk-uri dulci. Uzina de biogas cu pricina procesează deşeuri provenite de la gigantul Mars, producătorul cunoscutelor M&M-uri, pastile de ciocolată acoperite cu glazură colorată (verde, albastru, galben). Afectaţi sînt toţi cei 2400 de apicultori alsacieni, care produc anual 1000 de tone de miere – pînă nu demult considerată de cea mai bună calitate, acum de nevândut după cum spun reprezentanţii lor.

Preţul unui kilogram de miere variază pleacă de la 8 euro şi creşte în funcţie de sortiment şi calitate, ceea ce ar face ca pierdirile estimate pentru sectorul alsacian al mierii să depăşească valoarea a câteva milioane de euro.

http://www.agrointel.ro/3799/albinele-h ... -dezastru/
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde cantemir » 01 Dec 2012, 19:02

lucky5strike scrie:http://www.agrointel.ro/3799/albinele-hranite-cu-mms-au-facut-mierea-albastra-reteta-unui-dezastru/


Conform cu Legea Apiculturii:
Definitii:
a)...
b) produse apicole - sunt produsele obţinute în familia de albine ca rezultat al activităţii lor, sub denumirea de miere de albine, polen, păstură, lăptişor de matcă, apilarnil, ceară, propolis, venin de albine;

Ce nu e in regula? Culoarea, gustul, aroma, textura...
E produs obtinut conform legii, in familia de albine?
Pofta buna!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde bio » 01 Dec 2012, 19:27

cantemir scrie:......

Ce nu e in regula? Culoarea, gustul, aroma, textura...
E produs obtinut conform legii, in familia de albine?
Pofta buna!



Pofta buna !...pofta buna !..... Dar, nu cumpara lumea mierea ca are culoarea ciudata..:)--asa am inteles din articolul respectiv.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde cantemir » 01 Dec 2012, 19:53

bio scrie:Pofta buna !...pofta buna !..... Dar, nu cumpara lumea mierea ca are culoarea ciudata...


Da-si face lumea poze cu ea!
Si-apoi la cati ciudati sunt pe fata pamantului, cu un pic de marketing s-ar putea sa sparga gura targului!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Miere romaneasca vs amestecuri

Mesajde lucky5strike » 27 Dec 2014, 14:16

Azi, in vizita la o cunostinta noua. Casa mare de toate, nepoti. Le duc si eu ceva miere. Ii invat sa deguste, pahar de apa, etc.

Imi arata un borcanel mic de miere, etichetat miere poliflora... sub firma unui hipermarchet local. Il incepusera de vreo luna si luasera doar cateva linguri.

Citesc, fireste, eticheta... sare in ochi cu litera mare: "Ambalat in Romania"... Mai jos, mai mic: "ameste miere provenind din spatiul comunitar si extracomunitar."

Miros. Imi intra nari, ceva aproape chimic. Imi fac curaj si gust. Cred ca as obtine ceva similar daca as amesteca sirop de zahar cu clei de copaci. :o

Ce bataie de joc!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Miere romaneasca vs amestecuri

Mesajde Mircea_63 » 27 Dec 2014, 15:56

lucky5strike scrie:Ii invat sa deguste, pahar de apa, etc.


Incorect titlul. Sovin.

Merge unul la o pravalie sa cumpere un pui.
-Da`... e romanesc?
-Da` matale vrei sa-l mananci sau sa stai de vorba cu el?


Mierea e miere, indiferent ca e romaneasca sau nu. N-are nationalitate.

D-l Radut, va rugam invatati-ne si pe noi sa degustam mierea. In mod sigur suntem multi care nu stim. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Miere romaneasca vs amestecuri

Mesajde nae » 27 Dec 2014, 17:20

lucky5strike scrie:Miros. Imi intra nari, ceva aproape chimic. Imi fac curaj si gust. Cred ca as obtine ceva similar daca as amesteca sirop de zahar cu clei de copaci. :o

Ce bataie de joc!

Inteleg mesajul si in parte ai dreptate , doar in parte . ;)
Miere :
-din jurul Cernavoda
-Turnu Magurele/Govora/Copsa
-marginea soselei intens circulata
-eu am facut miere de mana din ''creierii muntilor'' ,sunt si doua guri de mina de uraniu sigilate dar e foarte gustoasa , zice lumea .(acum am si scuze pt lipsa dintilor = nu sunt prost de gura ,e din cauza apei de munte :lol: )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde lucky5strike » 27 Dec 2014, 22:07

Sa fii tu sanatos, nae, pai asta era problema? Asta e fleac... uite am si eu un nepot cam zapacit, doctoras... de se ocupa de cativa stupi... la oras are un stup special pentru chinuit... a recoltat de pe asta pana si polen... polen in oras... ati gustat vreodata polen recoltat in arbori de prin oras... gen amesteci zece linguri de polen cu o lingura de praf carbune... rezulta o savoare... ceva de nedescris... :lol: :lol: :lol:

Una peste alta, ai dreptate, tre tinut cont si de locul unde se face mierea...Problema e ca ambalatorii nostri pun "miere poliflora naturala" pe eticheta, dar in ff multe cazuri, continutul e un fel de lichid vascos, cu gust dulce-amarui, ars, aromat... artificial. :evil:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Miere romaneasca vs amestecuri

Mesajde lucky5strike » 27 Dec 2014, 22:25

Mircea_63 scrie:D-l Radut, va rugam invatati-ne si pe noi sa degustam mierea. In mod sigur suntem multi care nu stim. :D


Asculta ici, un mic exercitiu:

1. Mierea ta. Naturala. Sadea. Bruta. Neaosa. Raw Honey. Matura si in recipient ireprosabil. Lichida sau cristalizata.
2. Miere engro (ia un borcan din supermarchet... oricare... cam toate miros a zahar ars)
3. Un pahar cu apa. Gusti o lingurita, clatesti, gusti alta... daca mai vii si cu una de polen crud... :roll:
4. Incepi dialogul cu omul... acu' fiecare cum stie sa-si laude marfa. Explici procesul de obtinere. Indrugi ce si cum stii mai bine. Tragi pe partea ta fireste, doar tu ai miere naturala ( oricat de tampit suna asta... miere naturala... ii bagi niste chestii in cap :roll: )

La final numara cate lingurite a luat omul din "siropel" si cate din miere.

Cam asa...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde lucky5strike » 27 Dec 2014, 22:39

Cine a cumparat miere ambalata de hipemarchete si poa' sa afirme ca se apropie de noastra?

Mierea facuta in Romania, de apicultori, chiar este deosebita, datorita conditiilor din tara. Toti strainii pe care i-am intalnit si automat le-am dat sa guste, au spus ca e cea mai buna. ;)

Cat mai multa ingrijire la extractie, filtrare, maturare, pastrare... un pic de unitate... si putem ridica stacheta sus si la preturi.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde Mircea_63 » 27 Dec 2014, 22:46

`63... carcotas.

O poveste din literatura: Un rus scrie acasa despre viata din Paris. Acu` vreo doua secole...cum ca:
La teatru a asistat la un spectacol in care un tip simula cum ca are intr-un sac un purcel. Purcelul guita de mama focului (adica tot comediantul), iar lumea se distra pe rupte. Rusul incantat de succesul comediantului a gasit solutia NATURALA.
A pus un purcel adevarat in sac si a urcat pe scena. A fost huiduit si aruncat cu suturi in fund, afara.

Din cinematografie: In pisica alba, pisica neagra....Grga, mafiot tigan primeste spre degustare whiski falsificat de ai lui. Concluzia:
-Al nostru e mai bun decat cel original.

Am avut si eu ocazia sa degust "miere" care dupa gust numai miere nu era. Cea naturala are un gust si aroma superbe, mai ale cand e proaspat centrifugata. Totusi... azi maine puteti avea surpriza ca o imitatie bine facuta sa ia fata in privinta gustului, unui borcan cu miere adevarata.
Ţâţele de silicon par deseori mai frumoase decat cele naturale. :mrgreen:

In mod sigur unii ma vor intelege gresit! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde lucky5strike » 27 Dec 2014, 22:52

Mircea_63 scrie:Totusi... azi maine puteti avea surpriza ca o imitatie bine facuta sa ia fata in privinta gustului, unui borcan cu miere adevarata.


Exclus. Never. Jamais.

Ori esti Grga de la distilerie, ori traiesti in Matrix, ca spectatoru' francez...

PS: oare mierea de rapita, ajutata cu putina aroma, nu poate deveni miere de lavanda?

:D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde Florin Dobre » 27 Dec 2014, 22:55

Mircea_63 scrie:In mod sigur unii ma vor intelege gresit! :D

Eu am inteles asa: rus, purcel, tigan, miere, ţâţe.

Desi vorbeai despre miere, eu am retinut ţâţe. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 27 Dec 2014, 22:57

Imi place cum gandesti , Florine !!! Chiar daca din tatele alea nu curge nici miere nici lapte !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde Mircea_63 » 27 Dec 2014, 22:58

Daca-i scazi glucoza si mai pui fructoza... :D Analiza de laborator e sfanta.

Tot ce incerc sa spun este ca gustul nu e intotdeauna o garantie. Daca n-as avea miere si vreu sa fie naturala o cumpar de la un stupar.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cand mierea nu mai e miere

Mesajde lucky5strike » 27 Dec 2014, 23:12

Am luat brad de Craciun, de pepiniera. E verde, e des, e aspectuos. Chiar mai scump. Fix ca siropul de zahar ars de care vorbeam.

Dar in casa mea nu mai miroase deloc a brad. Clar? Nu mai am "the real thing". De ce nu i-au bagat aia substante si pentru asta? Niscai minerale, vitamine, proteine, polen?

Daca nici acuma nu-mi dai in bune... deja-s :twisted:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Următorul

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


cron