Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde MyBees » 22 Oct 2011, 13:24

Cred ca nu avem in tara crescatori de matci independenti care sa utilizeze metoda insamantarii artificiale, cred insa ca ar fi binevenita o discutie pe aceasta tema.

Mai jos, un video care prezinta in detaliu inseminarea artificiala a matcii.



video PeterSchley, via Kestel Bursa Arıcılık/facebook
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde cristi arad » 21 Noi 2011, 23:20

MyBees scrie:Cred ca nu avem in tara crescatori de matci independenti care sa utilizeze metoda insamantarii artificiale, cred insa ca ar fi binevenita o discutie pe aceasta tema.

Mai jos, un video care prezinta in detaliu inseminarea artificiala a matcii.



video PeterSchley, via Kestel Bursa Arıcılık/facebook

sunt perfect de acord, dar nu exista ceva mai simplu, de exemplu in loc de siringa/acul de inseminare sa se foloseasca organele genitale ale unui trantor
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde horia_ch » 22 Noi 2011, 07:48

Ba da, ar fi mult mai bine!!! Doar că trebuie să convingi matca să aleagă EXACT trântorul care te interesează, iar pe trântor să-l faci să ştie asta. E GREEEELEEEE !!!
La propriu, nu poţi folosi trântorele să-l "storci" în matcă. Nu e posibil, fizic.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2011, 10:03

Am vazut la cursurile de formare profesionala un film facut de Institutul Apicol
in care Cora Rosenthal Castra trintorii dupa care facea o mixtura cu toata cantitatea
de spermatozoizi pe care ulterior o introducea artificial in spermateca reginei
dupa metoda expusa mai sus
Nu cred ca este fizic posibil sa tii trantorele de aripi iar el sa copuleza regina :shock:
Mai jos e una dintre cele mai ieftine instalatii de inseminare artificiala a reginei
salve :D
Fişiere ataşate
Honeybee-Artificial-Insemination-I2nstrument.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde janese » 22 Noi 2011, 15:23

este undeva un film pe youtube..cu o matca tinuta intr-o incinta de sticla...matca prinsa de sub abdomen de o scobitoare si tinuta pe loc cu aripile lasate libere sa poata da din ele.......si un trantor in zbor liber care isi facea treaba cu matca...acu nu il gasesc,dar dau eu de el!!!rabdare!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde horia_ch » 22 Noi 2011, 16:37

Salutare, nea Janese!
Caut ceva despre împerecherea mătcii în incinta închisă de... când mă ştiu. N-am găs't decât mici fărâmiţe. Tac toţi chitic.
Să-ţi dea Dumnezeu sănătate şi putere la cătat! ŞI SĂ-MI SPUI ŞI MIE !!! :)
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 22 Noi 2011, 17:23

Unii folosesc asa numitele "turnuri pentru imperechere"(inclusiv in Romania) si se rezolva destul de usor problema imperecherii controlate fara prea mare bataie de cap.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde horia_ch » 22 Noi 2011, 17:24

Detaliiiii !!!... Detaliiiii !!!...
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 22 Noi 2011, 17:36

horia_ch scrie:Detaliiiii !!!... Detaliiiii !!!...


Destul de simplu(nu inseamna ca este si ieftin):

Patru stalpi(de preferat din fier, bunicamiu folosea lemn .. asa erau vremurile) asezati bine pe pamant(sa nu se rastoarne la primul vant). Lungime de 8 - 10 metri deasupra pamantului iar distanra dintre ei de 4 - 5 metri. Totul se inveleste in plasa de sarma(bunicamiu folosea pentru partea de jos panza alba din lipsa de plasa de sarma) sau folie(undeva trebuie si aerisire bineinteles, la un asemenea spatiu 2-3 metri patrati de plasa sunt suficienti).

Se introduc pe rand cate 10 - 20 de nuclee puse la inaltimi diferite(foarte important!) si 1 familie de albine unde s-au crescut trantori astfel incat sa fie maturi. In cartile de unde s-a inspirat bunicamiu nu scria nimic despre familia cu trantorii si poate si pentru ca rusii(se pare ca ei au inventat metoda sau cu ajutorul lor a ajuns si pe la noi) foloseau acest turn in imediata apropiere a familiilor, deci familia cu trantorii nu executa zbor de recunoastere rezultatele nu erau intotdeauna pe masura asteptarilor. O imbunatatire semnificativa facuta este ca familia care contribuie cu trantorii sa fie adusa de la minim 4-5 km departare, astfel abinele sunt mult mai linistite in spatiu creat.

O sa va arat si poze daca reusesc sa le scanez; sunt alb-negru si nu prea se intelege nimic dupa ce le scanez.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde pst_claudiu » 22 Noi 2011, 17:37

Am vazut intr-un filmulet ca mergeau cu matile pe o insula.Aparat am vazut la Swienty in catalog 2343 euro.La insamantarea artificiala ar fi cel putin o problema pe care o vad: intr-o imperechere trantorii cei mai vigurosi ajung sa se imperecheze, la cea artificiala cum se poate selecta trantorii cei mai valorosi pentru material donator?
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 22 Noi 2011, 17:45

pst_claudiu scrie:Am vazut intr-un filmulet ca mergeau cu matile pe o insula.Aparat am vazut la Swienty in catalog 2343 euro.La insamantarea artificiala ar fi cel putin o problema pe care o vad: intr-o imperechere trantorii cei mai vigurosi ajung sa se imperecheze, la cea artificiala cum se poate selecta trantorii cei mai valorosi pentru material donator?


Mergem pe Insula Serpilor! :lol:

Asta e si ideea, apicultorul poate selecta ce insusiri vrea sa transmita mai departe. Imperecherea controlata nu o face oricine si oricum. Daca se face dupa ureche se ajung la rezultate slabe .. daca se fac in conditii bune si corect se poate ajunge si la rezultate gen: 80-90% din matci transmit anecbalia la fiice.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde janese » 23 Noi 2011, 09:52

horia_ch scrie:Salutare, nea Janese!
Caut ceva despre împerecherea mătcii în incinta închisă de... când mă ştiu. N-am găs't decât mici fărâmiţe. Tac toţi chitic.
Să-ţi dea Dumnezeu sănătate şi putere la cătat! ŞI SĂ-MI SPUI ŞI MIE !!! :)

nu la asta ma refeream...dar rabdare

http://www.youtube.com/user/juhanilunde ... BYVZExDMsU
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 23 Noi 2011, 10:23

janese scrie:
horia_ch scrie:Salutare, nea Janese!
Caut ceva despre împerecherea mătcii în incinta închisă de... când mă ştiu. N-am găs't decât mici fărâmiţe. Tac toţi chitic.
Să-ţi dea Dumnezeu sănătate şi putere la cătat! ŞI SĂ-MI SPUI ŞI MIE !!! :)

nu la asta ma refeream...dar rabdare

http://www.youtube.com/user/juhanilunde ... BYVZExDMsU


Ce vedeti acolo nu este imperechere :) Asa se tin trantorii pentru colectarea usoara a spermei.

Edit: Credeti ca imperecherea se poate face intr-un borcan? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde janese » 23 Noi 2011, 11:37

ma,joni ma.....
daca se face sau nu...incerca!...omu asta a intrebat ceva...daca ai ce-i spune...spune-i !!!!daca nu....nu-ti irosi ,,enerjiili"
intr-un borcan ..nu!!!!.... dar intr-un spatiu de 1m cub eu cred ca merita incercat!!!!rabdare!!!!...lumina focalizata...ventilatoare pentru simulare vant...etc...etc..este interesant de incercat!!!!e vreun bai?????
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde janese » 23 Noi 2011, 11:43

Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 23 Noi 2011, 12:11

janese scrie:ma,joni ma.....
daca se face sau nu...incerca!...omu asta a intrebat ceva...daca ai ce-i spune...spune-i !!!!daca nu....nu-ti irosi ,,enerjiili"
intr-un borcan ..nu!!!!.... dar intr-un spatiu de 1m cub eu cred ca merita incercat!!!!rabdare!!!!...lumina focalizata...ventilatoare pentru simulare vant...etc...etc..este interesant de incercat!!!!e vreun bai?????


Pai am spus, poate de acolo isi dadea seama si ca 1 m cub nu este suficient din cateva motive:
- imperecherea se face in viteza, primul venit primul servit.
- trebuie o anumita concentratie e trantori in zona altfel matca se intoarce in stup
Poate si de aceea in "turnurile de imperechere" imperecherea se facea intotdeauna printr-un zbor vertical si intotdeauna matca executa mai multe zboruri decat in mod normal.

Ok, nu va mai deranjez, va las sa faceti imperechere de matci in borcane, succes!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori