Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Gheară Tăinuită » 03 Ian 2015, 18:41

linde scrie:Am platit inpozit cu legea in mina ,ce sa mai fac??


vă recomand să vă adresaţi aca....
chiar dacă nu sunteţi membru al asociaţiei ..
după cum probabil cunoaşteţi, este cea mai mare..
reprezentativă la nivel naţional şi multilateral dezvoltată din întreaga breaslă..
iar domnul fetea reprezintă şi interesele apicultorilor :o ..

vă recomand să vă adresaţi ministerului agriculturii ....
fiindcă legea apiculturii aparţine domeniului lor de activitate..
încercaţi cu un simplu e-mail, relatii.publice@madr.ro
la care ataşaţi toate documentele relevante..
ar trebui să primiţi un răspuns în maximum 30 de zile

vă recomand să vă adresaţi consiliului legislativ .... relatii.publice@clr.ro
fiindcă printre atribuţiile lor stă şi evitarea creării unor paralelisme în reglementare..
precum şi redactarea corespunzătoare a textului din punct de vedere al preciziei, conciziei şi clarităţii în exprimare, a unităţii terminologice şi al unei bune sistematizări.
şi îi puteţi întreba ce a avut legiuitorul în vedere când au avizat folosirea cuvintelor impozit, ...respectiv,.... taxă
şi ce concordanţă există între ele prin prisma celor două acte normative incidente în speţă..

dumneavoastră reprezentaţi un precedent..
care se poate repeta oricăruia dintre noi mâine...
vă urez succes!
Avatar utilizator
Gheară Tăinuită
 
Mesaje: 101
Membru din: 03 Feb 2013, 13:44

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde linde » 03 Ian 2015, 19:34

linde scrie:Cer un sfat
Detin un autopavilion (MAN)omologat apicol si nu mi s-a aprobat scutirea de impozit pe motiv ca: in legea apiculturi este cuvintul TAXA si nu INPOZIT.(deci sustin ei ca nu se refera la impozit)
Am fost in audienta la primar unde a fost chemata si directoarea de la impozite si taxe(o doamna in pragul pensionari, de pe vremea ceailalta )care printre altele a spus ca ea este pusa sa aduca bani la buget si nu sa inprastie,si nu aproaba, m-a lasat fara cuvinte,
Am mers in audienta la subperfect (cluj)in final mi se trimite un raspuns de la Ministeru de Finante ca urmare a solicitari directoarei din Turda, cu urmatorul raspuns ce reese din cele atasate
Pe de alta parte subperfectul;


imi da raspuns ca sa astept pina la modificarea legi Taxe si inpozite ca
atunci v-a fii schimbat cuvintul Taxa cu Inpozit...se vad cele doua cuvinte marcate pe o pagina.
Acm intrebare?????
1 Cui sa ma mai adresez ?? (ACA, ei ar avea ceva de spus cum au formulat legea)
2 Sa actionez in judecata??( pe cine)
3 Sa merg in alte audiente?? (la cine)
4?????
(((((( S-ami procur un Kalasnicov ,de unde sa incep ,ori cum sint pensionar nu am prea multe de pierdut )))e o gluma dar ma gindesc la cei tineri cum vor razbate prin painjanisul acestr legi pe care nu le intelege nimeni.
Interesant primaria din Cluj a scutit de impozit masinile omologate ,la Turda (municipiu) nu s-a aprobat sintem 3 masini omologate
Ce mai pot face?? in afara de a ma ruga la D-zeu
Astept ideile voastre (cei cu experienta)

Rog pe cei ce detin astfel de masini ,daca mai sint in situatii asemanatoare.La C Turzii oras la 10 km de Turda nu au fost probleme au scutire.
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde linde » 03 Ian 2015, 19:48

Gheară Tăinuită scrie:
linde scrie:Am platit inpozit cu legea in mina ,ce sa mai fac??


şi îi puteţi întreba ce a avut legiuitorul în vedere când au avizat folosirea cuvintelor impozit, ...respectiv,.... taxă
şi ce concordanţă există între ele prin prisma celor două acte normative incidente în speţă..


dumneavoastră reprezentaţi un precedent..
care se poate repeta oricăruia dintre noi mâine...
vă urez succes!

Am intrebat-o pe D-na directoare ca la ce s-a fi referit legea prin cuvint Taxa,
--raspuns, ca in nici un caz la inpozit nu

intreb,,?/ dar la ce ???
raspuns , poate la alte taxe pe care eu nu le stiu,???????? ce sa mai zic
la asa raspunsuri ce dialog mai era necesar
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde lucky5strike » 04 Ian 2015, 00:34

Dreptatea e a ta, lupta, nu te da batut, mai ales daca sunteti mai multi.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Gheară Tăinuită » 04 Ian 2015, 14:02

domnule linde,
am preluat de aici http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Legislatie_R/Cod_fiscal_norme_2014.htm#_Toc304300170
următoarele
ART. 261 Reguli generale
(1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru mijlocul de transport, cu excepția cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.
(2) Taxa prevăzută la alin. (1), denumită în continuare taxa asupra mijloacelor de transport, se plăteşte la bugetul local al unităţii administrativ-teritoriale unde persoana îşi are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz.


după cum vedeţi, legislaţia este actualizată..fiind valabilă pentru anul 2014, iar...
la alin.(1) se menţionează ...impozit, în timp ce...
la alin.(2) se menţioneaxă ...taxă...
se specifică faptul că este vorba despre [b]unul şi acelaşi lucru..[/b]

personal, nu înţeleg de ce...
în adresa primită de dvs.de la ministerul de finanţe nu se face referire decât la prevederile art.261, alin.(1)...
în măsura în care alin.(2) este definitoriu, întru-cât are rol explicativ..
mai mult, norma specială impusă de legea apiculturii este derogatorie de la norma de bază,
adică de la prevederile codului fiscal..

vă mai recomand ca, în paralel cu demersurile despre care am făcut vorbire anterior,..
să mai faceţi un drum la primărie şi să prezentaţi situaţia juristului...
să vedeţi ce zice şi el..
eventual, fără să-i spuneţi ce aţi vorbit cu ceilalţi
dacă nici aşa nu găsiţi înţelegere...
consultaţi un avocat.
stabiliţi/negociaţi un onorariu..
musai cu chitanţă ;), ...cu antetul baroului..
ca să vă puteţi recupera cheltuielile de judecată...
şi acţionaţi în instanţă instituţia primăriei...
pentru obligaţia de a face...
adică pentru ca instanţa să oblige pe domnul primar şi pe doamna de la impozite...
să vă scutească de la plata impozitului ...

bine,.....e adevărat...
mai există şi varianta ca aca...
ştiţi dumneavoastră, cea mai...., şi cea mai.....(trec peste astea)..
să se sesizeze :o ,...
să solidarizeze cu cauza dumneavoastră :o ,..
şi să se ofere să vă reprezinte în instanţă :o ,..
că doar are personalitate juridică...
şi ştiţi bine cât este de sensibilă la problemele noastre :( ....ale apicultorilor

dar varianta asta ar trebui să o luaţi în considerare la urmă..
la urmă de tot.
Avatar utilizator
Gheară Tăinuită
 
Mesaje: 101
Membru din: 03 Feb 2013, 13:44

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde alt stupar » 04 Ian 2015, 14:17

Tainuitule... sa ne traiesti, ca ne trebuiesti !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Bambucha » 04 Ian 2015, 14:20

Recuperarea prin instanta a banilor incasati abuziv+cheltuielile de judecata! Daca as fi fost in locul dvs nu as fi platit, ci m-as fi indreptat urgent catre un avocat (in mod deosebit ca nu sunteti singur) si as fi citat primaria.
Chiar daca pare o suma mica si va dura mult (poate si un an in functie de judecatorie), e bine sa o faceti din principiu. Abuzurile nu trebuiesc acceptate!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde linde » 04 Ian 2015, 18:41

[quote="Gheară Tăinuită"]domnule linde,
am preluat de aici http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Legislatie_R/Cod_fiscal_norme_2014.htm#_Toc304300170


D-le va multumesc pt inplicarea dv-tra in a ma ajuta ,si mi-ati fost de mare ajutor , am format un punct de plecare ,
La Turda suntem 3 (trei )masini omologate, saptamina viitoare incepem actiunea, o sa va tin la curent,



Va multumesc la toti.
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde lexa » 04 Ian 2015, 21:33

Am initiat topicul acesta anul trecut pentru ca eram intr-un fel in situatia domnului Linde.
Draga domnule, prin orice mijloace demonstreaza celor de la Turda ca aveti dreptate si ca in lege TAXA = IMPOZIT, chiar daca va trebui sa ajungeti in instanta.
Eu ma plangeam anul trecut de functionara de la taxe si impozite SV dar vad ca exista functionari ...,,si mai si,, la Turda. Povestea mea cu impozitul la autospecilizata apicola e aici: viewtopic.php?f=28&t=4604&start=112
Nu stiu daca suma in cauza conteaza atat de mult dar nedreptatea ne omoara. Va doresc sa aveti castig in lupta cu Maria-sa FUNCTIONARUL PUBLIC.
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde stupar » 04 Ian 2015, 23:18

La Targu Mures,pe mine m-a taxat pentru doua luni,pe motiv ca legea a aparut in februarie in monitorul oficial,260 lei! :roll:
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde linde » 05 Ian 2015, 00:41

lexa scrie:Am initiat topicul acesta anul trecut pentru ca eram intr-un fel in situatia domnului Linde.
Draga domnule, prin orice mijloace demonstreaza celor de la Turda ca aveti dreptate si ca in lege TAXA = IMPOZIT, chiar daca va trebui sa ajungeti in instanta.
Eu ma plangeam anul trecut de functionara de la taxe si impozite SV dar vad ca exista functionari ...,,si mai si,, la Turda. Povestea mea cu impozitul la autospecilizata apicola e aici: viewtopic.php?f=28&t=4604&start=112
Nu stiu daca suma in cauza conteaza atat de mult dar nedreptatea ne omoara. Va doresc sa aveti castig in lupta cu Maria-sa FUNCTIONARUL PUBLIC.



Suma in cauza este de 580 ron ,este mare ,este mica, pina una alta este un drept ,care nu asi vrea s-al pierd din cauza unor incopetenti ce fac legi neintelese s-au cu subintelesuri .Si primul vinovat ar fii ACA ei au participat la redactarea proectului de lege in frunte cu Fetea
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde nissan » 19 Feb 2015, 16:12

buna ziua ,exista in Revista lumea apicola nr.43 ,pag 15 un raspuns clar de la ministerul finantelor publice !!!
nissan
 
Mesaje: 20
Membru din: 03 Feb 2012, 18:54

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde cucubau » 19 Feb 2015, 17:06

Bambucha scrie:Recuperarea prin instanta a banilor incasati abuziv+cheltuielile de judecata! Daca as fi fost in locul dvs nu as fi platit, ci m-as fi indreptat urgent catre un avocat (in mod deosebit ca nu sunteti singur) si as fi citat primaria.
Chiar daca pare o suma mica si va dura mult (poate si un an in functie de judecatorie), e bine sa o faceti din principiu. Abuzurile nu trebuiesc acceptate!

Este o optiune , eu as fi optar altfel , as fi citat nu primaria ci pe angajatul primariei care se ocupa de impozite si taxe intrucat cu buna stiinta incalca legea in defavoarea mea .
As avea grija ca sa am martori im momentul in care ii pun la dispozitie monitorul oficial cu legea in cauza .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde giulius_ip » 05 Mar 2015, 13:37

Buna ziua tuturor,
Am găsit din întâmplare pagina aceasta si după cele citite am decis sa mă înscriu si sa relatez si pățania mea.
Sant de la Făgăraș jud. Brașov posesorul unei "autospeciala N3 apicola" marca Man de 14 tone achiziționata in februarie 2014 si la care am beneficiat pe 2014 de scutirea de impozit.
Pe data de 04-02-2015 primesc acasă o recomandata de la primăria Făgăraș in care:

" Prin prezenta va comunicam ca mijloacele de transport autopropulsate înmatriculate in circulație, care efectuează transportul stupilor, nu sunt scutite de plata impozitului pe mijlocul de transport potrivit prevederilor art. 261 si 262 din legea 571/2003 privind codul fiscal.
Drept urmare, in vederea acordării in anul 2015 a scutiri de plata impozitului pe mijlocul de transport pentru autovehiculul marca MAN serie șasiu WMA.... , conform prevederilor art. 16 alin1 din legea nr 383/2013 a apiculturi, apăruta ulterior codului fiscal, va rugam ca, in termen de 15 zile de la primirea prezentei, sa faceți dovada înregistrări in circulație a mijlocului de transport in cauza.
In caz contrar, pana la cuprinderea respectivei facilitați in codul fiscal veți datora impozit pe mijlocul de transport. "

A doua zi, m-am prezentat la administrația financiara de la Făgăraș si am cerut sa discut problema cu șeful serviciului financiar care de fapt e o doamna sa zicem totuși amabila care a mi-a spus ca problema se datorează art. 16 alin. 1 din legea 383/2013 (legea apiculturi) in care se spune clar: "mijloacele de transport autopropulsate înregistrate in circulație...." . Daca in acel context s-ar fi specificat: " înregistrate si sau înmatriculate " , situația nu s-ar fi prezentat.
La care eu ridic creasta si zic: pai bine dar in limba romana ca un vehicul sa fie înregistrat in circulație, înseamnă de fapt a fi înmatriculat si deci e ok, la care șefa serviciului zice Da: dar, nu scrie in acea lege acest lucru si deci ei sânt nevoiți sa mă taxeze.
De aceea sânt in dubii si nu mai știu ce sa fac. Rog sugestii.
Mulțumesc
giulius_ip
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mar 2015, 10:16

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Miron » 02 Apr 2015, 15:33

Gheară Tăinuită scrie:
linde scrie:Am platit inpozit cu legea in mina ,ce sa mai fac??


vă recomand să vă adresaţi aca....
chiar dacă nu sunteţi membru al asociaţiei ..
după cum probabil cunoaşteţi, este cea mai mare..
reprezentativă la nivel naţional şi multilateral dezvoltată din întreaga breaslă..
iar domnul fetea reprezintă şi interesele apicultorilor :o ..

vă recomand să vă adresaţi ministerului agriculturii ....
fiindcă legea apiculturii aparţine domeniului lor de activitate..
încercaţi cu un simplu e-mail, relatii.publice@madr.ro
la care ataşaţi toate documentele relevante..
ar trebui să primiţi un răspuns în maximum 30 de zile

vă recomand să vă adresaţi consiliului legislativ .... relatii.publice@clr.ro
fiindcă printre atribuţiile lor stă şi evitarea creării unor paralelisme în reglementare..
precum şi redactarea corespunzătoare a textului din punct de vedere al preciziei, conciziei şi clarităţii în exprimare, a unităţii terminologice şi al unei bune sistematizări.
şi îi puteţi întreba ce a avut legiuitorul în vedere când au avizat folosirea cuvintelor impozit, ...respectiv,.... taxă
şi ce concordanţă există între ele prin prisma celor două acte normative incidente în speţă..

dumneavoastră reprezentaţi un precedent..
care se poate repeta oricăruia dintre noi mâine...
vă urez succes!

buna ziua,am avut aceeasi experienta ca si domnul de mai sus,trebuie sa platim impozitul deoarece pavilionul nostru este "inmatriculat" nu "inregistrat"...sa merg la un avocat?ce parere aveti?oare ma poate ajuta vreunul?
Miron
 
Mesaje: 8
Membru din: 25 Feb 2013, 23:04

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Miron » 02 Apr 2015, 15:38

Gheară Tăinuită scrie:domnule linde,
am preluat de aici http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Legislatie_R/Cod_fiscal_norme_2014.htm#_Toc304300170
următoarele
ART. 261 Reguli generale
(1) Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru mijlocul de transport, cu excepția cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel.
(2) Taxa prevăzută la alin. (1), denumită în continuare taxa asupra mijloacelor de transport, se plăteşte la bugetul local al unităţii administrativ-teritoriale unde persoana îşi are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz.


după cum vedeţi, legislaţia este actualizată..fiind valabilă pentru anul 2014, iar...
la alin.(1) se menţionează ...impozit, în timp ce...
la alin.(2) se menţioneaxă ...taxă...
se specifică faptul că este vorba despre [b]unul şi acelaşi lucru..[/b]

personal, nu înţeleg de ce...
în adresa primită de dvs.de la ministerul de finanţe nu se face referire decât la prevederile art.261, alin.(1)...
în măsura în care alin.(2) este definitoriu, întru-cât are rol explicativ..
mai mult, norma specială impusă de legea apiculturii este derogatorie de la norma de bază,
adică de la prevederile codului fiscal..

vă mai recomand ca, în paralel cu demersurile despre care am făcut vorbire anterior,..
să mai faceţi un drum la primărie şi să prezentaţi situaţia juristului...
să vedeţi ce zice şi el..
eventual, fără să-i spuneţi ce aţi vorbit cu ceilalţi
dacă nici aşa nu găsiţi înţelegere...
consultaţi un avocat.
stabiliţi/negociaţi un onorariu..
musai cu chitanţă ;), ...cu antetul baroului..
ca să vă puteţi recupera cheltuielile de judecată...
şi acţionaţi în instanţă instituţia primăriei...
pentru obligaţia de a face...
adică pentru ca instanţa să oblige pe domnul primar şi pe doamna de la impozite...
să vă scutească de la plata impozitului ...

bine,.....e adevărat...
mai există şi varianta ca aca...
ştiţi dumneavoastră, cea mai...., şi cea mai.....(trec peste astea)..
să se sesizeze :o ,...
să solidarizeze cu cauza dumneavoastră :o ,..
şi să se ofere să vă reprezinte în instanţă :o ,..
că doar are personalitate juridică...
şi ştiţi bine cât este de sensibilă la problemele noastre :( ....ale apicultorilor

dar varianta asta ar trebui să o luaţi în considerare la urmă..
la urmă de tot.

din pacate aveti dreptate, ACA m-a ajutat pana am primit un raspuns oficial...ca nu sunt scutit de plata impozitului din cauza ca pavilionul este "inmatriculat" nu "inregistrat"....mi-au zis ca nu stiu cum sa ma ajute.....oare mai are cineva aceasta problema?
Miron
 
Mesaje: 8
Membru din: 25 Feb 2013, 23:04

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori