Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Adi Hodis » 23 Noi 2011, 12:38

cristi_vidican scrie:...
Anu trecut, prin primavara m-am mai contrat cu sotia pe tema stupilor si de suparare, am zis ca-i fac in ciuda si vand tot. Dar nu ma lasa inima sa vand tot, cums a cumpar eu miere? Asa ca mi-am mai lasat ceva, dar acea experienta si ultimul an de apicultura ma face sa apuc serios de apicultura. Deja am inceput ...


Ce am pricipit ... ieu, io ... eeu :P
Deci ai vandut aproape tot ... ca sa te apuci serios ??. ... :? :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Guist -Pupemea

Mesajde bogdannn » 23 Noi 2011, 12:41

Ioan Guist scrie:Mult timp am avut o nedumerire.
Cu toate ca muncesc cate ceva in fiecare zi, seara nu adorm usor.


sunt 2 variante, nu munciti destul ca sa obositi sau aveti ceva antrenament si obositi foarte greu :D , eu inclin spre varianta numarul 2
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 12:41

Peria nu o mai am.Nu am aruncat-o ca...na era a mea.Dar nici nu am tinut sa-i fac rama.E totusi o unealta care si-a cam incheiat menirea.
De vandut as vinde in toamna lui 2012 , tot, mai putin 100 de famili cu lazile lor.
De ce? Pai fi atent.
Exista o vorba in popor.Sau doua.
Da-i romanului mintea de pe urma si alta, ce bine ar fi daca as mai lua treaba de la capat dar cu mintea de acum.
Daca vand, vand familii cu lazi de pastoral dedicate incaracari manuale sau cu lisa.Daca vand si transportul, i-l vand gata incarcat cu familii de cules.Rame de magazie,regini selectionate noi...giugiuc... fontite si rococo .Totul pregatit de iernat ca...pentru mine.Tratamente ...alea alea si hartiuta cu linile principale de lucru la stupii mei.
As vrea sa-mi dau sansa sa o iau de la capat.Ca ...ma cam plictisesc. :)
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde echo » 23 Noi 2011, 12:58

Ioan Guist scrie:As vrea sa-mi dau sansa sa o iau de la capat.Ca ...ma cam plictisesc.



:lol: :lol: :lol: fugi dom'le d-aici ... citeste lumea si .. te crede... tu si plictiseala... :roll:


vezi..., daca nu esti oltean?? n-veai cum sa te plictisesti - te dezbracai de haine si le pazeai...


ia vezi ca apare acu' Janese si iti spune.. "Ioane... esti nemuncit ma... " :lol:
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 13:19

Alo domnu echo-logist,
Fi antena.
Am 11 ani de cand am aflat cate picioare are albina.In perioada asta am trecut prin ...multe esecuri si prin multe reusite.Dar si ...musai prin multe faze de dezvoltare.
Am familii inca in lazi...orizontale,10.Ce sa le fac sa le dau foc? Am famili in lazi de manipulat manual.Am albina pe 40-50 mi de rame dadant.Le dau foc?
Este aritmetica.Vand.Beau o cafea in bucatarie la Hilton in Viena,si ma apuc de treaba de la capat cu mintea de acum.
Ma , e o discutie.O ...etapa .Un gand.Vorbim ...vorbe.da asta am in cap acu la -7 grade cu degetul atins de circualar.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde cristi_vidican » 23 Noi 2011, 13:25

Adi Hodis scrie:
cristi_vidican scrie:...
Anu trecut, prin primavara m-am mai contrat cu sotia pe tema stupilor si de suparare, am zis ca-i fac in ciuda si vand tot. Dar nu ma lasa inima sa vand tot, cums a cumpar eu miere? Asa ca mi-am mai lasat ceva, dar acea experienta si ultimul an de apicultura ma face sa apuc serios de apicultura. Deja am inceput ...


Ce am pricipit ... ieu, io ... eeu :P
Deci ai vandut aproape tot ... ca sa te apuci serios ??. ... :? :)

Scuze pupe ca dialogam pe tarlaua ta. Da, asa a fost conjunctura. In viata trecem prin situatii ciudate. Uneori ne pare rau de ce am facut. Nu-mi pare rau ca am vandut, ca banii aceia m-au scos din 2 situatii limita si mi-au prins extraordinar de bine.
Uneori un pas inapoi iti permite sa iti iei mai mare avant pentru a sari santul.
Am invatat de la un patron de ferma agricola. El ia un utilaj si daca nu i se potriveste (evident ca intainte studiaza treaba) sau vrea altul mai performant, nu sta pe ganduri, vinde imediat, chiar daca uneori in pierdere. Un utilaj neperformant te tine de multe ori in loc si trebuie sa te lepezi de el ca sa progresezi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Guist -Pupemea

Mesajde cristi_vidican » 23 Noi 2011, 13:31

Ioan Guist scrie:Exista o vorba in popor.Sau doua.
Da-i romanului mintea de pe urma si alta, ce bine ar fi daca as mai lua treaba de la capat dar cu mintea de acum.

Si ce te faci, ca peste 2-3 ani apar noi tehnologii etc si iar iti vine sa vinzi tot?
Cat de mult isi poate permite un stupar profesionist, cu cateva sute de stupi si tot ce tine de ei, sa schimbe mereu sistemul? Cat pierde? Cat castiga cand face schimbari din acestea?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 13:36

Ideea nu e sa schimb ceva ...radical.Sa aduc absolut tot la ...acelasi nivel.Sa inoiesc tot.Sa fie ultima sarja de lazi pana la ...cat o vrea Domnul.
Sa "slefuiesc" pe ci pe colo.Inca o data nu vand sa fac pavilioane sau sa iau stivuitor.
Sigur ca pot sa fiu depasit de noutati imediat dupa.Ast-i viata.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde cristi_vidican » 23 Noi 2011, 13:38

Pupe,
sa te intreb ceva. Cand am fost prin zona voastra, am apucat sa vorbesc la tel cate ceva cu Liviu Costea. Printre altele am vorbit si despre MER. El zicea ca lui nu-i place, ca singurul avantaj pentru el a fost ca prin sistemul acesta se pot face mai usor roii, dar familiile tinute pe MER au fost mai slabe ca cele tinute pe DB.
Ieri am vorbit cu un apicultur (presedinte de asociatie, patron de magazin apicol etc) care zicea ca nu mai utilizeaza rama 1/2 pt ca in cazul lui ar insemna o zi de munca in plus la un cules si prefera rama de 3/4 lata in etaj. Iti spun asta doar ca exemplu. Oare, sa te tina rama de 1/2 o zi in plus la 150 de stupi?
Cu siguranta ca tu ai vorbit mai multe cu Liviu despre MER. E de-a dreptul ciudat faptul ca aici ganditi diferit, cand voi gandeati mereu ca un singur om, ca atunci cand scriati pe lista de discutii, aveam impresia ca e acelasi user si nu 2.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 13:50

Cristi,
Liviu e un om.Si eu sunt om.Muulte discutii au fost purtate in pastorale sau in masina , ori la telefon.Pe grupul de discutii, lucrurile erau deja...cernute si disecate.Capetele sparte si buzele umflate nu se vad pe net.

Acum, suntem pe cutite (la problema mer) si uneori nu deschidem subiectul ca sunt copii si femei de fata.Iar noi urlam si gesticulam si ne uitam chioras si suntem patimasi si na..de toate.Sti ce inseamna sa mergi 12 h si sa auzi doar uruitul de motor?Sa nu vorbesti nimic cu asta de langa tine?
Bine...bine! da...nu apune soarele peste "mania" noastra.

Eu cred ca Liviu vorbeste din experienta si ...simntz apicol.Din prisma unui om cu ochiul format.Ba, asta e chiar bun!Dar...este Om.
Eu cred in contra lui Liviu.Vorbesc din ceva experinta, dorinta de nou,dorinta mare de a izbandi si de multe ori un bun filing si o buna vedere pe perspectiva.dar...sunt om
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde cristi_vidican » 23 Noi 2011, 14:25

Tu si Liviu sunteti ca Luther cu Zwingli care discutau desprep Cina Domnului sau ca arminienii cu calvinistii despre mantuire :lol:
Ce n-as da sa fiu de fata la o discutie despre MER dintre tine si Liviu!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 14:45

Mai bine nu!! glumesc
Sti ce se intampla cand ne incingem pe un subiect? Fiecare o tine pe a lui si fiecare e ...Arici. In dezbatere, in "batalie " armele sunt de multe ori foarte vechi dar si extrem de noi.Din ale noi enumar una.Aia cu studierea exprimarii non verbale.Si daca te prinzi ca nu e sigur pe afirmatia lui (el mimeaza altceva) apai ii dai la gioale de nu se vede.
Suntem foarte...legati uman vorbind.Am patit multe(chiar multe) impreuna.Daca mor maine, el se ocupa de tot ce tine de apicultura.Vinde,sau ruleaza sau inchireaza sau face ce considera ca este bine si preda la fix lu Pupe.
Si Viceversa.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:03

continuam mutarea de pe vechea locatie ...
Cristian IONITA:
observ ca aveti multe lazi nevopsite

ce utilizati in loc de vopsea? se merita?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:04

MEPHISTO:
pupemea e un mare apicultor se vede si se simte asta ca el nu mai sunt multi dar greseste ca nu isi unge lazile cu ce trebuie, cand ai asa de multe nu cred ca mai ai timp si de facut de stupi
nenea pupe o intrebare am toate ramele sunt fara umerasii hoffman? se merita sistemul cu distantziere stiu ca e bun si se preteasa mai bine mecanizarii dar pt noi astia mai amaratzi ce avantaje mai are?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:04

balasbebe:
Sistemul cu umerase a fost conceput, pentru a proteja albinele de frig. Este o bariera, ca o perdea, fata de peretele stupului. Albinele nu suporta curentii de aer. In anumite perioade distantele intre rame, se realizau cu ajutorul cuielor, sau cu cleme metalice.
Acum, de cand s-a trecut la mecanizare, si economie, se poate spune ca a intrat si aceea rama, mai simpla, fara distantatoare, cu umeras.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:05

Lazile nu sunt netratate.
Am gasit o solutie ieftina si potrivita.Daca mergem pe ideia ca lemnul trebuie sa respire, am protejat astfel:
Ulei de in doua straturi.Apoi 2 straturi de beitz pt protectie la raze de orice fel
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori