Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:05

ramele din caturi sunt fara umeri.Nu iernez pe ele.
Dar in principiu vreau sa renunt la umeri si in cuib
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:05

MEPHISTO a scris:

pupemea e un mare apicultor se vede si se simte asta ca el nu mai sunt multi dar greseste ca nu isi unge lazile cu ce trebuie, cand ai asa de multe nu cred ca mai ai timp si de facut de stupi
nenea pupe o intrebare am toate ramele sunt fara umerasii hoffman? se merita sistemul cu distantziere stiu ca e bun si se preteasa mai bine mecanizarii dar pt noi astia mai amaratzi ce avantaje mai are?


Avantaj mare. este ca e mult mai ieftin.Si material si manopera.
Avantaj deasemenea este ca nu se lipesc intre ele.Nu mai omori albina, nu mai lucrezi dificil,este in cat mai mult spatiu de manevra pt.culegatoare, mai aerisit .
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:06

maximus:

daca poti te rog detaliaza ce fel de ulei de in:sicativat,sau nesicativat?

si baitz-ul e pe baza de apa?sau nu?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:07

MEPHISTO:
baitzul e mai mult pt culoare protectzie efectiva ofera doar lacul de exterior dat in straturi subtziri pt a se imbiba altfel se exfoliaza toata treaba e sa nu fie vascos
baitzuri nush sa fie pe baza de apa doar vopsele dar aia e altceva iar uleiul de in din comertz e numai sicativat practic ulei de in brut nu ai de unde sa iei e bun ca reduce consumul de lac sau de vopsea pt ca imbiba lemnul dar peste el e musai dat cu lac uitatziva pe cabanele de la munte sau casele de vacantza nu se dau cu baitz ce cu lac de exterior baitzul e slab si se innegreste nu ofera protectzie
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:07

maximus:
eu am vopsit lazile cu baitz care avea in compozitie apa si pigmenti.doar ca dupa ce am dat mai intai cu ulei de in,baitul nu prea prinde.

de aceea astept parerea lui nea pupemea.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:08

viorel_v2000:
pupemea a scris:

"Prelungirea" maini mele.Ridica rame,razuie orice,bate cuie, scoate cuie,departeaza caturi de cuib, strange rame de cuib la inchidere.Fara ea sunt handicapat.Cu ea sunt handicapat dar nu la manipulare si lucru in stupi.


Am mai vazut la cineva asa ceva.
Il avea de la un batran apicultor si tinea la el ca la ochii din cap.
Acum se mai poate gasii pe undeva asa ceva?

VV
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:09

Eu confectionez la comanda.
Nu arata atat de "necioplit".dar am pierdut cateva.Am facut unul repede.Fara el sunt ca legat de maini si de picioare.
da pe PM o comanda.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:09

MEPHISTO:
daca are in compozitzie apa si pigmentzi unde e protectzia?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:10

maximus:

pai asta ma intrebam si eu,da vad ca nea pupemea nu mai vrea sa dea p'acilea.ii place sa se lase asteptat bag seama...
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:10

Fara sa cred ca am descoperit protectia pe viata a lemnului, cu orice am da pe lemn acesta va fi doar o protectie de moment.
Parca am mai scris undeva.dar repet.Am fost in germania la cineva, si frizi dau pe tocurile de la geam ce sunt imbibate cu un grund de lemn, cu beitz o data la doi ani.
Ideia lor este ca lemnul expus trebuie sa respire.
Asa se face ca in curtile taranilor de la noi, sunt constructii de scandura de brad netratata, dar care sta in picioare de zeci de ani.Inchiderea porilor nu da voie lemnului sa lucreze si de aici probleme.
Eu imprecnez lemnul cu ulei de in din comert sicativat.Si dau cu beitz tot din comert.Cititi prospectul de la beitz.
Sunt 3 ani de cand aplic metoda.Sunt multumit.Nu incerc sa impun sistemul deoarece este ieftin si comod.si ce este ieftin nu tine.
Am avut stupi dati cu lac pentrru Yahturi si o tinut un an.
Am stupi vopsiti si tine destul de bine dar apar cari si crapa repede.
Sunt foarte multumit.
Multumire pe care vo doresc si voua.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:11

maximus:
intrebarea e:baitzul e pe baza de apa?cum faci sa prinda dupa ce dai intai cu ulei de in?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:11

maximus a scris:

intrebarea e:baitzul e pe baza de apa?cum faci sa prinda dupa ce dai intai cu ulei de in?



il bat in cuie!
gluma.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:12

maximus:
io nu pricep ce te tot invarti atat in jurul cozii.am intrebat de cateva ori treaba asta si vad ca o dai in diverse.uite domne ce face sefia din om!!!

asta nu e gluma.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:13

Domnule Maximus,
Dupa discutile avute impreuna pe acest forum cat si pe PM sau pe alte zone de discuti,am ramas cu un gust amar.De vina a fost si este stilul meu si felul dumneavoastra de a purta un dialog.Eu recunosc deci, ca nu am facut tot ce trebuie ca sa schimb situatia.Dar , am considerat ca este mai bine sa evit un dialog cu dumneavoastra.Va multumesc pentru intelegere.

Acuma, aici suntem pe "tarlaua" mea si-mi permit sa glumesc cu oricine.Chiar si cu dumneavoastra daca ati intrat.Iata raspunsul asteptat de dumneavoastra:

Deoarece este Craciunul, Marelui si impecabilului SEF, i se face mila si raspunde.
Bait-ul folosit se numeste Super de la Dufa.Citez din cele scrie pe cutie:Propietati-Bait colorat mat,pentru exterior si interior,transparent cu propietati de protectie a lemnului.Prin aplicare se obtine nuanta dorita si evidentierea fibrei.Beit colorat mat este rezistent la actiunea razelor UV si la interperi.
Protejeaza suprafetele de lemn:usi exterioare si ferestre,jaluzele,mobilier de gradina,cabane,balustrade garduri.
Mod de aplicare.Cu pensula sau rola ori cu pistolul.... Suprafetele de exterior sau si cele ce pot fi atacate de ciuperci,mucegai sau albastreala (rasinoiasele)se impregneaza in prealabil cu grund pentru lemn dufa DEUTEK .Pentru a obtine o suprafata lucioasa (eu nu vreau) se pot aplica super lac incolor pentru interior sau super lac iaht pentru exterior.
Compozitie chimica:rasina alchidica,aditivi,solventi alifatici.

Sa fiti sanatos si miere multa in butoaie

Al dumneavoastra - The big boss.Sau scar-boss.cum vreti.



PS.Mesajele ce ma jicnesc "serios"le voi sterge de pe aceasta rubrica.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:13

Dila Daniel:
Maximus,nu inteleg de ce trebuie folosita o astfel de atitudine in postari...Crezi ca daca discutiile s-ar purta intr-o sala de sedinte si nu te-ai ascunde in spatele unui nike, ai avea aceeasi atitudine? Eu zic ca nu esti atat de lipsit de bun simt si ca poti mai mult! Nimeni nu cred ca trebuie sa se lase condus de rautate si ambitii pe aceste forumuri.Omul (PUPE)nu cred ca vrea sa fie seful cuiva ci doar a avut curajul de a e face o prezentare a lui si pe undeva (cel putin pt mine)un gest care merita apreciat.Cand putem avea acelasi gest si din partea ta sau din a mea sau din a altora?...e greu de raspuns...Si sti de ce?Ce scriem ramane si vreodata te intalnesti prn tara cu oamenii care au citit despre ce le-ai spus tu si compara cu ce vad,si vei fi nevoit sa faci alt cont cu alt nike caci tu ca om pe adevaratul nume,nu mai ai nas sa apari.A nu se intelege ca e vb de tine ci de noi in general...Ce ziceti?...ne asezam la discutii?Cu stima D.D.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Guist -Pupemea

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2011, 17:16

Daca avem cara in exces se poate face asta.
Si nu doar nemnti pot.Ci si noi
Uite aici ceara de 24 de karate.
Fişiere ataşate
ok_17956.jpg
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori