Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Parafina

Mesajde M FANEL » 30 Dec 2014, 19:23

salutare frati apicultori,in legatura cu PARAFINA,nu miroase urit,eu personal o utilizam cind eram mic pentru SCHIURI,mai intii incalzeam schiurile deasupra pe plita si cind se incalzea bine le ungeam cu parafina si asa fugeau la vale ca nu ocoleam nici un gard,UN AN NOU FERICIT TUTUROR APICULTORILOR DIN ROMANIA ;)
ALBINE ALBINUTE,CE NE-AM FACE NOI DACA-NATI FI VOI
+39:3664349000
Avatar utilizator
M FANEL
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Mai 2013, 20:55
Localitate: GRAMMICHELE (CT)ITALYA

Re: Parafina

Mesajde lutzz » 06 Ian 2015, 15:22

mausica scrie:
lutzz scrie:Buna ziua..sant nou pe forum..am cumparat parafina de pe internet cu 8 lei kg..in primavara am parafinat 50 stupi..efectiv cand a inceput sa fiarba parafina am bagat fiecare latura a stupului in cuva..mentionez ca asa zisa mea cuva..facuta de mine nu-mi permite sa bag tot stupul..si am lasat fiecare latura cam 1minut..la un stup dadant de 12rame cu cat de 1/2 a intrat cam 1 kg de parafina...nu i-am mai vopsit..au ramas asa..pana azi arata remarcabil..cred ca e ce lmai durabil si ieftin in acelasi timp..

Vezi ca ar trebuii ca parafina sa aiba cam 150 grade C cand bagi corpurile in baie ;)
Cel putin asa am citit pe aici, mai informeazate


Salut..am citit mult cu privire la subiect...sincer nu stii ce metoda sa adopti..asa ca am luat.. taurul.. de coarne si am incercat..sant foarte multumit de rezultat :D
lutzz
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Mai 2014, 19:32

Re: Parafina

Mesajde Neafiliatul » 08 Oct 2018, 10:54

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori