Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 05 Ian 2015, 10:34

Exista stupina - si nu una poreclita - care ierneaza TOATE familiile ME pe 6 sau 7 rame, iar la salcam are 3 corpuri ME (rama de 230mm inaltime), fiecare corp de cate 10 rame !
Productia la salcam (in an normal) este de cel putin 10-12 rame pline !


Eu incurajam un coleg si nu cu vrajeli. Daca vrei sa te invat, spune, n-o mai coti pe dupa ciresi !!! :D
Ce tot ii dai - ca o moara hodorogita :lol: - cu 1 aprilie ?!?
Tu crezi ca eu umblu cu cioara vopsita ?!?
Cand lucram prin 1985 cu stupi ME, tu parca... dar mai bine ne spui tu ce faceai !!! :)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 05 Ian 2015, 11:08

Vreau sa invat,cum sa nu? ;)
mihaistupar scrie:Domnul Ignatov a zis clar 6-7 rame cu albine.asta inseamna la 1 aprilie 6 r p.capacit dupa metoda descrisa,pe care si eu o practic.de la 1 aprilie pana in 15 mai categoric da, se poate ajunge la 3 corpuri.eu am ajuns si de la 5 r. DAR AICI INTRA CLAR RASA MASA CASA si nu in ultimul rand stuparu. Cand traiesti intr-un mediu aspru si ostil primavara inveti sa creezi metode de dezvoltare alerta. In Nord si Centru nu poti ierna pe 10 r cu ghem de 4 intervale. Noi daca avem 6 rame,automat ghemu e pe 6 r. Restu e joaca de copii cu p..e prin nisip,nu stupareala. Cine se simte lezat , sa-mi scuze stilul nevoit exigent.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde ignatov andrei » 05 Ian 2015, 11:21

Cauta topicul cu ME (aici se vorbeste de inversarea corpurilor), muta ce este de mutat si discutam !!!
Sa fii iubit !!+

Retine: "pleshcarii"... trebuie sa dea ... macar o bere ... ;)

P.S. Am plecat la cafea, revin peste 75 minute... FIX !!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde nae » 05 Ian 2015, 12:18

gicacontra scrie:Pentru l5s
Sunt decan de varstă al forumului,mă cunosti personal.
N-am mai postat de la trececrea in nefiinta a lui ne`a Gică Romanescu, cu care
aveam relatii deosebite.(cu care ai fost destul de prieten)
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
Cred ca,referitor la disputa asta ,ar fi zis.
"Au făcut copii noştri dinţi
Muşcă din bunici şi din parinţi."
punct si ... La multi ani.
Gicăcontra

Stimate domn , ma bucur ca l-ati cunoscut pe Nea Gica .
Eu care nu l-am cunoscut :( cred ca n-ar aprecia postare d-tale ;esecul copiilor d-tale vi se datoreaza , e greu de acceptat , stiu . :(
Daca aveti argumente sau pareri pt problema in dezbatere .. va rog!
Nae.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde apimat » 09 Ian 2015, 14:31

adisor8 scrie: sunt muti apicultori care ierneaza fam de ME pe un singur corp

http://www.pedersenapiaries.ca/revisited.html
Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 09 Ian 2015, 15:41

apimat scrie:
adisor8 scrie: sunt muti apicultori care ierneaza fam de ME pe un singur corp

http://www.pedersenapiaries.ca/revisited.html


Mai mult decat atat sunt apicultori care mentin cuibul pe un singur corp in tot cursul sezonului cu ajutorul gratiei, vezi discutia de mai jos ca exemplu:
http://www.beesource.com/forums/showthr ... ngle+brood

Atata timp cat nu se fragmenteaza cuibul e OK sa se faca inversare chit ca rezultatele sunt indoielnice de cele mai multe ori.

Fiecare face cum stie sau cum ii vine mai lui bine, important e sa stim cat mai multe variante de management pentru a ne putea adapta usor la multiplele situatii care pot aparea in stupina.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 09 Ian 2015, 22:07

Comparati realitatile vetrei respectivilor cu vatra voastra. Si cine sunt aia de scriu.

Chiar as vrea sa vad o stupina "cat de cat" asezata unde sa se ierneze pe-un cat.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde apimat » 10 Ian 2015, 01:47

Comparati realitatile vetrei respectivilor cu vatra voastra.

vorbim de Saskatchewan - Canada.
Chiar as vrea sa vad o stupina "cat de cat" asezata unde sa se ierneze pe-un cat.

in 1996 aveau 780 de colonii, in 2010 aveau 921, in 2013 aveau 579, deci e o stupina destul de asezata zic eu.
Personal cred ca se ierneaza mai bine pe 2 corpuri dar asta nu conteaza. Ideea era ca se poate si altfel.
Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2015, 10:32

lucky5strike scrie:Comparati realitatile vetrei respectivilor cu vatra voastra. Si cine sunt aia de scriu.

Chiar as vrea sa vad o stupina "cat de cat" asezata unde sa se ierneze pe-un cat.


Mai am aproximativ 50 de ME(mai exact cred ca 48) restul sunt dadant in diferite configuratii, am 4 roi care ierneaza pe un cat, si aia sunt in 2 cutii despartite prin diafragma. Iernarea pe un cat la ME nu este cea mai buna idee, consumul este mare si daca familia nu are "popor" posibil sa nu iasa in primavara pentru ca la primul ger mai lung de 5-7 zile nu se mai deplaseaza pe faguri. Daca are multa albina ramane fara mancare pana in februarie.
Din experienta mea(folosesc ME din 2000) o familie iernata pe un cat consuma cel putin dublu fata de o familie similara iernata cu un cat gol sub ea sau folosind modul de iernare clasic de la ME.

.. din ce am observat eu, poate gresesc :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 10 Ian 2015, 11:42

apimat scrie:
Comparati realitatile vetrei respectivilor cu vatra voastra.

vorbim de Saskatchewan - Canada.
Chiar as vrea sa vad o stupina "cat de cat" asezata unde sa se ierneze pe-un cat.

in 1996 aveau 780 de colonii, in 2010 aveau 921, in 2013 aveau 579, deci e o stupina destul de asezata zic eu.
Personal cred ca se ierneaza mai bine pe 2 corpuri dar asta nu conteaza. Ideea era ca se poate si altfel.


Pe cinstea mea, nu contest ca nu se poate. Cum sa nu se poata? Dar ma intereseaza daca e eficienta. Asa... nu putem contesta, de exemplu ca se pot cara stupi in pastoral cu caruta... De ce lucreaza nenii aia asa? Au hala prea mare si au zis s-o umple cu caturi goale? Sunt mari producatori de ceara... razuiesc tot ce prind?

Pe langa ca e raritate, eu iau in calcul ca are cam de 100 de ori mai putine familii decat cea mai rasarita ferma din America de Nord. Si rasaritii aia merg pe 2 corpuri la iernare. Si ferma lui DM care are macar triplu familii, cum declara el vreo 3000 parca, nu merg pe single chamber. Si cam toate fermele rasarite de pe acolo...

Izolarea e o treaba. Singura care sta in picioare. Daca ai deasupra un corp de miere, poti sa ai si doua corpuri dedesubt, nu vad stresul.

La iernare pe-un singur corp, deja imi pare ca-ti dai de lucru.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 10 Ian 2015, 15:21

cornelioandanciu scrie:Eu am iernat colonii si pe un cat de ME, dar erau colonii de un cat, nu de doua! Au iesit din iarna, dar nu au dat randament ca si cele care au iernat pe doua caturi.


Buna precizare. Cine se poate lauda cu asa ceva?

Eu ma laud cu papiotele mele tinere iernate pe 3-4 rame, nici o sansa de 2 corpuri si zic ca a fost mai bine asa(daca erau in al doilea corp nu ar mai fi fost sub zapada). Cat a fost ger au avut parte de izolare termica excelenta.
Fişiere ataşate
DSCN4415.JPG
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde lucky5strike » 10 Ian 2015, 15:22

Hai cu o poza pe ghem, sa ne facem o idee... 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde cosming » 10 Ian 2015, 15:35

Uite-l mai in dreapta ce bine se coace , cine mareste poza vede ca au construit si un stupar din zapada
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 11 Ian 2015, 08:09

lucky5strike scrie:Hai cu o poza pe ghem, sa ne facem o idee... 8-)

Ar fi catalogat la exemple negative. Nu fac pastoral si culesul meu principal e vara la faneata, dar asa ca idee mi-a placut impachetarea naturala a stupilor.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde vlad » 11 Ian 2015, 09:26

poti sa dai zapada jos si sa-i bagi mancare ca ti-a ajuns la podisor
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Logica inversarii corpurilor la stupul multietajat

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 12 Ian 2015, 08:54

vlad scrie:poti sa dai zapada jos si sa-i bagi mancare ca ti-a ajuns la podisor

S-a cam topit si zapada si le-am bagat si niste zahar. Probabil ca se vor apuca de el dar nu cred ca mai devreme de februarie; am bagat lanterna si au inca miere necapacita in coronite iar ghemurile sunt foarte linistite.
Avantajul zaharului brut este ca nu il consuma decat in stare de necesitate (am citit la cei care folosesc metoda asta), fara a crea efectul de "stimulare" in toiul iernii. Familiile care nu au nevoie de el il cara afara din stup.

Scuze ca am deviat de la subiect. As inversa si eu dar nu am ce :)

Iar pe subiect: inversarea nu mai e la moda(:)) de cativa ani. Acum se folosesc tehnici mai "sofisticate" gen checkerboarding - vezi Walt Wright - "Nectar management"

http://www.beesource.com/point-of-view/walt-wright/

Adica tehnica de a lucra doar cu corpul e cumva prea brutala cu rezultate indoielnice in prevenirea roitului si dezvoltarea familiei. Eu personal anul trecut am urcat rame de puiet in corpul 2 pe mijloc + bagat rame goale(fara foita) in centrul cuibului din corpul 1(folosinf rame goale nu se segregheaza cuibul). In functie de populatia existenta in stup am tot facut treaba asta.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori