Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde ignatov andrei » 10 Ian 2015, 14:35

lucky5strike scrie:Stiu ce spui, dar siguranta unei trebi bune ne-o da numai botca unde s-a eclozionat normal.


Corect, pentru ca stii sa "altoiesti" !!! ;)
Dar se mai intampla ca atunci cand ajuti puiul sa sparga coaja oului, sa creasca "cel mai al dracu' cocosel american" !!! :lol:

Ai vazut (sunt convins de asta) ca atunci cand exista un cules abundent, botcile "supracrescute" sa aiba varful foarte gros, iar la introducerea in nuclee sa gasim foarte multe botci "roase", dar si matci... asa cum ne plac !!! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde feederman » 10 Ian 2015, 15:17

nae scrie:
feederman scrie:
Sa fie compatibila metoda botcii cu stuparitul intensiv, fie pavilionar, fie paletizat?

Mai ales in aceste cazuri, dar trebuie sa ai organizare perfecta pe toate nivelele.

Pregateste d-ta drumul de intors al matcii si fac eu restul ... :roll:
Sper ca ati gresit tastele . :(

Nu am experienta in sistemul pavilionar. Cred ca ai dreptate, in ceea ce priveste dificultatea imperecherii, in cazul stupilor pavilionari. Dar cred ca ai retinut, ca procedeul ''Izrail", se refera la stupinele relativ mari, cu stupi amplasati la sol. In general, esecurile la intoarcerea din zborul de imperechere, atat in stupina mea cat si in cele in care am ajutat, s-au datorat pasarilor.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde alt stupar » 10 Ian 2015, 20:45

clncatalin scrie:Nu am incercat, dar ma gandesc la urmatoarele variante. Ce parere aveti?

a) La paletizat 4 pe palet spate in spate
1. Ridicata matca in cat cu puietul necapacit si izolata pentru 24 de ore de restul cu podisor inchis total
2. Dupa 24 de ore in cuib unde a ramas in majoritate puiet capacit se pune o botca spre eclozionare dupa ce s-a veridficat si s-au rupt inceputurile de botci
3. Dupa alte 24 de ore podisorul care inchide total se inlocuieste cu un haneman
4. Dupa inca 10-15 zile, cand matca tanara si-a stabilit ponta se elimina hanemanul si matca batrana ar fi eliminata de cea tanara daca aceasta din urma este mai valoroasa, sau facut un roi cu matca batrana si valorificata pentru puiet sau urgente

b) La paletizat in linie cate 5
- aceiasi pasi, doar ca se sigura urdinise in directii diferite pe capetele randului si celor din interiorul sirului pentru cuibul in care se va imperechea regina tanara.

Voi incerca anul acesta

Mi-am propus, dar nah... am tot amanat sa scriu unele mentiuni personale legate de acest subiect.
Sunt lucruri care fara a le fi citit sau auzit undeva, le-am descoperit pur intamplator fara insa a avea pretentia ca as fi primul care le-a observat.
Cele de mai jos luati-le cu titlul de curiozitate:

Stup in sistem MER, bine populat, dotat cu gratie Hanemman.
Se iau 2-3 rame cu puiet la eclozionare si se pun in catul-magazie. Intre ele se planteaza o botca la eclozionare.
Se muta catul pe soclul stupului, deasupra Hanemannul apoi caturile-cuib, inclusiv matca batrana respectiv celelalte magazii, dupa caz.
20 de zile mai tarziu, se verifica prezenta puietului in corpul in care a fost plantata botca si in caz pozitiv se inlatura gratia.
Restul... selectie naturala. De regula insa, ramane matca tanara.

Repet, nu recomand lucrarea ca "garantat 100", nu-mi asum paternitatea, va zic doar INCERCATI!
Mie mi -a iesit.!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde valter » 10 Ian 2015, 20:50

feederman scrie:
nae scrie:
feederman scrie:
atat in stupina ... cat si in cele in care am ajutat, s-au datorat pasarilor.


Voluntariatul e pe val...dar la tine nu ma asteptam sa-l identificam...ca si forma de manifestare.
Deseori ma insel.

ps. Pasaroiul care mananca matci nefecundate.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde feederman » 11 Ian 2015, 14:29

valter scrie: ps. Pasaroiul care mananca matci nefecundate.

Pusca si cureaua lata sau fost-ai bade cat ai fost. Ce?! asta a fost vara?!
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde valter » 12 Ian 2015, 10:28

ignatov andrei scrie:Va rog nu mai confundati familiile aflate in cules, cu cele de productie (sau puternice), dar care nu au cules!

Trageti de hatzurile de la cai si tot incercati sa mergeti pe un drum cam aiurea!
Cine dracu' se apuca sa schimbe matci in timpul unui cules????


Am patinat putin prin topic si mi-am adus aminte de doctorul de la Valcea ce a editat o carte nu demult, care zicea ceva de genul:
poti schimba periodic o matca(din rasa locala) cu o alta matca nefecundata( cu atat mai bine daca-i in faza finala de botca) pe debutul promitator(3-4 kg de nectar zilnic) la salcam cu sanse reale de a obtine la finele culesului PREPONDERENT MATCI TINERE.

Sansa de a aplica aceasta metoda consta in cules din abundenta exclusiv din natura si de rasa sau hibridul pe care-l folosesti.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde feederman » 12 Ian 2015, 11:22

valter scrie:Am patinat putin prin topic .

Daca vrei poti.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde peterneamt » 12 Ian 2015, 11:31

E o metodă....dar :
1. Dacă matca tânără nu ecluzionează, sau are defecte, sau nu se împerechează corespunzător , sau se pierde, sau......pierdem o familie de producţie.
2. Ponta tinerei mătci poate fi neregulată, sau lacunară , sau cu puiet de trântori în celule de lucrătoare.....şi noi să stăm liniştiţi că avem matcă tânără.....
3. La o matcă tânără după două luni de la ecluzionare se stabilizează emisia de feromoni......timp în care poate apare furtişag din lipsa culesului sau dezertarea la o parte din albinele stupului către o familie apropiată, dar cu o matcă ce emite cantităţi mai mari de feromoni.....
4. Sunt necesare 2 luni până când o matcă tânăra intră în curba maximă de ouat......
Dacă facem nuclei de împerechere diminuăm pierderile şi putem selecţiona mătcile cele mai reuşite urmărind evoluţia nucleelor ......
După 2 luni de la formarea nucleului putem schimba fără surprize matca din familia de producţie, prin unirea familiei cu nucleul şi astfel obţinem .....:D .........
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 15 Ian 2015, 08:39

clncatalin scrie:Nu am incercat, dar ma gandesc la urmatoarele variante. Ce parere aveti?

a) La paletizat 4 pe palet spate in spate
1. Ridicata matca in cat cu puietul necapacit si izolata pentru 24 de ore de restul cu podisor inchis total
2. Dupa 24 de ore in cuib unde a ramas in majoritate puiet capacit se pune o botca spre eclozionare dupa ce s-a veridficat si s-au rupt inceputurile de botci
3. Dupa alte 24 de ore podisorul care inchide total se inlocuieste cu un haneman
4. Dupa inca 10-15 zile, cand matca tanara si-a stabilit ponta se elimina hanemanul si matca batrana ar fi eliminata de cea tanara daca aceasta din urma este mai valoroasa, sau facut un roi cu matca batrana si valorificata pentru puiet sau urgente

b) La paletizat in linie cate 5
- aceiasi pasi, doar ca se sigura urdinise in directii diferite pe capetele randului si celor din interiorul sirului pentru cuibul in care se va imperechea regina tanara.

Voi incerca anul acesta


nana ,nu te cunosc nu stiu ce experianta ai, problema eate red timpului de interventie in cuib ,manopera putina cu rezultate multe trebuie,ce insiri mataluta acolo de apuca rusalile de anul urmator daca lucrezi cu 100-300 de stupi
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 15 Ian 2015, 08:52

si totusi ma gandesc sa ti dau o idee simpla, RIDICA podisorul si pune botca matura intre rame in cat s au cuib ,si daca vrei si lingura sa mananci metoda ,protejeaza botca,daca ai cat si gratie treb sa urmaresti daca s cativa stupi sa ridici gratia cand iese ca altfel o gasesti intepenita

acolo unde elimina matca batrana o elimina unde nu se imperecheaza si raman amandoua in stup ,de regula dupa imperechere o elimina pe cea batrana daca aceea mai este inca in putere fiindca ea ,cea in varsta se da la cea tanara ,altfel daca este uzata si isi accepta soarta depun ambele pana primavara urmatoare ca la SL NATURALA

NU SE IMPERECHEAZA la ingramadeala trebuie sa stiti asta,decat f rar sunt pierderi f mari pe pavilion si in linie daca sunt prea apropiati si multi,de regula se pierd cele din mijloc
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 15 Ian 2015, 09:16

La mine am observat ca in cazuri f rare elimina regina regina veche s au invers si asta are explicatii dar aici ori nu se mai sch de moment se amana treaba ori se orfanizeaza a doua incercare insa,si treb sa stiti ca succesul depinde de aceeasi factori generali ca schimb cu matca,adica sa fie si mat. biol. in primul rand de calitate,sa nu credeti ca albinele nu miroas ce va iesii din botca ,albinele stiu daca este lucru mai bun s au mai prost fata de ce au ele.
Deci, mai mentionez odata ca eu schimb acolo unde am nevoie,unde necesita fara a indeparta reg veche ,nu schimb niciodata matcile ca sa fie sch toate la rand,schimb unde nu merge,una din cauze fiind si aceia ca selectionez si mai astept sch linist. naturala s au le opresc ptr trantori ce este bun.
O RECOMANDARE ptr schimbare la un nr mare ar fii sa se sch treptat la 20-30 de fam ,schimband la 300 te trezesti cu 70-100 de fam fara matci si atunci sa vezi discoteca!
Si depinde f mult de orientare,creati posibilitatea sa se orinteze,randurile drepte sunt frumoase s au indiferent deasezare daca este sistematica ca hainele in dulap,salut fecundare,daca este ca si cum in dormitor nu ai aranjat obiectele si lucrurile de o saptamana ,se fecunda mai usor,asa ca trebuie sa mai renuntati la frumos si la sistematizarea rigida nemteasca daca lurati cu botci conf metodei discutate aici, asezati stupii la intamplare mai pe spate, mai in nas mai aruncati ,mai ruseste intr un cuvant
.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 15 Ian 2015, 09:30

peterneamt scrie:E o metodă....dar :
1. Dacă matca tânără nu ecluzionează, sau are defecte, sau nu se împerechează corespunzător , sau se pierde, sau......pierdem o familie de producţie.
2. Ponta tinerei mătci poate fi neregulată, sau lacunară , sau cu puiet de trântori în celule de lucrătoare.....şi noi să stăm liniştiţi că avem matcă tânără.....
3. La o matcă tânără după două luni de la ecluzionare se stabilizează emisia de feromoni......timp în care poate apare furtişag din lipsa culesului sau dezertarea la o parte din albinele stupului către o familie apropiată, dar cu o matcă ce emite cantităţi mai mari de feromoni.....
4. Sunt necesare 2 luni până când o matcă tânăra intră în curba maximă de ouat......
Dacă facem nuclei de împerechere diminuăm pierderile şi putem selecţiona mătcile cele mai reuşite urmărind evoluţia nucleelor ......
După 2 luni de la formarea nucleului putem schimba fără surprize matca din familia de producţie, prin unirea familiei cu nucleul şi astfel obţinem .....:D .........



Salut PTR
Din cate am obsv.mai spre sfarsitul verii ar fii cel mai bine de de aplicat metoda asta cu botca,dar asa cum am scris mai sus nu cu eliminarea s au scoaterea din cuib sub orice forma a reg vechi.
Sunt intr u totul de acord cu nucleul, mai ales format imediat dupa culesul de salcamsi mai,mai ales cu podisor snelgr. deasupra cuibului si toamnadupa incetarea pontei in fam de baza tras podisorul si unificarea se face fara probleme cu reusita100%,exixta si aici un DAR,podisoare,un corp in plus,transport anevoios,metoda fiind f buna pe stationar in felul asta,cei care fac pastoral isi fac nulee si acolo unde nu merge asa cum sugerezi este f bine si mult mai sigur sin profesional,ziare se gasesc inca,s au daca nu reg fecunda.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde clncatalin » 15 Ian 2015, 10:54

@giovanni
Va multumesc!
Sunt incepator si va sunt recunoscator pentru sfaturi.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2015, 12:29

Personal separ creşterea mătcilor de pastoral. Stupii ce rămân acasă pe vatra de iernare sunt folosiţi în primul rând pentru reproducţie, iar cei deplasaţi în pastoral pentru producţie. E adevărat că şi stupii de acasă dau miere dar şi stupii din pastoral mai trag botci de roire. În situaţia în care intră mai mulţi în friguri, de obicei, fac roi stoloni pe 7 rame de puiet cu o ramă cu botci căpăcite sau inversez familii de producţie cu roi cu mătci împerecheate aduşi de acasă.
O metodă care am folosit-o fără să vreau a fost schimbarea mătcii din crescător cu separator cloake când fie au tras o botcă şi nu am văzut-o fie a căzut cuşca de pe o botcă şi după împerecherea mătcii am coborât-o jos peste cea veche şi am refăcut crescătorul.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde un OM » 15 Ian 2015, 17:35

Pentru a preveni caderea accidentala a bigudiului de pe botca, unde constat un mic "joc" adaug putina ceara pe partea interioara bigudiului.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 16 Ian 2015, 23:24

De recomandat sa folositi botci de selectie ,acelea se pun-introduc in bigudiu cu suportul lor pe care il ve ti recupera dupa eclozionare si il ve ti folosii in continuare dupa aceea ,botcile salbatice care nu s crescute pe suport, se pot introduce in botci artificiale de plastic care pot fii folosite si ptr botcile din crescator, cele de selectie,mai putandu se de altfel introduce regina tanara eclozionata direct in ele( in botci) sigilandu se cu foita de fag artificial la ambele capete,capatul de jos,cel de iesire a reg. subtiindu se foita si gaurindu se de cateva ori cu un obiect f subtire ascutit,se gasesc in comert .
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


cron