Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde thomas » 10 Ian 2015, 18:51

Fiind mai cald si albinele avand ceva zbor de curatire am decis sa le pun turte. Lucru foarte bun pentru ca unii aveau nevoie. Dar am descoperit un roi cu ghemul foarte mic. 15-20 cm, format in dreptul urdinisului, la jumatatea ramelor. Miere full. I.am pus totusi turta.
Cauza ca are asa putina populatie, nu o stiu. Probabil varroua sau furtisag pasiv.. Cu toate ca mierea e capacita si ok..L.am restrans in noiembrie pe 4 rame, cu toate ca si atunci mi s.a parut putina albina.
Va cer sfatul celor care ati mai facut experimente de iernare cu putina albina:
-sa.l impachetez mai bine si sa.l las afara?
-sau sa.l duc pana trece iarna in pivnita unde e destul de cald?
Daca il desfac, albina mai mult de 1rama full Dadant nu cred ca are.. Regina e buna.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tudorascu » 10 Ian 2015, 19:45

Lasa-l in pace daca i-ai pus turta. Daca are probleme cu varooa , asta e, n-ai ce face.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 10 Ian 2015, 19:52

pt.thomas:in pivnita albina se va "desface" si va zbura catre lumina,oricare si oriunde va fi.cert va intepeni acolo pentru ca nu va mai putea sa revina in stup(am patit-o eu).stai la casa sau la bloc ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 10 Ian 2015, 20:41

thomas scrie:Va cer sfatul :
-sa.l impachetez mai bine si sa.l las afara?
-sau sa.l duc pana trece iarna in pivnita unde e destul de cald?
Daca il desfac, albina mai mult de 1rama full Dadant nu cred ca are.. Regina e buna.

1- nu stiu ce inseamna'' impachetez'' :roll: ; daca-l infofolesti = mort
IMPACHETAREA nu tine caldura in lada =iese pe urdinis ;) , DAR nu lasa sa patrunda caldura solara =aici e cheia .
Mutat intr-o roinita de 3-4 rame , pozitionat S-V/V=insolat .
2- merge pt matca si atat ; in adapost daca nu faci gafe se dezvolta peste puterea REALA de acoperire si cand il scoti in prima noapte rece da de dracu' .
UNESTE-l .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde thomas » 10 Ian 2015, 21:58

@vulpea Deocamdata stau la casa. stiu faza cu iesitul albinelor. Dar vroiam sa pun plasa la urdinis si nu iese nimeni. Problema ar fi ca mai trebuie sa le scot la zbor.. :D

@nae prin "impachetare" ma refeream da, la umplerea stupului cu materiale izolante. Si i.as mai scoate 1rama, sa ramana pe 3. Problema e ca daca il tin afara asa de slab, il pradeaza ceilalti..

va multumesc pt sfaturi. O sa.i urmaresc activitatea sapt asta, si in functie de vreme, o sa vad ce fac cu el. Nu.l pot uni, ca n.am stupi fara matca, iar asta a lui chiar e buna.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 11 Ian 2015, 10:08

eu asa as face:l-as baga in casa intr-o camera semi incalzita (12-15 grade)langa un geam si l-as bibili(observa)zilnic.chiar daca albina iese la zbor(normal ca asa se va intampla),aceasta va zbura numai spre geam si spre inserat se va retrage in stup.imediat ce as putea umbla in stup,l-as verifica daca sunt semne de boala(varoua)si l-as trata si la ora asta.chiar daca ai puiet,termini tratamentul si apoi scoti definitiv ramele cu puiet si bagi rame vechi(maro) in locul celor scoase.daca vrei sa limitezi zborul albinelor(sa nu mai zboare prin camera=complicatie)ataseaza cumva o cutie de carton la urdinis iar in loc de capac pune o sita cu ochiuri mici ca sa nu treaca albinele.ma intereseaza in mod special cazul tau si as vrea sa ne ti la curent cu noutati.cauta sa salvezi neaparat familia asta si modul cum vei rezolva situatia asta iti va fi si de invatatura.succes.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea albinelor

Mesajde thomas » 11 Ian 2015, 20:17

Da, si eu m.am axat pt mutarea in interior. Pt 1stup e ok. Problema ar fi pt cei carea au multi si putin timp. Ma gandesc ca la o temperatura de 3-5 gr C ierneaza mai bine ca afara. iar la o temperatura de peste 12gr C, incepe sa creasca si puiet.
Azi am avut zbor bun de curatire. Chiar si micuta familie a zburat proportional cu populatia..
Deocamdata il mai las afara, ca nu mai e asa frig, iar saptamana aceasta se anunta vreme calda. Poate il mai intaresc cu putina albina de la o familie puternica. O sa public evolutia..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vulpea » 11 Ian 2015, 21:09

cat mai e "cald",verifica urgent daca are varoua(la puiet si la albina).nu te bucura prea devreme ca inca mai "misca"(putinatatea albinelor in perioada asta e f.grava).trebuie sa afli neaparat cauza de au ajuns asa de putine.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea albinelor

Mesajde titico » 11 Ian 2015, 22:31

intarirea cu albina este buna numai daca il muti de pe vatra la 2-3 km, la cum se anunta vremea pune-i cate o diafragma de polistiren si in stanga si in dreapta cuibului si deasupra si numai daca vine iar ger puternic adaposteste-l in camera intunecata la3-6 *c si-l scoti afara cand se indreapta vremea daca i-l tii prea mult in camera fara zbor de curatire s-ar putea sa faca diaree
titico
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Oct 2012, 21:54

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vali.anghel » 12 Ian 2015, 12:20

Ce variante sunt atunci cand ghemul ajunge sus...deasupra ramelor? Am o familie organizata pe 7 rame, ghemul acopera 6 intervale si cred ca a fost mai pofticioasa pentru ca ghemul a ajuns sus. Nu as vrea sa sar cu turta pe ele asa ca va intreb ce variante mai am, tinand cont ca primele 2 rame laterale sunt pline cu miere iar ramele din mijloc mai au si ele miere. Initial am de gand sa le las in pace cel putin pana la sfarsitul lunii dar nu sunt asa sigur asa ca va intreb pe dvs...poate ma ajutati cu un sfat
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 12 Ian 2015, 12:24

Ai putea sa-l reduci la 5 rame. Scoti cele mai usoare doua rame. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde vali.anghel » 12 Ian 2015, 12:34

E o confirmare la ce am vrut sa fac si eu ieri cand am umblat la ele, numai ca am crezut ca le dezorganizez ghemul si am renuntat.
Sunt curios cum se va organiza ghemul dupa scoaterea ramelor. Multumesc de sfat
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde TDI » 12 Ian 2015, 13:37

Se reorganizeaza perfect daca: ai albina care sa acopere 4 rame 100%, distanta dintre fundul stupului si speteaza inferioara nu depaseste 2.5-3 cm si daca temperatura nu e mai mica de 5-7 grade celsius.
Cu ocazia asta estimezi si cata hrana are si de cata mai are nevoie.
Grija mare la matca! E mai usor sa ai grija de ea daca e marcata, nu de alta dar cantitatea cea mai mare de albina e pe ramele cu cele mai mici rezerve de hrana - exact alea care trebuie scoase.
Cheers!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde TDI » 12 Ian 2015, 14:14

Daca ai pivnita sau distanta este mai mare si imediat dupa reorganizare urmeaza o perioada cu temperaturi scazute risti ca albinele picate pe fundul stupului sa ramana acolo si sa moara.
Eu personal fac in felul urmator: las 2-3 rame in dreapta, mut restul ramelor in stanga 4-5 si in spatiul care ramane scutur ramele cele mai goale 1-2, 3, ca albinele scuturate sa nu fie dupa diafragma in partea goala din lada, unde iarasi pot sucomba o parte din ele.
Daca e cazul.
Ideal ar fi sa nu fie cazul, dar ca sa nu fie cazul exista un minim de 1-1,25 kg albina(4-5 rame 100%) la 1 noiembrie care pot sta relaxate pe 1-2 rame in plus. Situatia de mai sus e pentru coloniile care sunt sub pragul mentionat mai sus.
Inca e devreme pentru reducerea cuiburilor, ideal o faci in momentul in care apare primul polen in natura sau in cazul in care coloniile/mate lesinate nu au macar 4 rame 100% albina sau in momentul in care nu ai suficienta hrana, moment in care restrange cuibul la maxim si pui turta.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde TDI » 12 Ian 2015, 15:03

Nu, scutur ramele in spatiul deasupra caruia va fi organizat cuibul, ca sa nu ramana albine multe in spatiul gol de langa cuib - sau sa ramana cat mai putine, scutur rama in proportie de 70-80% in stup ca sa nu pierd albine, care, daca pica - acolo raman. De-abia dupa ce am scuturat ramele apropii celelalte rame.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde TDI » 12 Ian 2015, 15:19

ghitacusman scrie:
TDI scrie:Nu, daca pica - acolo raman.

:D .Daca esti meserias , nu pica nici macar una ( ....ziar ,cat gol ,..rabdare ,..).

Maestre... rabdare n-ai voie sa ai iarna. Iernare uscata!
Sa reformulez: ideal e ca iarna sa nu ai treaba cu stupii; excluzand exceptii de forta majora, ai doar de eliminat zapada de la urdinisuri sa nu se transforme in gheata si... atat (daca n-ai AV sau aerisiri pe fund). Umbli in ei doar cand incepi stimularea si prima revizie de primavara.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: crisandp2, marco68, yuonyuon şi 14 vizitatori