Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde ignatius » 04 Ian 2015, 15:55

La multi ani dragi apicultori!
pe situl proapicultura http://www.proapicultura.ro/pavilionul_ ... picol.html este un articol foarte bun despre ce inseamna un pavilion apicol, informatii deosebit de utile cu privire la mase etc.
Eu sunt in faza de a modifica un apvilion si inca nu am reusit sa stabilesc cum imbrac pavilionul si cu ce material. ideea este sa-l faci la costuri rezonabile, asa te poti apuca sa pui ce-i mai scump si vb lui Tanase : "si cu asta ce-am facut? "
Pavilionul este cu cabina pe mijloc. 12 stupi pe rand , 6+6.
ACOPERISUL
Acoperisul este bine sa iaba pe mijloc o coala de de fibra de sticla ondulata care sa permita trecerea luminii? vara va fi prea cald? sau il acoperim cu cu sandwich si atunci nu mai aveam lumina deloc? . Fara streasina fixa, va avea streasina mobila din tabla, cu balamale. As fi vrut sa am acoperisul rabatabil sa lucrez pe randul 3 sub cerul liber.
PERETII LATERALI VERTICALI
Cu ce material este mai bine sa il imbracam? cu scandura tip lambriu? ajunge cam 15-20 lei mp. Cu osb de exterior? cam 20-25 lei mp. Cu tabla neagra sau zincata? cam 20 lei mp. sandwich? cam 50 lei mp.
Cum realizam peretii? inchidem stupii complet lasand doar o mica suprafata in jurl urdinisului? sau inchidem cu fasii orizontale de la jumatea corpului de cuib in sus pana la urmatorul rand? si tot asa pana sus, deci 3 fasii orizontale. Am vazut ca exista un material, acoperis fibra de sticla dreapta sau ondulata. daca inchidem cu fasii orizontale oare va fi prea cald vara in pavilion?
Stupii vor avea scandura de zbor proprie, am vazut ca exista pavilioane care au stupi fara scandura de zbor, scandura de zbor fiind construita rabatabila si prinsa de peretii laterali ai pavilionului.
PODEAUA? scandura? tabla? osb?

Cred ca trebuie sa realizam un echilibru intre izolatie optima si caldura iarna/vara.
Sfaturi, pareri? va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde SorinDaniel » 12 Ian 2015, 12:47

Si eu sunt in faza in care incerc sa proiectez propriul pavilion.
Caut idei , sfaturi si orice informatie care ma poate ajuta pentru ca in pastoral sa am cat mai putine probleme din cauza pavilionului.
Am o masina IVECO de 3,5 t. cu axa dubla pe spate. Pavilionul va fi gen container, transportabil pe platforma si lasat in pastoral pe propriile picioare.
Stupii sunt pe 12 rame cu 2 caturi de 1/2, voi avea 9 stupi (sau poate 10) pe rand cu doua randuri suprapuse.
Urdisul va fi propriu fiecarui stup care va iesi prin panoul lateral al pavilionului. Inca nu stiu ce material as folosi. Trebuie sa nu incinga vara si iarna sa izoleze termic.

Voi incerca sa revin cu mai multe detalii.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde SorinDaniel » 22 Feb 2015, 21:57

M-am apucat de pavilion.
M-am hotart la 9 stupi pe rand , cu trei randuri , stupi cu 12 rame intregi si doua caturi de 1/2 reduse. Spatiul pentru un stup este de 75 cm inaltime. Inaltime totala pavilion, 2,80 m Culoar pe mijloc , OSB pescare care pun linoleum .
La pavilion fac doua usi si va sta pe patru picioare actionate hidraulic .
Aoperisul in doua ape cu luminator pe culoar.

Nu stiu inca la exterior ce sa pun. Mi-ar prinde bine ceva sugesti daca are cineva un sfat. Multumesc!
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde ignatius » 24 Feb 2015, 11:39

Pe inaltime e foarte biine, recomand sa nu pui toti stupii 9 in liniei, preferabil 5 stupi, spatiu de 50 cm si apoi alti 4 sau 5 stupi, paravanturi la fiecare baterie de 5 stupi, streasina mare, e importanta o cabina pe mijloc.
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde vlad » 24 Feb 2015, 18:09

SorinDaniel scrie:M-am apucat de pavilion.
M-am hotart la 9 stupi pe rand , cu trei randuri , stupi cu 12 rame intregi si doua caturi de 1/2 reduse. Spatiul pentru un stup este de 75 cm inaltime. Inaltime totala pavilion, 2,80 m Culoar pe mijloc , OSB pescare care pun linoleum .
La pavilion fac doua usi si va sta pe patru picioare actionate hidraulic .
Aoperisul in doua ape cu luminator pe culoar.

Nu stiu inca la exterior ce sa pun. Mi-ar prinde bine ceva sugesti daca are cineva un sfat. Multumesc!


sigur aia e inaltimea totala ? mai refa calculele . dau cu virgule ( si la inaltimea dintre randuri si la inaltimea totala )
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde SorinDaniel » 26 Feb 2015, 05:44

sigur aia e inaltimea totala ? mai refa calculele . dau cu virgule ( si la inaltimea dintre randuri si la inaltimea totala )[/quote]

Nu am dat calculele exacte deci nu am inteles ce ar da cu virgula dar incerc sa fiu mai explicit: 750 x3=2250+ acoperis +grosime mateial = aproximativ 2800
9 stupi pe rand x 500 (12 rame) = 4500+ grosime material =4700
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde SorinDaniel » 26 Feb 2015, 05:57

ignatius scrie:Pe inaltime e foarte biine, recomand sa nu pui toti stupii 9 in liniei, preferabil 5 stupi, spatiu de 50 cm si apoi alti 4 sau 5 stupi, paravanturi la fiecare baterie de 5 stupi, streasina mare, e importanta o cabina pe mijloc.


Vreau sa pun paravanturi atat lateral cat si intre randuri. In rest, nu pot sa-l mai modific cu nimic pentru ca intre timp l-am cam terminat.
Se pot vedea pozele la pagina mea :
viewtopic.php?f=15&t=5108&p=242585#p242585
Cabina apicola nu vreau sa pun, ocupa spatiul inutil si prefer pentru moment o solutie de compromis.
Pavilionul va avea doua usi , pe una scara care va fi demontabila iar pe alta o voi folosi pentru accesul din pavilion in cortul de extractie care la nevoie poate fi folosit si pentru dormit. Pavilionul are piciorele lui asa ca voi putea sa scot masina pana se va forma un spatiu de 2 m. intre pavilion si cabina masini, In acel spatiu voi instala cortul.
Pe exterior m-am hotarat sa pun Osb de 6 mm sau poate chiar mai subtire daca este. La usi voi pune tabla si polistiren la mijloc.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde vlad » 26 Feb 2015, 07:47

din cate inteleg ecam gata , deci .... asta e . la inaltime problemele nu sunt la stationare ( decat cele legate de pozitionare fata de vanturi si curenti de aer pe camp ) ci in mers pe campuri , in hartoape . cu cat e mai inalt cu atat balansul e mai mare . ia in calcul si inaltimea masinii . va trebui sa gasesti o modalitate de a-l prinde de sasiul masinii. la exterior eu am tabla de 1mm . e mai sigura decat osb
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde SorinDaniel » 26 Feb 2015, 13:01

vlad scrie:din cate inteleg ecam gata , deci .... asta e . la inaltime problemele nu sunt la stationare ( decat cele legate de pozitionare fata de vanturi si curenti de aer pe camp ) ci in mers pe campuri , in hartoape . cu cat e mai inalt cu atat balansul e mai mare . ia in calcul si inaltimea masinii . va trebui sa gasesti o modalitate de a-l prinde de sasiul masinii. la exterior eu am tabla de 1mm . e mai sigura decat osb

Da, de asta imi este frica si mie, de mersul prin hartoape si balans puternic.
De prins il prind usor de sasiul masini, am gasit solutia dar linistit tot nu sunt
Imi iese cam 1,5 m peste cabina asa ca va trebui sa pun pe cabina un paravant. Caut inca o solutie , sa-l fac eu , sa-l cumpar nou, sau de la dezmembrari.

O sa tin cont de sfatul cu tabla, multumesc mult !
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde Valexandru » 16 Apr 2015, 01:31

Salut,
La pavilionul pe care il am, cabina are peretii facuti in felul urmator: lemn de 20mm exterior,izolatie polistiren 30mm, PFL alb cu fata anti zgariere(de pe vremea lui ceasca).
Acoperis din tabla zincata 1mm imbinata clasic( ca la o casa la tara), izolatie si PFL.
Pardoseala-dusumea de 40mm.
Acoperisul luminatorului din fibra de sticla ridicat fata de restul acoperisului cu 10cm in care am pus geam cu o fanta de aprox 10mm.
Am o streasina mobila, pe balamale.
Singurele chestii de care ma pot lega la realizarea de mai sus este ca peste dusumea ar trebui un linoleum sa pot spala mai bine si fibra de sticla care nu ajuta deloc vara.

Daca optezi sa iti invelesti pavilionul in tabla , varianta pt care in conditiile tarii noastre si eu as opta, iti recomand izolatie serioasa.
Daca montezi la acoperis fibra iti recomand sa faci si un grilaj anti.....
La acoperis tabla zincata groasa si imbinata clasic, fara porcarii, gen autoforante chiar daca sunt ieftine si rapide...
Mie mi-au furat stopuri, triunghiuri,au rupt conductele de frana, cablurile electrice ...poate le poti face detasabile sau bloca in vreun fel.
Succes!
Valexandru
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Apr 2015, 00:39

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde SorinDaniel » 27 Apr 2015, 08:37

Alexandru, eu am optat pentru OSB de 6 mm. la exterior cu izolatie de polistiren de 20mm dar spatiul imi permite si 40mm la izolatie.
Acoperis din tabla cu autoforante care sper sa nu se desfaca in timp, cu izolatie tot de 20 mm. Podeaua OSB de 10mm peste care voi pune linoleum.
Pavilionul meu este tip container, poze am pe pagina mea. De furat se fura orice, pana la urma si containerul cu totul. Voi incerca ceva pentru siguranta dar pentru moment voi folosi lacate si camere false. Voi vedea.
Spor la cules !
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Constructie pavilion apicol de la zero.

Mesajde peterneamt » 01 Dec 2015, 18:29

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron