Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde nepriceputeanu » 12 Ian 2014, 21:42

cea mai de succes metoda de gasire a matcii,este: chem nevasta si zic:"vezi fa unde e matca astuia!",
si sa continui:"hai fa, tu chiar nu vrei sa te straduiesti ,chiar asa?"
nepriceputeanu
 
Mesaje: 37
Membru din: 26 Iun 2011, 19:07
Localitate: Pitesti

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde alt stupar » 12 Ian 2014, 21:51

:lol: sa vezi cand te-o trimite doamna sa prinzi trantorii...
Ca anii trec !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde giovanni » 09 Ian 2015, 12:24

BONA dias,
Daca tot nu s a mai scris de un an dupa dezbaterea asta a ti gasit matca usor?
A mai descoperit s au inventat careva o metoda mai simplista de a descoperii matca in cuib?Nu de alta dar asta este CONDITIE obligatorie la ex de apicultor s au ma rog ar trebuii sa fie,asa era o data cand se CETEA pe maculatura cu poze in alb - negru si viitorul apicultor purta opinci (un fel de pantofi taranesti de piele), deci daca al lua somnul pe eaminator langa tine si nu gaseai goanga cu pricina picai examenul
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde ignatov andrei » 09 Ian 2015, 13:10

giovanni scrie:BONA dias,
Daca tot nu s a mai scris de un an dupa dezbaterea asta a ti gasit matca usor?
A mai descoperit s au inventat careva o metoda mai simplista de a descoperii matca in cuib?Nu de alta dar asta este CONDITIE obligatorie la ex de apicultor s au ma rog ar trebuii sa fie,asa era o data cand se CETEA pe maculatura cu poze in alb - negru si viitorul apicultor purta opinci (un fel de pantofi taranesti de piele), deci daca al lua somnul pe eaminator langa tine si nu gaseai goanga cu pricina picai examenul


Te trezisi si dumneata cu "vechiturile" astea ! ;)
Anul asta au aparut alte "metode", mult mai "avansate" :
- din doua-trei miscari ramane stupul doar cu cateva albine si... uite matca !!! :lol: :lol: :lol:

Hai sa traiesti si sa fii sanatos... OMULE !!!
La multi ani !
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde feederman » 09 Ian 2015, 16:00

giovanni scrie: A mai descoperit s au inventat careva o metoda mai simplista de a descoperii matca in cuib? Nu de alta dar asta este CONDITIE obligatorie,...asa era o data cand se CETEA pe maculatura cu poze in alb - negru,

Nu se poate aplica calificativul de maculatura, pentru literatura apicola dinaintea anului 2000. Cu ajutorul ei s-au format si s-au perfectionat, zeci de mii de apicultori, multi dintre ei inca activi in domeniu, si care constituie un rezervor de cunostinte confirmate de practica. Fiecare publicatie a cuprins unul sau mai multe idei, folositoare pentru cei ce aveau si au inca interes. Este drept ca s-au prezentat si impus si destul de multe idei, cu caracter de adevar suprem, dar care nu aveau acoperire in realitate. Acestea au facut si mai fac inca rau, celor ce nu au inca discernamantul necesar. Dar este nedrept sa consideram totul, ca fiind lipsit de calitate. Acelea au fost timpurile si pentru multi , acea literatura a fost un refugiu si o bucurie.
PS Pentru un apicultor cu un inalt grad de calificare , care tinde spre eficienta sporita, aflarea reginei ar trebui sa fi cea mai dificila lucrare.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 09 Ian 2015, 16:07

Ieu stiu sa aflu matca pe ram decat daca o caut.
Deci mar interesa sa scrieti dumeavoasta care ati dat iexamen inainte vreme deci care sant alelalte 1ooo secreturi.
Domn Gyovany - secretul 467.
Domn Andrei - secretul 666.
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde ignatov andrei » 09 Ian 2015, 16:45

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Domn Andrei - secretul 666.


Daca stau bine si ma gandesc......... parca asta ar fi :evil:

Amu, nu stiu daca are si bolentin cu ship !!! :?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde ignatov andrei » 09 Ian 2015, 17:17

Morpheus scrie:Poți sa crezi ca am găsit undeva ,o semnează cu o vopsea radioactiva si caută cu un aparat
ca un detector de metale!!!


Da, chestia asta este de prin anii 1950-1960. Matca este marcata cu vopsea (0,1 microcurie), apoi este gasita cu un detector de substante radioactive .
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde valigorj » 11 Ian 2015, 02:52

cu 2 zile innainte de data cind vrem sa gasim matca spargem cuibul.in marea majoritate a familiilor putem gasi matca pe rama respective.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde giovanni » 15 Ian 2015, 09:45

ignatov andrei scrie:
giovanni scrie:BONA dias,
Daca tot nu s a mai scris de un an dupa dezbaterea asta a ti gasit matca usor?
A mai descoperit s au inventat careva o metoda mai simplista de a descoperii matca in cuib?Nu de alta dar asta este CONDITIE obligatorie la ex de apicultor s au ma rog ar trebuii sa fie,asa era o data cand se CETEA pe maculatura cu poze in alb - negru si viitorul apicultor purta opinci (un fel de pantofi taranesti de piele), deci daca al lua somnul pe eaminator langa tine si nu gaseai goanga cu pricina picai examenul


Te trezisi si dumneata cu "vechiturile" astea ! ;)
Anul asta au aparut alte "metode", mult mai "avansate" :
- din doua-trei miscari ramane stupul doar cu cateva albine si... uite matca !!! :lol: :lol: :lol:

Hai sa traiesti si sa fii sanatos... OMULE !!!
La multi ani !


da zvidanie Ivane, LA MUTI ANI SI TIE,DAITE MNE METODA CA IA NE ZNAESI,
ma gandesc ca vrei sa zici ca asa stupi o sa fie anul asta cand ne infundam in mirosul salcamului?
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde giovanni » 15 Ian 2015, 09:50

valigorj scrie:cu 2 zile innainte de data cind vrem sa gasim matca spargem cuibul.in marea majoritate a familiilor putem gasi matca pe rama respective.


SALUT VALI
Sau cu 3 zile depinde de cum ai afara,dar tat acolo i la amiaza si spre seara
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde giovanni » 15 Ian 2015, 09:58

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Ieu stiu sa aflu matca pe ram decat daca o caut.
Deci mar interesa sa scrieti dumeavoasta care ati dat iexamen inainte vreme deci care sant alelalte 1ooo secreturi.
Domn Gyovany - secretul 467.
Domn Andrei - secretul 666.


Eu imi amintesc ca am scris mai sus ce sa cautati sa cititi caci asa am perfectionat si eu calitatea asta de a gasii matca si sigur o sa fiti multumiti,de ex cititi din antonescu ,albinele si noi si ve ti fii un apicultor mult mai experimentat dupa
Si am mai zis ca secretele le dau la un anume cineva care merita,cum pe dta nu te cunosc ...?!
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde giovanni » 16 Ian 2015, 23:31

sa stiti de altfel ca unele secrete si daca incerci sa le scrii de multe ori nu ti gasesti cuvintele sa le poti explica pe intelesul cititorului ,cel mai bine se intelege cand ochiul vede,mintea judeca si urechea aude.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde delorin I » 03 Feb 2015, 15:47

Deci in iarna asta suntem inca bezmetici...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde delorin I » 10 Aug 2015, 15:42

Timpul...ca orice cioban care isi cunoaste oile si apicultorul cu cat dedica mai mult timp stupilor, incepe sa vada nevazute...La mine anul acesta a fost anul matcilor...desi e drept inca sunt momente cand le caut si nu le gasesc...
Astazi am repetat cumva un experiment...aveam 3 nuclee unul langa altul, unul gol....2 populati - unul trantorit....astazi am decis sa scutur pe cel trantorit! Am facut asta undeva in capatul gradinii la vreo 50 de metri distanta...in 10 minute am revenit la nucleul de 6 rame ramas pe pozitii, am ridicat ramele la intamplare...deja matca era ingramadita de cel putin 10 albine care reusisera sa intre in cutia ramasa pe pozitii! Asa ca ...si asta e o solutie sa identifici matca!Initial nu am vreut sa o bag in bigudiu, ma gandeam ca voi lua culegatoarea si vor accepta matca ....m-am razgandit, ba am pus chiar un fagure artificial in 3 la gura bigudiului....Sa vedem ce va fi....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: 1001 secrete pentru a descoperi matca intr-un stup:)

Mesajde un OM » 11 Aug 2015, 17:26

Niste botci de salvare.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori